:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,665
Активни 655
Страници 26,230
За един ден 1,302,066

Нужна е не смяна на елита, а политическа реформа

Румяна Бъчварова
Обновяването на политическия елит е не пожелателен, а задължителен процес на ефективно действащите държавни и политически институции.

В последните години всеки опит за вертикално разместване в партиите, които сега наричаме "традиционни", а скоро вероятно "стари", ставаше повод за обособяването на нова партия или фракция. Нарушаването на естественото политическо представителство доведе до изчерпване на общественото доверие, политическа апатия или залитане към нови и популистки предложения, които печелят с това, че се явяват като "извънсистемни " алтернативи.

Освен вътрешнопартийните фактори особеностите на избирателната система също осигуряват процеса на обновяване на елита. Но пропорционална система действа като фактор за запазване на вътрешнопартийното статукво и на практика поддържа порочния кръг на възпроизвеждане на едни и същи елити. Естествената обществена реакция за преодоляването на тези механизми се изрази в появата на нови партии и вече почти сигурната им "квота" на достъп до властта в резултат на демократични избори.

Но актуалните тези за промяна на политическия елит като че забравят очевидните факти, показващи, че такава промяна тече непрекъснато в последните години. Тя започна с навлизането на ентусиасти и активисти в началото на прехода, премина през новите бизнесмени на Жорж-Ганчевите БББ-та, дейците на ДПС, депутатите на Волен-Сидеровата "Атака". Най-голямото обновяване на политическия елит бе осъществено през 2001-а, когато НДСВ доведе в парламента стотина напълно нови лица. Част от тях преминаха от експертната общност, други - от атрактивно-публичната, трети - като представители на силни икономически лобита. Този бурен процес на обновление обаче не успя да се справи нито с "новата политика", нито с "новия морал", които обеща.

Вътрешнопартийни процеси в последните години също провокираха обновяване. В БСП независимо от възрастовата структура на партията успя да се наложи квота от 1/3 за участието на млади в управленските органи. Раздробяването на дясното консолидира, макар и ограничен, но все пак нов потенциал, който заедно с познатите предложи и нови политически имена.

Засега тези обективни промени не водят до позитивни последици. Нито доверието в политиците се повишава, нито властта започва да работи по-ефективно. Оказа се, че новите политици бързо придобиват образа, маниера и характера на загубилата голяма част от общественото доверие политическа класа в момента, когато влязат в досег с реалната власт. И тук обяснението е не само в манталитетните и битовите особености, с които може да се оправдае всяка човешка проява.

Причините се коренят в общите условия на развитие и особеностите на политическия живот у нас. Основните от тях са не само на входа на българската политика, а във възможностите при излизането от нея. Веднъж включените в политическия елит нямат възможност за позитивен и достоен изход от него. На практика нито един български политик, слязъл от сцената след изтичане на мандата или в резултат на свое съзнателно решение, не се превръща в авторитет. Той излиза от политиката, често и от партията си, без да капитализира опита, с който може да продължи да бъде полезен и ценен. Това обстоятелство допълнително създава напрежението, което не позволява лесния отказ от властта и "запушва" естествените процеси на партийно израстване. Политическата ни система продължава да функционира не като производител на авторитети, а на политически аутсайдери.

Основните причини за неефективността на политическата власт и ниското доверие в нея се коренят в конструкцията и разпределението на правомощията между отделните власти. То очевидно не осигурява както достатъчни ефективни корективи при осъществяването на властта, така и условия за натрупване и ползване на позитивен опит и традиции, които да гарантират устойчивост на политическата система.

Всички тези аргументи не се опитват да закрият актуалните негативни характеристики на политическия елит и техните исторически, биографични и общокултурни предпоставки. Решенията, които трябва да последват констатацията за необходимото обновяване на българския политически елит, трябва да се търсят не в личните, а в законовите и конституционните промени. Само те могат да осигурят промяната на българския политически живот чрез навлизането на нови лица с идеи и съвременно мислене. Българската политика се нуждае също от модернизиране на формите на политически живот, на контакт и общуване с избирателите. И не на последно място - от вътрешно партийно реформиране.

На този фон призивите за промяна на политическия елит в момента означават само едно - призив за отваряне на вратата за нови и нетрадиционни партии. Те звучат и като отказ от търсене на легитимни решения, и като заплаха за вот "до дупка", докато се улучи "джакпотът" или почти всички се откажат да ходят до урните.
168
3456
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
168
 Видими 
18 Януари 2006 01:34
Интересна статия. Но вече са нужни нови три стъпки:
1. Фиксация - всеки политически индивид да се фиксира къде се намира в момента.
2. Лустрация - новата лустрация да изхвърли всички тях
3. Кастрация - ако някой още мърда от тях
PS. Ако е от женски пол - по т.3 - само с такива мъже да си има работа
18 Януари 2006 01:41
Интересен подход - противно на народната мъдрост - нож брдак със старите...
18 Януари 2006 01:49
Реформата на политическата система трябва да започне с изхвърлянето от нея на всички комунистически (боклуци) фамилии, во главе с премиера. По понятни причини засега е невъзможно, затова ще чакаме по-добри времена.
18 Януари 2006 01:52
ГЛУПОСТИ НА ТЪРКАЛЕТА!!!
Проблемът НЕ е в това, че партийният и политическият "елит" се подменя !
Проблемът е, че този "елит" от ПредставляваЩИ НЕ представлява ПредставляваНИТЕ!!! Сиреч, ПредставляваЩИТЕ НЕ представят, НЕ реализират и НЕ защитават ИНТЕРЕСИТЕ на ПредставляваНИТЕ, а само своите си лични/най-вече!/ и партийни интереси!!! А това е така, защотоПолитическата ни система го ПОЗВОЛЯВА ! Тя НЕ е демократична, а е егоистична и егоцентрична!
ДЕМОКРАЦИЯ може да има само там и само когато УПРАВЛЯВАНИТЕ УПРАВЛЯВАТ УПРАВЛЯВАЩИТЕ!/П39/-сиреч, ПредставляваЩИТЕ да са РЕАЛНО отговорни, подотчетни, подконтролни и подОТЗОВНИ на ПредставляваНИТЕ!!! КАЗАХ!
18 Януари 2006 04:49
Съгласен съм с П39......
Между другото не можах да довърша статията. В нея се повтаряше един и същи мотив, многократно с различни съчетания от думички........... Слабо....
18 Януари 2006 05:40
Прав си бе Параграфе, от къде обаче ще се вземат тези качествени, професионално подготвени и най- важното високоморални люде??
18 Януари 2006 06:02
Абе като се сетя как комунистите се кефеха на новата конституция като овчар на ягне ( Овчаров не го визирам в случая ).....Май добре са си направили сметката. СЕГА стрижат купоните. Останалите - за палците!
18 Януари 2006 06:03
Демек, стани куме, за да седне кумата.Нема такъв филм бе Румяна, *****

