За 4 години дружество "Академика 2000", собственост на МОН, е продало 9 от общо 18-те си имота. Покрай парламентарните избори тази година друго дружество на просветното ведомство - "Ученически отдих и спорт", тихомълком пусна частници в управлението на апетитни ученически лагери. Управителката на търговско дружество "Академика-Спорт" Славка Ангелова пък среща непреодолими трудности с елементарни математически операции - постоянно забравя да начислява ДДС върху сделките и реалната цена излиза по-ниска.
Това са част от констатациите в разпоредените от просветния министър Даниел Вълчев одити на всички търговски дружества, собственост на просветното министерство. Проверките започнаха след скандалите около извършените от "Ученически отдих и спорт" апорти в смесени търговски дружества. Те обхващат периода от 1 април 2004 до 31 август 2005 г. (за "Академика 2000") и от януари до 31 август 2005 (за "Ученически отдих и спорт" и "Академика спорт").
Въпреки че докладите отдавна са готови, ведомството продължава да мълчи за резултатите. След подадено от "Сега" искане по Закона за достъп до обществена информация обаче Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол осигури копия от всички одитни доклади. Какво става ясно от тях?
Най-скандални са фактите за "Академика 2000"
То е и сред най-старите търговски дружества на МОН. От 1999 г., когато е създадено, дружеството е продало следните обекти - едноименните планински комплекси "Академика" в Банско и Витоша, ски-влекове в Пампорово, Говедарци, Благоевград, почивни бази в Гела и Пампорово, плувен басейн в Благоевград, морски комплекс във Варна, хидропарк в село Оризаре. Един имот - почивна база "Христо Ботев" в Несебър, е апортиран, друг е реституиран. За голяма част от тези сделки няма информация, защото са сключвани извън периода на проверката. Резултатите при останалите са "впечатляващи".
Така например 7790 кв. м земя, върху която има едноетажна масивна сграда от 312 кв. м и втора незавършена постройка в местността Салтанат, Варненско, и незавършена почивна база и терен от 2800 кв. м в Пампорово са апортирани в смесеното дружество "Студенец 2001". Още към момента на учредяване на дружеството се е подразбирало, че от това партньорство държавата ще загуби. Балансовата стойност на двата имота плюс сградите е била 175 835 лв. В същото време срещу този апорт на името на държавата са записани 16 500 акции от дружеството с номинал 1 лв., тоест 16 500 лв. Впоследствие през 2004 г. държавата е продала акциите си срещу 21 200 лв. на "Холидей индъстрис", реализирайки загуба от 154 635 лв. Не е ясно обаче какви реално са загубите, защото се работи с балансова стойност на имотите - тази, върху която се начислява данък. Тя е по-ниска от пазарната.
Още една сделка е изключително поучителна. През януари 2003 г. "Академика 2000" бракува две дървени, изгнили бараки и една негодна за употреба полумасивна барака, съставляващи спортен лагер "Сините скали" във Витоша. В документите е записано, че паянтовите постройки са бракувани чрез счупване. Балансовата им стойност към този момент е била общо 5554 лв. Управителят на дружеството обаче пропуска да уведоми просветния министър и година по-късно иска разрешението от него да продаде чрез търг с тайно наддаване въпросния лагер. Лицензиран оценител сметнал, че счупените бараки струват общо 27 637 лв., а правото на строеж върху имота е на стойност 13 607 лв. След наддаване щастлив собственик става фирма "М и В - ИН" - 100% собственост на Михаел Шерней, една от транскрибциите на името на бизнесмена Майкъл Чорни. На 19 януари 2005 г. той взима нотариалния акт срещу 90 999 лв. без ДДС. Отново в разрез с изискванията управителят на "Академика" Румен Радев не уведомява принципала за този търг.
Скандални са и две други сделки от 2004 г. - продажбата на хидропарка в с. Оризаре с обща площ 17 000 кв. м и построените там 6 броя вили тип "Април", както и на три плувни басейна в Благоевград. Купувач на първия обект е фирма "Бест джоб", в която 10% държи бившият областен управител Владимир Владов. Фирмата е учредена 2 месеца след освобождаването му от поста след скандал. "Бест джоб" дава най-добра оферта - 172 000 лв. без ДДС. Фирмата заявява, че ще плати 10% от цената на имота при подписване на предварителния договор и 90% - при сключване на нотариален акт. Впоследствие обаче се оказа, че вторият транш е осигурен чрез ипотекиране на имота. Това не е било част от първоначалната оферта на компанията.
