:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,660
Активни 747
Страници 24,225
За един ден 1,302,066

Държавата на глобите

Почти няма закон, в който да не се предвижда парична санкция, но няма правила за определянето на размера на наказанието. Санкцията зависи изцяло от преценката на чиновника. Което е вредно и опасно
Може би е крайно време в България да бъде написан закон ЗА глобите, преди държавата да започне да действа единствено по закона НА глобите!?

Идеята е екзотична, но само на пръв поглед. Защото паричната санкция фигурира в хиляди нормативни актове и съществува очевиден хаос при налагането и събирането й, което допълнително се усложнява от заложения в законите субективизъм. Достатъчно е да споменем последните драми - кой и как да събира глобите, налагани от КАТ, как тихомълком в закона за българските документи за самоличност е прокаран текст, според който, ако не върнеш в тримесечен срок изтеклия международен паспорт, те глобяват най-малко 20 лв., санкциите, ако не си смениш регистрационните табели на автомобилите и т. н.

Парадоксално, но факт - законът за административните нарушения и наказания (ЗАНН), в който е записано що за наказание е глобата, как и кой я налага, за какви нарушения и т.н., е



приет в далечната 1969 г. и оттогава е кърпен повече от 20 пъти



Той е не само остарял, непълен и двузначен, но и съдържа поредица безумия. Така например сред административните наказания все още се мъдри общественото порицание, което от години изобщо не се прилага. Глобите пък би трябвало да се определят не само със закон, но и с укази, а от доста години укази може да издава само президентът, който пък може да обнародва закон, да назначи посланик, висш държавен служител или пък да даде генералски пагони, но не и да определи някаква санкция. Изобщо не подлежи на коментар текстът, че "административните наказания се налагат с цел да се предупреди и превъзпита нарушителят към спазване на установения правен ред и да се въздейства възпитателно и предупредително върху останалите граждани".

В този закон е записано определението за глоба: "Наказание, което се изразява в заплащане на определена парична сума." Следва и указанието, че за непълнолетните глобата се заменя с обществено порицание. По-надолу пък пише, че всички наказания се налагат на лицата над 16 години, а по закон от 16 до 18 години също са непълнолетни. Но това е дребен кахър в сравнение с куп други неща.

Основен проблем е, че



законът допуска вариации на размерите на глобите



"от-до" без никакви ограничения. Това създава условия за субективизъм и произвол. Пример: "Който не изпълни или наруши постановление, разпореждане или друг акт, издаден или приет от правителството, се наказва с глоба от 100 до 2000 лв. Ако пък наруши акт, свързан с данъчно, митническо, валутно или екологично законодателство, глобата е от 400 до 3000 лв." Друго малоумие е, че редица други глоби за същото нарушение се предвиждат и в поредица отделни данъчни, митнически, валутни и екологични закони. А това е против принципите на правото изобщо. Наказанието за едно нарушение трябва да е на едно място.

Единственото указание колко да е глобата, записано в ЗАНН, е, че при определянето на размера й трябва да се "вземат предвид тежестта на нарушението, подбудите за неговото извършване и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, както и имотното състояние на нарушителя". Нищо повече от едно добро пожелание. Някой да е чувал за глоба, която да отчита имотното състояние на санкционирания? Или пък да се взема предвид тежестта на нарушението или подбудите? Не, разбира се.



Всичко е оставено в ръцете на чиновника



Той преценява с колко да бъде глобен един човек - със 100 или 2000 лв. Например - гражданин декларира пред данъчните покупка на имот със закъснение. От какво зависи каква да е санкцията - 10, 30, 200, 300 или пък 400 лв.? От големината на жилището? От имотното състояние? От цената? Нищо подобно. Всичко се определя на око, в зависимост от настроението на чиновника. Практика, която е повече от порочна.

Вторият проблем е слагането на долна граница на глобите. Ако човек не си върне изтеклия международен паспорт или пък го загуби или повреди, глобата е от 20 до 150 лв. Т.е. тя е най-малко 20 лв., независимо че гражданинът може да няма вина за настъпилото произшествие.

Тук е мястото да се посочи още едно безумие - държавата често крие какви глоби е приела. Така стотици хора не знаеха, че има глоба за невърнат паспорт. Санкцията бе вмъкната тайно при промени в закона за българските документи за самоличност заедно с още поне 50 изменения. Никой не информира обществото. И така две години след промяната хиляди "изгоряха" и платиха поне по 20 лв. Максимата, че незнанието на закона не извинява гражданите, в случая е спорна, защото става дума за десетки хиляди глоби, записани в поне 2000 нормативни акта. Кой може да ги знае всичките? Та те депутатите, дето са ги приемали, се изненадват, като научат какво са записали в закон?!

Повече от очевидно е, че трябва час по-скоро да се оправи режимът на глобите, за да е ясно как се определя размерът им и при какви условия се налагат. Правилна крачка в тази посока е предложението, което прави работната група по промените в Наказателния кодекс, в който също се предвиждат стотици глоби. Там разликата между най-ниската и най-високата санкция е 5000 пъти - ако за проповядване на фашистка идеология или опетняване на знамето се предвижда 100 лв. глоба, то за незаконна сеч тя е 500 000 лв. Според експертите глобите в НК са се превърнали в "изключително тежко, дори непосилно наказание не само за осъдения, но и за цялото му семейство (при това при конституционно и законово деклариране, че отговорността е лична)". Специално в наказателното право се отчита другата крайност - абсолютният размер на глобата без възможности за реагиране при тежест на вина и имотно състояние. Така на практика се получава, че някои даже няма да я забележат като разход, а за други тя ще е финансов крах. Затова се предлага да бъде възприет европейският опит и



определянето на глобата да става въз основа на дневния доход



на лицето, който включва заплата, хонорари, наеми и т.н. Сборната сума от предходната година ще се разделя на 360 и това ще е средният дневен доход. Авторите на идеята предлагат съответните лица да подписват декларация за полученото и ако при проверката се установи, че са излъгали, ги грози до 6 години лишаване от свобода. Този подход може да бъде възприет и при административно-наказателното право и така всяка глоба ще може да се определя далеч по-справедливо. Ще се отчита и тежестта на нарушението, и имотното състояние на глобявания. Защото ако приемем, че съдът е висша инстанция, която раздава правосъдие и може да определя различни по-размер глоби след един дълъг и задълбочен процес, то държавният чиновник определено си е сам господар и може да си налага паричната санкция както му падне.

Проблем е, че и при административните нарушения, както и при НК през последните години започна безразборно повишаване на размера на глобите. Някои от тях вече достигат нива от 100 000 лв., 500 000 лв., че и 1 млн. лв. - например за фирми, чиито ръководители са извършили примерно престъплението подкуп, контрабанда, участвали са в организирана престъпна група и др. Повишаването на репресията обаче е обратно пропорционално на събираемостта на глобите. Нещо, върху което законодателят също трябва да се концентрира. Защото какво значение има, че си записал голяма глоба за превишена скорост или каране на кола след употреба на алкохол, ако не можеш да я събереш?

КАТ например от години събира около 10% от глобите и постоянно отчита 30 млн. лв. несъбрани вземания. И никой не взема никакви мерки по въпроса. Така на практика държавата мотивира шофьорите изобщо да не им пука, че нарушават закона. Ситуацията е следната: някой си кара с над 100 км повече от разрешеното, глобяват го 50 лв., но няма кой да му ги събере принудително. Доскоро данъчните правеха опити да вземат тези суми, макар че по закон нямат подобно задължение. Затова когато някой отиде да си плаща данъците, те го питаха иска ли да си издължи глобата от КАТ, той естествено казва "не". Защото няма никаква санкция за това, че не я плаща. И като мине двегодишната давност, глобите отпадат. Държавата е загубила десетки, ако не и стотици милиони левове от несъбрани глоби от КАТ.

Не че и събираемостта на останалите глоби е кой знае колко голяма. Те се водят частни държавни вземания и редът за погасяването им е следният - покана за доброволно изпълнение, при отказ идва принудително изпълнение, което трябва да мине чрез агенцията за държавни вземания. Тя пък трябва да се снабди с изпълнителен лист и да започне процедура по принудително изпълнение чрез съдебни изпълнители. Ако се спазва тази процедура, на практика за събирането на глоба от 30 или 40 лв. ще се похарчат поне 100 лв., без да се брои пропиляното време. И още нещо - наскоро Сметната палата призна, че не може да открие 7 бивши депутати, за да им връчи наказателните постановления за глоби, защото не са подали имуществени декларации. Какво да говорим за хилядите хора, на които не им пука от глобите, тъй като знаят, че трудно ще бъдат открити. Освен това по българското законодателство не е позволено да се слага лихва върху глоба, защото и двете се считат за наказания, а за едно и също нещо не се позволяват две санкции. Примери за недомислия по тази тема може да се дават безброй.



Какво може да е решението



на тези проблеми?

Просто плащането на глобата трябва да се обвърже с други дейности. Примерно - данъчните да не издават документи на нарушителя, че е издължил всичко към държавата, ако не си е платил глобите. Така той няма да може да продава и купува кола, имоти, ще има проблеми с излизането зад граница и т.н. А пък пътните глоби ще се съберат, като на неизрядните се отказват услуги от КАТ - издаване на нови документи, регистрация и т.н.

Ако всички изброени вече безумия не се оправят в кратки срокове, с основание ще можем да претендираме, че България е страната с най-много предвидени, несъбрани и абсурдни глоби в света. В държавата, която живее и се регулира единствено чрез глоби.







Мерки

* премахването на възможността за субективизъм при налагането на глобите и при определянето на размера им, което ще ограничи възможностите за корупция

* малко на брой и невисоки по размер, но ефективни глоби

* глобата да съответства на нарушението и да отчита имотното състояние на глобявания

* всяка нова глоба да се популяризира в обществото - за да се повиши превантивната й роля

* да се премахне дублирането на различни глоби за едно и също нарушение в различни закони

* да се създаде стройна организация за събирането на глобите - по-уместно е с това да се занимава новата Национална агенция по приходите, а не Агенцията за държавни вземания.

* да се уреди ясно и еднозначно въпросът с глобите по фиш и квитанция, които по сега действащото законодателство не подлежат на обжалване и са източник за произвол

* да не се позволява на отделни ведомства или общини да си приемат и пишат каквито им падне глоби

* създаване на условия и стимули за плащане. В Лондон например се глобява всеки, който влезе в центъра, без да е платил преди това такса от 5 лири. Ако нарушителят плати в рамките на определени часове, глобата се намалява двойно. Ако не я плати в двудневен срок, обаче размерът автоматично се удвоява.

Челен опит

В Нова Зеландия има специален уебсайт, на който гражданите могат да проверят дали имат глоби. Там има и точни указания как да ги платят по интернет. С определянето и събирането на глобите се занимава специална служба към министерството на правосъдието.

В Австралия глобите се определят от федералните правителства на щатите. Право да ги събират имат държавни или частни контрактори, които са сключили договори с властите за това.

Във Великобритания властите вече напомнят със SMS на нередовните платци да си платят задълженията. Държавата има 650 млн. евро несъбрани глоби. 4000 данъчни полицаи получиха правото да претърсват и арестуват длъжници, които систематично отказват да плащат глоби. От януари властите обсъждат нов закон, според който на длъжниците на държавата ще им спират социалните помощи и ще слагат скоби на автомобилите им.

В САЩ при нарушение се получава съдебна призовка. Глобата се плаща или в съда в деня, посочен в призовката, или предварително, преди датата на призовката.

В Полша от 2000 г. е въведена единна държавна тарифа за пътните нарушения. Всяко конкретно нарушение на водач на МПС или пешеходец си има определена цена. Пътните полицаи издават актове, но не събират глоби. Единствено чужденците плащат глоби на ръка на полицаите.
12
11422
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
01 Февруари 2006 06:32
В някои държави полицаите нищо не събират. Те само издават квитанцийки. Съгрешил си - квитанцийка с нарушението. Отиваш в някоя банка и си плащаш. Ако не си платиш - лихви и ти взимат книжката. Имат и други трикове. Кеш на полицай - никога.........
01 Февруари 2006 08:47
Проблемът със глобите е частен случай на общия проблем на българското законодателство-че се прави на парче и на принципа-колкото повече, по-добре за депутатите. А трябва обратно-цялостна концепция за правната конструкция на държавата, по-малко на брой закони, стегнати ясни, без противоречия. Моето мнение е, че трябва да командироват няколко добри програмисти в комисиите и министерствата, които пишат първоначалните текстове на законите. Когато юристите набележат принципите и нормите, програмистите ще направят блок-схема на закона - от вида на: ...ако се случи хипотезата Х, то следва У. Ако е станало Z, то да се направи W и т.н. Само така ще се избегне пълната каша, в която смело нагазваме, и в която и юристите , даже въоръжени с компютърни системи, трудно се оправят. Типичен пример за това са законите и наредбите свързани с данъчното облагане и соц.осигуряване. Да не говорим какво знаят и какво спазват обикновенния гражданин или редови служител.
01 Февруари 2006 09:09
Тъй и не ми стана ясно, що трябва да ме глобяват, че не съм си върнала международния паспорт в срока, който те са определили?
Първо, при ваденето на паспорта никой не благоволи да ме информира какво трябва да направя след като изтече срока му. Честно казано, мислех, че ще ми остане за спомен.
Второ - след като съм научила съвсем случайно от медиите, отивам да си го предам, когато на мене ми е удобно. Да, ама там ми казват, че не може, щото имало още 5 дена до изтичане на срока. И пак никой не ми казва за въпросните 3 месеца!
Трето - пак съвсем случайно научавам, за прословутия 3-месечен срок за връщане, да ама вече са минали тези месеци. Отивам пак и ... изненадка! Затова, че съм закъсняла с 20 дена (може и само 1 да е!) ме карат да попълвам декларация за загубен, повреден, унищожен паспорт , а моят си е съвсем читав и на всичкото отгоре ще ме глобяват!!!
ЗАЩО, питам аз? Да съм останала без документ за самоличност случайно? В България съм си, имам си валидна лична карта. Какво е престъпното, че не съм си върнала ЗП в срока, който някой си чиновник е определил?
При положение, че въпросното гише работи с граждани 4 часа на ден - 2 часа предиобед и 2 часа следобед до 15.30 часа, как може един работещ човек да отиде и да си предаде паспорта? Да си вземе отпуск? Служебни бележки за пред работодател не дават, питах вече.
Да са ми пратили напомнящо писмо (като данъчните), че ми изтича срока и да ме запознаят изобщо със задълженията ми в случая?
Да, ама не! Глоби до дупка му е майката! А ти си перманентно в крачка и като не ти отърва, върви се жалвай на арменския поп!

__________________________________________ ________
"Не ми е работа, как`Сийке, и не съм от тях, ама..."
01 Февруари 2006 09:37
По въпроса за паспортите има и още една голяма глупост - при връщането на паспортите на семейството ми (извадихме ги заедно и заедно изтекоха) - чиновничката ми казва - НЕ МОЖЕ. Трябвало ЛИЧНО. Питам я наред ли е, ходила ли е на лекар скоро, тя вика НЕ МОЖЕ. Аз казвам добре, отивам в другата сграда и ще декларирам, че съм намерил тези паспорти на улицата и ги връщам.И питам и там ли ще ми откажат. Тя вдига рамене. А бе пълна простотия. Аз например намерих един паспорт на българин в чужбина, не беше с изтекъл срок, важеше си. Питам по телефона в полицията как да го върна, че бях за малко в Б-я и не ми се разправяше. Те ми викат изгори го, той не е валиден вече.Така и направих.
01 Февруари 2006 09:47
До автора:
Защо пишете по юридически въпроси, без да имате понятие от право? Да бяхте показали статията на юрист за мнение! Пълна е с глупости!
01 Февруари 2006 14:07
Връх на глупостта е глобата за невърнат задграничен паспорт с изтекъл срок на валидност. Той така или иначе е невалиден. Ако случайно в разговор човек не научи за грозящата го глоба, то си го отнася от всякъде.
01 Февруари 2006 16:04
Да , тази глоба за невърнат паспорт е пълна простотия. Миналата година през лятото си взех един ден отпуск с цел да си върна паспорта. Бях закъснял с няколко дни над определения тримесечен срок но никой не ми направи проблем. Само дето трябваше да чакам на една огромна опашка в жегата.
01 Февруари 2006 16:35
ЗАКОНИ И ПАК ЗАКОНИ>Един безконечен процес на приемане , поправяне не се знае по колко пъти. ВСЕ НЕЩО НЕ ИМ ДОШЛО НАВРЕМЕ НА АКЪЛА> Стига де.В Англия и САЩ дали е така.
01 Февруари 2006 19:08
Топ Гън, идеята ти е страхотна!
01 Февруари 2006 19:51
Благодаря Die Hexe! Понеже работя с тази материя, отдавна съм се сблъскал с проблема. Не знам как моето хрумване да стигне до тези от които зависи решението. Подарявам идеята си на председателя на Народното събрание. Дано е за добро.
21 Февруари 2006 11:55
ок сега какво да правя, служителителката не ще да ми издаде нов задграничен паспорт преди да се отбия до районния полицай и да ми направят акт-глоба за невърнат навреме паспорт. трябва да отида и "доброзорно" да се съглася че съм някакъв престъпник и да ме глобят. Може ли да се мине без това ??????????????
18 Август 2008 19:45



Глобата за невърнат червен паспорт не може да се иска след повече от една година”.

Това е акцент от интервюто за вестника на и.д. началникът на дирекция
„Документи за самоличност” в полицията.

Мария Костадинова, която казва още: „
Родителите плащат до 150 лв. глоба, ако не издадат навреме лична карта на детето си”.

Общество : Няма да си сменяме личните карти заради Евросъюза
Вестник Новинар 4/11/2006 19:00:00

Няма да се налага задължителна смяна на документите за самоличност след влизането на България в ЕС. Това казва в интервю за "Новинар" и.д. началник на дирекция "Документи за самоличност" Мария Костадинова.

Засега е ясно само, че от средата на другата година ще започне изработването на новите международни паспорти с вграден чип.

Гражданите, които бяха изпаднали в паника заради глобата от 20 до 150 лв., която се налага при невърнат в срок от три месеца паспорт, трябва да знаят, че според закона за административните нарушения и наказания тази глоба има давност една година.

Това означава, че ако паспортът ви е изтекъл през януари 2006 г., то през март следващата година няма да бъдете санкционирани, ако не сте го върнали.

Според Закона за българските документи за самоличност всеки, който в срок от три месеца след изтичането на паспорта не го е върнал в полицията, ще бъде глобен от 20 до 150 лв.

В Закона за административните нарушения обаче не се образува административнонаказателно производство, ако е изтекла една година от извършване на нарушението или не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя.


Цитат:
1. http://www.big.bg/modules/news/article.ph p?storyid=36766
2. http://www.expresbg.com/story/11137


Не проклинай тъмнината - запали свещ!

Редактирано от - Zdravko Totkov на 18/8/2008 г/ 19:56:07

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД