Председателят на Европейския парламент Жозеп Борел (вдясно) гостува у нас в началото на ноември и призова да ускорим подготовката си за членство в ЕС. |
През 2006 г., макар и не толкова шумно, ще бъдат чествани 150 г. от рождението на Фройд. Но имайки предвид момента, който изживява ЕС, споменът за Фройд може да се окаже по-полезен от този за Моцарт. Главният въпрос, който си поставя австрийското председателство, е отново да се пристъпи към ратифицирането на Евроконституцията или да се подготви актът за нейното анулиране. Великобритания олимпийски подмина темата и всички оправдаха това с британския евроскептицизъм. При австрийците обаче той е същият или дори по-голям.
Последният евробарометър от декември 2005 г. показва, че само един от всеки трима австрийци (32%) смята положителна за страната си принадлежността й към ЕС. Сред европейците те са с най-нисък процент от тези, които одобряват европейската интеграция (24%).
За последен път Австрия пое ротационното председателство през втората половина на 1998 г. Тогава ЕС бе зает с подготовката за въвеждането на еврото и разширяването на изток. Тогава времената бяха други и те са вече в историята. Днес австрийското председателство ще има нужда от
най-добрите композиторски способности
на своите лидери - в най-добрите Моцартови традиции, за да не свърши завинаги на кушетката на Фройд.
Канцлерът Волфганг Шусел ще бъде тази седмица в Страсбург, за да представи председателството пред Европарламента. Доколкото знаем, той го е разделил на две части.
Първата определя като приоритети икономическия ръст и заетостта. Преди Европейския съвет през март трябва да бъде постигнато споразумение за директивата за услугите, която ще бъде гласувана в Европарламента през февруари, и да бъдат подготвени националните планове за ревизираната Лисабонска стратегия.
Но най-важно ще бъде гласуването на бюджета на ЕС. След постигнатото през декември споразумение на Европейския съвет, трябва да се постигне и споразумение с Европарламента. Депутатите смятат, че 863-те милиарда евро, - 1,045% от брутния вътрешен продукт на ЕС, одобрени от Съвета, не са достатъчни за разширена Европа.
Бюджетната комисия на Европарламента реши да отхвърли това предложение, но е готова пак да преговаря по въпроса. Преговорите ще започнат идната седмица. От друга страна, разделението на разходите, предложено от Съвета, е практически същото като през последните 7 г. - 43% за селското стопанство, 36% за кохезионните фондове и само 8% на сто за подобряване на конкурентоспособността. Затова Европарламентът ще се опита да се пребори за увеличаване на парите за изследваният и развитие и ще се противопостави на орязванията за образованието и културата.
Втората част на австрийското председателство цели противопоставяне на несигурността, която тегне над Евроконституцията, и
възвръщането на доверието
на гражданите в ЕС. Идеята е те да бъдат изслушани в обширен дебат, който ще започне в Залцбург под наслов "Звуците на Европа". Очаква се този "обширен дебат" да доведе до някакво предложение през юни. Той ще включва такива проблеми като отпора срещу глобализацията, тероризма, енергийната зависимост, границите на Европа, намаляване на бюрокрацията в ЕС и ролята на Европа в света.
Езикът на Шусел при определянето на тези цели подобно на два валса на Щраус, ми звучат като езика, който бе използван през 2001 г., за да се оправдае свикването на Евроконвента след срещата в Ница.
Оттогава се случиха много неща. Най-вече френското и холандското "не". Хага поля австрийците със студен душ и им намекна, че за Холандия Евроконституцията е мъртва и е по-добре да се мисли за други неща. Но зад австрийското намерение да я съживи, стои желанието на Ангела Меркел да снабди ЕС с "конституционен" текст.
На дневен ред е и бъдещото разширяване и границите на Европа. Австрийското председателство ще започне преговори с Хърватия и Турция. Анкара предизвика сериозни забележки от страна на Виена през септември м.г. Обратно - Загреб като част от някогашната Австро-Унгарска империя, има положителното австрийско обществено мнение в полза на присъединяването.
Освен това най-накрая трябва да се прецени дали България и Румъния са готови за влизане през 2007 г., както е предвидено, или ще бъде приложено отлагане с една година.
Други предизвикателства за австрийското председателство са ядреният конфликт с Иран и изработването на енергийна стратегия за намаляване на твърде голямата зависимост от газа, излязла наяве след кризата между Русия и Украйна.
Както виждате, валсовата програма на Виена е пренаситена.
--------------------
*Авторът е председател на Европейския парламент.