Ясен Пенчев е роден през 1955 г. в Добрич. Депутат от Добрич на Коалиция за България в 40-ото НС. Член на комисията по земеделието и горите и на комисията по жалбите и петициите на гражданите. По професия е психолог. Владее немски. Женен. В събота бе избран за председател на вътрешнопартийна комисия в БСП, която ще се занимава с организационните въпроси и връзки с местните структури.
- Г-н Пенчев, май доста се обтегнаха отношенията между БСП и ДПС в Добричко заради изборите в Крушари?
- Смятам, че те приеха в много личностен план онова, което казах. Нямат необходимите основания да приемат лично тезата ми, че особено на частични местни избори трябва да се прибягва до услугите на хора с двойно гражданство или хора, които трайно живеят зад граница, независимо че имат българско гражданство. Няма значение, че според законодателството те могат да участват в гласуването. Поставих въпроса не толкова като упрек към ДПС, колкото като упрек към несъвършенствата в законодателството. Конституцията дава право на всички български граждани, независимо къде живеят и работят, да участват в избори. От друга страна, чл. 37, ал. 2 на конституцията казва, че не може абсолютизирането на правата на определена група от българските граждани да нарушава интересите на други групи. Смятам, че в случая ползването на правото на глас, абсолютизирането му и създаването на условия, в това число и плащане на транспортни разходи, само и само да дойдат да гласуват за една политическа сила, нарушава интересите на хората, които трайно живеят там.
- Но не нарушава закона и сигурно затова ДПС са приели думите ви като личен упрек към тях.
- Не казвам, че те нарушават закона. Нещата опират повече до моралната страна на ситуацията.
- ДПС дори писа писмо до премиера заради вас, а сега са решили и да обжалват вота в Крушари, тъй като имало закононарушения?
- Присъствал съм в Крушари само в почивните дни, когато не съм в парламента. В деня на двата тура на изборите съм присъствал последните два часа от деня. И не мога да бъда упрекван в никакво влияние или манипулации.
- Не става дума лично за вас. ДПС твърди: имало гласували хора, които в деня на вота изобщо не са били във въпросното населено място.
- Ако има нарушения на закона и на демократизма при избора и това се докаже, ще бъда на тяхна страна.
- Тоест нямате нищо против да се провери твърдението на ДПС?
- Разбира се. Аз съм привърженик на прозрачността и на честността в избора, така че бих подкрепил искането им за касиране на изборите, ако се докажат нарушения. Считам обаче, че в случая нещата са малко по-различни. Просто се търси някакъв тип оправдание за резултата от вота. Акцентира се върху една секция, в която са 42-43-ма избиратели. Визира се нарушение и се твърди, че техните членове на секционната избирателна комисия не са стояли в секцията и че имали сигнали за нарушения за гласуване на хора, които не са стигнали до урната, а са отметнати като гласували. Доколкото разбрах, визират шестима души. Тези гласове по никакъв начин не влияят на резултата.
- И ДПС така мисли, но смята, че ако на едно място има такива нарушения, е възможно да има и на други.
- На другите места навсякъде имаше представители на ДПС. Прави впечатление, че протоколът е подписан от членовете на ДПС в секционната избирателна комисия в село Кържиево. Чак когато Общинската избирателна комисия получава резултатите и ги обобщава, тогава изведнъж е поставен този въпрос. През целия изборен ден няма никаква жалба, нито сигнал, нито дори намек за подобно нарушение. Денят беше изключително спокоен. Очаквахме някакви ходове да има, защото беше прекалено спокойно за нагнетената атмосфера между двата тура - изявления, открити писма и все неща, които искаха да насочат вниманието към разкриване на стари рани. ДПС използва моите думи, които нямаха нищо общо с тезите им в откритото писмо. Аз поставих въпроса пред обществото, а не пряко към колегите от ДПС. Но явно те си бяха взели бележки, защото автобусите, които дойдоха за втория тур, влязоха в Крушари в 18.00 часа вечерта, а не сутринта, както бе на първия тур. А по това време те не могат да бъдат нито заснети от наблюдатели и застъпници, нито показани.
- Значи и на втория тур е имало автобуси с изселници?
- Да. Имаше два микробуса с турска регистрация и два автобуса с толбухинска регистрация, с хора, които дойдоха да гласуват. Законът го позволява и не казвам, че има закононарушения. Но се прави опит за подмяна на вота на хората, които постоянно живеят там.
- Така или иначе се създаде напрежение между БСП и ДПС на местно ниво. Дали то ще се пренесе и на централно и ще повлияе на работата на тройната коалиция в правителството?
- Между БСП и ДПС като партии напрежение няма. Несериозно е да се смята, че частичен избор в една от най-малките общини в България може да създаде напрежение между партийните централи. Не смятам и че някоя от партийните централи ще възприеме този спор като елемент в по-нататъшните отношения между двете партии. Откритото писмо на хора от ДПС до премиера не доведе до особени реакции в ръководството на БСП. В събота бях избран за председател на партийната комисия по организационни въпроси. Това дава основания да се смята, че едва ли ръководството на партията мисли, че аз съм допуснал някакви груби политически грешки. Освен това неведнъж съм заявявал, че много добре работя с представителите на ДПС в комисията по земеделие в парламента и в комисията по молби, жалби, сигнали и петиции на гражданите. Имал съм много разговори, и то с изключително добър тон, с колегите от парламентарната група на ДПС. С някои от тях сме правили коментар на събитията, че се преиграва от техните колеги в Добрич. А те не успяха дори тактически добре да го направят, сториха го грубо, с грешки и показно. Областният управител си взема отпуски да прави кампания. Тръгна заедно с колегата ми, депутат от ДПС, в региона и с председателя на общинския съвет в Крушари за Турция, за да договарят пътуванията. Имам приятели там. Те ми звъняха и ми казаха, че е започнала една обработка на хората да идват в Крушари и да гласуват, за да спечели ДПС. И в крайна сметка се получава така, че с пари се печелят изборите, защото някой трябва да плати транспорта, бяха раздавани помощи за социално слабите и то на точно определени групи в Крушари, както и тези дарения под формата на брашно и други. Но независимо че е малка община, трябва обществото внимателно да следи какво става там. Това е една община, която е обречена на затихващ икономически живот. Точно в такива общини ДПС се опитва да създава свои затворени територии.
- Защо? Каква е целта им?
- Защото на такива места по-малко се наднича какво става. Това са места, забравени от всички институции. Точно това искаме да преодолеем.
- Покрай вота в Крушари вие, а и ваши колеги повдигнахте въпроса за промяна на изборния закон - най-вече заради хората с двойно гражданство. Ще настоявате ли бързо да се промени?
- Позицията ми е принципна и ще продължа да я отстоявам. Тя не е породена от изборите в Крушари. Тя е още от 2001 година, когато беше тотално подменен вотът на добруджанци, като всички гласове от чужбина бяха прехвърлени в Добричкия избирателен район. Трябва да се обърнем към практиката на европейските страни. Да се създават секции, да се води агитация извън границите на съответната страна е неприемливо.
- Смятате, че не трябва да има избирателни секции извън България?
- Тепърва трябва да проведем дискусия какво е най-доброто и каква е практиката на водещите страни в Европейския съюз. Може би ние сме прекалено демократизирани. Може би донякъде това е в интерес на някои политически сили - огромни групи от български граждани да участват в изборите, без това да има пряко отношение към тях, тъй като живеят в чужбина.
- И какво предлагате?
- Да могат да гласуват български граждани, които 6 месеца без прекъсване са живели в страната в годината преди или на вота. Това да важи и за местните, и за парламентарните избори. Такава е практиката в много европейски страни.
- Вашето предложение означава, че хората, които живеят зад граница постоянно, няма да имат право да гласуват?
- Така е. И така трябва да бъде, защото някои хора просто нямат отношение към България и само под натиска на определени интереси или във връзка с това, че им се предоставя безплатна възможност да дойдат в България, гласуват. А някои даже не се и връщат, защото има секции в чужбина.
- Тази ваша идея и за президентските избори ли трябва да важи?
- Да. Смятам, че и на тях трябва да се провежда избор, в който да се гласува само в България.
- Дали ще намерите подкрепа, за да прокарате вашите идеи? Например ДПС са против това.
- Не се интересувам от политическия интерес на една или друга партия, а от интереса на обществото.
- Но за да бъде прието предложението ви, трябват гласове. Затова ви питам дали ще ги намерите?
- Трудно ми е да отговоря. Като следя реакцията на хората, мисля, че те се вълнуват точно от този въпрос и искат промяна в законодателството, която да доведе до повече прозрачност и отстояване на чисто българския интерес.
- Завъртя се и една друга идея, идваща от ваши колеги от БСП - да гласуват хората, които си плащат данъците?
- Има логика подобна идея. Аз съм по-широко скроен човек и не искам да ограничавам хората да упражняват своя глас. Напротив. Но хората, които гласуват, трябва да са свързани с развитието на България.
- А как ви се струва идеята на СДС гласуването да е задължително и да има глоби за хора, които не упражнят това свое право?
- Това е практика в някои страни. Ако бъда убеден в това, че въвеждането на задължително гласуване ще доведе до повишаване на избирателната активност, съм склонен да подкрепя идеята. В крайна сметка хората трябва да разберат, че освен право е и задължение да изберат на кого да дадат гласа си.
Не съм съгласен, че българите в странство не са достойни да изберат президент. Това не е вярно и противоречи на конституцията. Още повече, че президента представлява всички българи!
За депутат обаче само при платени данъци и не повече от пет години отвъд.