:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,672
Активни 471
Страници 17,602
За един ден 1,302,066
Образование

Ще изяде ли мишката зубрачите и двойкаджиите?

Виртуалните учебници не са просто средство за улесняване на учениците, а дават възможност за по-ефективен учебен процес. Те ще доведат и до големи промени в българското училище
Снимка: Сега
Така изглежда виртуалният курс по география и физика на издателство "Просвета".
Поне две хубави неща са път да се случат в българското образование с осигуряването на безплатен достъп на учениците до електронни версии на учебниците. Неминуемата загуба на пазар за издателствата и падането на една финансова бариера (било то за ограничен кръг деца с компютри в домовете си, които не би следвало да имат сериозни финансови проблеми) е по-маловажното следствие. Появата на електронни учебници е път за решаването на далеч по-сериозен проблем - промяната в начина на преподаване и изпитване на учениците.

Надали е нужно да се провежда социологическо проучване, за да се установи какво е общественото мнение към хартиените родители на виртуалните учебници. На моменти напълно неразбираеми и дори откровено отблъскващи, сложните уроци неведнъж са сочени като



причина за липсата на интерес към знанието



Нещо повече, те са сред главните виновници за господството на една отдавна оспорена стратегия за учене - механичното наизустяване.

Ако в момента учениците от гимназиалния курс изобщо си купуват и използват хартиените учебници (с някои изключения като книгите по чужд език и тези по математика например), то е именно с тази цел. По-големият проблем е, че и учителите ги ползват по същия начин. Сравнителното международно проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие PISA + показа, че за разлика от западните си колеги голяма част от българските учители рядко ползват други източници за подготовка на уроците. Така се стига до абсурда Вапцаров да се преподава, като учителят диктува на учениците дума по дума урока от учебника.

Виртуалните учебници, писани от същите тези издателства, надали ще предложат по-достъпна като език версия на учебния материал. Те обаче имат преимуществото да говорят на допълнителни езици, далеч по-близки на учениците - чрез анимация, препратки в интернет за любопитни подробности, дори чрез гласа на фешън актриси като Йоана Буковска, озвучаващ, да речем урок по физика.



Подобно изобилие от "неакадемични" подходи



може с лека ръка да се отхвърли като поредния стремеж на учениците да им стане лесно. При добре разработени виртуални учебници това не просто не би било вярно, а би било признак за инертност и консерватизъм.

Има няколко възможности, които виртуалните учебници осигуряват категорично по-добре от хартиените. На първо място те стимулират търсенето на допълнителна информация. Виртуалните учебници позволяват и далеч по-лесен контрол на усвоеното знание, доколкото включват тестове за самопроверка. Установено е, че ученици, използващи контролни стратегии при ученето, усвояват материала по-ефективно. Учителят допълнително получава възможност да дава творчески задачи вместо решаването на задачи от книжния учебник като домашна работа.

Електронните учебници крият голям потенциал и за връзка с ученото по-рано по същия и други предмети. Уви първите проекти на виртуални учебници, представени този уикенд от МОН, са подценили това и изобщо не съдържат препратки към ученото по други дисциплини.

Самият Национален образователен портал, на който ще бъде качено учебното съдържание, пък позволява с форумите си далеч



по-лесно организиране на екипна работа



не само между учениците на дадено училище, но и между различни учебни заведения. На практика ще бъде разбит и монополът на разработка на нови учебни материали, доколкото учителите ще могат сами да подготвят такива на порталите на своите училища. Очаква се МОН да подбира най-добрите и достъп до тях да получат всички учители.

Всичко това ще окаже изключително силен натиск за промяна на случващото се в класните стаи. Възможни са две следствия от този натиск - още по-голямо разклащане на фигурата на учителя или качествена стъпка напред. Задължително условие да се избегне първата опасност е квалификацията на учителите. Натиск ще има и върху издателствата. Защото ако искат хартиените им учебници да се задържат на пазара по-дълго (макар и самите издателства да прогнозират, че някой ден ще изчезнат), ще трябва да предложат в тях нещо по-добро.
31
4099
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
24 Януари 2006 01:12
Вие и без това ги подготвяте за келнери, проститутки и обикновени наркомани, какво значение има формАта и фОрмата
24 Януари 2006 01:58
А_така-Не е Така!Забравяш че и доста строителни помощни работници изнасяме за Испания и берачи на какво ли не за Гърция!
24 Януари 2006 02:19
А, колко ще им струва това виртуалното удоволствие на учениците и техните родители? Да не би па секи ученик да е с компютър или па тие виртуалите да са светци?
24 Януари 2006 06:25
Компютрите са мощно средство за обработка на информация. Те не мислят. Не са добронамерени или злонамерени. Не помагат от самосебеси. Който очаква каквито и да е проблеми да се решат ей-така заради въвеждането на компютри, заслужава да си седи в България.

