:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,025
Активни 720
Страници 23,590
За един ден 1,302,066
Напрежение

Чистотата на София като параграф 22

Дилемата пред кмет и общинари е сложна - да продължат да плащат много на фирмите концесионери въпреки недоволството от работата им или да прекратят предсрочно договорите им въпреки огромните неустойки. Нищо чудно, че няма политическа воля за справяне с проблема
Граждани от "Стрелбище" дариха Борисов с опакования си личен боклук в първия ден от кметуването му, за да му напомнят, че отпадъците са на всички.
По всичко личи, че и тази година ще мине за София под знака на кризата с боклука. Въпреки че след драмата миналата година и особено по време на частичните избори всички обещаваха, че ще се вземат спешни мерки катастрофата да не се повтори. Засега обаче е видно, че общината няма план как да се справи с проблема веднъж завинаги. Кметът Бойко Борисов лансира няколко идеи - прекратяват се договорите с концесионерите изедници, спира се балирането на боклука, обявява се търг сред столичните квартали за временно сметище до построяването на завода с награда - 23 млн. лв. годишно. На пръв поглед стройно и логично. Но само на пръв поглед. Защото



сметките са правени на коляно и без кръчмар



Наистина предлагането на пари за оправяне на инфраструктура като компенсация за неудобството да живееш в близост до сметище е световна практика. И може би е правилният подход за омилостивяване на бунтовните квартали. Но комуникацията на кмета с общинските съветници куца и може да провали иначе добрата идея. За да се пренасочат пари от балирането на боклук към друг вид сметище, е нужно да има решение на общинския съвет. Такова не само няма, но кметът даже не сондира идеята с общинарите, преди да я лансира. Къде е гаранцията, че мнозинството от тях ще я одобрят? Особено ако се пресметне колко ще струва в действителност подобно начинание. Защото договорите с трите фирми за балиране на сметта - "Чистота-Искър", "Микс" и "Екоел", са за 3 години. Ако се развалят, със сигурност ще трябва да се платят неустойки, чийто размер засега не е ясен, но едва ли е малък.

Пред същото препятствие се изправя и другото предложение на Борисов - да се прекрати концесията за чистотата. Договорите на "Волф" и "Дитц" са до 2008 г., този на "Чистота" - до 2014 г. Ако бъдат прекратени предсрочно, по тях ще се дължат огромни неустойки. Показателно е, че никой не смее да каже точната им сума, въпреки че договорите бяха подробно нищени от специална комисия веднага след кметските избори през 2003 г. И тогава всички се заканваха да въведат ред, но след като се запознаха с документите, смекчиха позицията си и договорите само бяха леко коригирани. Така сумата от 73 млн. лв. годишно бе намалена на малко над 50 млн. лв. Което пак е около 20% от общинския бюджет, въпреки че София нито е по-чиста, нито контролът върху работата на чистачите е по-строг. Това са много пари и



е наивно да се смята, че частниците ще се откажат от тях без бой



Те вече заплашиха, че ще търсят правата си в съда и ще искат не само неустойки, но и компенсиране на пропуснати ползи. Общината едностранно може да прекрати договорите само ако докаже, че не ги изпълняват. Което е мисия почти невъзможна - фирмите имат фактури за всеки ден, в който машините и хората им са излезли на улицата. Никъде в договорите няма понятия като добро или лошо чистене, достатъчно или недостатъчно извозване на боклука. Как общината ще докаже със задна дата, че работата не е свършена както трябва, ако не е издавала наказателни актове? Аргументите, лансирани през последната седмица - че в годишната задача за чистене са включени 5 дка тротоар на Околовръстното, че "Ломско шосе" се води с 10 м по-широко, а бул. "Рожен" - с 3 м, - не са достатъчно тежки. А и защо чак сега общината се сети да възложи измерване и проверка на реалната площ, която се чисти?

Фирмите концесионери държат общината в шах и със задълженията от 7 млн. лв. за октомври и ноември, за които вече са им издадени фактури.

Затова трябва да стане чудо, за да се съгласи общинският съвет да прекрати договорите с трите фирми по чистота. Показателно е, че



идеята на Борисов моментално предизвика смут сред общинарите



Едни обясняваха, че прекратяването ще струва твърде големи неустойки на кметството. Други твърдяха, че ще отнеме твърде дълго време, докато се намери друга фирма, която може да чисти града. Трети пък направо обявиха, че няма други подобни фирми, които да имат техниката и опита да се справят с такава мащабна задача. Което ясно показва, че няма политическа воля да се тръгне на такава радикална стъпка.

