Президентът Георги Първанов трябваше да чака миналата година до последния момент политиците и военните да се разберат колко и какви пагони да раздаде. |
Тази година обаче новата серия на старата сага започна много по-рано. Военните решиха да спазят молбата на президента Георги Първанов от миналата година, когато държавният глава поиска от министъра на отбраната (тогава Николай Свинаров) и от началника на ГЩ ген. Никола Колев да са готови с предложенията за раздаването на лампазите по-рано. На миналия Гергьовден военните и министърът изпробваха нервите на Първанов, като до навечерието на празника се пазаряха за новите назначения и повишения. И то при положение, че тогава единственият препъникамък бе назначението на началник на Военновъздушните сили. Имаше спор по направлението министър/шеф на ГЩ, но той свърши овреме, когато Свинаров заяви, че няма нищо против ген. Колев да остане на поста си като началник на ГЩ, но за една година. Законът позволява мандатът да се удължава с две години.
Сега нещата са далеч по-сложни
От една страна, идва спорът за поста на шефа на Генералния щаб. Пред ген. Никола Колев стоят три възможни хода. Единият е да последва примера на предшественика си ген. Михо Михов и да се отдаде на политиката. Още преди година медиите предрекоха, че мандатът на Колев е продължен от Първанов само с година, за да може да го използва като кандидат за вицепрезидент тази есен. Засега Колев твърдо отрича, че ще приеме този ход.
Има възможност четиризвездният генерал да остане още една година начело на армията. Това е вариант, ако нещата много се объркат и президент, министър-председател и военен министър не успеят да стигнат до нова компромисна фигура. Тогава ген. Колев ще бъде използван да запълни дупката за още 12 месеца. Третият и най-болезнен изход за всеки военен е той да излезе в пенсия. Засега обаче никой не се спряга за поста на ген. Колев.
Първите искри между военния министър Веселин Близнаков и ген. Никола Колев прехвърчаха по отношение на броя на генералските места. Близнаков обяви, че не е съгласен с броя на генералите, които са му представени от ГЩ. Той уточни, че към ГЩ има 52 генералски длъжности, а към министъра - 10. От тези 62 длъжности сега 6 са вакантни.
Според ген. Никола Колев няма никакво увеличение на генералските длъжности, а броят им дори се намалява. Пред журналисти генералът рапортува, че местата за генерали и адмирали са 45, като от тях са заети едва 36. Останалите девет позиции са поверени на полковници.
Точно тези девет места са трън в очите на министъра. Според него те и занапред могат да се заемат от полковници. Това обаче са длъжности за началници на отдели и управления в ГЩ,
които изискват генералски звания,
упорстват военните. Именно това накара министър Близнаков да разпореди на ген. Колев да му предостави тези дни писмени обяснения за функциите и задачите на всяка една от длъжностите. И министър, и генерал засега твърдят, че различията са в бройката, а не в персоналното отношение към дадени хора.
През тази година ръководството на армията ще трябва да изгради и нова двустепенна командна структура. Ще бъдат разформировани 4-те командвания на Сухопътни войски, ще бъдат реорганизирани 10, създадени две и предислоцирано едно формирование. Всички тези предстоящи нововъведения изискват командири, които в повечето случаи трябва да бъдат поне бригадни генерали. Тепърва ще се завъртят и множество имена за постовете на началници на Сухопътни войски, ВВС, ВМС, бригади, гарнизони и поделения.
Със сигурност една немалка част от генералите и висшите военни
ще бъдат принудени да излязат в пенсия
От миналата година е в сила новата пределна възраст за кадрова военна служба на генералите и полковниците. Така полковниците вече могат да служат до 55 години, бригадните генерали - до 57, а всички останали генерали - до 60. Когато обаче няма длъжност за даден военен, той отива в пенсия, тъй като всички имат навършените по закон 20 години за заслужен отдих.
А на малцина им се иска да заменят лампазите с пенсия. И Колев ще опита поне да отложи изпращането им в резерва.