:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,813
Активни 444
Страници 17,743
За един ден 1,302,066
Болен здрав носи

Сладкият фармацевтичен бизнес

Или защо производството на лекарства е една от най-печелившите индустрии
Снимка: РОЙТЕРС
Протест в Претория, Южна Африка, срещу високите цени на лекарствата за СПИН.
Понятието "лекарства" все по-рядко се свързва с понятието "здраве" и все повече с "бизнес", "капитализъм" и "печалба" дори и у нас. Не само защото фармацевтичните компании са едни от най-мощните и богатите в света. Просто съвременните медикаменти са продукт на последните 2 века, на пазарната икономика, наука, химическа индустрия и бум на технологиите.

--------------------------------------------



Пазарът на лекарства в България е за близо 2 млрд. лв., сочат данните на Изпълнителната агенция по лекарствата. Малка част от сумата - 200-300 млн. лв., е за медицински изделия, суровини за производство на медикаменти и стоматологични продукти. Останалото са медикаменти.

В Америка пък се харчат годишно 200 милиарда долара само за лекарства с рецепта, като сумата ежегодно расте, сочат данните на независими компании, които проучват пазара на медикаменти. При това става дума само за купените от аптеките и по интернет, без огромните суми, плащани в болници, хосписи и лекарски кабинети. Годишно 25-те страни от Евросъюза харчат 100 млрд. евро за лекарства.

Според класацията на престижното списание "Fortune" в САЩ от няколко години фармацевтичният бизнес държи първенството по продажби и печалби в САЩ. През 2002 г. общата печалба на десетте най-големи фармацевтични компании в листата на списанието е 35.9 млрд. долара. Което е повече от печалбата на всички останали 490 фирми от списъка.

Едва през 2004 г. фармацевтичният бизнес отстъпи първото място на петролните компании и банките. Неофициално продължава да се твърди, че от медикаменти се печели повече, отколкото от наркотици и проституция. Дори най-богатият човек на планетата Бил Гейтс е инвестирал във фармацевтични компании, говори се, че и президентът Джордж Буш има акции в този бизнес.



Защо?



Ето част от обяснението. По време на истерията около птичия грип в Румъния и Турция в Гърция се образуваха опашки пред аптеките. Гърците купуваха не само класическите противогрипни ваксини, но и антивирусното лекарство "Тамифлу", което облекчава симптомите на птичия грип при хора. Препаратът изчезна от гръцкия пазар още преди и там да се появят съмнения за болни птици, макар че лекарството няма профилактична стойност.

У нас също изчезнаха ваксините, започна щурм на аптеките и за въпросното лекарство. То се определя като почти единствения препарат, който помага за птичи грип. Различни съобщения сочат, че лекарството действително дава резултати при лечение на заразата, макар и да не е панацея. Медикаментът е производство на швейцарска компания и е оригинален, т.е. все още е под патент. Това значи, че само тази компания може да произвежда окселтамивир. Едва след изтичане на патента и останалите фирми ще могат да правят генерични копия на лечебната формула окселтамивир. Ще се появи конкуренция и цената, съответно продажбите и печалбата на швейцарския производител, ще паднат. В момента у нас препаратът струва около 50 лв.

Явно птичият грип беше добре дошъл за производителя. Миналата година продажбите на препарата са отбелязали спад с 22% и са били за 330 млн. швейцарски франка, съобщи наскоро британският сайт "Фарма таймс". Заради страха от пандемия от птичи грип анализаторите предричат продажбите да са за около 800 млн. франка, или 617 млн. долара. Препаратът се препоръчва от Световната здравна организация, а правителствата по света се канят да формират с него резерви от лекарства в случай на пандемия. Затова психозата тази година беше двойна - подозрението, че опасността от пандемия е всъщност плод на фармацевтичен заговор беше почти толкова масово, колкото и страхът от истинска повсеместна зараза.



Цените на лекарствата



Една от любимите теми у нас са твърде високите цени на лекарствата в сравнение с тези в Европа. Факт е, че част от вносните медикаментите са с пъти по-скъпи в България, отколкото в ЕС. Освен това разликите са предимно при цените, по които обществените фондове - здравно министерство и здравната каса, плащат медикаментите. Което естествено поражда съмнения за корупция. По регламент у нас всеки препарат трябва да регистрира пределна цена в здравно министерство, иначе не може да излезе на пазара. Над тази цена той не може да се продава. Нищо обаче не пречи да се пласира под пределно допустимата цена. Точно тези максимални цени у нас са твърде високи и твърде често МЗ и НЗОК плащат по тях. Иначе на свободна продажба в аптеките, същите лекарства могат да се намерят и двойно по-евтино.

Това е възможно, защото формирането на цената на лекарствения препарат е търговска тайна. Никой не може да задължи производителя да доказва разходи, от които е сформирана тази цена. Доскоро МЗ дори не можеше да отказва да регистрира цена, колкото и висока да е тя. Едва от началото на тази година ведомството може да иска мотивация от фирмата и съответно - да откаже скока, ако реши, че цената е необоснована. Вече има и коректив - сравняват се цените на едни и същи медикаменти у нас и в съпоставими нам държави - Чехия, Полша, Унгария, Гърция. Но и той не е гаранция, защото никъде по света производителите не са длъжни да обясняват какви са разходите, които формират цената. Според различни неофициални твърдения реалната цена на лекарствата е около и дори под 50% от тази, на която се продават. Тоест - 50% е чиста печалба.

Това трудно се доказва, но ето един прост пример. Български производител вкарва 30 тона субстанция за производство на вид аналгетик. Това е т.нар. активно вещество, което прави аналгетика болкоуспокояващо лекарство. Останалите му съставки са помощни - стабилизатори, консерватни, захароза и т.н. Декларираната стойност на 30 тона субстанция е 150 000 долара, по данни на митниците. Ако тя се използва за производство на таблетки аналгетик от 500 мг, значи цената на активното вещество за една таблетка е четвърт цент, или по-малко от половин стотинка. Към стойността на активното вещество се прибавят помощните вещества, които са с пъти по-евтини, производствени разходи, 20% ДДС и максимално позволената надценка за търговци и аптеки - 28%. Така цената на таблетка аналгин излиза пряко сили не повече от 1 ст.

Регистрираната у нас пределна цена на 10 таблетки от това лекарство е 35 ст., т.е. една таблетка струва 3.5 ст.



Патентите



Никой не знае как точно може да се експонира този пример към цената на препарат за рак под патент, струващ 1000 лв. Там нещата стоят по малко по-различен начин.

Фармацевтичната индустрия, условно казано, се дали на два вида - оригинална и генерична. Под първото се разбират новите медикаменти, с нови химични формули и активни вещества, които лекуват по нов и, твърди се, по-добър и модерен начин. Някои от новите лекарства действително водят до напредък в лечението на някои болести и състояния - рак, неврологични, психични болести. Без тях пациентите щяха да живеят по-кратко, или качеството им на живот щеше да е по-ниско.

Оригиналните продукти са под патент. Той се нарича data exlusivity и продължава 10 г. за високотехнологичните продукти, при които са използвани биотехнологии - например инсулин. При останалите нови медикаменти - повечето оригинални лекарства за рак и СПИН, алергии, депресии, срокът на патента е 6 г. Очаква се обаче скоро и той да скочи на 10 г. До изтичането на патента никоя друга фирма няма право да произвежда и продава лекарството. То е монополист на пазара и съответно цената му не се съобразява с конкуренцията. След края на патента останалите компании могат да пуснат т.нар. генерични копия - лекарства, за които са доказали, че съдържат същото активно лечебно вещество, т.е., че са еднакви с оригинала.

Разбира се, създаването на нов препарат съвсем не е евтино начинание. Според едни съобщения, от 1 млн. потенциално лечебни молекули 1 стига до пазара. Според други се отсява 1 от 100 000 молекули. Пътят до аптеката е дълъг и скъп. Появата на едно ново лекарство отнема между 5 г. до 10 г. В това време се синтезират и създават молекули, изпитват се върху животни, здрави и най-накрая - болни доброволци. Разходите стигат от 500 млн. до 1 млрд. долара. Има и риск. Широко рекламирана инвестиция на водещ производител на препарати за рак за продукт, за който се очакваше да направи сериозен пробив в лечението, едва не доведе до фалит на компанията. При клиничните изпитания се оказа, че всъщност лекарството не помага с нищо на болните. Когато фирмата се видя принудена да изтегли иновацията и да се откаже от продукта, акциите й на борсата спаднаха с 30%.

Затова и периодът на патента защитава инвестицията и никой не може да каже какви са реалните печалби на производителя и каква част от продажбите покриват разходите по пускането на пазара.

Докато тече патентът, производителят може да прави каквото иска с цената. Ако медикаментът се окаже успешен, тя може да скача постоянно, а ако не - да пада. Например в САЩ по време на патента, цената на хитов препарат срещу алергии е вдигана 13 пъти и накрая е била с 50% по-висока от първоначално заявената. Обикновено компаниите обясняват, че това им помага да инвестират в нови проучвания за нови лекарства.

Доколко цената е свързана с реалните разходи говори и фактът, че при не особено успешен старт на пазара, тя може да падне много преди края на патента. У нас нов инсулин направи опит да пробие с цена над 800 лв. След отказ на обществените фондове да поемат такава цена препаратът свали цената си до под 200 лв.

Примерите за това какво става след изтичането на патента са много. Доста медикаменти за кръвно налягане, психични болести, рак, намалиха цените си у нас с пъти заради появата на генеричните копия. Обикновено обаче рядко оригиналният продукт пада до цената на генериците. Вместо това той променя рекламната си стратегия. А рекламата на медикаменти, между другото, както всяка друга реклама, е калкулирана в крайната цена.
Снимка: Велислав Николов
У нас пределните цени на лекарствата са твърде високи. Те обаче се плащат основно от здравната каса и здравното министерство. В аптеките, оставени на чистия пазар, част от медикаментите са доста по-евтини.
31
4402
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
12 Декември 2005 22:59
Това е невярно!
За откриване на нови лекарства разходите са огромни!Десетки милярди долари при някои компании!
Патенти изтичат след няколко кратки години!
Съдебните наказания за усложненя от лечението възлизат на милярди наказателни глоби!
Съдебната власт и правителства демагогстват с мултимилионни накзания на "богатите" фармацевтични компании причинили вреди на "бедните"болни"!
Много фармацевтични компании фалират!

13 Декември 2005 00:12
Един виц по темата: Как може да се измисли бизнес за милиарди от нищото? Ами необходим е един, който да мисли опасни вируси, един, който да мисли антивирусни програми, и един, който да измисли операционна система, под която да работи схемата
13 Декември 2005 01:12
"Според различни неофициални твърдения реалната цена на лекарствата е около и дори под 50% от тази, на която се продават." Което изисква авторката да прочете краткият курс на Икономикс, или Политическа икономия както се наричаше преди. Реална е цената която се плаща, нищо друго. Като цяло, статията е много некомпетентна. Има намеци за лекарства против рак и СПИН, все още нелечими болести. Нейсе.
13 Декември 2005 01:29
ИМА ЛИ СМИСЪЛ ДА ПРЕДПАЗВАМЕ ОТ ЗАБОЛЯВАНЕ, КАТО МОЖЕМ ДА ПРОДАВАМЕ ЛЕКАРСТВА СЛЕД ЗАБОЛЯВАНЕ !
Фармацевтите и лекарите, у нас и по Света, НЯМАТ интерес и полза от ЗДРАВО Население, а имат полза и интерес от РАЗБОЛЯНО Население[/b]! КАЗАХ!

Редактирано от - bot на 13/12/2005 г/ 10:10:46

13 Декември 2005 01:33
Както обикновено, действа се на принципа "Вземи му акъла; парите ще ти ги даде сам".
13 Декември 2005 01:45
Другия принцип също е важен-"Като те заболи зъб или пръст, даваш и...гъз"!
13 Декември 2005 08:20
некои азиатски държави - примерно тайланд - имат политика на непризнаване на патентите на големите фармацевтични компании в някои случаи - например когато става въпрос за епидемии като спин. в резултат доста мерки, в частност и на въпросната политика, спина в тайланд е доста по-малък проблем отколкото да кажем в южна африка. така че въпросът е на баланс между това какво иска обществото (представлявано от правителството и законодателството си) и какво искат производителите на лекарства. за българия особени надежди немаме
13 Декември 2005 08:29
в некои други, също азиатски, държави (например япония) държавата пък общо взето насърчава производството на т.нар. generic drugs, т.е. лекарства, които съдържат същите активни съставки както и патентованото лекарство, но без съответната търговска марка (и съответно с много по-ниски рекламни разходи) и в отделни случаи облекчава патентия режим така, че производството на такива лекарства след изтичане на патента да става по-лесно.
13 Декември 2005 08:45
ПРЕСТЪПЛЕНИЕ СРЕЩУ ЧОВЕЧЕСТВОТО РАВНО НА ГЕНОЦИД Е РЕКЛАМАТА НА ЛЕКАРСТВА! И още много други мърсотии.
13 Декември 2005 10:57
Лекарствената мафия по света задмина еврейската, ако изобщо я има.
Властта на мамона е в лекарствата.
Затова никакви лекарства, хомеопатията е евтино, изпитано и надеждно средство.
Билките също.
Да оставим факта, че в 80% от случаите организмът сам се справя с болестта, ако не се замърсява и обърква с апчета.
.
А у нас проблем не са и тия монополисти и изедници производители. Те нямат достъп на пазара, а трябва да имат посредници.
Що не пуснете статия за посредниците, които казват тройно и нагоре цените?
13 Декември 2005 11:37
`Kaily, без много да се заяждам - имаше един, който е обещал, че ще даде милионче в зелени, на този/тези, които клинически докажат, че хомеопатията действа - все още никой не е прибрал парите.
Спазването на патентите за лекарства е доста относително нещо - примерно заради паниката, че Саддам имал сибирска язва /една добре изрекламирана болест, открита от англичани и продадена на САЩ, та от там щамове са продадени на Ирак/, Канада нарушава патента на единствения антибиотик (патента е на френска фирма), който помага при лекуването на тази болест.
Та - развитите спазват патентите, когато им изнася.
Често производствените цени са няколко стотин пъти по-високи от производствените - с оправданието изплащане на разработката /често е вярно, но по-често е заради монопола/
13 Декември 2005 12:27
И аз нема се заяждам, ма какво значи клинически да се докаже?
Звучи ми малко като онова де един площат хора видял, че Х е убил У, ама за да стане Х убиец, трябва и съдебно да се докаже.
.
Или си на път да споделиш, че преди да са измислени клиничните доказвания човечеството никога не било лекувано и не оздравявало?
13 Декември 2005 12:31
`Kaily за хомеопатията говоря. Колкото до лекуването преди лекарвата - използваните билки (и други нещица) съдържат доста активни вещества.
13 Декември 2005 13:29
Браво на авторката!Миризлива тема като тази, не е по аршина на всеки...Не, че Янина е кой знае какъв аршин, обаче – евала, че има хъса да седне и направи изследването! А първото изречение Е НАЙ-ИЗЧЕРПАТЕЛНО и то дори само стига, за да почнем да си направим сметка за парите, дето изливаме в джоба на едни и същи гиганти...На медицина и наука са известни всичко на всичко трейсетина – има няма и толкова генерики...Оттам насетне финтифлюшки като име, опаковка, реклама и грамаж – това си е чиста проба търговия...Моят доктор м поликлиниката например тези дни се е превърнал в морско свинче и изпитва на собствен гръб нов вид аспирин...Срещу солена сума, която мощен фармацевтичен гигант му плаща...Изводът? Всички след време ще се превърнем в ДОБРОВОЛНИ морски свинчета, ако не почнем да се замисляме по-често за начина на живот, който водим...Защото ТОЙ Е ОСНОВНА ПРИЧИНА за болежките ни