С предложението си за прекратяване на концесията обаче Бойко Борисов изигра картите си перфектно. От една страна, подкрепи настроенията сред софиянци срещу фирмите по чистота. От друга - за него едва ли е тайна, че общинският съвет няма да приеме такова предложение. И така само ще ожесточи битката на Борисов с партиите, на добрия кмет срещу лошия общински съвет. Върху тази битка се гради досега и ще се изгражда и в бъдеще целият политически имидж на кмета.

А парите за чистота, които кметството плаща на гърба на софиянци, с всяка изминала година ще се увеличават в геометрична прогресия. Въпреки многократните обещания, че балирането на боклука няма да доведе до повишаване на такса смет, това ще се случи, при това с 20%. Така общо за почистването на столицата за година ще отидат близо 100 млн. лв.
 Въпреки всеобщото недоволство от фирмите, които чистят София, столичани продължават да им плащат скъпо и прескъпо.
9
2487
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
17 Януари 2006 08:45
В България съдебната система е на такова ниво, че ако плащащият откаже да плаща, договорът автоматично се смята за прекратен без никакви неустойки, защото другият не може в приемливо кратък срок да те осъди. Цялата държава функционира така и няма нищо лошо това да се приложи и спрямо концесионерите. Като им спреш кранчето, те няма да имат пари да те съдят 7-8 години докато те осъдят. Просто няма да им е изгодно. 7 години е средната продължителност на дело - това не е случайна цифра. Въпросът е, че общинарите просто не искат да развалят концесията, защото тя е изгодна на самите тях.
17 Януари 2006 09:39
Отговорът се съдържа във въпроса - А не плащаме ли всяка година тези НЕУСТОЙКИ по няколко пъти след като услугата не е качествена?????? Така че по добре да се реже до здраво и да се почва на чисто - общински фирми с ОБЩИНСКИ КОНТРОЛ - както е по света!!!!
17 Януари 2006 09:47
В случай като този възникват някои основни въпроси:
1.От какъв зор почистването на столицата и водоподаването трябваше да се дадат непременно на концесия на частни фирми, а не да са работа на общински фирми?
2.Защо жизнено важни за българското население услуги като водоподаване, електрозахранване и сметопочистване, които чрез един кран, един шалтер или невдигането на една бариера пред гаража на колите за сметоизвозване, могат да бъдат прекратени и да се предизвика хаос в живота на гражданите, епидемии и какви ли не още други поразии, се дават за управление на чужденци. От къде да знаем, че с тези, с които сега се целуваме, утре няма да се псуваме.(Справка:Отношенията ни с Русия, Сърбия, Германия, СССР, отново Русия, арабските страни и т.н.То не беше "вечна дружба", не беше "дружба от векове за векове", не беше "като слънцето и въздуха", пък накрая остана само ВЪЗДУХА.)
3.Кога най-накрая тези, които сключват неизгодни за страната и гражданите сделки, нарушават суверинитета на държавата и защитават чужди интереси ще понасят истинска отговорност, а не да се отървават само с имагинерната т.н. политическа отговорност.
Примерите с концесиите в София са достатъчни за да се види в какъв капан е вкарано населението. Как да се развали неизгоден договор за сметоизвозване, след като никой не е в състояние да поеме тази дейност от следващия ден или седмица.
Чист рекет!

Редактирано от - Zmeja на 17/1/2006 г/ 10:41:49

17 Януари 2006 10:54
Основният въпрос за разрешаване не е сметоизвозването а крайнага точка на боклука - тя ни изяда главата. Затова - спешно заводи за твърди отпадъци!
17 Януари 2006 11:46
KLIENTZ,
А замислял ли си се, че ако заводът за преработка на отпадъците е чужда собственост, а не на общината отново се създават условия за рекет. В един момент собственикът поради, без значение поради какви причини каже, че от утре или други ден го затваря. И отново настъпва криза с буклуците.
Мисълта ми е, че всичко това без което една община не може, трябва да се управлява само и единствено от общината. Останалото е рекет и зависимост.
17 Януари 2006 11:54
А не би ли могло на Волфа да му пратят една данъчна потеря и да го разнищват с данъчни проверки по 24 часа в денонощието докато клекне...
17 Януари 2006 12:19
Само да припомня. Моля, не забравяйте, че тая работа с боклуците ни я изсра онова седесарско лайно с мазната усмивка и стоманения поглед. Сега това седесарско лайно смърди върху банките в Европарламента и достойно представя лайнарската държава България.
17 Януари 2006 12:22
В цивилизовиния свят чистенето е предимно в ръцете на мафията. Оттук следва основната характеристика на услугата - миминум работа, максимум такса. А боклука ще го натресат в Чукурово, първо пробваха с бой, ама не може, сега ще купят селяните. На пари още никой не се е опрял.
17 Януари 2006 14:37
Дилемата е за софиянци. Щото вместо да опаковат битовите си отпадъци е по-харно да опаковат и изхвърлят битоопрезелящите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД