Онзи ден видях в рубрика "Реконтра" текст, чийто автор не се е подписал с истинско, нито с измислено име, а с числото 42. Я гледай ти! Това не беше ли отговорът на вселенската загадка?
Фантастика, фентъзи, антиутопия - всичките са ми интересни. От Д. Адамс и Ст. Лем до Чапек и Оруел. Даже карикатурите с извънземни са ми интересни.
В "Канар Аншене" (дали не беше в "Нюйоркър"?) имаше карикатура с андроид като златистия бърборан от "Звездни войни". Андроидът се готви за телепортиране, а извънземният разум го инструктира:
- Ако ги чуеш да говорят безсмислици на различни земни езици, значи си попаднал в ООН или в ЕС. Ако говорещите са бели, черни и жълти, значи си в ООН; ако са едноцветни, да знаеш, че си в ЕС.
Длъжичък текст за карикатура. Но ми се прииска да беше още по-дълъг и по него да бяха направили филм, в който телепортираният андроид докладва на извънземния разум:
- Озовах се във фоайе, където тече поток, а зад витража на горните етажи се мяркат земляни. Намирам се в МВФ. Вдясно има статуя на пернато божество. Никой не знае защо стои тук този перушан. Зад перушана има мраморно стълбище, водещо надолу към коридор с витрини и - зад тях - монети и банкноти от всички краища на земята. Има стодоларова банкнота с Бенджамин Франклин. Той за разлика от своите съвременници не е с перука. Измислил гръмоотвода и написал Алманах за безпаричния Ричард, пък ликът му е на парите. Банкерите са шегаджии.
- Друго?
- Бях на концерт. Земляните подреждат звукови трептения с различна честота и продължителност. Наричат ги музика…
- По-добре разкажи за Франклин.
- Той искал да е добродетелен. Избегнал грешката да практикува добродетелите си едновременно. В понеделник се въздържал от лакомия, във вторник от пиене, в сряда от секс и т. н. Нещо като нашумялото тук разделно хранене.
- Друго?
- Напредвам по въпроса за перушана. Икономистът Кейнс нарекъл Уинстън Чърчил feather-brained.
- По каква причина?
- На 28 април 1925 г. в Чърчил поискал връщане към златния еталон, обещавайки, че миньорите няма да стачкуват, империята ще пребъде. По-късно и френският генерал Дьо Гол поискал да няма хартийки без покритие. Странно - двамата не се разбирали.
- Тях ги остави, кажи какво станало после.
- На другия ден "Ню Йорк таймс" написал: "Браво, Уини!" и Чърчил бил подкрепен (с тогавашни $200 млн.) от Федералния резерв на САЩ и (с $100 млн.) от J. P. Morgan. Последиците били плачевни. А през 1923 цените в Германия станали трилион и половина (1,422,900,000,000) пъти колкото предвоенните. После Хитлер започнал дефицитно финансиране на строителство (отначало невоенно - жп линии, аутобани) и безработицата в Германия била преодоляна по-бързо, отколкото в САЩ с политиката "ню дийл" на Ф. Д. Рузвелт след кризата от 1929.
За новата 1929 г. Кейнс пратил на драматурга Бърнард Шо честитка и писмо.
- Казах ти да прочетеш всичката земна книжнина, не да им четеш писмата.
Но те са интересни. Шо пратил на Чърчил два билета за премиерата си и бележка: "Заповядайте с ваш приятел, ако има такъв", а Чърчил отговорил: "Благодаря, но ще дойда на второто представление, ако има такова." После Чърчил казал, че демокрацията има кусури, но по-добра система не е измислена, а Шо казал: да, демокрацията гарантира никой да не бъде управляван по-добре, отколкото заслужава. След премиерата имало още много представления, което доказва, че от тях двамата правият бил Шо.
- Та това за демокрацията е заклинание.
Тук обичат заклинанията и думата демокрация е една от най-употребяваните. Генерал Дьо Гол изричал заклинанието, че обозът ще последва войската. L'INTENDANCE SUIVRA означавало, че икономиката върви след политиката. А на Балканите има заклинания, които не мога да разгадая. Българският израз "това го отгладувах" няма аналог в останалите земни езици. Неразгадаемо е и заклинанието на Никола Пашич, който бил премиер на Сърбия през ХIХ век и на сърбо-хърватско-словенското кралство през ХХ век. Той казвал: "Политика се ради со пари и со дупе. Пари немаме."
- Как оценяваш твоята мисия на планета Земя.
- Забавна е. Но полза от нея едва ли ще има.
- Защо?
- Защото тукашната теория на грешките е още в зачатък. Някои земляни мислят, че теория на грешките е клон от математиката. Други знаят, че тя е само набор от математически методи за откриване на грешки. И че след като моделът се прави от числа, той не може да бъде точен. Вярно, стигнали са до елементарната истина (тук я наричат "закона финейгъл") - че най-очевидно правилното решение винаги е погрешно. Но това го знаят толкова малко земляни, че то е пренебрежима величина в хода на събитията.
|
|