:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,791,287
Активни 829
Страници 18,161
За един ден 1,302,066
Позиция

Истинският избор в Ирак

Определянето на практична алтернатива сега ще осигури политическото отхвърляне на онези, които неразумно търсят непостижима "победа"
Снимка: Ройтерс
Президентът Буш трябва да се освободи от политическия пашкул и да потърси съвет от опитни политици, които не ламтят за държавен пост.
"Изкарайте ги на светло."

Президентът Джордж Буш за иракските бунтовници, лятото на 2003 г.



"Въстанието е "в своите последни дни."

Вицепрезидентът Дик Чейни, лятото на 2005 г.



"...има само две възможности пред нашата страна: победа или поражение."

Президентът Буш, Коледа, 2005 г.



Риториката на администрацията говори сама за себе си. Все още с доза късмет и с по-голяма прозрачност при вземане на решения в Белия дом, с по-голямата политическа смелост на част от лидерите на Демократическата партия и дори с малко подкрепа от иракските лидери войната на САЩ в Ирак може (или би трябвало) да свърши до една година. Всъщност "победа или поражение" е погрешен стратегически избор. Използвайки тази формулировка, президентът ще накара американците да повярват, че единствените им възможности са или "да не се отчайват и да победят", или "да спрат и да загубят". Но истинският, практичният избор е този: "да бъдат упорити, но да не победят" или "да спрат, но да не загубят".

Победата, формулирана от администрацията като устойчива и трайна демокрация в обединена иракска държава, където бунтовниците са разбити от американската армия, подпомагана от дисциплинирани, обучени от силите на САЩ иракски войници, е малко вероятна. Американските сили искат да направят това, което ще бъде доста по-значимо постижение от успехите досега. Подкрепата на Ирак за водената битка срещу бунтовниците трябва да бъде по-мотивирана. Войниците на САЩ (които скоро ще бъдат намалени) не са достатъчно, за да разбият антиамериканската съпротива или да спрат споровете между сунитите и шиитите. Двата проблема продължават да проникват под неубедителната, но ставаща все по-омразна чуждестранна окупация.

Освен това нито шиитите, нито кюрдите могат да подчинят интересите си в името на обединен Ирак с истинска и обща национална армия. След пазарлъците около формирането на новото правителство двете основни сили в Ирак - религиозният шиитски съюз и кюрдите сепаратисти - имат общ интерес да се предпазят от възобновяването на доминирането на сунитите. Всеки от тях е решен да спре отделните настъпления, за да отстоява своите собствени интереси - главно за сметка на сунитите. Истинската национална армия в този контекст е заблуда. Продължавайки настойчиво да търси "победа" по този начин, Америка се обрича на увеличаване на загубите на кръв и средства, като не се взимат под внимание засилването на враждебността на мюсюлманите и огромната ерозия на авторитета и легитимността на американските действия по света, правдивостта и моралната репутация.

Определението на администрацията за "поражение" е също толкова заблуждаващо. Официални и неофициални представители често говорят с термини, които напомнят на апокалиптични предсказания, направени по-рано за последиците от американския провал във Виетнам: доминото пада, районът пламна и американските сили бяха опозорени. Допълнителен щрих е мнението, че иракските бунтовници тогава ще преплуват Атлантика и ще пренесат тероризма в Америка.

Истинският избор, от който се нуждаем, е между:

- приемането на реалностите в Ирак след управлението на Саддам Хюсеин чрез сравнително бързо изтегляне на войските. Разбира се, трябва да има период на преходни и първоначално дори сериозни политически борби, докато обстановката се успокои и иракските мнозинства сключат помежду си политически споразумения;

- неубедителната, но продължителна военна окупация, която обаче не успява да постигне целите си.

Съмнително е, че вътрешната политическа подкрепа в Америка за това безсмислено усилие може дълго да бъде поддържана с плакати за това, че Ирак е "централният фронт на глобалната война срещу тероризма".

В Ирак, където доминират шиити и кюрди, които заедно представляват около 75% от населението, може да има общи интереси за независим Ирак като държава. Кюрдите с тяхната автономия, която вече прераства в квазисуверенитет, могат да бъдат заплашени от турците. Иракските шиити са на първо място сред другите араби: те не искат да бъдат сателит на Иран. Някои сунити, които след като веднъж са разбрали, че след американската окупация ще се сблъскат със силната коалиция между шиитите и кюрдите, ще бъдат по-склонни да приемат и да се приспособят към новите политически реалности.

В допълнение малко вероятно е кувейтските и кюрдските райони на Ирак да бъдат отговорни пред останалите представители на САЩ като гарант срещу неочакван бунт. След като САЩ приключат военната окупация, по-лесно ще бъдат организирани мюсюлмански умиротворителни сили в Ирак и участието им може да помогне за охлаждането на антиамериканските настроения в региона. Така, докато иракската политика става по-конкурентна, почти сигурно е, че повечето иракски лидери (без да са подбрани от САЩ), за да узаконят желанието за власт, ще започнат да искат публично точно определена дата за американското изтегляне. Толкова по-добре. Всъщност те трябва да бъдат доста смели, за да направят това, защото така ще увеличат народната подкрепа, като позволят на САЩ да заявят твърдо: "Мисията изпълнена."

Необходимата първа стъпка за този край е президентът да се освободи от своя политически пашкул. Неговата политика и речите му са продукт на истински вярващите около него, които имат най-голяма отговорност за бъркотията в Ирак. Те имат специален принос за дефинирането на свободата и тъкмо те засилват неговите убеждения, вместо да "пречистят" възгледите му. Президентът много силно се нуждае от разширяване на кръга от съветници около него. Защо не се консултира с уважавани републиканци и демократи, които не търсят обществен пост - като Уорън Рудмън, Колин Пауъл, Лий Хамилтън или Джордж Мичъл?

Накрая лидерите на демократите трябва да спрат да говорят двусмислено, когато сипят остри критики. Тези, които искат да управляват през 2008 г., нямат смелостта да кажат ясно, че приключването на войната скоро е както желано, така и осъществимо.Те се страхуват да не им бъде лепнат етикетът "непатриоти". Но определянето на практична алтернатива сега ще осигури политическото отхвърляне на онези, които неразумно търсят непостижима "победа".

Америка се нуждае от истински избор, свързан с трагичния й провал в Ирак.





*Авторът е бивш съветник по националната сигурност на президента Джими Картър.
26
2537
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
10 Януари 2006 09:54
Що няма мнения тук бре, форумци? Де го чичофичо да коментира, нали упорито твърдеше обратното?
10 Януари 2006 10:09
Мани, мани... То май ще излезе, че и З. Бжежински бил комуняга?!
10 Януари 2006 10:11
Я, тука нЕма никой, а ако не бях прочел, името на автораq щях да го помисля , за поредния антиамериканец..., Но не би... това е мислещ, баш умен полско - жидо - американец и незаслепен суперсилист...Къде сте бе лизачи? Ха Ха.
10 Януари 2006 10:20
Гледай ти, лизачите се смущават да наплюят Големия Збиг! Хайде, бе доказвайте сега каква победа бяхте извоювали с Буш начело, как демокрацията ще залее Ирак, как той ще стане светъл пример за подражание на арабите и мюсюлманите въобще! Хайде бе, бушопоклонници, реконтрадезинформатори!
10 Януари 2006 10:40
тоо кумуняга и антиамериканец збиги просто не заслужава коментар. абе поляк ли е, нема начин да не е от кагебе. само лустраця за таквия, нали чиче
10 Януари 2006 11:12
Абе, че не съм си доспал - не съм, та нещо не мога да фащам за ся иронията. Та Бжежински наистина ли го изкарвате комуняга или е ирония?
10 Януари 2006 11:27
Защо не се консултира с уважавани републиканци и демократи, които не търсят обществен пост - като Уорън Рудмън, Колин Пауъл, Лий Хамилтън или Джордж Мичъл?

защото не му казват това което иска да чуе. властта се нуждае от послушковци, които да мислят оправдания и извинения, не от анализатори, които да и обяснят какви глупости е натворила и какви глупости е запланирала

10 Януари 2006 11:30
Локи, това 99 не е сексуална поза, ама Нейсе, на турски се казва- усулсикиджия...
10 Януари 2006 11:38
ЧФ би лиснал някаква кал в общата посока на мислители и анализатори които не са е крайно-десни убеждения. но вЕрвайте ми, вече се е случвало - FL, зевзека и Zvezdnikov не биха се поколебали да го нарекат тоя комуняга, терорист и предател.
все пак нали затова започна бушлето тая война и обяви че е на живот и смърт - открай време военното положение не търпи демокрация и обвинението в колаборация и липса на патриотизъм става най-силното оръжие срещу опозицията. а етикета "държавна сигурност" помага далаверата да се върти на сянка, далеч от смутители като обществото, медиите и конкуренцията

10 Януари 2006 11:43
за малко мнения на шпицкомандата относно бжежиснки, фукояма и други видни комунизи може да погледнете като Натиснете тук

10 Януари 2006 12:48
нда... щом Бжежински е комунист, антикомунизма го отпишете - загинал е.
10 Януари 2006 13:07
Ех горките американци.Ще оправят кюрди, шиити, сунити ? Те от векове не могат да се оправят, че баш световният полицай ще ги оправи.Първо трябваше да пробват тук и да оправят:копанари, мечкадари, златари, бургуджии, румънските и австрийски циганя.Като придобият опит тогава да се гьонкат в Ирак.Все пак ние сме приятелска страна.
10 Януари 2006 13:56
Добра статия, нескопосан превод
10 Януари 2006 14:51
Войната в Ирак е фактор във вътрешната политика на Америка. Въпросът е не как да се умиротвори Ирак, а как американката политика ще приеме военната намеса (или по-точно необходимостта от военно измъкване от)там. Един ден американците просто ще изтеглят войските си, все едно какво ще се случи в Ирак. Просто във Вашингтон трябва да решат, че е настъпил момента. Междувпрочем в Ирак това вече се е случвало през 20-те. Англичаните обаче са имали опита да не се ангажират със значими военни сили.
10 Януари 2006 16:06
ахахах комунягите се кефат, сякаш СССР е възкръснал, горките, само това им остана - да се радват на критични статий на бивш държавен секретар на САЩ-
възход и падение на ...знаете на кой
10 Януари 2006 16:22
Горките бушовисти са готови и Папата да изкарат комунист, ако каже нещо, което не еудобно на Буш.
10 Януари 2006 17:20
Възход и падение на чувененото$ ти "мислене..." чоджум... Ха Ха.
10 Януари 2006 17:48
milcho, пише се чувень. производната е "чувеньеното"

10 Януари 2006 17:49
жалко, размина се...
10 Януари 2006 19:17
Абе колкото и да умуват решението е едно.Да си върнат Садам на президентския пост за да си оправи държавата.С идването на демокрацията взеха че им вдигнаха и цената на бензина от 40 цента на 60 цента, не било справедливо иракчаните да плащат толко малко за галон бензин.А да не забравяме че откакто им дойде американската демокрация и бензина изчезна от станциите и почнаха опашките.Те това му се вика демократично общество!
10 Януари 2006 22:02
Именно там е разликата между тоталитаризма и демокрацията че в страна с демократическа система каквито са несъмнено Съединените Щати - всеки, в това число и бивши държавници като професор Бжежински имат свое мнение по дадена тема и могат публично да изразяват това . А нима може някой със здрав разум да си въобрази че по времето на Брежнев в СССР, Хрушчов или някой друг да можеше да бъде противник на агресията в Чехословаkия или пък на войната в Авганистан ?
Тогава ние живеещите в тоталитарните , комунистически държави можехме толкова колкото в следният виц :" срещат се американец и съветски гражданин, американеца се хвали : у нас е свобода и демокрация и можем дори президента да критикуваме . Руснака отговаря : у нас тоже демократия и тоже разрешено критиковатb президента ..США."
10 Януари 2006 22:21
Вуте, ама ти наистина сам си отговаряш, те там в Граовско останаха само 70 годишни реститути с по две вършачки и сами си говорят... Ха Ха.
10 Януари 2006 22:28
вуте, големите кабелни мрежи ги държи едрия капитал, което автоматично подсигурява автоцензурата в тях и защитата на статуквото. нищо което е в радикален разрез с официалната линия не може да мине през ефира. това че някой може да изкаже политическо некоректно мнение на улицата или в провинциален вестник най-много да му навлече съд от престарал се "правозащитник" или да го изгледат все едно не си е взел прозака. но думите му ще се изгубят в потока от повече или по-малко полит-коректен шум.

10 Януари 2006 22:48
Милчо, у нащо село се още има млади ора а не е моя вина че акъло ти работи като стара вършачка и нищо не си разбрал що по горе пишем.Ха, Ха..
10 Януари 2006 23:13
Бжежински е бил съветник на един от наи-слабите политически американски президенти на УСА - Джими Картър. Това е факт, а не защото на мен така ми се иска. Според мен тои има погрешна позиция за решението на "проблема-Ирак".Аз смятам, че не случаино демократите в УСА не се изхвърлят относно Ирак и не са за незабавното изтегляне на американските воиски.УСА има дългосрочен проект не само за Ирак, но и и целия този регион, докато за Бжежински всичко започва и свършвас Ирак.Според мен това е грешна позиция.
Искам да споделя мое мнение, а то е , че Буш -младши за добро, а може да се случи и обратното, ще остане в историята на УСА като наи-способният американски президент.Бъдещето ще покаже.
10 Януари 2006 23:16
От статията:
Накрая лидерите на демократите трябва да спрат
да говорят двусмислено, когато сипят остри критики.

Збиги, пише и така и така! Точно както демократите, които уж критикува. Нали беше съветник при демократа Картер - един от най-неуспешните Ам. президенти. Обаче, това не му попречи да получи Нобелова награда за мир (Carter) ?
~ Някои неща се определят съвсем противоположно от потомството. Вие да знаете какво писаq един от считаните за най-десни в Америка, веднъж?! Верно, че беше на стари години.
Много са причините за да има такива изказвания: не на последно място, желанието да си в новините.
Според мен няма и не е имало нито един истински десен политик в Америка. -Още по-малко сега!


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД