Олимпи Кътев е роден в София. Завършил е външна търговия в УНСС. Учредител и член на Националния съвет на НДСВ. Бивш областен управител на Софийска област. Сега е депутат от НДСВ. Член е на комисиите по въпросите на държавната администрация и по политиката при бедствия и аварии.
- Г-н Кътев, измислихте ли вече как коалицията ще излезе от капана с царските имоти?
- Колегите от управляващата коалиция си дават сметка, че предизборните ангажименти звучат по един начин, но е друго, когато дойдат на власт. Особено при такава широка коалиция, непозната в съвременната история на България. Така че ние по някакъв начин трябва да помогнем на нашите коалиционни партньори да се изясни този въпрос. Важно е да се види дали е спазен законът и дали действията на държавните и общинските органи са правилни или не. Първото основание за това е решението на КС от 1998 г., което обявява за противоконституционно постановлението от 1947 г. на тогавашния МС и министър-председателя Кимон Георгиев.
- Това са известни вече неща, но премиерът Станишев дефинитивно поиска нова проверка.
- Не съм убеден, че БСП иска такава парламентарна комисия. Единствено съдът може да се произнесе дали е законно или не. Всеки може да прави всякакви комисии, включително в парламента, но тази комисия не е съд. В края на краищата, ако има такава комисия, тя какво би могла да каже?! Дали тогавашният премиер Иван Костов, Чачев, Масева, областният управител Олимпи Кътев, Паскалев, Церовски, кметът Софиянски са действали целесъобразно или не. Това би могла да каже. Но не дали са действали законосъобразно.
- Как все пак ще излезете от капана?
- Преобладаващото мнение на юристите от БСП, а и част от опозицията е, че след решението на КС би следвало да има закон, който да регламентира кой, как и в какви срокове връща тези имоти. И ако това е проблемът на заинтересованите по този въпрос лица и партии, би могло да се направи кратък закон. Това е мнението и на юристи от НДСВ, и на независими. Даже проф. Александър Джеров каза, че това може да бъде закон само с едно изречение.
- С което да се узаконят всички имоти на царя, така ли?
- Те са си узаконени. Самият факт, че са национализирани показва, че са били частна собственост. В нито една държава не се национализират държавни имоти.
- Смятате ли, че премиерът Станишев ще приеме варианта с краткото изречение като добър?
- Ако се търси такова решение, което да мине през парламента, не виждам защо не би бил съгласен. Това е един формален акт, който трябва да се изпълни, за да се задоволят претенциите на всички, които взимат отношение по този въпрос.
- Водени ли са разговори с ръководството на БСП и с премиера как точно да се уреди въпросът?
- Не бих казал, че са водени разговори, водят се консултации между депутатите.
- Кога може да има окончателно решение на този въпрос?
- Според мен скоро. Струва ми се реално до края на март да има закон и той да бъде гласуван.
- Има ли вариант да се направи нова проверка на имотите на интендантството и на царя да му се наложи да върне част от имотите?
- Лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски е получил това, което е доказал, че е негова собственост. Имоти на държавата той не е получил. Например резиденцията в Евксиновград. Тя е ползвана от царското семейство, но то няма претенции към нея.
- Има ли опасност вкарването на този въпрос в пленарна зала да взриви коалиционния мир?
- Лично аз не виждам такава опасност. Стигна се дотам тези, които поставят един изкуствено подклаждан въпрос, с определени политически цели, насочен срещу царя и неговото семейство, да се чудят как да излязат от положението. Защото на всеки нормален българин е ясно, че царят не е заграбил никакви имоти.
- И все пак очаквате ли цялата ПГ на БСП да подкрепи един такъв закон от едно изречение?
- Аз не казвам, че ще бъде от едно изречение, но се доверявам на мисленето на проф. Джеров, когото дълбоко уважавам като професионалист. Важното е един път завинаги да се сложи край на този изкуствено подклаждан и поддържан политически проблем.
- Възможно ли е да има сделка - узаконяване на царските имоти срещу главен прокурор от БСП или подкрепа на Първанов за втори мандат?
- В никакъв случай по този въпрос не може да има сделка, защото няма какво да се сложи на масата. Когато има сделка, има взаимни предложения. При нас няма такива предложения. Имотите са си узаконени и никой не е в състояние да развали това, защото този, който се реши на такава стъпка, би следвало да извърши национализация. А в България през 2006-а някой да мисли за национализация на частна собственост, е абсурдно.
- И все пак има няколко спорни неща, които в момента са като бомби със закъснител за коалицията - царските имоти, автомагистрала "Тракия"...
- Точно затова ще се помъчим да ги обезвредим. Където трябва да се направи проверка, ще има. Знаете, че за магистрала "Тракия" се правят проверки от Сметната палата, от министъра на регионалното развитие. Министър Асен Гагаузов беше казал, че ще привлече и независими чуждестранни експерти. Убеден съм, че и там нищо няма да излезе. Просто ще се спука още един балон.
- Какво мислите за коалиционния мир? Сега предстоят частични избори в Своге...
-Коалиционният мир на национално ниво все повече се затвърждава. Колкото и ние да бяхме подозрителни, за пореден път царят се оказа прав, че е необходимо време, за да се уталожат и наместят нещата. Мисля, че и правителството, и парламентът работят успешно.
- Как ще се разберете с ДПС в Своге?
- Няма какво да се разбираме. Предстоят ни избори на 14 януари. Бившият кмет Емил Иванов беше издигнат от квотата на ДПС за областен управител. НДСВ издига кандидатура на достоен млад човек - Мариана Белчева, БСП също издигна млад човек. ДПС официално не издига кандидатура, но подкрепя кандидатурата на сподвижник и близък на бившия кмет. Смятаме да направим една достойна кампания, защото никак не са добри нещата в община Своге.
- Защо напоследък се твърди, че Своге се е превърнало в първа частна община. Вие бяхте губернатор на софийска област, как така се получи?
- През последните 1-2 години в Своге действително имаше много негативи, най-вече свързани с управлението на общината, на общинската собственост. На мен никак не ми е приятно, че една община се нарича през последните месеци "първа частна", защото не може да има частна община. По закон всички решения на сесията на общинския съвет се представят в 7-дневен срок в областната администрация и в окръжната прокуратура, за да се произнесат дали са законосъобразни. Практика стана в община Своге от октомври 2004-а до лятото на 2005-а да не се изпраща нито едно решение на ОбС. Това навежда на мисълта, че са взети незаконосъобразни решения и това е свързано с разпореждане с общинска собственост и облагодетелстване на частни лица и фирми.
- А сега този кмет е областен управител?
- Да. Това е малка част от нещата, които са широко известни на обществеността в Своге. Друг грамаден проблем е разпродажбата на общинските гори, над 50-60 хил. дка. Появиха се едни момчета и казват: "Това е наша собственост." Стигна се до употреба на оръжие, населението е настръхнало.
- Всички тези аргументи използват ли се в предизборната агитация между кандидатите на НДСВ, БСП и областния управител?
- Областният управител в момента е в отпуск и се е заел да прави кампания в Своге. Той е постоянно там с неговия кандидат. Това трябва да бъде достояние на компетентните органи, най-вече на прокуратурата. Изборите ще минат, но ако така продължат процесите, аз не вещая добро бъдеще за управляващите на община Своге.
- Като член на комисията по администрация как оценявате темпото, с което набъбва броят на чиновниците?
- Никой не гледа с вътрешни резерви как да преструктурира своята дейност така, че да не се търсят повече бройки, а всеки иска повече щатове и фонд "Работна заплата" - това започва от МС и стига до най-малкия кмет. Това нещо трябва да се пресече. Малко съм скептичен за тези съкращения от 10%. Това ще бъде N-то съкращение. Спомням си още от времето на социализма как при всяко съкращение домакинът поръчваше нови бюра.
- Според вас практически възможно ли е администрацията да бъде съкратена с 50% и да се върне в бройката си отпреди 4 години - около 45 000? Така ще могат да се увеличат заплатите на тези, които ще останат.
- Не бих могъл да кажа точно колко процента да е намалението - 40,50 или 60%, но категорично бих подкрепил такова нещо. Личното ми мнение е, че това няма да се отрази на административния капацитет. Достатъчно много чиновници има, които се чудят какво да правят по цял ден. Напълно подкрепям Николай Василев, че трябва да се въведе административен борд.
- Знаете ли, че в парламента работят 923-ма чиновници?
- Това е ужасно много. Нямам думи. С нищо не са ми помогнали. Напротив, бюрокрацията и тук е предостатъчно голяма. За да вземете едно топче хартия, сигурно трябват подписи поне на 10 души. Вие сте в кабинета ми и виждате условията, при които работи един народен представител. Това бюро сигурно е било от времето на Тодор Живков, тия кантонерки пък са може би от времето на Антон Югов, касата най-вероятно е още отпреди 9 септември.
- И накрая, да ви попитам скоро ли ще стартира проектът "Супер Боровец"?
- В края на месеца предстои общо събрание на съдружниците в дружеството между общината и инвеститорите, на което ще се реши точно как ще се действа и какъв ще бъде графикът. В момента технически проблеми няма. Всичко, свързано с бюрократични изисквания, е преодоляно. Сега наследниците на Емил Кюлев трябва да решат как ще се действа.
- Ако те решат да продадат акциите си в дружество "Рила-Самоков 2004", има ли вече заявен интерес някой да ги закупи?
- Аз не мисля, че това ще се случи. Въпросът е да се потвърдят първоначалните договорки, които са писмени, от наследниците на Кюлев. Непрекъснато се засилва интересът от фирми и световноизвестни консорциуми към "Супер Боровец". Силно се надявам първата копка да стане в началото на пролетта.
Т.нар. "Царски имоти" НЕ са "национализирани", а са ВЪРНАТИ на държавата-държавната част от тях- отнемане на ВЛАДЕЕНЕТО им от царската фаилия!- и КОНФИСКУВАНИ/личната царска част/в полза на държавата .
Това е станало НЕ със Закона за национализацията/един от общо четирите, по които се прави след 1989 г. Реституцията!/, а със СПЕЦИАЛЕН закон, който е по искане на Победителите във Втората Световна Война- с цел ОТНЕМАНЕ на икономическата мощ на държавни ръководители и висши упрвленски лица, които са въвлекли страните си във ВСВ на страната на Хитлерова Германия! А , също, и като частична КОМПЕНСАЦИЯ за нанесените на държавата ЩЕТИ от тези хора с това им решение! Да НЕ забравяме, например, че НАРОДНА Република България изплащаше/ чак до 1965 г./ на Гърция МИЛИАРДИ долари Репарации за щети, нанесени на Гърция от българската ЦАРСКА армия !!! Репарации Народа Република България е дължала и на Югославия, но са й били опростени, под натиск на Москва!!!
Ерго, преди да се гласува НОВ закон за реституирането на т.нар. "Царски имоти"/което е наложително!/, трябва да се видят МОТИВИТЕ и причините за ОТНЕМАНЕТО на Владението и за Конфискуването/на личната царска част/ на тези имоти!!! КАЗАХ!