ТВ 7 е единствената засега у нас, чиято техника дава възможност на репортерите сами да монтират материалите си. |
-------------------
Макар масовият потребител у нас да е все още далеч от цифровата ера, родните оператори вече се подготвят за нея. Изпълнителният директор на ТВ 7 Румен Артарски например не крие, че за да се наложи на пазара, неговата медия ще търси всички възможни начини за разпространение, което не значи непременно ефир. Програмата на ТВ 7 тръгна на 7 ноември 2005 г. и веднага се открои с доброто си техническо качество. Причината за това е, че се снима и излъчва само с цифрова техника. Около Нова година ТВ 7 пусна за първи път у нас широкоформатни филми. Макар в България това все още да минава екстра, по света вече е стандарт, казва Румен Артарски. Според него съвсем скоро всички родни канали ще излъчват картина във формат 16:9, който е особено подходящ за филми, концерти, мачове. Това всъщност е преходът между стандартната и картината с висока разделителна способност. Ние предвиждаме да сме първите, които ще преминат изцяло на високоразделителния формат в България, обещава Артарски. Причината за това е, че за зрителите вече не е достатъчно само съдържанието, те
търсят и някаква добавена стойност към продукта
А добрите технически параметри са такова нещо, обяснява тв шефът.
Би Ти Ви например още от края на 2004 г. предлага информационната услуга bTV.SMS, чрез която потребителите могат да получават данни за времето, хороскопа, водещите новини, съдържание на различни предавания и др., което също е начин да се прибави допълнителна стойност към програмата. Миналата година за първи път у нас медията въведе т. нар. station voice, което всъщност е гласът зад кадър, който се появява след края на рекламен блок и уведомява зрителите кой филм е бил прекъснат или пък коя продукция следва в програмата.
Това е извън изписването на наименованието на филма или предаването, които са били прекъснати.
Друга тенденция на пазара на тв услугите е все по-задълбочаващото се таргетиране на аудиторията. Фирмите изискват максимално висока ефективност от вложените в реклама пари, затова и операторите програмират продуктите си тематично и за строго определена публика. След появата на профилираните музикални и филмови канали у нас вече се правят и специализирани канали за тв пазар. Според официалния регистър на Съвета за електронни медии в България работят десетина специализирани информационно-развлекателни, туристически и за телевизионен пазар канали като "Естейт ТВ", "Хот ТВ", "Комерсиал ТВ", "Телестар ТВ", "София Ленд ТВ", "Ваканция", "БГ Инфо", "Канал 88", "Инфо ТВ", и "София Кабел Инфо". Те обаче не предлагат програма в обичайния смисъл на думата, а
се пълнят от платени съобщения и материали
Идеята на всеки такъв канал е да информира публиката за стоки, търговски вериги, услуги, новости на пазара. Затова най-голяма ефективност подобни програми имат на пазари с голям брой зрители.
"Естейт ТВ" например върви по кабелната мрежа у нас от 1 септември 2005 г. и е замислена като канал, в който могат да се представят имоти и туристически услуги. Публиката у нас е малка, но ние излъчваме некодиран сигнал по сателит в цяла Европа, което прави потенциалната ни аудитория от 400 млн. души, обясни директорът на "Естейт ТВ" Румен Ковачев. Сателитното излъчване пък дава възможност програмата да се приема на всеки европейски език. Нашите проучвания показаха, че пазарът на имоти у нас тепърва ще се разраства, както и туристическите услуги, обяснява появата на канала Румен Ковачев. Предимство на рекламираните продукти и услуги в подобни програми е, че тарифите за представянето им са много по-ниски, а поръчителите освен това не са принудени да се ограничават в рамките на 30-минутни клипове. В "Естейт ТВ" блоковите програми са на интервал от 10 минути, като всеки обект се програмира за излъчване поне в рамките на една седмица. Показването на материала освен това става в различни часови пояси, за да се гарантира маскимално широк обхват на потенциалната аудитория. За разлика от традиционните политематични телевизии, където често рекламата на фирмите е имиджова, по канали като "Естейт ТВ" могат да представят услугите си и съвсем дребни търговци, дори частни лица, които купуват или продават имоти, могат да пускат обяви.
А когато програмата е качествено направена, тя може да служи на зрителите не само за информация, но и за удоволствие, смята Ковачев. Затова той показва и кратки филмчета, посветени на красиви места от България, които не са част от платените съобщения. Плановете му предвиждат и излъчването на специални рубрики със съвети към евентуалните купувачи на имоти или жилища, както и за инвеститори в строителството. В бъдещото развитие на канала е включено и създаването на кол-център, който да свързва потенциалните купувачи на имоти с фирмите, които рекламират по "Естейт ТВ". Нашата цел е точно тази - да осъществяваме контакт между купувача с продавача, но без да изпълняваме чисто брокерска дейност, обяснява Румен Ковачев. Програмата ще има и сайт за обратна връзка със зрителите.
Подобни канали отдавна вече работят по света. Програмният им профил е най-различен и може да е посветен например на времето, автомобили и транспортни услуги или пък на търсене на работа. През седмицата подобен канал се появи в Германия.
Job TV 24 e първата телевизия за обяви за работа и кариера
Такива вече има във Великобритания, Франция и други страни в Западна Европа. По предварителни очаквания общата аудитория на Job TV 24 е 12 млн. германци, но още 50 млн. души имат достъп до нея в интернет-страницата й. Обявите по нея се актуализират непрекъснато и се допълват от информация за новите тенденции на пазара на труда, съвети за кандидатстване за работа и др.
Развитието на технологиите обаче се отразява не само на съдържанието на тв услугите, но и на формата на тяхното програмиране и приемане от потребителите. За всички вече е ясно, че телекомуникационните услуги оказаха най-голямо влияние върху тв съдържанието, което доведе до смесването на мобилни и тв услуги. Най-стандартната форма е продуцирането на игра, в която зрителят участва активно чрез изпращането на sms или по гласова поща. За телевизия по мобилния телефон също се говори от години, макар че едва напоследък технологиите започнаха да напредват достатъчно, за да станат относително достъпни и приложими за потребителите. Засега видеосъдържанието по телефона се приема по два начина - чрез качването на клипове и чрез живи предавания. За тях обаче е почти задължително да са направени специално за телефон заради малките размери на приемника. Затова все повече продуценти в САЩ
работят специално за мобилната телевизия
Дори създателите на най-успешните шоу програми не могат да пренебрегнат развитието на новите технологии, които напълно променят навиците на аудиторията и начините на използване на телевизията. През октомври 2005 г. холандската компания "Ендемол", която притежава лиценза за "Биг брадър", "Стар академи" и др. известни риалити формати, съобщи, че ще разработва 2 програми за мобилна телевизия - Extreme Reality Channel и Comedy Channel. Причината е ясна - за разлика от България, където все още мобилната телевизия звучи твърде екзотично, по света потребителите на телевизия по телефона непрекъснато нарастват. Според продуцентите дори традиционни тв форми като сапунките ще се пласират успешно по мобилните телефони. И въпреки че много малка част от потребителите на мобилни телефонни услуги ползват апарати от трето поколение, продуцентите като цяло са настроени положително за развитието на този вид телевизионно съдържание. А интересът на бизнеса към новите форми е съвсем оправдан - това ще увеличи общото време, което аудиторията прекарва пред екраните, и съответно приходите от рекламодатели.