13 Декември 2005 13:33
Убу...е кой ги измисли толкоз болести бе?
И срещу всяка болест - лекарство!
А?!
13 Декември 2005 14:07
Че лекарите имат интерес
от болестите е верно, но,
изречено като обвинение,
ми звучи като да се твърди,
че пожарите ги пали пожарната,
че грабежите ги прави полицията,
или че труповете ги правят
гробарите.
13 Декември 2005 14:39
Статията е на пясъчна основа. Лекарствата не са компот, та да се изчислява себестойност от кило джанки, лъжица захар, вода и буркан. Липсата на анализ на наукоемкост във фармацията обезсмисля всичко останало.
1. Един нов оригинален патентован и легистриран медикамент струва над 100 млн долара само като научен продукт (без да се смята завода, материала и т.н.) Биотех препарати (инсулин, интерферон и др.) струват няколко пъти повече.
2. Всеки медикамент, включително генеричен, се нуждае от ежегодно научно ъпгрейдване.
3. Патентите са дълги (20-25 години), но меки (лесно се дублират и заобикалят с малки разлики).
Със здраве!
13 Декември 2005 15:55
Оставете я Кайлито, тя за плацебо-ефект явно не е чувала.
13 Декември 2005 16:03
У нас фармацефтичният бизнес се е превърнал в мафия и цедене на пациентите.
13 Декември 2005 16:05
Хич даже не е плацебо-ефект. За махмурлък много помага мъничко уиски, разредено с много вода - а това си е баш хомеопатично средство!
13 Декември 2005 16:17
Само да питам, не че таквоз...
Нещо да кажете за тъй наречените хранителни добавки ?
Де се продават навсякъде, дори има и специализирани "Дрогерии"!
Бурканче "сини водорасли" срещу 40лв.!
Панацея!
А "Мужик корен"...
Или "Жен шен"?!
_________________________________
"Като те боли зъб и пръст...даваш гъз"
Разрешавам цитиране на дядо ми, няма да искам патент
13 Декември 2005 16:31
Поздравления за журналистката - седнала е и прочела нещо. Лошото е, че объркала тотално понятията.
Първо понятието "лекарство" е само един от десетината компоненти на понятието "здраве" (други компоненти са медицинските изделия, организацията на "Бързата помощ", "болнична помощ", профилактични прегледи, клинични и пост клинични изследвания, организация на аптекарската мрежа, обучение по медицина, здравна култура на населението и др.)
Второ "сладкият фармацевтичен бизнес" е толкова сладък както банковия, софтуерния, енергийния и всеки друг бизнес. За разлика от продуктите на останалия бизнес фармацевтичните продукти - лекарствата са под пълен държавен контрол - от използването на суровината до листовката за пациента. Т.е. всяка проба по доказване пред държавата на качеството, ефективността на лекарството се включва в цената. И при най-малкото разминаване между това, което е декларирано и доказано пред Изпълнителната агенция по лекарствата, и това, което е на пазара, Агенцията може да изтегли (бракува) цялата партида (от 100хил и нагоре таблетки)от пазара.
Трето, авторката явно нищо не е успяла да прочете за патентната защита. "Data exclusivity" не е патентна защита, а е срок на забрана да се ползва облекчена процедура на регистрация на лекарство като се цитират клиничните и фармакологични изследвания на притежателя на оригиналния продукт. Този срок за България е 6 години от датата на първа регистрация в България или EU. За високотехнологичните лекарства е 10 години. В случай, че лекарството е патентовано, не се прилага "Data exclusivity". За Европейската общност срокът е от 8 до 11 години независимо от патентоването.
Патентна защита е с продължителност 20 години за изобретенията и 10 години за полезните модели. Обикновено, повече от 99%, активното вещество, фармацевтичния състав, методът/методите за лечение се защитават с патенти за изобретения. В EU, USA и Япония има възможност за патентованите лекарства, при определени условия патентната защита да се разшири с максимум още 5 години или чрез издаване на сертификат за допълнителна защита за EU, или сертификат за продължаване на патента за САЩ и Япония.
Шесто - цената на лекарство под патентна защита включва всички разходи (успешни и неуспешни експерименти по получаването на активното вещество, изследвания на устойчивостта му, биологични изследвания и най-скъпите изследвания - клиничните изпитания и т.н.) до получаването на разрешението за употреба. Най-рано това разрешение се получава на шестата патентна година и в повечето случаи около 10-та (ако бранд компанията го получи след 10-та година монопола и се съкращава под 15 години). Стратегията е за 15 години продажбите да покрият направените и текущи разходи, както и да се акумулират поне 20% за нови изследвания, както и да се гарантира 10% дивидент за акционерите. Най-голям дял от предварително направените разходи за клиничните изпитания (молбата за разрешение само струва около 20хил евро), следват R&D разходите, разходите по регистрация (молбата до Европейската медицинска агенция започва от 100 хил евро), разходите по презентиране на лекарството(нещо като реклама, но само пред специалисти). Така стартовата цена започва от около три пъти текущата себестойност на продукта. Горната граница е до където може - като при всеки монопол.
Седмо - рекламата на рецептурни лекарства е забранена, и в България и в Европа.
И без да влизам в "кухнята" на фармацията само ще забележа защо авторката не коментира цената на козметиката COCO CHANEL, PACO RABANNE, NINA RICCI и т.н. И каква част от козметиката предизвиква алергични реакции? И кой после ги лекува?
13 Декември 2005 17:14
'Кайли,
аре и аз не се заяждам ама хомеопатията е открита от еврейски аптекар някъде в Германия преди 100-200 години

Редактирано от - BroodWar на 13/12/2005 г/ 17:15:39

13 Декември 2005 17:22
За cherno nigro - Списъкът на Световната здравна организация на активните вещества доближава 8000. Част са отпаднали от употреба. В Европейската фармакопея, задължителна за България, са включени около 3000 монографии за тези вещества, определящи изискванията за качеството на тези вещества.
Колкото до НАЧИНА НА ЖИВОТ - си напълно прав. Само не разбирам за какво е "Браво"-то на авторката. С такива публикации темата ще остане "миризлива" - сиреч не разбираема за не специалистите.
13 Декември 2005 18:48
Аполитичен, не си прав със сравнението с козметиката. Нея си я купуваш по желание, а лекарствата - по принуда.
Иначе за формирането на цената съм съгласна с тебе, наистина може би това е най-наукоемкият (извинявам се за думата, ужасна е, но пък е точна) отрасъл, а това много оскъпява продукта. Но също така знам за някои продукти от моята научна област, които имат приложение например в археологията и в медицината. И винаги когато се обсъжда конструкцията, и съответно цената, има довод "ако е за медицина - добре, и без това веднага ще има една-две нули отзад, но ако е за наука - трябва да бъде икономично, със същото качество". Това е самата истина, освен това не сме изключение.
13 Декември 2005 18:59
Нда - наукоемко е... Нашите химици още се чудят, как германците от Баер успяват да накарат родния ацетизал да се разтваря .
По някое време (незнам дали и сега) разтворимия аспирин (ацетилсалицилова киселина, за да не ме съдят за реклама) на Баер се правеше с българска ацетилсалицилова киселина - ацетизал демек.
13 Декември 2005 19:56
За който знае английски език - "water fasting" в търсачката и четете.
13 Декември 2005 20:12
За Локи "родният ацетизал" търговска марка на "Балканфарма-Дупница" АД. И родните химици не са се чудили, а дълго време произвеждаха Аспирин® по лиценз на Bayer. Производството на ацетилсалицилова киселина не е от най-екологичните, и доколкото ми е известно, Bayer я внася от Китай.
Относно цените и печалбите във фармацивтичния бранш, най-висока е нормата на печалба от хранителните добавки (Oldmad намекна за тях) и някои ОТС (без рецепта) продукти (няма клинични изпитания, пост клинични изследвания, кой знае какви странични въздействия). Според мен, спекулацията идва от желанието на хората да се лекуват, един вид да са модерни (въпреки специалността ми, в къщи са луднали по д-р Тошков, и трети месец кашлицата и хремата не спират).
Относно принудата съм готов да споря, но въпросът е твърде сложен. Само ще спомена, че СЗО има разработени методики за лечение на около 40% от заболяванията с отдавна известни лекарства. Но признавам, че има заболявания, които се лекуват само с едно-две лекарства, и там наистина е принуда. Това отчасти (за Европа в голяма степен) се компенсира от субсидирането от бюджета на лечението на такива заболявания.
Не крия, че и големите компании в известна степен спекулират с разходите за наука и развитие. Тезата им е, че от 500 изследвани молекули, една излиза на пазар. Но пропускат да отчетат, че голяма част от тези разходи, особено за САЩ, косвено се финансират от бюджета чрез университетите, че от една молекула на пазара за две-три години се патентоват 5-6 вариации на тази молекула със същото медицинско предназначение. Има и единични случаи на двойно патентоване (удължава се монополния период). Лично аз съм склонен да оправдая тези спекулации сравнявайки развитието на иновациите в микроелектрониката. Там изобретенията морално остаряват преди още да бъдат публикувани заявките им и без да са внедрени в краен продукт, разходите за развитие декапитализират компанията. Например Siemens, с най-много (903) международни патентни заявки за 2002 (почти поливаната за мобилни телефони), трябваше да се раздели с производството на мобилни апарати в началото на 2005.
13 Декември 2005 20:20
Немам нерви да споря с несведущи, само ще кажа, че лекарствата стават все по-сложни и все по-скъпи.
А на сичко отгоре-лекувайки едно, лекарството причинява друго, за което е необходимо друго лекарство.
И колкото повече хората се навират да пият илачи, толкова повече се върти колелото и толкова повече се налага да пият в бъдеще.
Айде холан, мом си умрем и само с проЗ аспирин, що да се арчим за повече.
13 Декември 2005 22:53
Няколко думи за създаването на лекарствата.
Навремето откриването на лекарствата е ставало доста случайно. Открива се, че дадено нещо помага, например плесента от хляба по време на войните и химиците успяват да изолират веществото, като пенецилина от Флеминг, например.
Сега лекарствата се търсят целенасочено, за което има теория в медицинската химия. Ако трябва да се направят синтези и след това те да се експериментират трябва да се правят за всяко лекарство 100-тици хиляди синтези.
Затова сега големите фармацевтични компании като Пфайзер, Авентис (фармацевтичния клон на бившия Хьост), Астра Зеника и др. които разработват оригинални препарати използват широко компютърните технологии. Те проиграват на компютър възможните химични формули, оценявайки тяхната биологична активност, използвайки разработени за тази цел програми. Така, че в момента е развит цял един клон на компютърната химия и фармацевтичната промишленост е един от най-големите ползватели на информационни технологии.
Само химични съединения, които показват потенциална биологична активност след това се синтезират, като се използват апарати за комбинаторен синтез. Те правят около 200-1000 синтеза едновременно.
Едва след това се правят експерименти ин виво, както е описано в статията.
14 Декември 2005 10:52

Тоз който се лекува е в бой със народа. Да!
Лекувайки се, ТИ увреждаш гените си
НЕ ти си създал тези гени бре, каунь
Требе да ги предадеш нататък в съхранност и с евентуални подобрения,

мамка ти
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД