:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,634
Активни 751
Страници 24,199
За един ден 1,302,066
Очевидци

Операция "Доброволци в полицията"

Те влизат внезапно във всяко РПУ в София, за да разберат спазват ли се правата на задържаните. Униформените още не ни приемат, но ние вярваме, че не са насилници, казват гражданските наблюдатели
Снимки: Борислав Николов
Доброволците Мария и Атанас влизат в Шесто РПУ в кв. "Бъкстон". Тя казва, че й е много интересно, а той, че първо е бил малко стресиран от обстановката, но се адаптира много добре.
"Най-големите врагове на полицаите са айдуците, след това журналистите и адвокатите", признава служител на столично РПУ пред 31-годишната Мария Великова.

Тя е една от 47-те доброволци, които от 1 декември, за първи път в историята на МВР, извършват наблюдение в деветте районни управления на София. И така ще е една година. Такъв пилотен за страната проект вече мина в Плевен. Инициативата е на Дирекцията на националната полиция, Столичната дирекция на вътрешните работи, Институт "Отворено общество" и зам.-кмета по сигурността. Тази длъжност заема Цветан Цветанов - дясната ръка на Бойко Борисов още от времето му в МВР.

Целта на наблюдателите е



да разговарят със задържаните,



за да установят спазват ли се правата им, и да проверяват работата на униформените. Основната идея е да се засили доверието между местната общност и полицията, като се повиши прозрачността на нейната дейност, казват създателите на проекта. След всяко посещение доброволците пишат доклади, които се изпращат на специална комисия, и ако в тях се съдържат данни за насилие над задържан или други нарушения, те ще бъдат изпращани за проверка в МВР, а резултатите ще бъдат оповестени.

Наблюдателите са избрани с конкурс измежду 200 души. Всички те са се кандидатирали, макар да няма никакво заплащане.

"Може и да звучи клиширано, но за мен е удовлетворение, че съм полезна с нещо. Много неща в държавата може да бъдат правени по-добре и ако повече хора полагаме усилия, това ще е възможно. Ако не сме оптимисти, защо живеем?", обяснява мотивацията си Мария.

Тя е от Поморие, но повече от 10 години вече живее в София. В 5 от тях се занимава с доброволческа дейност, работила е с хора от малцинствата, безработни, жени и деца в риск.

"Така че за мен това не е нещо непривично и когато



видях в интернет обявата



на Отворено общество, беше просто поредното предизвикателство", казва доброволката, която все по-малко се занимава със счетоводство, макар да е завършила финанси в УНСС. Препитава се от социална дейност в неправителствени организации.

Одобрените са минали през специално обучение в полицията за нормативната база на МВР. И курс за комуникативни умения. Всеки е покрил изисквания - да не е осъждан и регистриран за престъпление, срещу него да няма запрещения, да не е бивш или настоящ служител на МВР, да е уважаван член на своята общност, да не е психично болен. Ако по време на проекта някой от доброволците бъде задържан от полицията или срещу него бъде образувано наказателно производство, правото му на гражданско наблюдение се прекратява.

Избраните са от всякакви социални групи - студенти, юристи, пенсионери, безработни, майки с малки деца, дори собственичка на книжарница. Най-младият е на 18 години, а най-старият - на 65 г.

"Правим това, защото имаме гражданска позиция - ако искаме нещо в България да се промени, трябва да положим усилия. Не може просто някой да каже: този е корумпиран, а този бие, без да докаже това, затова не лепим етикети, а сме безпристрастни", обяснява пък 27-годишният ерген Атанас Димитров. Той се занимава от 3 години с



доброволческа дейност -



в два дома за деца, лишени от родителски грижи, в селата Угърчин и Доганово. Иначе и той е икономист и работи като кариерен консултант.

Атанас и Мария са двойка, но не в живота, а в работата си по проекта. Всички граждански наблюдатели са се разделили по двама и така правят посещенията си в съответното РПУ. Посещават го няколко пъти месечно и след това си ги разменят. Имат специални идентификационни карти, с които могат да влизат без предупреждение в районните управления по всяко време на денонощието. Полицаите са длъжни да им осигурят незабавен достъп. Забавяне се допуска само когато това може да изложи на риск живота и здравето им или възпрепятства работата на униформените. Причините се описват в доклада, за да се изясни дали наистина са съществували.

Доброволците имат право да разговарят и да се интересуват от материалите, свързани само със задържани по Закона за МВР за 24 часа. При другите, които имат наложена прокурорска мярка и срещу тях се води дознание или следствие, не могат да се бъркат, за да не попречат на разследването.

"Мисля, че ни избираха заради възгледите ни, защото не би било допустимо някой, който е предубеден във вината на задържаните, да прави това. И обратното - да вярва в доста широкото схващане, че в полицията има насилие. Колкото и да се опитват да ни изкарат вън от Европа, все пак ние сме част от нея и виждам, че такива случаи са изключение", казва Мария.

Задължително доброволците



проверяват за нередности в заповедите за задържане,



протоколите за личен обиск, разписките за приети и върнати вещи и пари на задържаните, книгите за извеждане от ареста, проведените свиждания и медицински прегледи, получените хранителни продукти.

От краткия си опит като наблюдатели засега Мария и Атанас са се натъкнали само на дребни административни пропуски в документацията. Никакво насилие и друг произвол. Поне задържаните не са се оплаквали. С изключение на един - разказал, че не са му осигурили навреме полагащия му се разговор с близък или адвокат. Полицаите обаче показали служебните си тефтери, в които е отразено, че при въпросния човек дори дошъл посетител. Мария е описала този случай в доклада си и се очаква вътрешна проверка.

"Повечето от задържаните обаче не искат адвокат, някои дори не си знаят правата. Повечето са там за кражби, дребни битови престъпления, без документи и преди всичко са много учудени, като ни видят", разказва Атанас.

Той и колегите му по проект могат да записват думите на задържаните, но само на ръка, не и с диктофон. Подписали са се, че ще спазват Закона за защита на личните данни и няма да разпространяват информация, събрана при наблюденията. Всеки от тях може да бъде лишен от това право заради неетично поведение или ако използва неправомерно идентификационна си карта. Разговорите се провеждат в присъствието, но не и в обсега на слуха на полицай. Целта е той да може да следи доброволците да не вземат или дават каквото и да било на задържаните.

Наблюдателите проверяват още



състоянието на помещенията за задържане,



тези за водене на разпит, за свиждане и срещи с адвокат, както и тоалетните. Мария и Атанас са неприятно изненадани от битовите условия в РПУ и са убедени, че трябва да бъдат подобрени. На места дори липсват част от нужните помещения, защото по закон за привеждането им в действие има срок до края на 2009 г. В някои районни вече текат ремонти, но обстановката е още по-сложна.

"Много са зле, дават им по 4 литра гориво на смяна, нямат компютри, за наше изумление още се ползват пишещи машини. Налагало се да си купуват със свои пари дори листове, химикалки и гумички, за да попълват нужната документация. А тя наистина е огромна", казва Мария. Според нея е недопустимо да искаш служителите ти да си вършат работата, а да не им осигуряваш необходимите условия.

Иначе като цяло полицаите не смеели много да говорят пред доброволците. Въпреки че интервютата с тях са анонимни.

"Може би са наплашени, все пак са в затворена система, казват: Каквито забележки имаме, сме ги докладвали по надлежния ред до началството. То пък съответно се скатава и проблемите си остават", коментира Мария.

И казва, че и прави впечатление как повечето служители



възприемат и тях, доброволците, като врагове



"Е, чак пък врагове, много силна дума, притесняват се, а и спазват йерархията в МВР", не е съвсем съгласен Атанас. "Ами на мен ми го казаха. Не знам как са им представили нещата, но сякаш имат чувството, че ние сме отишли там непременно да намерим недостатъци в работата им", отвръща Мария.

Все пак един униформен не издържал и се оплакал от въведената от два месеца практика всички полицейски коли да са постоянно със светещи лампи. Бандитите отдалеч ги виждали и нямало никакъв шанс да хванат някого. Няколко пъти пък при натоварено движение шофьори се опитвали да им правят път и ставали катастрофи.

"Полицаят беше много недоволен, вика: Онзи ден акумулаторът се скапа и стана голям цирк, единият кара, а ние отзад с друг колега бутаме. И всички ни се смеят!", разказва доброволката.

Тя твърди, че блюстителите на реда са много любезни, но признава, че понякога се пита наистина ли са такива, или се държат така заради наблюдението. Атанас пък смята, че може сега да са се стегнали, но няма как постоянно да са нащрек. Дори е силно впечатлен как униформени купували с лични пари кроасани на безпризорни деца, които са прибрали.

"Мои приятели се интересуват какво става в районните, питат бият ли там, връзват ли? И аз им казвам, че това е много преувеличено, дори мисля, че доверието на хората в полицията се е повишило", уверен е Атанас.

А Мария, която вече е навила още трима души да станат доброволци, го подкрепя: "Надявам се от нашата работа да има ефект - обществото да разбере, че ако попаднеш в РПУ, няма да си подложен на физическо и психическо насилие. И да убедим полицаите, че чуваме и техните проблеми."
 От МВР прецениха, че наш екип не може да влезе в районно управление заедно с наблюдателите, затова документирахме само как дежурният ги посреща.
12
2829
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
17 Януари 2006 09:09
Не откриваме топлата вода.От МВР могат да почерпят опит от Японците. Денонощен достъп до РПУ, районен инспектор, който познава живеещите в квартала като роднини, защита на свидетели, обучение на подрастващи, доброволци и други щуротии, изключитално ефактивни и прости.
17 Януари 2006 10:04
Все се питам, защо никой не прави наблюдения в родилните домове, болниците, не пита как се чувстват хората, имали нещастието да попаднат там. Не питат пенсионерите какво ядат цял месец между две подаяния - пенсии. За престъпниците се загрижили.
Ами вземете се с тая кака, ако не сте обратни и двамата, което е много вероятно, направете семейство, па наблюдавайте. И умната, защото пътят към ада е постлан с отворени общества.
17 Януари 2006 10:31
Препитава се от социална дейност в неправителствени организации.


17 Януари 2006 10:33
"Надявам се от нашата работа да има ефект - обществото да разбере, че ако попаднеш в РПУ, няма да си подложен на физическо и психическо насилие. И да убедим полицаите, че чуваме и техните проблеми."

Е вие вече сте си избрали мнението, което ще напишете накрая - и то е - каква изненада - позитивно! В определен смисъл ви разбирам - този проект е структурно абсурден, основан на наивното допускане, че гражданска институция може по процедурен начин да контролира институция на насилието. И затворниците не се оплаквали, и полицаите не критикували шефовете си, и изобщо всичко е прекрасно! А вие какво сте очаквали? Че ще почнат да споделят с вас неща, които могат да им струват живота? Не разбирате ли, че тези хора ги е страх?!

Аз лично имам разказите на близки приятели, арестувани близо до извършено престъпление, без никаква вина държани 24 часа, бити, подложени на психически тормоз да дадат признания, без достъп до телефон. Щяха да си останат там, ако роднините им не се бяха обадили на "когото трябва". Имам и разказа на друг приятел, влязъл в столично РПУ да съобщи за разбитатата си кола, видял полицаите да бият циганин по средата на РПУ-то без никакво притеснение. Имам и случая на Чората, и изобщо, ама изобщо не ви вярвам!

Разбира се, накрая проектът ще бъде отчетен като успешен и всички ще са доволни, без нищо в МВР реално да е мръднало. Това което ще се е променило е безплатния ПР, който ще са получили полицаите. Което е и идеята.
17 Януари 2006 11:22
Отвореното общество се състои от едни затворени общности. Едноименната фондация се финансира от едни хора на които има казват кога да спекулират с/у британската лира и кога да играят с/у българския лев, който да стигне 3000 лв. за долар и след седмица да падне на 1500. Хиперинфлация овладяна за 0 време, най-смешната случка във финансовата история на света.
17 Януари 2006 13:04
Доброволци?! В полицията?!.....На това му казват беззаконие и наивност!
Само съд, парламент, правителство може да контролират полицията!
И медиите може да помагат!
Проблема е да си вършат работата!
17 Януари 2006 17:17
Най-големите врагове на полицаите са айдуците, след това журналистите и адвокатите

Ако нямаше айдуци нямаше да има и полиция. Ако нямаше адвокати нямаше да има толкова корупция. Следователно от изброените враг е само джурналиста. И гражданина който си търси правата, бих допълнил аз - натиска те да работиш, а като си потърсиш залсужена "почерпка" и почва да реве че си бил корумпиран. Ченгетата по-скоро биха казали"предприемчив"

17 Януари 2006 17:19
наистина е смешно !
т.нар. полиция си е всъщност баш една милиция - миш-маш от: политико-икономически инструмент, хранилка за неспособни негодници и , искрено вярвам, малцинство от свестни хора, опитващи се да си вършат работота!
17 Януари 2006 17:37
"Доброволци в полицията" има и у Францията!!! Но там са "Доброволци в.....помощ на полицията", (нещо като ....доброволци работещи ЗАЕДНО с полицията за защита на гражданите от бандити!!!
А тука става въпрос май за----- доброволни събиратели на секретни и операционни данни в полза на ..... чуждестранни работодатели, и местни медийни гавази търсещи само да лаят по ченгетата!! (че да им се плати отвънка!!! )
КОЕТО СЪВСЕМ НЕ ОЗНАЧАВА че слагам полициата в България на достойно и високо място!!!
Но..... кой ли ще седне да се рови в подробностите???


17 Януари 2006 18:40
Хаджи Смионе, все отнякъде трябва да се почне все пак. А лато кметът ни е бивш полицай - ще почне от полицията. Но ако го подсетим и приканим да побърза - може да се сети и за родилките. Не е слънце все пак да грее навсякъде.
17 Януари 2006 20:04
Не ми се верва че ште изкарат кирливите ризи на чингетата.По скоро ште се опитват да им изчистат мрусните задници за пред света след случая с чората.
18 Януари 2006 12:22
Абе, хора... Всички вие - знайни и незнайни рицари на перото, изразяващи така гръмко мнението си в този форум - ЛУДИ ЛИ СТЕ?

Вие четете ли какво пише въобще във статията? Или четете само това, което собствените ви очи искат и са "научени" да видят?
Не мога да повярвам... Много малко ли останахме нормалните - целият свят ли полудя? Или може би аз съм лудата, защото още вярвам в някакви принципи и имам някакви ценности.
Вместо да се оплаквате, роптаете, съдите, критикувате, обиждате и вместо да си правите всевъзможни заключения - вземете свършете нещо, бе!!! Като сте толкова умни, силни и добри в работата си, вземете вие го свършете... - казваше едно време с други думи един български актьор... Или ако не можете да го свършите - позволете на хората, които могат да го направят - поне не им пречете!!!

Това е страхотен пробив в системата на МВР. Това е възможността хора от София да видят какво реално се случва в техтите РПУ-та. И идеята е страхотна. Защото полицаите не знаят кога ще влизат тези хора вътре - нали това пише!!! Защото те могат да говорят със задържаните, да проверяват помещенията, документацията. И защото в крайна сметка в статията пише, че информацията ще се публикува.
И освен това да изкарша хляба си със социална дейност не е нещо лошо, както един "колега" коментира - това означава, че работиш и получаваш пари, помагайки на други хора. Чат ли си? Не е чудно нито е смешно и фрапиращо. Ами да - хората, които се занимават със социална дейност, също ядат хляб и получават пари, за да си го купят, приятелю! И ако беше мъничко поне по-наясно и ако поне мъничко ти се беше занимавал/а с такава дейност, щеше да знаеш за какво става въпрос. Пробвай се и тогава коментирай. Първо опознай и тогава съди! Препоръчвам ти го лично - много е полезно, много знания и умения дава тази работа, а също и много лично удоволствие от свършеното.

И освен това, дали момчето и момичето са "обратни" или не) по цитат от мнението на друг "колего" по перо), бих казала, че не е нито твоя, нито моя работа... но ако искаш - можеш да пробваш - и с двамата, за да видиш... Умнико! Аз ако бях на твое място, щях първо да пробвам и после да говоря!

А относно Отворено общество (пак мнението на друг колега), въобще няма да си направя труда да коменрирам злобни, профанни, елементари и протовати мисли и думи на не-образовани и незапознати хора.
Дали в МВР нещо ще е мръднало времето ще покаже - но няма да разбереш, ако си стоиш въкщи и си чоплиш носа! В МВР вече нещо е "мръднало" - тези хора са върте - я си представи ако това се случваше в така спомената от теб Милиция! Ти въобще имаш ли достатъчно години, че да си спомняш какво е било по времето на милицията! Аз ще ти кажа - нямаше да стане! Никой нямаше да бъде допуснат върте! Повярвай, ми - аз знам!!!!

И така - поздравявам хората, които са се заели с тази работа. Подкреям ги! И вярвам в безпристрастността на това, което ще напишат в докладите си!
Продължавайте напред, без да обръщате внимание на глупавите, злободневни, хапливи, заяждаи се коментари!
Защото има и хора като мен, които ви ВЯРВАТ!

p.s. В случай на неразбиране от страна на гореизказалите мнението си братя, мога да обясня какво значи думата вяра!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД