:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,790,022
Активни 748
Страници 16,896
За един ден 1,302,066
Застраховки

Отговорността на "Гражданска отговорност"

Либерализацията на пазара за клиента означава предпазливост при избора на застраховател
Снимки: Архив "Сега"
Дори да се е застраховал добросъвестно, виновният водач при катастрофа в момента няма гаранции, че няма да му се наложи да плаща от джоба си, ако застрахователят му междувременно фалира.
Традиционно месец декември се свързва с кампанията за задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Този път обаче и клиентите, и техните застрахователи трябва да се справят с предизвикателството на либерализирания пазар.

В края на миналата седмица бе обнародвана наредбата, която дава на компаниите свободата сами да определят цените на застраховката и параметрите, по които да я изчисляват. Така компаниите за първи път излизат да се конкурират на свободния пазар на "Гражданска". За клиентите тази свобода влече след себе си



предпазливост в избора на застраховател



И със сигурност отделяне на повече време за обиколки между компаниите и сравняване на ценовите им оферти.

"Гражданска отговорност" винаги е била задължителна, но досега едва около 60% от собствениците и водачите на автомобили са били изрядни. След последните промени в законодателството необходимостта да се сключи застраховката може да се опише с фразата: "Имаш застраховка - имаш автомобил. Нямаш застраховка - все едно нямаш автомобил."

С цел да се повиши обхватът до изискваните от ЕС 90%, автомобилите без "Гражданска" веднага ще бъдат спирани от движение. Ако въпреки това ги управляват, собствениците им ще плащат високата цена на двойна санкция - веднъж, че карат спрян от движение автомобил и втори път за това, че не са си купили задължителната застраховка. Кодексът за застраховането, който влиза в сила от 1 януари, задължи компаниите ежеседмично да представят в информационния център на Гаранционния фонд данни за сключените и изтеклите полици през предходната седмица. Също ежеседмично фондът ще предоставя тази информация на КАТ, където е базата данни на регистрираните в България автомобили. Така от "засичането" на двата информационни масива наяве ще излизат незастрахованите автомобили. И ако водачите им ги карат, КАТ ще ги глобява.

Свободното ценообразуване на застраховката



дойде година по-рано,



отколкото я искаха повечето компании от бранша. Либерализацията на пазара на "Гражданска" така или иначе щеше да се случи заради изискванията на Евросъюза. Но опасността от непозволени удари в битката за привличането като клиенти на 40-те процента незастраховани, провокира голяма част от застрахователите до последния момент да отстояват позицията, че минималните рискови премии (определяни досега от Комисията за финансов надзор), трябва да останат още година. И тъй като през 2006 г. лимитите на отговорност се увеличават значително, средната цена на "Гражданска" не би трябвало да бъде по-ниска от досегашната. За 2006 г. лимитите на отговорност са 200 хил. лв. за имуществени вреди за всяко събитие при 140 хил. през тази. От 400 хил. на 700 хил. лв. се увеличава лимитът за неимуществени вреди вследствие на телесно увреждане или смърт на едно пострадало лице. При двама и повече пострадали лимитът скача от 480 хил. на 1 млн. лв. Ако се плаща комбинирано за неимуществени и имуществени вреди, при едно пострадало лице лимитът се увеличава от 540 хил. на 900 хил.лв., а за две и повече - от 620 хил. на 1.2 млн.лв.

От КФН са уверени, че либерализацията на пазара няма да доведе до дъмпинг и няма да застраши финансовата стабилност на компаниите. Именно комисията е контролният орган, който трябва да следи дали нивото на предлаганите полици от застрахователите позволяват безпрепятственото изплащане на обезщетения при злополука.

До края на тази година всички компании трябва два пъти седмично да представят в надзора справки за сключените застраховки. От началото на 2006 г. тези данни ще се предоставят веднъж седмично. Част от компаниите недоволстват от честотата на справките, които трябва да внасят в КФН. "Целта ни е да гарантираме, че премията по застраховката е достатъчна, за да може застрахователят да заделя необходимите резерви и да изплаща обезщетения", обясни обаче Ралица Агайн, шеф на застрахователния надзор. Когато "Гражданска" се предлага в пакет с други застраховки (дори и с отстъпка от цената), то и за тях важи изискването за достатъчност на премията. Все пак става дума за застраховка с петгодишна давност, а това означава, че до края на този срок застрахователят трябва да бъде в добро финансово състояние, за да са защитени интересите на потребителите, коментира Агайн.

Свободата на пазара беше интерпретирана и като



"справедлива цена за всеки водач



в зависимост от риска, който той носи". Което означава, че внимателните шофьори би трябвало да плащат по-малко, отколкото биха плащали при администриран пазар. А "джигитите" по улиците предварително да си плащат за рисковото си шофиране. Ясната индивидуализация на цените обаче едва ли ще се случи масово през тази кампания. Причината е, че застрахователите не разполагат с данни за застрахованите за по-дълъг период, така че точно да очертаят рисковия профил на своя клиент.

От тарифите, които някои компании вече обявиха, се вижда, че те запазват стария принцип на разделението на автомобилите в зависимост от обема на двигателя. И това е основният критерий, който определя цената на полицата. Допълнителните въпроси, на които водачът трябва да отговори, най-често са свързани с неговия шофьорски стаж, пол, възраст, в кои региони ще се движи автомобилът, кой ще го управлява (дали само собственикът или и други упълномощени лица), за какво ще се използва (личен, учебен, за търговска дейност, таксиметров и др.), причинени пътно-транспортни произшествия през последните три години.

Системата "бонус-малус" (отстъпки за шофьорите без ПТП и утежнения за тези, причинили катастрофи) няма да се прилага изцяло през 2006 г. Очакванията на бранша са това да стане възможно година по-късно. Причината е липсата на единна информационна система, която да свързва данните на застрахователите с тези на КАТ. Сега шофьорите само ще попълват декларации дали са причинявали катастрофа или не. За новите си клиенти, за които нямат информация, компаниите едва ли ще правят отстъпка.

За клиентите е важно да знаят, че при определянето на цената на застраховката се взема под внимание само дали има причинени по тяхна вина катастрофи. Нарушения като преминаване на червен светофар, шофиране с превишена скорост или в нетрезво състояние, които не са довели до пътно-транспортно произшествие, не се отчитат.

Освобождаването на пазара на "Гражданска" обезсмисля и досегашната практика на компаниите да предлагат т. нар. бонуси, която част от тях прилагаха, макар и да бе забранена от закона. Защото ако един застраховател се стреми да привлече повече клиенти, то той може да стори това вече чрез цената на самата полица.
 Последната масирана проверка на КАТ за "Гражданска отговорност" бе в началото на лятото. От януари пътна полиция ще налага двойна санкция на водачите без задължителната застраховка.

"Евтиното струва скъпо"

Свободата на пазара означава и отговорност - както на застрахователите пред своите клиенти, така и на застрахованите пред самите тях. От дружествата съветват клиентите, преди да сключат застраховка, първо да проучват дали определена компания изплаща навреме предявените й щети. Важно е и дали е презастраховала и при кого портфейла си, каза преди време изпълнителният директор на "Алианц България" Теменуга Ненова. Това означава, че част от риска застрахователната компания е прехвърлила на презастраховател и в случай на проблем с плащанията презастрахователят може да поеме част от тях.

За сключването на "Гражданска" с пълна сила важи максимата, че "евтиното струва скъпо". Подлъгани от нереално ниски цени, хората може да се насочат към недотам надеждни компании, които по-късно може да имат проблеми с платежоспособността си. Защото ниската цена означава недостатъчно средства за образуване на резерви, които всъщност гарантират плащането на обезщетения на по-късен етап. А и нормативната база засега не предвижда защита за потребителите, застраховани в компания, която впоследствие фалира.

100 лв. печелят собствениците на среден клас автомобили

Дали наистина ще се оправдаят страховете за дъмпинг на пазара ще стане ясно до дни, когато всички застрахователи, предлагащи "Гражданска отговорност", обявят цените, по които ще продават застраховката. От тарифите на тези, които вече са го сторили, се вижда, че конкуренцията между тях е за привличането на водачите на средния клас автомобили - с обем на двигателя между 1800 куб. см и над 2500 куб см. Те "печелят" близо 100 лв. на застраховка от освобождаването на цените. Ако административно определяните минимални премии се бяха запазили, цената на "Гражданска" за автомобилите между 1800 и 2500 куб. см не трябваше да пада под 232.80 лв. Сега офертата на "Армеец" и "ДЗИ-Общо застраховане" е за 138 лв. за автомобилите до 2500 куб. см. И при двете компании отпадат като отделна категория автомобилите до 1800 куб. см. Това означава, че за тях изгодата от липсата на минимални прагове е около 33 лв., защото тяхната административна рискова премия трябваше да е поне 171.60 лв. Цената на двете дружества за коли над 2500 куб. см е съответно 403 лв. и 405 лв. за година. И "Армеец", и "ДЗИ-Общо застраховане" предлагат разсрочено плащане - на 2, 3 или 4 вноски, като при това положение годишната застраховка се оскъпява с 10 лв. за колите до 2500 куб. см и с около 28 лв. за автомобилите над 2500 куб. см.

"Бул инс" разделя колите в две групи - до 163 конски сили и над 163 конски сили. За първата група годишната полица струва 144 лв., а при разсрочено плащане цената е 152 лв. Застраховката за втората група е 423 лв. годишно, а при разсрочено плащане - 444 лв. За най-масовите автомобили "Евроинс" предлага пакет "Гражданска" плюс "Първо каско" общо срещу 139 лв. Цената на "Първо каско" е 20 лв. и целта му е да покрие щети до 1000 лв. при по-леки катастрофи.

От "Алианц България" обявиха, че са разработили над 20 хил. комбинации от параметри, въз основа на които ще формират цената на застраховката. Клиентът първо ще ги съобщава на съответния служител или агент и едва след това ще получава в отговор цената на своята "Гражданска отговорност".

Незащитените потребители

Клиентите на застрахователните компании остават също толкова уязвими, колкото и преди въпреки прецедента с отнетия лиценз на една компания и логично очакваната поука на застрахователния бранш от този казус. Взетото разрешение за дейност на "Хилдън" (бившата "Юпитер") разкри празнота в закона, която не уточняваше как застрахованите могат да получат дължимите им обезщетения.

Безплоден се оказа опитът тази "дупка" да бъде запълнена. По време на обсъждането на Кодекса за застраховането в парламента беше предложено да се създаде обезпечителен фонд, който да гарантира вземанията на застрахованите по "Гражданска отговорност" във фалирала компания. Той трябваше да се структурира като отделна сметка към Гаранционния фонд, който изплаща обезщетения, когато виновният водач няма "Гражданска". Средствата в обезпечителния фонд трябваше да бъдат набирани от застрахователите - до 3 лв. за всяка сключена полица по задължителната застраховка и до 1.5% от брутните резерви. Първоначално бюджетът трябваше да преведе 2 млн. лв. в обезпечителния фонд.

Застрахователният бранш обаче се изказа твърдо против това предложение. Един от аргументите бе, че допълнителните отчисления ще оскъпят застраховките, чиято цена и без това върви нагоре заради увеличаващите се лимити на отговорност. Браншът явно си бе осигурил подкрепата на депутатите, така че регламентацията на фонда отпадна от кодекса. Дали ще се стигне до изработването на вариант, който да удовлетвори застрахователите, още не е ясно. А и те като че ли нямат причина да бързат, защото интересите им са гарантирани от действащото в момента законодателство. При катастрофа застрахователят по "Каско" на пострадалия му изплаща обезщетението и по-нататък търси парите си от застрахователя на виновния за произшествието. Ако тази компания откаже да плати, тогава застрахователят има право да си търси парите директно от виновния шофьор. А той от своя страна после може да съди своя застраховател, че не е изплатил обезщетението. Но ако тази компания вече е фалирала, както стана с "Хилдън"? Тогава и дума не може да става за защита на интереса на застрахования.

Нагласата на хората е, че са склонни да платят малко по-скъпа полица, но да знаят, че интересите им са защитени чрез този обезпечителен фонд, показа проучване на "Сега" сред водачи на автомобили. Подобна структура не е чужда на българската действителност - красноречив пример е Фондът за гарантиране на влоговете в банките, който гарантира изплащането на депозитите до 25 хил. лв. в случай на банков фалит.

Застрахованите ще трябва да понесат цялата тежест от това, че тяхната компания не е в състояние да изпълнява задълженията си, коментира при обсъждането на кодекса Ралица Агайн и уточни, че почти сигурно всички застраховани във фалиралата компания "Хилдън" при това положение няма да получат никаква част от дължимите им обезщетения. Тези дни трябва да стане ясно и дали МЗК "Европа" ще последва същата съдба.

А регресните искове започват да засипват застрахованите в "Хилдън", показват писма на читатели на "Сега". Те недоумяват защо след като добросъвестно са се застраховали, сега от джоба си трябва да плащат обезщетения по "Каско" на пострадал водач при катастрофа. Колкото и разочароващо да звучи - да, застрахователите имат право да си искат парите от застрахованите. Независимо че изводът съвпада с риторичния въпрос: "Означава ли това, че всяка застрахователна компания работи сама за себе си?".

***

Максимални предвидени обезщетения по "Гражданска отговорност" (хил. лв.)
200120022003200420052006
701402203406201200

***

Премиен приход на някои застрахователи от "Гражданска отговорност" за 9-те месеца на 2005 г. - в лв.
ДЗИ Общо застрахованеЗПАД "Булстрад"ЗПАД "Алианц България"ЗПДАД "Витоша"ЗАД "Армеец""Лев Инс"ЗК "Орел"ЗК "Български имоти"
37 431 72633 444 21610652 97618 898 0474 341 52416 987 4825 950 3774 438 497
15
6461
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
20 Декември 2005 01:59
Аре стига с тия гаранционни фондове! Вчера Хърсев плачи за агро фондове, сега пък гражданите недоволствували че нямало кой да им плати "Каското" на колите дето ги блъснали щот не внимавали. Че на сичкото отгоре се застраховали при висаджиите от Юпитер и аз да им плащам масрафа сетне.
Т.н. "гаранционен фонд" би гарантирал само съществуването на фалшиви застрахователи у нас. Що Алианц да може да разработи 20 000 критерия, а на другите им стига акъла само да смятат кубици, разсрочени вноски и раздават печени пилета. Хеле пък кат земат да плашат с фалити - нерде Алиянц, нерде Булинс.
Нещастници!
20 Декември 2005 02:48
смешна работа - да искат от хората гаранционни фондове.

ако застрахователите ги е страх, че ще изпофалират, да се
осигуряват един друг.

нема втора такава пиклива държава като българската да
му се не види.
20 Декември 2005 07:42
...за да предпази гражданите си от менте застрахователи държавата следва да въведе правила - изряден ли си при акцедент пострадалия съди застрахователя като виновен...
20 Декември 2005 09:43
След като държавата ЗАДЪЛЖАВА гражданите да правят ГО, и ЛИЦЕНЗИРА застрахователите, правещи ГО, то би трябвало същата тази държава да ГАРАНТИРА по един или друг начин на ГРАЖДАНИТЕ, че след произшествие при направена ГО те няма да са финансово отговорни за щетите.

Ако горното не е направено от страна на държавата (както е в момента), имаме чиста проба ДЪРЖАВЕН РЕКЕТ -- задължения без права.
20 Декември 2005 10:07
"гошо" Ти си тотално прав, но отде толкова акъл у дупетатите!
20 Декември 2005 10:08
чичата, какво е "акцедент"?
Има нещо доста нелогично в това да плащаш, ако застрахователя ти фалира, но като се сетиш, че сме държава на мафията всичко си идва на мястото.
1/ Държавата те задължава да сключиш ГО, т.е. даже и да не намериш застраховател, за който да с и сигурен, че няма да фалира - плащаш.
2/ Държавата чрез комсиията за финансов надзор не трябва да допуска на пазара застрахователи пред фалит. Вместо това държавата прехвърля своята отговорност за несвършената си работа на гражданите, чиито интереси уж защитава..С други думи при отказ на застраховател да плаща, трябва да плаща комисията за финансов надзор, т.е. държавата.
20 Декември 2005 10:09
Моята кола я карам два месеца в годината! Защо да плащам застраховка за цяла година?
И друго: който ползва пътищата повече, плаща по-малко за винетки!
За една година 54 лв., а за един месец 10 лв.! СКАПАНА ДЪРЖАВА!
20 Декември 2005 11:17
Пример:
С една стара Лада с кофти спирачки, "трепеш" изотзад Мерцедес-S класа!
Един вид - "на гости" у багажника на мерцедеса, жертви и наранявания йок...от ладата нищо не става, мерцедеса иска отзад: - броня, капак, стопове и боядисване...
Обаче!
Ладата "застрахована" за 180лв по ГО...
(само че цената на ладата, е колкото цената на капака на багажника на мерцедеса)
И...всичко законно! Както си му е редът - с КАТ, с протоколите му там...и пр.
Кой ли ще плаче
Ладата на скрап - приблизително около ... 200лв-застраховката=20лв за пиячка и утешение.
А мерцедеса започва "ходене по мъките"!
Де казват хората - " Надай са булка..."... на ДЗИ, примерно
20 Декември 2005 12:22
След като държавата кара зорлем народа да плаща гражданска отговорност, пък не е ясно дали народът получава нещо, то следва същата да се плаща директно на държавата ведно с данъка за колата. Ако при 60% застраховани са платени 150 млн пък получени 50 млн, то при 100% застраховани и разходопокриване + 20% за издръжка и резерв гражданската отговорност трябва да струва 29 лева. Всичката паразитна паплач от застрахователни брокерчета - на бригада в селското стопанство под командата на Хърсев!
РЕКОХ
20 Декември 2005 13:58
"Гражданска отговорност" = ПРЕСТЪПНА БЕЗОТГОВОРНОСТ
20 Декември 2005 15:26
От дружествата съветват клиентите, преди да сключат застраховка, първо да проучват дали определена компания изплаща навреме предявените й щети. Важно е и дали е презастраховала и при кого портфейла си, каза преди време изпълнителният директор на "Алианц България" Теменуга Ненова

Мдааааам...И като как да стане тая работа?
20 Декември 2005 15:51
OLDMAD,
Пример почти като твоя:
С едно ново Пежо с кофти или не спирачки, "трепеш" изотзад Мерцедес-S класа!
Един вид - "на гости" у багажника на мерцедеса, жертви и наранявания йок...от Пежото какво става не е важно, мерцедеса иска отзад: - броня, капак, стопове и боядисване...
Обаче!
Пежото "застраховано" за 180лв по ГО...
(само че цената на пежото няма нищо общо с размера на ГО, но цената на капака на багажника му е колкото на мерцедеса, образно казано)
И...всичко законно! Както си му е редът - с КАТ, с протоколите му там...и пр.
Кой ли ще плаче ....
и т.н. и т.н.
Та OLDMAD какво всъщност си написал? Да не си объркал разните видове застраховки и отговорности?
20 Декември 2005 15:56
Buda Iskariotski,
то и да ставаше това проучване то пак не върши работа.
Проучваш един не става.
Проучваш следващия - пак не става.
и т.н., докато ги изредиш всичките, а понеже всичките са мутрнски-мафиотски образувания, логично е да се окаже, че никой не е подходящ да те застрахова. И тогава както казват катаджиите - сега кво ша праим? От една страна ГО - задължителна, глоби разни, санкции, от друга страна никой застраховател не ти върши работа, защото очакваш пак сам да си плащаш, а и те съветват да не го правиш. Мафиотска работа в съвременна България.
20 Декември 2005 16:08
Тц!
Застраховка "Гражданска Отговорност"!
Някой, пред Някого, трябва да "Отговаря", за нанесенени щети на(върху) "чужд" обект! Ако ще и пред Господ!
Материално! Незабавно и без отложено плащане!
Какво общо имат автомобила и гражданина?!
Защо отначало, когато им беше изгодно, "литража" и "мощностите" си ги менкаха, а сега до 2500 кубика и над 2500 кубика?
Защо тази година направих ГО за трима човека - за мен и за двамата сина, а от 01.01.2006 -само за мен и колата която карам?
Защо от 01.01.2006 ще ми дават бонуси тип "готин шафиор", "пенция", "подполковник от КАТ", "джурналист" и пр.?
Да питам ли още?
В момента застрахователите са на принципа - "Паника, тук Шаш...приемам!"
А за "Автокаско", въобще не ми се коментира...
20 Декември 2005 16:23

OLDMAD

сигурно си прав, но за какво?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД