Граждани от "Стрелбище" дариха Борисов с опакования си личен боклук в първия ден от кметуването му, за да му напомнят, че отпадъците са на всички. |
сметките са правени на коляно и без кръчмар
Наистина предлагането на пари за оправяне на инфраструктура като компенсация за неудобството да живееш в близост до сметище е световна практика. И може би е правилният подход за омилостивяване на бунтовните квартали. Но комуникацията на кмета с общинските съветници куца и може да провали иначе добрата идея. За да се пренасочат пари от балирането на боклук към друг вид сметище, е нужно да има решение на общинския съвет. Такова не само няма, но кметът даже не сондира идеята с общинарите, преди да я лансира. Къде е гаранцията, че мнозинството от тях ще я одобрят? Особено ако се пресметне колко ще струва в действителност подобно начинание. Защото договорите с трите фирми за балиране на сметта - "Чистота-Искър", "Микс" и "Екоел", са за 3 години. Ако се развалят, със сигурност ще трябва да се платят неустойки, чийто размер засега не е ясен, но едва ли е малък.
Пред същото препятствие се изправя и другото предложение на Борисов - да се прекрати концесията за чистотата. Договорите на "Волф" и "Дитц" са до 2008 г., този на "Чистота" - до 2014 г. Ако бъдат прекратени предсрочно, по тях ще се дължат огромни неустойки. Показателно е, че никой не смее да каже точната им сума, въпреки че договорите бяха подробно нищени от специална комисия веднага след кметските избори през 2003 г. И тогава всички се заканваха да въведат ред, но след като се запознаха с документите, смекчиха позицията си и договорите само бяха леко коригирани. Така сумата от 73 млн. лв. годишно бе намалена на малко над 50 млн. лв. Което пак е около 20% от общинския бюджет, въпреки че София нито е по-чиста, нито контролът върху работата на чистачите е по-строг. Това са много пари и
е наивно да се смята, че частниците ще се откажат от тях без бой
Те вече заплашиха, че ще търсят правата си в съда и ще искат не само неустойки, но и компенсиране на пропуснати ползи. Общината едностранно може да прекрати договорите само ако докаже, че не ги изпълняват. Което е мисия почти невъзможна - фирмите имат фактури за всеки ден, в който машините и хората им са излезли на улицата. Никъде в договорите няма понятия като добро или лошо чистене, достатъчно или недостатъчно извозване на боклука. Как общината ще докаже със задна дата, че работата не е свършена както трябва, ако не е издавала наказателни актове? Аргументите, лансирани през последната седмица - че в годишната задача за чистене са включени 5 дка тротоар на Околовръстното, че "Ломско шосе" се води с 10 м по-широко, а бул. "Рожен" - с 3 м, - не са достатъчно тежки. А и защо чак сега общината се сети да възложи измерване и проверка на реалната площ, която се чисти?
Фирмите концесионери държат общината в шах и със задълженията от 7 млн. лв. за октомври и ноември, за които вече са им издадени фактури.
Затова трябва да стане чудо, за да се съгласи общинският съвет да прекрати договорите с трите фирми по чистота. Показателно е, че
идеята на Борисов моментално предизвика смут сред общинарите
Едни обясняваха, че прекратяването ще струва твърде големи неустойки на кметството. Други твърдяха, че ще отнеме твърде дълго време, докато се намери друга фирма, която може да чисти града. Трети пък направо обявиха, че няма други подобни фирми, които да имат техниката и опита да се справят с такава мащабна задача. Което ясно показва, че няма политическа воля да се тръгне на такава радикална стъпка.
С предложението си за прекратяване на концесията обаче Бойко Борисов изигра картите си перфектно. От една страна, подкрепи настроенията сред софиянци срещу фирмите по чистота. От друга - за него едва ли е тайна, че общинският съвет няма да приеме такова предложение. И така само ще ожесточи битката на Борисов с партиите, на добрия кмет срещу лошия общински съвет. Върху тази битка се гради досега и ще се изгражда и в бъдеще целият политически имидж на кмета.
А парите за чистота, които кметството плаща на гърба на софиянци, с всяка изминала година ще се увеличават в геометрична прогресия. Въпреки многократните обещания, че балирането на боклука няма да доведе до повишаване на такса смет, това ще се случи, при това с 20%. Така общо за почистването на столицата за година ще отидат близо 100 млн. лв.