Редактирано от - bot на 18/1/2006 г/ 10:25:40

18 Януари 2006 08:08
Нужна е смяна и на едното ина другото , муцке !
Усетиха пишлеметата , че ще им оритат гъзетата и почнаха да повтарят мантрата :"Нема нужда от смена на елита, нема нужда от смена на елита..."!
До немай къде има нужда ! ! !
18 Януари 2006 08:27
То пък един елит! Тя пък една система.
18 Януари 2006 08:38
И аз не можах да схвана за какво е написана или пък защо в-к Сега пада до такова ниво, че да я публикува тази статия? Тя е пълна с констатации от първо лице без да почиват на нищо. Че правомощията на институциите били причината е крайно невярно. Кой и как например да забрани на Филчев да не се занимава с птичия грип? В Конституцията ли да им се изписват длъжностните характеристики? За такива ли "промени" в Конституцията е публикувана тази статия?
Как като няма национална икономика да се натрупа капитал и съответно сили заинтересовани от промени? Хазартните черепи и митничарските каналджии е ясно, че ще си пазят мафиотската държава. И САЩ това ще ги устройва, защото там където няма държава те си нямат проблеми и си безчинстват както си знаят.
Между впрочем от вчера и Чили влезе в "оста на доброто" - новите социалистически управлявани Венецуела и Боливия. Дамата-президент си е била измъчвана след преврата на Пиночет, организиран от САЩ и едва ли ще е така съгласна да си прецаква националния бизнес, както Кунева например.
Историята за сетен път доказва, че безогледното ограбване води до едно решение и то е национализация.
18 Януари 2006 08:42
Резюме на статията: Бла-бла-бла, нещо не е наред, нещо трябва да се промени, ама не знам как.
18 Януари 2006 08:57
Светло, и аз се удивих на стила! - неповторим учебников, по АОНСовски.От где толкуз млада пък толкуз оръфана???
18 Януари 2006 09:55
Дайте да дадем другари, да направим политически реформи, ама до тогава да не бутаме този елит, че той ни Рани?!
18 Януари 2006 10:11
В момента в България истинския Елит не е допускан до лостовете за управление. Изкуствено създаденият елит съвместно с олигархията(организираната некадърност) са изправени пред много сложна за тях функционална задачка за решение.
Но нещо отговорите им не излизат! Една от основните им грешки е че Света се върти около тях, и те са център на Вселената!
18 Януари 2006 10:50
alex_dim, внимавай с дефинирането на критериите за чистката. по твоите критерии трябва да замине и любимия ти драгалевски фюрер хер кокалов

18 Януари 2006 10:57
За нови лица с модерно мислене в партиите си дрънкат от много години. И нищо не се прави. Освен да се набутат някои млади (влизащи обаче непременнно с партийната благословия на "лидера" и/или малки "лидерчета", защото са "наши хора" и обикновено това са "наши хора, които, виж сега, трябва някак да им дадем да се реализират- службичка нещо, бизнесче нещо, ами така... да помогнем, другари/господа), които бързо усвояват манталитета на "старите". Така де, нали опитите се възпроизвеждат.
Колкото до "решенията, последвали..." и т.н. и т.н., та до промени "законодателни и конституционни"- та нали, на вниманието на авторката, те се вземат от същия този "елит"?
Айде де, ще си ритна аз удоволствието и рахатлъка, да правя закондателно-конституционни промени, дето ще ми скапят келепира и далаверата... Я да си седят мирно автори разни...!
18 Януари 2006 10:58
статията е в правилна посока, но с много грешно поставени акценти. найважното нещо е промяната на избирателната система, защто именно тя е най-сигурната гаранция за самовъзпроизвеждането на "елита" ни. при настоящата система, с механизма и за скрито преразпределяне на гласовете по места, най-важно за избирането на един политик е поставянето му на "избираемо" място. тъй като тези места се раздават от партийните централи най-важно за един политик остава верността към партията, а не репутацията му сред електората. следващата крачка трябва да бъде премахването на всички привилегии на политическата класа, които създават морални дилеми, конфликти на интереси и корупционни изкушения. става дума за имунитетите. и чак тогава вече личностите ще придобият значение. кавато и личност да сложиш в настоящата сиситема или става част от пейзажа или бива изолирана и скоро безславно слиза от политическата сцена.

18 Януари 2006 11:02
posleden, това което авторката е пропуснала да каже в тази връзка е че в БГ вече се доказа че няма сили и воля за промяна отвътре. българите са разединени, със замъглен от много омрази и пристрастия морален и политически компас и не могат да обуздаят политическата си класа. така че не "елита" служи на народа, а обратно. промяна може да бъде наложена само отвън. в най-добрия случай от ЕС. за по-лоши случаи не ми се мисли.

18 Януари 2006 11:17
Бъчварова - за какъв елит става дума??? от педали и недоказани дебили да го оставиме да вегитира ли още 16 години, или да го накичиме с ордени/ роднина - милиционер - и Гошо Умното в профил и анфас, като елитарен политик/ Браво!!!!
18 Януари 2006 11:23
Още много трябва да променят и реформират, за да си останат същите! Вече второ и трето дори поколение (Др. "Цар"
18 Януари 2006 11:34
Параграфе, проблемът не е че представляващите не представляват представляваните, проблемът е че има ПРЕДСТАВИТЕЛНОСТ!!! Тая продажна пасмина ликвидира идеята за демокрация, превръщайки държавите в нови колонии, на които те са местни администратори, но се отчитат на поредния голям брат. Никаква подмяна няма да оправи нещата - САМО ПРЯКА ДЕМОКРАЦИЯ му е майката. Значи поне 5-6 национални референдума годишно, поне 10 областни, поне 20 общински. Това е демокрация - управление на народа. Ама бил прост, нямал време, много било скъпо... бла-бла! Айде да го направим, и да видим...
18 Януари 2006 11:36
И го има модела, и работи.
18 Януари 2006 11:37
“Атака” се отказа от участие в конституционната комисия
MEDIAPOOL.BG-18.01.2006

...Парламентарната група на "Атака" не предложи член на комисията. Заместник-председателят на групата Павел Шопов заяви, че промените в Конституцията не са по същество и неизлъчването на представител на "Атака" е в знак на несъгласие с процедурата за промени в основния закон, както и с невъзприемането на паритетния принцип за състава на комисията.

Редактирано от - paragraph39 на 18/1/2006 г/ 11:41:59

18 Януари 2006 11:38
Как го извърта! Нали този елит ни докара до това дередже? За каква реформа се бълнува?Значи, да не ги сменяме, а да ги узаконим, така ли?Отново поръчкова статия с ясен произход.

Редактирано от - Големия Хикс на 18/1/2006 г/ 11:39:42

18 Януари 2006 11:42
Параграфе
18 Януари 2006 11:52
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 18/1/2006 г/ 11:56:53

18 Януари 2006 12:08
Абе редакцията, що не пуснете матряла на Златев, де ви го предложих, за системата и изходите, ми ни занимавате с *****

Редактирано от - bot на 18/1/2006 г/ 12:11:24

18 Януари 2006 12:10
..вариация на тема:'..и вълкът сит и агнетата цели...Е да, амъ не.'Ноухауто се казва 'Тояга'.С пръдня боя не става, гуспожу
18 Януари 2006 12:13
Han, за референдумите -
18 Януари 2006 12:18
Два бързи въпроса:
1. Защо смятате, че избиратели, които вече с години избират и преизбират "тиквите", ще гласуват по-разумно на референдуми?
2. Кметовете се избират мажоритарно и нямат имунитет и привилегии. Да сме цъфнали и вързали на местно ниво?
18 Януари 2006 12:29
Народът е далеч по-умен от тиквите, Манерко, винаги избира от всички възможни злини най-малката. И това е в основата на политиката.
Народът е политик, тиквите са си тикви демек.

А статията е посредствена, платена, тъпа, немислена, с идиотски предложения, като че е писана от Гошо Петров.
18 Януари 2006 12:32
..сравнението ти е некоректно..Парламентарната демокраци във сегашния си вид служи за подмяна и размиване на вота..При референдумът се гласува за твърде конкретни неща.Не е проблем 'глуповато' гласуване.Пробата и грешката учат.Важното е хората да се почувстват съпричастни и отговорни.Измамта не действащата демокрация се заключава в следното: На избирателя му се предлага една кошница с разни идеи и хора.Много от хората са съгласни с едно, но несъгласни с друго от въпросната кошница.Да не говорим за хората от този кюп.Обаче никой не ги пита:"Щом сте гласували за нас - тва е положението".Питам..Защо, след като се бараме за 'демокрация' у нас не бе проведен нито 1 референдум през последните 16 год, а поводи имаше:НАТО, ЕС, Козлодуй, Ирак..Отговорът е болезнен...
18 Януари 2006 12:37
Няма национални референдуми - местни има доста, доколкото знам. И ми е много интересно например защо привържениците на референдумите не инициират местен референдум в общините, където ще има чужди военни бази! Хайде! Може да е местен, все е нещо.
18 Януари 2006 12:39
..Народът реагира адекватно на бутафорната демокрация.Реакцията му се казва: ниска избирателна активност.този изключително важен проблем почти не се дискутира от джурналистиката..Защо ли?Ако се пише нещо, то в стил: 'наградите от томболата не бяха атрактивни или сега е отпускарски сезон'.Глупости!
18 Януари 2006 12:49
..инициаторите на какъвто и да е референдум бързо си 'намират майстора' в лицето на свободния печат и мастити демократи.Бива изтъкното 'всеобщи политически консенсус' и 'да не се харчат народните пари в туй тежко време'.Така устите им биват 'демократично' запушени..
18 Януари 2006 12:56
; Този живот не е истински, живей и умирай сам, вече се разделихме даже и на празниците, всеки ден нови цени, заплати пък надолу, е ? обичам България, свещенната земя Родина, но кой отнема радостта от живота
18 Януари 2006 12:58
Че е скъпо, скъпо е ама страх лозе пази !Спадането на избирателната активност не е защитен жест от страна на гласоподавателя.Според мен той просто разбра, че няма за кой да гласува.Предложените кандидати не отговарят на изискванията му. Май стомничката се счупи!
18 Януари 2006 13:01
Днес да не е Св.Валентин?
От сградата на независимата законодателна власт, от още по-независимата съдебна власт и от баш независимото президентство звучи Менделсон, десетки прободени със стреличките на Амур сърчица поеха към вселената, а по медиите отвсякъде се чува - "сго-дих-ме се, сго-дих-ме се".
Избраха апцелютно независим главен Прокурор!
Ако на някой нещо не му харесва - да тегли една на Атака. Хайде, пиуенцата на кака, знам че го можете - Пуокуоорррр
18 Януари 2006 13:07
18 Януари 2006 13:08
Нещо ми се струва, че има нарушение на конституцията в смисъла за независимост на властите.
18 Януари 2006 13:15
Костадинке, като се говори за Атака, питаш що толкова се говорело за нея. Като не се говори, гледаш да подбутнеш темата към Атака.... Ний може да сме прости, ама сме чували за BTL кампании
18 Януари 2006 13:28
Според мен една от най-важните причини олигархията пост-БКП да се окаже бетонирана на върха е почти пълното отсъствие на представители на истинския национален елит на България в политическата дейност. От една страна това се дължи на мръсните мерки, предприемани от пост-БКП-йското задкулисие и в ръководствата на "основните" политически сили, целящи отблъскването на интелигентни, образовани, национално отговорни и честни българи от политическата среда, която БКП-перестройчиците им е предоставила на "кръглата маса" през 1990 г. Самозащита с всички средства. По-съществено е според мен другото - хората от истинския национален елит сами бягат от перспективата да участват в политическия живот. Първо, не им харесва да общуват ежедневно с толкова много продажници, предатели и чисти боклуци, които населяват олигархията. И второ, отвращава ги бъдещето да участват в колониални на чичо Самеул администрации, наричани български правителства. А да се преборят с ционисткия чичо не виждат смисъл, все още е много силен с бомбите си и ще удари по България, ако му наритат любимите политически калтаци и му разгонят юдомасоните от сегашната олигархия.
18 Януари 2006 13:31
Вчера пак си отвисях на една опашка. Да си плащам тока. Който по цени надминава в абсолютно изражение цените на тоците из половината хевропейски държави, а по качество на обслюжване пък надминава опашките по татово време.
На центъоа на София, на 30 метра от президенството и правителството.
Две касичски, 45 минути работкат, 15 минути почивкат.
45-15-45-15
И опашка.
При тия цени на тока вселенски и при тия цени на работната сила що не туриха трета патка да се върти ида ги сменя там? Безработица дал господ.
Ма не.
По едно време се появи гусподжата от почивката и почна да се мотка насам натам, опашката изнервена вече(изобщо не и без моя помощ ) минава и половина, оная вика, че по нейния часовник и остава още 1 минута. Фръцнах се отзад и компа и показваше и 34.
.
А що изнервих опашката...ми щото като вися на опашки и се изнервям, та почвам да плюя на поразия. Това ми е редовен номер.
Кое беше новото обаче.
Половината опашка тоя път стана зад мен и почна и тя да плюе къде яростно, къде по-приглушено. Намеси се мутрата-бодигард да ни строява, моля ви се. Опашката настръхна и срещу него-също нов феномен, и почна да го овиква и оня подви опашка пред опашката.
.
Та що го разправям това-ми щото ми прави впечатление, че поне опашките се събуждат, аз си се занимавам с това деяние открай време, от началото на времената или откак съществуват опашките- Обаче вчера определено усетих порядъчна активност у народонаселението.
.
Ми така де, като не ни дават референдуми и протести, по опашките поне си сверяваме часовниците, то всяко зло за добро.
18 Януари 2006 13:34
Освен вътрешнопартийните фактори особеностите на избирателната система също осигуряват процеса на обновяване на елита. Но пропорционална система действа като фактор за запазване на вътрешнопартийното статукво и на практика поддържа порочния кръг на възпроизвеждане на едни и същи елити.




Това - добре. Чета го в разни варианти от доста време. Само че никой досега не дръзна да предложи конкретна промяна и да настои да бъде извършена. Може би защото никой не вярва, че т.нар. "елит" ще я допусне. И въпреки това - що не пробвате, бе?
18 Януари 2006 13:36
Manrico
през ум не ми е минавало да ви насочвам към Атака в тоз свят ден.
Ама току виж някой си спомнил Конституцията и почне да псува тез почтени и независими власти. Те за това е Атака - да има къде си излеят почтените граждани и драгите селяни отрицателното напрежение, а независимите власти отново целите в бяло и да ни водят към все по-светлото бъдеще.
Лично мен това не ме безпокои, защото нищо ново у нас. Обаче съм загрижена за международното положение. В уютното средноафриканско селце Болипот негрите изяли член на комисията по евроинтеграция с все обувките и с ордена Стара планина. А това няма как да не се отрази на нашето членство.
18 Януари 2006 13:42
Кайли, референдуми наистина не дават. Ама кой те е спрял да протестираш? Ти почни с протестите, пък и до референдумите може да стигнем благодарение на тези протести. Да не чакаш да се затопли? А по опашките за ток си сверяваш часовника само с част от населението - хората, които си ценят времето или си имат работа, си го плащат безкасово.
18 Януари 2006 13:50
13та заплата е посветена на дедо Господ, не я дадохте, не е грешка а грях, не ви пука знам, ама да знаете
18 Януари 2006 14:11
Малко остана. В Европа ще ни пратят нов европейски елит, закърмен още от люлката с ясните правила. Българският интелегент - фанфарон - патриотар - неудачник (по Пантев) вече ще е европейски интелегент - фанфарон - патриотар - неудачник (по Ферхойген) и най-сетне ще получи от новия европейски елит достойно заплащане за своята духовност. Европейският елит ще даде по 2 женски на калпак и ще въведе минимално заплащане на дудненето - по 10 евро на 1.000 знака без ДДС. За най-изявените и активни творци ще бъде назначен нарочен европейски чиновник, който ще ги гали с перо по гъза.
18 Януари 2006 14:12
manrico, каква местна самоинициатива, какви референдуми бе? каза ти се - крушата не може да ражда ябълки. с каквото и да я ториш, колкото и да я копаш, вари я, печи я - все си е круша. системата е така настроена че всяка гражданска инициатива или отмира нечута и незабелязана или се превръща в поредната партийка и вместо да разклати ситемата само става част от нея и я укрепва. виж например атака - уж щяха да рушат статуквото, а вече са част от него и хората които гласуваха от тях са доволни. не че нещо се промени, но вече си имат и техен си вид луд в парламента, което тушира гнева им. вече и "свои" хора участват във властта и крадат - наистина успокоителна мисъл. народното недоволство се канализира не в решителни единни действия, а в партизанси борби.
и стига с тая промяна отдолу. народа е слаб, разединен, беден и дегенериращ. само отвън може да ни "оправят", колкото и да ни боли да си го признаем. БГ народа е толкова слаб че не може да се оправи със собствените си "избрани представители"




Редактирано от - Pavlik Morozov на 18/1/2006 г/ 14:15:46

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД