Оли Рен върши една от най-трудните работи в Европа: продава на скептичната публика перспективни кандидати за членове на Европейския съюз.
Финландецът зае поста на комисар по разширяването на ЕС през 2004 г. малко след като блокът прие 10 страни при най-голямото разширяване в историята си - повече от тях са бедни бивши комунистически страни от Източна Европа, в които доминират католицизмът или протестантството.
Това разширяване, комбинирано с широкообхватно забавяне на икономическите темпове и с висока безработица, предизвика отпор заради страховете от възможно нашествие в Западна Европа на евтина работна ръка. Сега Рен и други привърженици на по-голяма Европа желаят да продължат напред и да кажат "добре дошли" на държави, които са още по-бедни и имат дълбоки културни различия: доминиращо православните Румъния и България са предвидени да се присъединят след около година на 1 януари, макар че членството им може да бъде отложено с година. Зад тях на опашка са още по-оспорваните мюсюлмански страни, сред които Босна, и може би най-трудната за преглъщане поради размерите й - Турция.
В петък Оли Рен очерта своята стратегия за интегриране на Балканите в ЕС. Предизвикателствата пред блока бяха обсъдени през миналата седмица по време на годишната среща в Давос, Швейцария, на Световния икономически форум.
Някои опоненти поставят въпроса дали кротко изразяващият се г-н Рен, който загуби вътрешнопартийната борба за власт у дома си в една от най-малките страни от ЕС, има необходимия политически сексапил, за да придвижи такъв труден международен въпрос. Оли Рен отговори на задаващите се рискове чрез възприемане на твърд подход към страните кандидатки: те трябва да се приспособят към строгите демократични и нравствени стандарти или рискуват да видят захлопната вратата пред своите амбиции. Освен това той държи настрана някои държави, като например бедната и гигантска Украйна, и не им позволява дори да кандидатстват за членство.
Залогът е не само бъдещата конфигурация на Евросъюза, но и неговото място в света и между съседите му. Перспективата за членство се доказа като силен стимул за кандидатите да се придържат към стандартите на ЕС и премахването му би предизвикало нестабилност. Два пъти през последните 15 години Балканите експлодираха, подкопавайки главната мисия на ЕС да сложи край на въоръжените конфликти на континента. "Трябва да продължим да работим за премахване на бариерите в Европа - каза в интервю Оли Рен. - Това е трудна работа, но прекрасна мисия."
Рен говори бавно, в премерен, монотонен английски, използвайки често еврократска терминология като "член 49" - елемент на договора за ЕС, който посочва демократичните стандарти, необходими за членство. Заедно с това момчешки изглеждащият 43-годишен мъж, който е играл професионален футбол във Финландия на младини, не се плаши да изразява мнението си.
Той се изказва за здрави връзки със САЩ
и свободната пазарна икономика, което го поставя в дискомфортно положение в неговата аграрна Центристка партия, която изразява най-слаб ентусиазъм към обединена Европа сред трите най-големи финландски партии.
През 2003 г. той се отказа да участва в парламентарните избори у дома си, за да защити приятеля си и кандидат-депутат Алпо Руси, когото финландската тайна полиция обвини, че е предал преди 30 години на източногерманското разузнаване официални документи. Оли Рен установи, че братът на Руси е поддържал връзки с Щази, но брат му никога не е обвиняван в престъпление. "Ако Рен бе опортюнистичен политически сметкаджия, нямаше как да застане в моя защита", каза Руси, който сега е финландски посланик в Западните Балкани.
Когато миналата година Рен пое поста комисар по разширяването, повечето членове на ЕС желаеха започване на преговори с Хърватия. Неговият предшественик Гюнтер Ферхойген от Германия желаеше по-мек подход, опасявайки се, че прекомерният натиск би дестабилизирал района, който и без това дълго е разтърсван от етнически вражди.
Но Рен не бе доволен от поведението на Хърватия в сферата на човешките права и пред 2005 г. грубо заяви, че хърватското правителство е знаело къде се крие Анте Готовина, обвиненият за военни престъпления през Балканските войни от 90-те години на миналия век, но не е правело достатъчно за залавянето му. Преговорите с Хърватия бяха отложени. Хърватите се вбесиха заедно със своите покровители от Австрия и Германия.
Все пак стратегията проработи
Хърватия засили сътрудничеството си с Международния трибунал в Хага за военните престъпления и Готовина бе заловен през декември. "Европейският съюз е основан върху принципа на върховенството на закона и на помирението" между бившите противници - каза Рен. - Арестуването на Готовина е важен жалон."
Бъдещите кандидатки трябва да отговорят на същите стандарти, предупреди Рен. "Всички очи са вперени в Сърбия и босненските сърби дали ще предадат своите военнопрестъпници Радован Караджич и Ратко Младич", добави той. Сърбия, която не е стигнала до етапа на присъединителни преговори, трябва освен това да се разбере с доминиращо албанската отцепническа провинция Косово, която настоява за независимост, и да позволи на Черна гора, с която е в труден съюз, да гласува за независимост.
Силата на ЕС да влияе върху перспективните нови членове е
видима по отношение на Румъния и България
Рен казва, че ги натиска да прочистят своите съдебни системи и да арестуват лица от организираната престъпност, за да избегнат отлагане на членството им.
Преговорите с Турция се натъкват на повече препятствия, признава Рен. В добавка на общественото безпокойство на Запад от размерите на мюсюлманската страна той настоява Турция да сложи край на всяко преследване на свободата на словото. Той приветства миналата седмица решението на турски съд да снеме обвиненията срещу Орхан Памук, но предупреди Анкара, че трябва да затвори юридическите си вратички, които позволяват ограничаване на свободата на словото при други казуси.
Рен е предпазлив да поема нови ангажименти. Той хвали украинския президент Виктор Юшченко като "много мъдър" заради решението му да не настоява за членство, което може да бъде отхвърлено. Вместо това, казва той, ЕС и Украйна трябва да работят за снижаване на търговските бариери. Вратата не е затворена за евентуално украинско членство, добавя Рен.