Армията трябва да се раздели
с 60 на сто от боеприпасите
Мощна бомба цъка в държавата. Над 100 000 тона излишни боеприпаси лежат по военните складове и чакат да бъдат унищожени. Военните експерти предричат, че това може да започне да се прави най-рано през следващата година.
За да стартира "Национална програма за утилизация и унищожаване на излишните бойни припаси на територията на Република България", са необходими около 25 млн. лв., но в бюджета на МО няма предвидени пари за това, съобщи преди време зам. военният министър Симеон Николов.
За осъществяването на цялата програма пък са нужни около 47,3 млн. евро. Програмата е един от 11-те приоритетни проекта на МО за модернизация на войската. По приблизителни изчисления в момента излишните боеприпаси като количество са около 60% от наличните в армията, но с всяка година те се увеличават.
Стратегическият преглед на отбраната предвижда армията от сегашните 45 000 души да се свие до 39 000 щика до 2015 г. Ако спешно не започне унищожаването на боеприпасите, разходите за съхраняването им за следващите 10 г. ще се увеличи драстично, смятат експертите от МО.
Годишно
3,4 млн. евро струва
техническото обслужване на припасите - условия за съхранение, за ремонт и поддръжка на складове, пътища, жп клонове, рампи, като само охраната гълта 700 хил. евро от общата сума. В същото време армията изразходва годишно по 5-6 млн. лв. за охраната им.
Това са боеприпасите в складовете на МО, МВР и други ведомства, които са били произведени преди 40-50 и повече години. Те са пазени десетилетия в хранилища и с течение на времето са настъпили необратими физико-химически изменения на техните елементи. Към излишните бойни припаси спадат и такива, които са с напълно запазени характеристики, т.е. годни са за бойно използване, но системите, за които са предназначени, са снети от въоръжение. Имат се предвид артилерийски, противотанкови, танкови, зенитни и други оръжейни системи, които са физически и морално остарели и тяхната модернизация е нецелесъобразна от тактическа и икономическа гледна точка.
Към категорията на излишните бойни припаси спадат и тези, които се намират във фирмите на отбранителната промишленост, но дълго време не са намерили търговска или практическа реализация.
Къде ще бъдат унищожавани боеприпасите? Военните категорично отричат при утилизацията да се използват полигони като "Змейово", т.е. няма да има замърсяване на околната среда.
Самото престояване на старите боеприпаси е опасно - въпреки че военните складове се намират на километри от населени места, това съвсем не означава, че е безопасно за хората. Напротив, факт е, че елементите на боеприпасите са изключително опасни поради произтичащите в тях необратими процеси, заради които поведението им става непредсказуемо.
Те дори могат да се самовзривят
Случайно възникнал пожар може да доведе до взривяване не само на отделен боеприпас или хранилище, но и на цял складов район. Това може да бъде катастрофа за населението от близките населени места, района, инфраструктурата и т. н.
Взривяването на излишни бойни припаси може да доведе освен до човешки жертви и материални загуби и до екологична катастрофа за дадения район. При взрив ще се отделят опасни вещества и компоненти с особени свойства.
Поради препълването на складовите райони част от излишните бойни припаси се съхраняват и на открити площадки. Това обстоятелство увеличава вероятността за несанкциониран достъп до тях от злонамерени хора, включително и терористи. Налице е потенциална възможност не само за кражба, но и за съзнателно предизвикване на пожар, взривяване и др. терористични актове.
Опитът на други страни показва, че този проблем може да се реши по два начина. Първият е излишните бойни припаси да бъдат продадени, а вторият е те да бъдат утилизирани.
Първият начин е за предпочитане, но той е трудно осъществим поради влошените качества на излишните бойни припаси и намаления интерес в световен мащаб към съществуващите у нас номенклатури, които са предимно за старото съветско въоръжение. До момента по този начин е реализирано едно минимално количество. Вторият начин (утилизацията) е основният път за решаване на проблема. Придобитият международен опит показва, че развитите страни като Германия, Норвегия, САЩ, Израел, Япония, Русия, Чехия и др. използват точно утилизацията за освобождаване от излишните бойни припаси. По същество утилизацията е такъв процес, при който в специални условия, със специфично техническо оборудване и с високоподготвен инженерно-технически персонал се извършва обезопасяване на бойните припаси, демонтаж, разделяне и извличане на взривните вещества и барутите и
оползотворяване на всички ценни материали,
елементи и комплектовки, както и довеждането им до вид за по-нататъшна преработка в полуфабрикати или готови изделия. Всички взривоопасни елементи, комплектовки и други цели изделия, които не подлежат на демонтаж, се унищожават чрез взривяване или изгаряне.
В разработената в МО програма са определени видовете и количествата на излишните бойни припаси, методите за тяхната утилизация, необходимото технологично оборудване и финансови средства за осигуряване на производствената програма за един период от около 10 години.
Излишните 100 хил. т муниции могат да се унищожат за 10 години, т.е. по 10 000 т. годишно в бъдещия национален център за утилизация, смятат експерти от МО. От разчетените за строителството му 9,850 млн. евро 950 хиляди са предвидени за икономически анализ, инвестиционен проект и бизнесплан. 5,1 млн. евро ще струват модерното екологично оборудване, ноу-хау и трансферът на технологии. Други 600 хил. евро са нужни за специализиран транспорт. За ремонт на съществуващите и строеж на нови халета в завода в Костенец са предвидени 1,2 млн. евро. Монтажът на оборудването и пускът на центъра ще струва 1 млн. евро, а обучението на персонала - други 400 хил. евро.
---каре---
ПОД НОЖА
Вече започна програмата за рязането на 1378 руски танка. Общо 2400 единици тежко въоръжение, което ръждясва в центровете за съхранение на излишно войсково имущество, ще бъдат унищожени през следващите няколко години.
Експерименталното рязане започва в края на 2004 г. в специални помещения в казармите на Сливница. Най-много са танковете Т-55, но има и от по-модерните Т-72. Ще се режат и самоходни и буксирни гаубици, противотанкови артилерийски системи и танкови влекачи, БТР-и, МТЛБ-та и др.
Повечето машини попадат под контрола на Договора за обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ). Затова танковете и бронемашините с над 100-милиметрови оръдия трябва да се разфасоват с точно определени срезове. Изискването е за улеснение на евроинспекторите, които трябва стриктно да преброят унищожената бройка техника, която после се зачерква от въоръжението на армията ни по ДОВСЕ. Скрапът от всичките 2400 машини за унищожаване се изчислява на около 100 хил. тона.
---каре---
ЧЕЛЕН ОПИТ
При пожар на 6 май 2004 г. във войскови склад близо до Новобогдановка, Мелитополски район на Запорожка област - Украйна, се взривяват хранилищата с бойни припаси. Мощният пламък с височина 300 м и взривовете не позволяват достъп до огнището на пожара. Канонадата продължава седем денонощия. Осколки от снаряди се разлитат на 10-15 километра. От взрива са убити 5 човека, разрушени са всички постройки в радиус от 3000 м. Повредени са 2034 жилищни сгради, унищожена е част от инфраструктурата на района. След претърсване и разчистване на територия с площ 289 кв. км са били събрани около 7500 боеприпаса. Общите загуби се оценяват на над 700 млн.долара.
На 10 октомври 2003 г., пак в Украйна, в гр. Артьомовск, се взривил склад с бойни припаси, вследствие на което са пострадали 66 жилищни блока и 120 къщи, 5 училища и 3 болници.
На 14 май 2004 г. в един от арсеналите близо до град Владивосток, Русия, е избухнал пожар, в резултат на който от 25 хранилища са се взривили 15. Още в началото на пожара се взривяват 240 вагона с бойни припаси, чийто тротилов еквивалент е около 25% от мощността на атомната бомба, хвърлена над Хирошима.
Абе какво се мотате не мога да разбера.. Пускате циганите да се справят с проблема.. И ще има много, ама МНОГО ГОЛЯМА полза в много посоки..