Информационните технологии имат усилвателен ефект - не само умножават предимствата там където ги е имало преди, но също така лесно задълбочават последиците от некадърността и неразбирането ако са въведени като самоцел.

Само колко мило звучи: "учителите ще могат сами да подготвят такива на порталите на своите училища". Кой учител ще прави on-line уроци, тоя който диктува от учебника урока на децата ли бе? А ако са професионални програмисти, кой ще им плаща? Надали ще са по-евтини от издаването на учебниците.

Ако търсенето на отпечатани учебници рязко падне, или цените ще скочат, или въобще ще изчезнат. Какво ще правим тогава? Тези с компютрите и интернет ще се учат безплатно, тези без ще трябва да се оправят сами.

Но не е чак толкова лоша статията, ето и нова думичка "фешън" си добавих в речника. Тя от турски ли идва? На такова ми звучи. Никога не е късно човек да поначи едно-друго, пък било и он лайна.
24 Януари 2006 07:02
Рядко некадърно написана статия. На времето в книжката "Физиците се шегуват" имаШе то4но описание на такъв тип умници: "Има проблем, който нито могат да дефинират добре, нито имат понятие как ще го решат. Но смятат, 4е ако им дадат мощна из4ислителна маШина, проблемът ще бъде решен от само себе си" или нещо такова. Та дамата смята, 4е с ка4ването на някакви некадърни у4ебници в WWW изведнъж у4ениците ще станат много умни и много знаещи. АбсолЮтни глупости! Родните (за вас) даскали със 100УСД заплата, дето не могат да си платят тока и водата, и мислят само как да идат да копат на нивата, за да не умрат от глад (не ги упреквам, вината не е тяхна), изведнъж се захващат да пишат с едно пръст4е по клавиатурата и сътворяват шедьоври! Не си струва даже да се обсъжда такова писание.
Направете друго: преведете някои свестни у4ебници от УСА или от Европа, ка4ете ги на WWW, и тогава може да има някаква промяна. Поне някои умни мом4ета и моми4ета ще нау4ат нещо, и няма да се мъ4им после тук да по4ваме от нулата. А простаците така или ина4е в WWW играят само игри4ки, слушат музика и търсят web-sites ХХХ.
24 Януари 2006 07:31
Не твърдя , че това е панацеята , но в идеята има хляб, ако имаш компютър и плащаш интернет , ще е от полза да си отвориш учебника по история без да пълниш гушите на издателствата Друг е въпроса за броя на компютрите в училище и квалификацията на учителите
24 Януари 2006 07:37
Не бива да се фетишизират компютрите. Великият Антоан дьо Сент-Екзюпери много се възхищаваше от съвършените самолети. Но само се възхищаваше. За него и най-съвършения самолет си оставаше обикновен инструмент или по-точно "ренде", както сам се изразява. И така компютърът принципно не се различава ако щете от рендето, ако щете от мотиката. Фетишизирайки го, ние до голяма степен го лишаваме от истинските му стойности и възможности за приложение. Да подходим към новостите като човеци, като духовни същества, а не като скапани роботи.
24 Януари 2006 07:40
Много прав е посетител, 4е WWW е усилвател. Ако на входа на един усливател подадеШ 1 волт, на изхода имаШ 10волта. Така е с умните у4еници, те ще се облагодетелстват от WWW и ще напреднат пове4е. Но ако на входа на един усилвател подадеШ 0 волта, на изхода ще имаШ само шум. Така е с тъпанарите. На тях не Пентиум 4 да им дадеш, а Пентиум 1000, все тая: на изхода има само шум.
24 Януари 2006 08:13
Тук много търговски лобизъм бе и от страна на компютърни търговци и издатели и студия, артисти... но като идея е добре, нека да ги бъзнат тия даскали да четат и се ограмотяват компУтърно, щото остават без лЕб. Само да не стане като със смяната на табелите на автомобилите, заповед по фронта и еди коя си дата всички да имат компютри инак "другарката" не мой да преподавателства...?!
24 Януари 2006 09:22
USA-2, ако продължим тезата са усилвателя, и предположим че сумата от сигналите (т.е. агрегацията на учениците) е различна от нула, то усилвателят ще даде 10 пъти по-силен сигнал, нъл тъй?

