В началото на януари новият германски канцлер г-жа Ангела Меркел бе подложена на натиск от правителството си да преосмисли решението за постепенен отказ от ядрената енергия. В момента Германия получава 30 на сто от електроенергията си от ядрената енергетика. Натискът това положение да се запази дойде на фона на спора между Русия и Украйна за цените на газа, който принуди цяла Европа да се замисли как сама може да осигури енергийния си ресурс.
Вероятно за да избегне нагазването в дълбоки води още в началото на мандата си, Меркел отказа да преразгледа
решението за отказ от ядрената енергетика
Дори и преди разразяването на газовия спор между Русия и Украйна политическите лидери постепенно започнаха да вземат страната на ядрената енергетика. Миналата година Финландия получи зелена светлина да построи първия ядрен реактор в Европа след аварията в Чернобил от 1986 г. и в страната вече се заговори за изграждането и на втори реактор.
Миналата година правителството в Италия също започна дискусия за промяна в националната политика по отношение на ядрената енергетика, след като през 1987 г. на референдум бе взето решение за прекратяването й. Белгия и Швеция, които разчитат на ядрени реактори за половината от електричеството си, също обявиха през последните 2 години, че ще преразгледат решенията си за отказ от атомната енергия, взети през 80-те години на миналия век.
Въпреки че политическите настроения се променят, общественото мнение си остава негативно. За първи път миналото лято Евростат попита гражданите дали одобряват идеята за използване на ядрена енергия. 55 на сто казаха "не".
Същото проучване обаче показва, че отрицанието се дължи на липса на информация, а не почива на стабилни аргументи. Участниците в анкетата, които се обявяват в подкрепа на атомната енергия, отговарят правилно на повечето въпроси, свързани с ядрената енергия.
Идеологическите аргументи срещу нея не бива да се подценяват, разбира се. Много съвременни политици и избиратели
преди 40 г. протестираха по улиците
с настояване за пълно ядрено разоръжаване.
Но след като "Бийтълс" поколението вече показа способността си да оттегля подкрепата си за други ключови каузи от 60-те години - от световния мир до декриминализирането на леките наркотици, - няма причини да се очаква, че проблемът с атомната енергия ще има по-ревностни защитници. Един бивш протестиращ срещу ядрената енергия би могъл да се обяви днес в подкрепа на проекти за сигурност и защита на ядрените отпадъци със същия успех, с който въпросният бивш демонстрант е сменил хипарските одежди с бизнескостюм.
По-голяма съпротива срещу ядрения ренесанс може да се очаква от децата на хипитата. Подкрепата за еколозите сред младите европейци днес изглежда почти автоматична, а рециклирането, органичните храни и неядрената възобновяема енергия са трите основни теми, които срещат най-широко одобрение.
Поне в Европа в близките няколко години
подкрепата за екологията
вероятно ще изключва подкрепа за ядрената енергетика.
Но за да си осигури дългосрочна обществена поддръжка, антиядреното лоби трябва да докаже съществуването на надежден неядрен енергиен източник, който да заглуши страховете от друга екокатастрофа: промяната в климата. Първите реакции на конфликта между Русия и Украйна за газа не са обещаващи за адвокатите на "зелената енергия". И докато всички признават необходимостта от инвестиции в алтернативни източници на енергия, парите и високопоставените политически интереси засега са насочени предимно към ядрената енергия.
Важно изключение на този фон е неядрената Австрия, която обяви, че ще лансира енергията от биомаса по време на председателството си на ЕС, и чрез земеделския си министър поясни, че нови ядрени реактори не могат да бъдат алтернатива.
Едно друго политическо решение обаче ще създаде трудности на европейските лидери по ядрения въпрос. На 10 януари Иран рестартира програмата си за обогатяване на уран след 14-месечно прекъсване, като през това време световните лидери напразно се опитваха да откажат Техеран от ядрената опция. Европейските аргументи срещу ядрената енергия ще звучат доста кухо тази година, ако тихомълком в Европа заработят нови ядрени реактори.