Изгодна сделка с МОН успява да сключи и бившият кмет на Благоевград Лазар Причкапов
Срещу скромната цена от 93 156 лв. без ДДС община Благоевград се сдобива с три басейна - един с олимпийски размери, един за скокове във вода с две кули и един детски, съблекалня от 600 кв. м, водна пързалка и сауна. Пазарната стойност на самия имот е оценена от лицензиран оценител на 24 729, а отстъпеното право на строеж - на 64 427 лв. Интересното е, че данъчната оценка на имота е доста по-висока - 147 423.6 лв. Тоест съоръженията са продадени за по-малка сума от тази, на която се начисляват данъци.
Дружество "Академика" не е успяло да получи добри цени и при продажбата на движими вещи. Яхта "Картер" е продадена на минималната първоначална цена - 10 640 лв. 2 лв. повече от първоначалното са взети за яхта "Иптън" - продадена за 6732 лв., и др. От обичайната си дейност към 31 декември 2004 г. дружеството е формирало загуба от 330 000 лв. Това не е попречило на ръководството през 2005 г. да закупи мобилен телефон за 1248 лв. с ДДС, както и скъпа компютърна конфигурация плюс софтуер - за 2113.2 лв.
Голям шум предизвикаха и набързо учредените покрай изборите партньорства на "Ученически отдих и спорт" с частници. В одита на това дружество няма констатирани сериозни нарушения, но в медиите се разрази скандал заради политическа обвързаност на някои от партньорите на МОН и апетитността на апортираните лагери. Сред частниците изпъква името на Георги Цурев - крупен хотелиер, бивш общински съветник (от местните избори през 2003 г.) от листата на Обединения блок на труда в Несебър.
Цурев е управител на 2 от 7-те смесени дружества
с участието на "Ученически отдих и спорт" - "Блу стар холидей" и "Мега тур". В първото държавата внесе като апорт най-апетитния лагер - почивна база "НДК-Кранево". Той е с площ от 84 170 кв. м и е оценен заедно със сградите на стойност на 7.93 млн. лв. В "Мега тур" пък влиза почивна база на самия плаж на Созопол, оценена на 660 000 лв.
Освен тези партньорства бизнесменът е купил от МОН чрез фирма "Мерит фрутс енд трейдинг", в която държи 50%, терен от 8440 кв. м на Южния плаж в Обзор. Той е дал най-висока цена при прякото договаряне - 679 000 лв. при оценка на имота 675 400 лв.
За краткото си съществуване (учредено е през януари 2005 г.) "Ученически отдих и спорт" е успяло да продаде още следните обекти - терен от 3409 кв. м и шест полумасивни постройки в с. Крапец, Шабла (за 24 600 лв.); терен от 8728 кв. м плюс шест едноетажни масивни сгради, шест полумасивни, две едноетажни и 14 броя дървени бунгала в с. Шкорпиловци, област Варна (за 146 000 лв.), терен от 2112 кв. м плюс четири едноетажни масивни сгради в кв. "Галата", Варна (58 000 лв.).
Показателен е и анализът за финансовите резултати на дружествата. За одитирания период "Академика 2000" отчита положителен финансов резултат - 520 хил. лв. счетоводна печалба, но главно за сметка на разсрочено отчитане на приходи от апортиран имот в Равда. От обичайната си дейност "Академика 2000" е формирало отрицателен финансов резултат на обща стойност 761 хил. лв.
"Ученически отдих и спорт" също реализира положителен резултат - 10 467 хил. лв. Близо 9 млн. обаче са от очаквани бъдещи приходи от апорти на имоти. За сравнение друго дружество на МОН - "Образование и наука", към което е печатницата на ведомството, - реализира към края на декември 2004 г. положителен резултат от обичайна дейност в размер на 68 000 лв.
Просветното министерство оправдаваше продажбата на апетитни имоти с желанието си да се раздели с неизползваемите сгради и терени и да запази добрите. Резултатите от ревизиите показват, че сметките са криво направени - умишлено или не, е друг въпрос. Днес от МОН уж работят по нова концепция за управление на имотите. Но не казват нищо за поемане на отговорност за дадените на безценица държавни земи и сгради.