Значи начинанието е правилна посока.
24 Януари 2006 09:26
При това, че навън този род образование е доста развит - там той има история и определено място. Насред много други.
Това тук е стъпка към окончателното разбиване на системата за елементарното обучение и кърс по интеграция в обществото. Калпава е системата и интеграцията, ама все още дават нужни неща. Четенето, смятането, ориентацията кой какъв е.
Това пребазиране освен мнвожество невидими сега проблеми и трудности просто не е единственото нужно, А това как го "въвеждат" се усеща че се планираа да остане единствен канал за обучението. И разбира, се за още по-голяма корупция.
24 Януари 2006 09:46
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 24/1/2006 г/ 10:01:52

24 Януари 2006 09:46
Нещо не се вързва със състоянието на образованието и финансовите възможности на населението.Освен да отворят отново завода в Правец
24 Януари 2006 09:47
USA2-2 е много прав! Българските учебници са пълен боклук. Детето ми учи в Германия и затова си купихме учебник по история на България. Написан е на неразбираем за учениците сух и скучен език. А в учебника по история на Германия има практически задачи и ситуационни игри, които карат децата не да наизустяват урока, а да мислят. Стига сме преоткривали топлата вода. Преводите на чужди учебници са добър вариант.
24 Януари 2006 09:52
ЗИТО, ставнително прилична машина "втори шанс", с която безпроблемно се ползва Интернет, струва колкото 2 комплекта нови учебници, т.е. една мин. заплата.
24 Януари 2006 10:06

Ako pomislim realno: kakvo to4no shte se promeni, dali shte e dostatu4no da se razviva emociaonalnata i duhovna inteligentnost na decata? A asociativnoto mislene, ami sposobnost adekvatno da se obshtuva? ami socialna prilovimost na pridobitite /da dopusnem/ ka4estveni znanija? ne e li redno virtualnoto znanie da e samo edin ot na4inite za obu4enie, da e opcija, a ne format .... Kak shte reagirat mamite i tatkovcite, koito iskat rezultat i to v koli4estveno izmerenie: re6en test= otli4en=visoka diploma. 4e tozi zad komputura moze da e poluidiot, no po cifrovi kriterii si pokriva vsi4ko i gotovo! I kakvo shte iskat ot nas sled 2007: da znaem i mozem ili da imame tam edni hartijki 4e vladeem ezici naprimer, no da ne mozem da objasnim na edin ot tjah koi sme, kakvi sme i kavo iskame ot sveta!
24 Януари 2006 10:17
Посетител
Експанзирам твоята фрустрация от фешъна с едно куиъри: е ли е възможно некой фен на фешън актрисата да покаже нейно фото тука, он лайно. Утре съм на поправителен, пардон - ритейк по физикс.
24 Януари 2006 10:25
Поредната щуротия.
Йоана Буковска и абстрактно мислене!
Който има способности той ги развива. Чете, учи, труди се и успява.
Който ги няма - няма какво да развива. Остава си тъпунгер, записва се в АТАКА и обвинява другите за своята некадърност. Или слуша Ивана и се кефи на бат' Бойко и пак обвинява другите.
Трето нема. Не се успокоявайте че има...
24 Януари 2006 10:30
Закъсняла идея, която среща силна учителска съпротива, а просветните чиновници подкрепят съпротивата с безумните си действия. Давам пример-как се организира обучението на учители -извадка от форума на МОН:
http://www.minedu.government.bg/forum/pos ts/list/225/514.page

Колеги, не знам какво става с това обучение, но нещо не е както трябва. Ето аз съмот първите , които завършиха курса за обучители - никой не ми се обади от Дома на учителя/РПЦ/ да ми изясни нещата след курса. казаха ми само като отидох да ми платят командироввъчното - "Ще т звъннем" и това е.
Всички колеги - 5 на брой са изкарали по 1 курс , аз нито един.
Аз съм най-млада от тях и следоватлено не познавам много от колегите си в града и не мога да ги агитирам по приятелска линия. Другото е , че няма и къде да си проведа курсовете. кой директор без писмо от инспектората ще си предостави базата?
няма документи с които да удостоверя коя съм - дипломите така и не дойдоха. Няма и документ, който аз да дам на завърщващите при мен курс и още куп такива практични въпроси си задавам.
Иначе взехме пари...
по принцип аз съм чела документацията преди започването на курсовете и там пишеше , че сме задължени да обучим поне 4 ггрупи, но трябва да ни бъдат осигурени. по документ наш работодател е РПЦ.
Той ни дава парите, той ни праща да водим курсовете.
тук е пълна завеса, не знам как е с другите, но според мен и по мои изчисление само за нашия район има сигурно над 50 обучители - ако всички трябва да си вземем по 4 групи - това прави 400групи по 12 човека...
Всичко това трябва да приключи февруари. Хайде изчислете колко компютърни кабинета ни трябват и колко учтели трябва да се ангажират , за да стане това реално, на практика да се обучат за този срок...
Тези 400 групи примерно се обучават само събота и неделя - на месец има колко почивни дни? И в тези дни трябва да се обучат всички тези хора - по мои сметки не трябва да има училище, в което д няма курс-иначе е невъзможно да се изпълни планът!
Помогнете !
[/b]


Редактирано от - bot на 24/1/2006 г/ 10:41:18

24 Януари 2006 10:37
Това са пълни глупости!
Всеки знае, че ако детето не бъде насилено да си напише домашните, то никога, ама никога няма да седне да пише! Проблемът с учението е, че това е систематичен процес и навиците за обучение се постигат в течение на дълго време посредством известно "насилие" над детето. Я си представете как ученикът ще седне пред компютъра да си учи уроците, когато родители му ги няма. Нали знаете какво ще стане - цял ден ще си играе на игрички.
Освен това детето трябва да се научи първо да чете. Я ми кажете как ще стане това? Че то още буквите не знае, как ще се оправи с кирилица, латиница, китайски букви и пр.???
Компютърът е много хубаво нещо, ама не е панацея. Както някои отбелязаха, то е само средство. Я си вижте децата - накарайте ги да разделята едно трицифрено на едно двуцифрено число - поне пет път ще сгрешат с калкулатора и, което е по-лошо, те не могат да оценят, че показваният резултат е ГРЕШЕН. Компютърът мултиплицира този ефект.
Историята показва, че поне 5-6 века (откак съществуват печатаните книги) методите на образованието не са се изменили в същността си и те носят много плодове, защо остава само написаното! Можеш ли да триеш - пиши всичкото бегало! Освен това аз лично съм хващал написана грешна информация - дори и в Уикипедия! Как може неопитното дете да отфилтрира грешното от вярното? Много искате от него.
Та затова аз съм против всичките тези електронни дивотии. Има си ред за ученето. Нека първо се научи да чете и да пише с ръчичка. А после, ако иска да научава повече, да си пусне машинката и да рови из Интенет. Не че сега не го правят някои.
А тези кьорфишеци за електрнни учебници отдавам на поредното "революционно" откритие на нашите училищни администратори - да се направят на много интересни и да имитират някаква дейност, вместо да търсят пари за поддръжка на училищата, заплати за учителите, книжните и предметни фондове и пр.
24 Януари 2006 10:46
Че качването на учебнците онлайн няма да реши генерално проблемите, е ясно. Че ще бъде направено зле, е вероятно - вместо рекламираните добре структурирани и дори интерактивни учебници, ще има page images на хартиените. Но че е по-добре да ги има, отколкото да ги няма, би трябвало да е очевидно. Та са ми чудни мотивите на форумците, които протестират!

_______________________
Аз бях бойковист за един ден
24 Януари 2006 12:07
Su 38, Децата не само не могат да извършват обикновени математически действия, но нямат и елементарна езикова култура.Не са виновни те, разбира се.Учебниците са повече от отвратителни.И, какво като ги качат на електронен носител-при всички случаи ще намерят начин да излизат през носа на родителите.
24 Януари 2006 12:43
Веста, Вие, като богиня на домашното огнище трЕбе да знаете, че децата много добре за научени, какво е тва долар и аритметичните действия с него, а и как се става топманекен...Глей бат Енча по БТВ и какви шИдЕоври от деца и родители имаме там... Защо им е друго?
24 Януари 2006 12:47
Ееее, стига паника, де! Тези помагала са замислени като допълващи хартиените издания. Те нито ще елиминират традиционните учебници, нито ще направят излишни учителите. В тях ще има уроци-упражнения, тестове за самоконтрол, диалози, проблемни задачи, ... аз бих искала да видя и вицове, например. Идеята е добра!!! Ще озори монологизиращите учители, ама е редно вече да се свършва с даскало-наливницата. Ще имат и по-малко време за плетки и за частни уроци. А учениците ще започнат да свикват, че знанието не е повтаряне на казаното и написаното и не се "натрупва". В момента се е оформила и една нагласа, че ученето става само в училище и само в часовете. Поради това, никакви др. източници на информация не се търсят. Така, че и компютърът трябва да започне да се използва за работа, а не само за развлечение.
24 Януари 2006 12:51
Работата е доста проста - всякаква информация за общо ползване, която я няма в Интернет, все едно я няма, това е бъдещето, а донякъде и настоящето.
Тук изниква друг проблем - доколко пишещите ще могат да използват новите възможности, които им предоставя Интернет, но като гледам написани материали на Word, май скоро няма да видим нещо по-различно от елементарен машинопис. Нашите учебници съвсем не са лоши, даже повечето са доста добри, но за да се усвои материала има още куп други изисквания, които отиват на много зле.
24 Януари 2006 13:03
Калина, алена като приемам безпрекословно написаното от Вас искам само да уточня, че даскалоливница навремето е било нещо, като сегашния педагогически институт, а на нас страшно много ни трЕбе наистина даскалоливница, която да научи преподавателите да бъдат учители...Благодаря.
24 Януари 2006 13:09
Веста, нямах предвид общата култура. Имах предвид, че изполването на компютрите не стимулира критичното отношение към твоята работа - учениците, пък и студентите НИКОГА не се замислят дали полученият резултат е смислен, дали написването на много цифри говори за точност и пр. неща, все свързани с критичното отношение. Най-честият отговор е: "Ами калкулаторът (програмата) ми даде това".
И освен това всяко образование, откъснато от практиката, е безсмислено. Децата трябва да бъдат приучавани да решават проблеми, а това никой компютър, никой софтуер не може да им го даде, това става в директен контакт с по-опитните.
И простотиите на министъра, че едва ли не по този начин децата ще знаят повече от учителите, ми навяват на мисълта, че той хал хабер си няма от процесите, за които подопечните му отговарят!
24 Януари 2006 16:17
по въпроса за компотите: един приятел викаше garbage in - garbage out. т.е. квото влезе, тва излиза

аз лично съм на мнение, че докато няма кой да напише учебниците, дали ще са на лайна или на хартия (па била тя и тоалетна) е все тая. с една дума, да не забравяме, че усилвателите внасят и шум в системата.

да не говорим, че изследвания на компютризирано обучение има с всякакви резултати.

компютрите карат децата да затъпеят (английски)

24 Януари 2006 16:41
Какво се занимавате да коментирате глупости, аз лично отдоста време се опитвам да популяризирам интернет сред ученици и резултата е 0 нищо повече от чат и други подобни не ги интересува, играят си игрички по цял ден, а те и по възрастните бягат от работа да си играят игрички ако имат по хубав компютър.

Това да безсмислици защото работата си е като по цял свят - не е нужно всички да са умни, всички да имат више образование и такива, това си е някаква комунистическа заблуда че българите били много умни. Който е умен и амбициозен той успява, останалите на минимална работа заплата и обникновенно тогава им идва акъла на някои, други се падат на свестни родители и така.

А замисляли сте се какво става с умните деца от големите градове в България? Влизат в 'елитните' езикови гимназии - и какво става после - заминават в чужбина. А кой остава в Българая - който не му се учи, не му се работи, и ръси апатия и кой още - Бай Мангау
В България колко са смислените университети в които се полага някакво усилие за интегриране в обществото на студентите и да им се търси още ранна реализация? 4-5 и това СУ(само отчасти) и разни специализирани институти по другите градове които създават кадри които имат намерение да работят извън България...
24 Януари 2006 22:21
Ще ги "ЗОМБИРАТ", като тъпите англо-американски "копилета" и няма да могат да разсъждават и да бъдат конкурентноспособни, както до сега!
24 Януари 2006 22:21
Искам да сподяле нещо. Аз до 12 клас бях пълен профан, последен във випоска от 120 ученици. В ТУ-София от 120 студенти първи в випуска с 5.70 успех. Има нещо сбъркано в нашата образователна система, мился, че проблема е в естествената мотивация, в намирането и посочването на силните страни на индивида и за да може той да намери себеси. това нещо в училище не стана, получи се чак в университета. От моя опит мисля че е по добре, след 4 клас индивида сам да напипа силните си страни и да набляга на тях. Дали са електронни или не учебниците на значение, подхода е збъркан при нас.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД