:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,790,078
Активни 764
Страници 16,952
За един ден 1,302,066

Либерализация не означава понижение на цените

Консолидацията на застрахователния пазар предстои, казва Цветанка Крумова, изпълнителен директор на застрахователна и презастрахователна компания "Армеец"
Снимка: Борислав Николов
Цветанка Крумова
- Г-жо Крумова, какво ще се случи на пазара на застраховки "Гражданска отговорност" след освобождаването на цената на полицата?

- Краят на годината досега се свързваше със задължителната застраховка „Гражданска отговорност" и създаваното покрай нея напрежение на пазара. Определянето на календарната година като задължителен срок за тази застраховка винаги ставаше причина за създаването на т.нар. кампании по сключване на застраховката, когато за един сравнително кратък период на годината пред изпитание се поставяха и застрахователните компании, и потребителите, и органите на КАТ. Това, в комбинация с държавното регулиране на цените, доведе до сериозни изкривявания на пазарните отношения в борбата за пазарен дял. Една такава проява бяха например прословутите „подаръци" като бензин и прочее маркетингови похвати, често на ръба на законодателството за защита на конкуренцията.

На прага на 2006 г. сме изправени пред едно ново предизвикателство - свободата. Сега е моментът да си зададем въпроса дали се страхуваме от нея. Безспорно е, че систематичният контрол върху застрахователните тарифи и условия следва да отпадне напълно в хармонизация с европейските норми.

Мненията за това какво ще се случи са различни - на единия полюс е обещанието да настъпи рай за "добрите" потребители, които ще бъдат оценени по справедливост и ще плащат по-малко от "лошите", а на другия - апокалиптичната картина на дъмпинг и последващи фалити. Съгласно същите европейски директиви контролът върху тарифи и условия се заменя с контрол върху платежоспособността на компаниите, т.е. регулаторният орган следва да установи правилата и да следи за това компаниите да ги спазват. След като вече имаме законодателното решение в тази насока, решението е в ръцете на застрахователния надзор, който следва да осъществява ефективен контрол.

Основните опасения са свързани със съмнението за зрелостта на компаниите и наличието на саморегулиращи механизми. Реалната цена на застраховката се определя на база на статистическите данни, с които разполагат компаниите, и прогнозите за развитието на риска. Считам, че понижението на цените е временно и е продиктувано от това, че и тази година работим в условията на кампания. Очаква се след присъединяването ни към Европейската общност покритието по тази застраховка да е единно за цялата европейска територия, т.е. една полица за зелена карта и вътрешната отговорност. Вземайки предвид и увеличението на лимитите, не може да се очаква трайно понижаване на цените. Те по-скоро ще растат.



- По какви критерии са разработени тарифите на "Армеец"?

- Тарифата ни е на база на статистическите данни за портфейла на "Армеец" и данните за пазара, които са публикувани. Едно от условията за прилагането на пълната гама от индивидуални критерии е наличието на единна база данни, включваща застрахователите и държавните институции.

Ние сме разработили тарифата си, отчитайки вида на автомобила, какви автомобили се карат в страната и в големите градове, вида и тежестта на произшествията. Не трябва да се забравя, че застраховката покрива отговорността на водачите за виновно причинени от тях вреди. Тя трябва да осигури плащането на обезщетение, но не заличава отговорността. Затова считам, че при избора на застраховател е по-важна стабилността на застрахователната компания, отколкото ниската цена на продукта, който той предлага. Целта ни е да сме в крак с пазарните тенденции, както и да си осигурим един добре структуриран портфейл, гарантиращ изплащането на бъдещите ни задължения, което е основната функция на застрахователя.



- Бихте ли коментирали следния казус: Баща ми е стриктен шофьор и купува евтина полица. Аз съм хулиган, взимам му колата и правя катастрофа. Ще плати ли той следващата година по-скъпа полица заради моето произшествие?

- Системата «бонус-малус» е предмет на индивидуална разработка на всеки застраховател, но тя може да работи само при условията на единство и взаимна връзка между застрахователите, Гаранционния фонд и държавните органи. В момента липсват реални условия за справедливото й прилагане. В конкретния случай би трябвало да се увеличи премията за следващата година, но при липсата на обща информационна система, баща ви ще отиде при друг застраховател, който няма да има информация за него, и ще си купи отново евтина полица като нов клиент. Засега е възможно обратното: през следващата година да стимулираме застрахованите за това, че нямат произшествия, ако са ни били клиенти през предходни периоди и да продължим да изграждаме системата за управление на връзките с потребителите.



- Какво мислите за честия контрол върху компаниите, който от КФН смятат да извършват?

- Не виждам практическа полза от седмичния контрол. Комисията за финансов надзор следва да прецени т.нар. достатъчност на премията. Застрахователната премия е достатъчна, когато на база на статистиката за обезщетенията и разумните актюерски предвиждания тя може да покрие бъдещите плащания. Този анализ е доста сериозен и едва ли в рамките на една седмица може да се прецени дали дадена компания е направила правилно изчисленията си, или че целенасочено продава под достатъчната премия. Застраховката е от типа на т.нар. «дългоопашат бизнес» - плащанията по нея се очаква да се правят в следващите 5 години, в рамките на давностния срок.

Не съм убедена, че един ежеседмичен контрол би допринесъл да се предвидят всички случаи, тъй като получените данни трябва да се обработват в комисията. Може би ще се констатират големите изкривявания, но те са видни на пазара и без систематични проверки. Мисля, че това би било административно утежнение както за компаниите, така и за КФН.



- Очаквате ли преструктуриране на застрахователния пазар и евентуални сливания между компаниите?

- Консолидацията е естествен процес и първата предпоставка за него е наличието на пазарен потенциал. Застрахователното проникване в България e наполовина по-ниско от средното за Европа, но същевременно ръстът на проникването в последните години е значително по-висок от европейския. Това е предпоставка за растеж на застрахователния пазар. Стабилизацията и растежът в икономиката като цяло и във финансовата система в частност, присъединяването на страната към международната общност допринасят за развитието на застраховането в България и правят страната ни интересна както за чуждестранните инвеститори, така и за местните участници, които имат стремеж към окрупняване и увеличение на пазарния дял.

На второ място, промените, свързани с повишаване на изискванията за платежоспособност, ще доведат до естествен стремеж към консолидация. Тъй като тези, които не могат да отговорят на изискванията, ще трябва да търсят партньори, да се слеят или да излязат от бизнеса. Според мен този процес като цяло ще увеличи доверието в застрахователния пазар.
10
2224
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
20 Декември 2005 05:57
Абе ква е тая любов на медиите винаги да търсят акъл от аутсайдерите... Кво е това дружество "Армеец", че и да задава тон на останалите, Подобно и в политиката, викат за събеседници маргинали, като Костов, Петьо, Надка, Любо Дилов, Кошлуков и после вадят големите "новини".
20 Декември 2005 06:51
"Либерализация не означава понижение на цените "........ Да ама не означава и повишение....... Това е пазар драга. Или те има, с по ниската цена или просто те нема..........
20 Декември 2005 08:48

не знам дали "либерализация" означава намаление или повишение на цените.

Както, обаче, видяхме, "демокрация" означава яко повишение на цените и поскъпване на живота.
20 Декември 2005 11:23
Системата «бонус-малус»

Да ви е.. майката капиталисти гнусни. За чий к.. ми е да си правя застраховка ако съм внимателен шофьор и не съм пуси да си треперя за машината?
20 Декември 2005 12:40
ох, милата! либерализация винаги води до намаление на цените, защото води до конкуренция, която снижава цените до момента в който се прави нормална печалба. в БГ честните частници по принцип не работят с нормална печалба, а със свръх-печалба, защото цените им са монополни, следователно по-високи от реалните пазарни. само държавните монополи след либерализирането си могат да качат цените ако до тогава са продавали субсидирана услуга. никой от нашите "застрахователи" не продава субсидирана услуга, защото те нищо не продават, а са просто лицензирани от държавата измамници, работещи със 90% печалба. но пък е права каката - "либерализация" (кавичките показват че това е либерализация по български) е мафиотска история, нямаща нищо общо със свободните пазарни механизми. "либерализация" значи даване на защитаван от държавата монопол за експлоатация в частни ръце. сещате ли се как какви ли не застрахователи ни проглушиха ушите че либерализация щяла да им позволи да намалят цените и отговорните шофьори щели да плащат по-малко. и тук почнах да се чудя - защо им е да си намаляват приходите ?!!? очевидно не се целеше либерализация, а "либерализация", която да им даде възможност да забият балтия на конкуренцията и клиента с псевдо-пазарни ходове.

20 Декември 2005 12:42
застрахователите проведоха мини изборна кампания, обещаха по-ниски цени, и сега като им мина номера идва време наивниците да си платят за простодушието

20 Декември 2005 15:48
кис-кис ... с България "либерализация" означава "картелизация" ... дееееба ..
20 Декември 2005 16:56
електрификация + "народна" власт = комунизъм
мутрификация + олигархична власт = "демокрация"

п.п. старшинка, анджък!

20 Декември 2005 21:42
"либерализация" значи даване на защитаван от държавата монопол за експлоатация в частни ръце.
Павлик, в Б-я се пише нова икономичмеска теория и моментално се превръща в практика.
Това, казаното от тебе, е формулиран закон за БГ икономиката!!! БРАВО.
Жалко, прав си!!!
21 Декември 2005 00:20
Айде стига сега, смятали рискове и прочее - сметката е проста - колко най-малко требва да съберем, за да се ПРЕЗАСТРАХОВАМЕ в някоя външна и по-голяма компания. Останалото е чиста печалба! И е МНООО яка. Абе щом мутрите станаха застрахователи...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД