:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,790,152
Активни 776
Страници 17,026
За един ден 1,302,066
Интервю

Загуба на президентския вот ще доубие десницата

Дясно управление може да дойде след симбиоза между политиците и бизнеса, смята ексдепутатът от СДС Иво Цанев
Снимка: Велислав Николов
Иво Цанев
Иво Цанев е бивш секретар на Съвета по сигурност в правителството на Иван Костов. Ексдепутат от ОДС. Роден е през 1971 г. в Русе. Бивш областен председател на СДС-Русе. През януари 2004 г. Цанев бе един от 29-имата депутати на СДС, които поискаха оставка на ръководството, но за разлика от Иван Костов и останалите колеги той не напусна СДС и не бойкотира националната конференция. Цанев реши да напусне парламента и политиката. В момента се занимава с частен бизнес. Завършил е политология и финанси. Женен, с две деца.





- Г- Цанев, като човек, който е бил вътре в нещата, а сега е извън политиката, какво виждате, като гледате дясното политическо пространство?

- За съжаление погледът отвън е трагичен. Дясното пространство не е в кондиция. СДС претърпя няколко поредни загуби на избори. Впоследствие и битките на вътрешните фронтове окончателно направиха така, че сега е почти невъзможно СДС да се възроди като такава партия, каквато беше. От друга страна, скорост набра ДСБ на Иван Костов. Тази партия излъчва най-силни и добри послания в десния спектър и в антикомунистическата риторика. Проблемът в ДСБ е, че голяма част от говорителите й са добре познатите ни лица от началото на прехода. А избирателите смятат, че тези хора дълги години са управлявали и не са успели да постигнат това, за което говорят.

- Като казахте антикомунистическа риторика, тя вирее ли още? Има ли кой да се хване за нея?

- Да, вирее. Както виждаме, 7% се хващат за нея. Голяма част от тези, които гласуваха на последните парламентарни избори за ДСБ, бяха точно хора антикомунисти, които помнят миналото и не искат то да се връща. Друг е въпросът доколко тази риторика може да обедини повече хора.

- Със 7% няма как да управляваш?

- Точно така е. Затова мисля, че бъдещето на дясното минава през някаква обща платформа и програма, около която да се обединят повече партии. Било то в коалиция, съставена преди избори, било то в съюз след избори.

- И как могат тези партии да се обединят, след като лидерите им не искат?

- Не бива да се персонализира и да се говори само за лидери. Важно е доколко сегашното ръководство на всяка една от тези партии би дало възможност на преден план да излязат нови лица. Във всички партии вдясно има - на средни и на по-ниски нива - хора, които заслужават да бъдат подкрепяни, за да излязат на челни позиции в партиите. Но може би трябва да мине по-дълго време, за да стане това.

- Колко по-дълго?

- Колкото по-навреме се усетят лидерите на десните партии, че трябва да излязат новите лица, толкова по-бързо ще дойде и дясно управление в България. Колкото повече отлагат този процес във времето, толкова по-трудно ще бъде дясното да управлява.

- Сега си говорят за общ кандидат-президент. Дали пък този път няма да успеят да се обединят?

- Те говориха и за общ кандидат за кмет. Много е важно по какъв начин се подхожда към бъдещия кандидат-президент. Неправилно е да се подхожда с тезата "ние ви бихме на последните избори и затова трябва наш да е кандидатът". Грешен е и другият подход - "ние дълги години бяхме водеща партия вдясно и затова трябва ние да излъчим кандидата". Приветствам желанието на десните партии да говорят за общ кандидат. Начинът това да се случи е да се търсят личности, които биха могли да завоюват обществено доверие. Това трябва да е човек, който да е извън ръководствата на десните партии. Като човек, който дълги години е бил в дясното пространство на политиката, ми се иска да вярвам, че ще успеят да се разберат за общ кандидат-президент. Признавам обаче, че съм скептичен. Възможно е, но трябва лидерите да прескочат много обиди.

- Възможно ли е да надскочат себе си? Имаха няколко теста през последните години и се провалиха.

- Така е. Но всеки нормален човек се учи от грешките си. И ако лидерите на десните формации са разумни, би трябвало да се поучат от тези грешки. И ако искат да повторят 1996-1997 г. с избора на Петър Стоянов за президент, мисля, че трябва да се замислят за нови лица. Тогава Стоянов също не беше популярен, но начинът на предварителни избори и обединение около една кандидатура доведе до пробив в лявото тогава управление и впоследствие до предсрочни парламентарни избори.

- Ще доубие ли още повече десницата една загуба и на президентските избори?

- Да. Ако десницата загуби президентския вот, капацитетът за сформиране от настоящите партии на силно дясно ще бъде изчерпан. Това важи и за ДСБ, и за СДС, и за БНС.

- И тогава ще се появи друг субект, който да заеме това дясно пространство?

- Да, обществото само ще го намери. Няколкото поредни загуби на избори води до едно изчерпване на ресурса на настоящите партии. Десномислещите хора трудно биха повярвали, че тези политически субекти могат под някаква форма да намерят себе си за бъдещи парламентарни избори. Защото ако те загубят президентския вот, нивото, от което ще стартират за лансиране на политически идеи за управление, ще е много ниско. Освен ако под някаква форма не се развие нов деснополитически субект, който да повлече след себе си избирателите на тези партии.

- Как го виждате този субект - като обединение на сегашните десни партии?

- Не съм далеч от мисълта, че в България все повече самият бизнес и хората, които мислят дясно - а те основно са от средите на бизнеса, - ще помислят за свое политическо представителство. Не говоря за тяхна партия, а като личности, които те да лансират и около които да се обединят. Грешката на бизнеса в лицето на ФАГО при последните парламентарни избори бе, че самите бизнесмени лансираха себе си. За мен една симбиоза между хора, които са в политиката, но с ресурс, и бизнеса в България - този, който произвежда БВП, - би довела до много сериозна дясна политическа идея, която да стартира и впоследствие да доведе до управление. Това е бъдещето на десницата - с активна и явна подкрепа на реалния бизнес.

- Говорите за симбиоза между бизнеса и някой от сегашните десни политически субекти?

- Не говоря за партия, а за личности в дясното пространство, които дори да са от различни партии.

- НДСВ влиза ли в тази идея?

- Да. В НДСВ има много интересни личности, които мислят много по-дясно от тези в СДС. В НДСВ има борба между двете крила.

- Както вървят нещата, ако искат десните да управляват, трябва да минат през съюз с НДСВ. Дали ДСБ биха приели такъв съюз?

- Така е, дясно управление минава през такъв съюз. Познавайки ръководството и хората в ДСБ, си мисля, че те израстват. Някои от тях започнаха да се учат от грешките си. Забелязвам често в тях смяна на риториката, когато това е необходимо. И според мен, когато става въпрос за бъдещо управление и в ДСБ, и в СДС, и в НДСВ, и в БНС, има достатъчно сериозни политици, които ще надделеят над дребните политически страсти.

- А дали една освободена дясна ниша в пространството може да се запълни от партия на Бойко Борисов?

- Борисов има харизма. Това привлича хората. Но Борисов привлича различни слоеве - леви, десни, центристи. Той е широкоспектърен политик. Той би имал шанс да сформира, ако изобщо има такова намерение, една широка народна партия. Но в никакъв случай дясна.

- Помага ли на процеса на оздравяване на десницата това, което се случва в СДС - бившият лидер Надежда Михайлова прави вътрешна фракция в партията?

- Категорично не. Надежда Михайлова е заблудена или от хора около нея, или просто от желанието си да участва в активната политика и да покаже, че съществува. Но тя е изчерпала политическия си ресурс.

- А Петър Стоянов?

- На самата конференция на СДС Стоянов бе принуден да се съобразява с избора на ръководство и продължава да се съобразява. Той е зависим от хората, които го избират. Стоянов е заложник на вътрешнопартийни, котерийни интереси. И ще му бъде трудно с тези хора. За да продължи да съществува под някаква форма, СДС трябва да промени членския си състав като цяло. Особено по места се забелязва следният парадокс - този, който е против някой съгражданин, член на ДСБ, е в СДС. И обратно. И излиза, че хората, които са членове на десни партии, са такива на лична основа. Голяма част от тях не знаят защо членуват в тях. И не осъзнават, че не би трябвало да членуват в десни партии, а в леви например. Бъдещето на политическия процес минава през смяна на членския състав на партиите, включително и на БСП, където вече членуват хора със сериозен бизнес.

- Какво би ви накарало да се върнете отново в политиката?

- Човек трябва да се реализира извън политиката, да изгради семейство, да има бизнес. Да покаже, че името му значи нещо и извън политиката и впоследствие да влезе в нея и да работи за обществото. В момента искам да работя за себе си. Все още не съм готов да работя за обществото.

Проблемът на политическата класа е, че когато един човек стане депутат, започва да прави бизнес. Голяма част от хората в парламента и в активната политика са хора, които виждат, че чрез политиката могат да правят бизнес. Затова в политиката трябва да влизат хора, които са се реализирали и имат достатъчно добър доход. Да могат да си позволят да не се возят на парламентарен автомобил, а да плащат от своя джоб заплата на свой личен шофьор. Това би могло да обърне негативизма на хората към политическата класа.

- А какво ще накара хората, които се занимават с бизнес, да го зарежат и да седнат на парламентарните банки? Сигурно печелите повече от бизнеса, с който се занимавате, отколкото е депутатската заплата.

- Може би трябва да се помисли за намаляване бройките на депутатите и увеличаване на заплатите им. И не само на тях, а като цяло на държавната администрация. Една заплата от 1500 лева в момента взимат касиери в банки. Не може един митничар да получава 350 лева и да искаме той да се бори срещу корупцията.

- Страх ли ви е, както бившите ви съпартийци, че може да се повтори управлението на Жан Виденов?

- Нормално е опозиционните партии да мислят и говорят така. Но от гледна точка на бизнеса мисля, че никой не го е страх от това. България е друга. Наблюдавайки отстрани политическите процеси, мога да кажа, че включително и БСП започна да се променя. А и когато има коалиционно управление, е много трудно да се стига до крайности. И може би това е бъдещето и е хубаво.
18
2391
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
20 Декември 2005 02:16
БКП - бъларската десница няма да загуби изборите!
Селския лайнар и мултимилионер Госшо си е спечелил още сега втория мандат.
Заслугата е на крайно левия и не така богат мангасар Костов,
който го вади по-голям и от Царския!
20 Декември 2005 02:38
/:/ "Загуба на президентския вот ще доубие десницата "
......................................... ......................................... .....................................
МЪРТЪВ ОТ СМЪРТ /ДА/ НЕ СЕ БОИ !!![/b]

Редактирано от - bot на 20/12/2005 г/ 10:19:31

20 Декември 2005 02:52
с това левичарско народонаселение за какво дясно може да се говори не ми е ясно. от 15 години насам популацията масово гласува за популизъм и празни обещания в социалистически стил. дясно ... трънки.
20 Декември 2005 05:15
Съществува пряка зависимост между социалното положение и начина на гласуване. Беден електорат - ляв вот. Ляво управление - обеднял електорат. И така- до пълната и окончателна победа на комунизма в една отделно взета шоупрограма.
20 Декември 2005 05:28
Тоя път VOCI е напълно прав, но кой докара "електората" до това положение... ни думаq ни вопъл ни стон...АналИзми...
20 Декември 2005 05:46
еее, милчо, аре са не се знае кой. знае се и то много добре. още поне от паисиево време се знае, а и алеко го е описал чудно -- само виж как започва "Бай Ганю" например.
20 Декември 2005 06:05
но кой докара "електората" до това положение... ни дума ни вопъл ни стон...АналИзми...

*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 20/12/2005 г/ 10:20:14

20 Декември 2005 06:12
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 20/12/2005 г/ 10:20:31

20 Декември 2005 06:49
Сори младежо, ама от това по-мъртво СДС не може да стане....... То и погребението мина. ... Не ми обяснявай, това дет всички знаят. Дай нещо друго. Молим редакцията за стари приказки да не дава хонорар, иначе и аз почвам да пишем........
20 Декември 2005 08:04
Интресно е положението в българската десница. Хареса ми статията. Преди имаше само СДС - добро лошо - едно беше.
Сега:
НДСВ играе доброто СДС, Бат Батбойко играе доброто НДСВ или по-скоро добрия цар, само ДСБ играят лошите ....
20 Декември 2005 08:33
7% от българите над 40г помнят...ще си го запиша. Яко я е налегнала склерозата тая нация...
20 Декември 2005 09:07

Според мен е точно обратното - 7% не помнят, ами се оставят да ги пързалят с лозунги..
20 Декември 2005 09:09

От друга страна, според някои статистики, богатите и заможните българи, заедно с техните семейства, представляват около 7% от населението.

20 Декември 2005 10:14
Да-а! ....нормален човек се учи от грешките си..../автора/. Какво повече да коментираме.
20 Декември 2005 11:35
Измислици са всички клетви - Както се казваше в една песен... Дясното е някъде там - в главите на някои хора! Всеки, който си направи труда да направи някакъв що годе политически маркетинг, ще осъзнае голата истина - Колкото по-популистки са лозунгите и обещанията - толкова по "ляв" ще е вота! Така, че свиквайте с Първанов. Може да не помага, но и НЕ ПРЕЧИ!
20 Декември 2005 12:22
В България нямаме 'нормални' политически партии. При тази политическа система това значи , че не можем да имаме и 'нормалана' държава.
Нещата могат да се оправят по 'еволюционен ' или 'революционен' начин. По вереоятен е първия за който ще ни трябват поне 50 години. За втория трябва БРЦК и апостоли. Не ги виждам.
20 Декември 2005 21:10
Пак не съм в синхрон с линията на Партията... Сори, но не си спомням къде сбърках, ах ами сега ако ме изключат с кво ще раня дечината... Ще питам посолствата... Ха ха Ха.
21 Декември 2005 00:14
Абе малко встрани, ама ми прави впечатление следното нещо: почва да се говори тук таме за имотите на Симеон. Следва говорене за това как БСП и Саддам, там за петрола бииш ли... и след това утихват намеците за имотите, утихват и приказките за петрола и Саддам... Та и за президента така. Следващия като нищо ще е ерген...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД