:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,104
Активни 763
Страници 24,669
За един ден 1,302,066

Имунитет за имунитетите

Няма спор, че наказателната неприкосновеност на депутатите, президента и магистратите носи повече вреди, отколкото ползи. Но няма и воля за промяна на статуквото
Снимка: Борислав Николов
Новият главен прокурор Борис Велчев и правосъдният министър Георги Петканов са от на хората, които смятат, че депутатските имунитети трябва да отпаднат изцяло.
"Сега е вторият път, в който конституцията се променя в частта за имунитети - преди на магистратите, сега на депутатите. Трети шанс няма да имаме и е хубаво да се възползваме от тази възможност и парламентът да направи една по-радикална промяна."

Тези думи на новоизбрания главен прокурор Борис Велчев, който ще встъпи в длъжност след по-малко от месец, са само част от дебата около наказателната неприкосновеност на българските депутати. Вчера той бе още по-категоричен и заяви, че би трябвало да бъде поискан имунитетът на всеки, срещу когото има обвинения.

Същата теза разви наскоро и президентът Георги Първанов, който от години настоява за свалянето на всички имунитети. На тази позиция е и правосъдният министър Георги Петканов.

Допълнително напрежение по темата създадоха отговорите на прокуратурата на въпросите на Европейската комисия. В графата борба с корупцията по високите етажи държавните обвинители неочаквано публикуваха имена на няколко депутати, за които досега не се знаеше, че са имали дела и дознания, преди да влязат в парламента. Срещу всяко име е посочено, че разследването е спряно заради имунитета. Цитират се престъпления като документна измама, нарушения по служба и дори хомосексуални действия с ненавършило 14 години дете. Може би, за да не бъде обвинена в политически пристрастия, прокуратурата се бе постарала да посочи по един човек от всяка парламентарна група - има от БНС, ДПС, БСП, "Атака"...

Изводът е, че



поне срещу 10 от 240 депутати има разследвания



и те не могат да бъдат пипнати, защото имат имунитет, който трудно би могъл да бъде свален.

За какво е спорът? Според чл. 69 от конституцията народните представители не носят наказателна отговорност за изказаните от тях мнения и за гласуванията си в Народното събрание. Това е своеобразен имунитет, за който никой не спори и той със сигурност ще остане. Проблемът обаче е в чл. 70, според който "депутатите не могат да бъдат задържани и срещу тях не може да бъде възбуждано наказателно преследване освен за тежки престъпления, и то с разрешение на Народното събрание".

Почти общо е становището, че неприкосновеността трябва да остане, т.е. те да не могат да бъдат задържани, ако парламентът не разреши това по искане на главния прокурор. Същината на спора е обаче образуването на наказателно производство или продължаването на разследването по дело, образувано преди влизането в парламента. Сега това също става задължително по искане на главния прокурор и с разрешение на НС. И то само в случаите на тежко престъпление, за което се предвиждат над 5 години затвор. Имунитет може да се иска за умишлено убийство, за подкуп, за престъпление по служба, за шпионство и т.н., но не и за хулиганство, за хомосексуални действия с ненавършило 14 години дете, за издаване на държавна тайна дори. Нещо повече.



Много повече са деянията, за които не може да се иска имунитет.



Сега "двигателите" на конституционните промени предлагат ограничение на депутатския имунитет и вместо само за тежки нарушения той да може да се сваля за всички престъпления от общ характер. По мнението на групата на президента, главния прокурор, правосъдния министър и др. обаче това не е достатъчно. И в това има логика, защото така един депутат не може да бъде разследван, ако нанесе средна телесна повреда при силно раздразнение, предизвикано от друг човек например. Или пък ако обиди или наклевети някого.

В същото време обаче другият лагер - на защитниците на депутатския имунитет, който е твърде аморфен и без лице, твърди, че всеки депутат може да стане жертва на политическо или икономическо преследване чрез образуването на всевъзможни наказателни производства. Като аргумент се сочи фактът, че през последните години всяко искане на главен прокурор за сваляне на депутатски имунитет се политизира и драматизира.

Но за 15 години стана ясно, че депутатският имунитет създава повече пречки, отколкото ползи. Имунитетът се дава постоянно и като пример за бариера на борбата против престъпността и корупцията на високи нива.



Малко по-различно е положението при съдии, прокурори и следователи.



С първата поправка в конституцията през 2003 г. техният имунитет бе ограничен до т.нар. функционален. А преди това бе равен на този на депутатите. Новият текст, който депутатите записаха в конституцията, обаче е повече от странен. Сега "при осъществяване на съдебната власт съдиите, прокурорите и следователите не носят наказателна отговорност за техните служебни задължения и за постановените от тях актове, освен ако извършеното е умишлено престъпление от общ характер". Натруфено, сложно и написано с цел да спаси всеки магистрат.

Последното става ясно и от по-нататъшните разпоредби. Ако съответният съдия, прокурор или следовател е извършил умишлено престъпление от общ характер, свързано с работата му, той не може да бъде разследван и срещу него не може да се повдигне обвинение без разрешение на Висшия съдебен съвет. И къде точно тук е ограничаването на имунитета? Така ако един магистрат вземе подкуп, за да напише присъда, решение, постановление, заключение, ще трябва ВСС да разреши образуването на дело и повдигането на обвинение. Пак съветът позволява и задържане. Или казано иначе - никаква разлика. Всъщност то си личи и от практиката. От промените досега ВСС е свалил имунитета на двама, максимум трима души.

Затова депутатите, президентът и новият главен прокурор трябва да предприемат кампания



за прецизиране и на магистратския имунитет



Както самите те казват - последен шанс е.

Например той да остане само за съдиите. Или пък да сезират КС да тълкува разпоредбата за магистратския имунитет. Защото не може един министър, който няма имунитет, да се разследва за престъпление по служба, защото е продал неизгодно дадено предприятие, а един магистрат да не може да бъде проверяван за същото, ако с присъда е пратил поръчково някого в затвора или пък не е вкарал бандит там, или пък с решение е присъдил нечестно предприятие за няколко милиона на една от страните, или пък с постановление е направил луд напълно невинен човек.

При всички положения пълното сваляне на имунитетите на всички ще има по-голям ефект. От една страна, едва ли разследваните депутати и магистрати ще са повече от 10-15. Това няма да срути държавата, нито пък ще пребори организираната престъпност и корупцията, но ще е ясен знак, че няма да има недосегаеми. От друга страна, така ще се отнеме редовното извинение на прокуратурата, че само имунитетите пречат на справянето с корупцията по високите етажи на властта. Оправдание, което и сега е смешно, защото има куп други хора от висшите етажи, срещу които има достатъчно подозрения за прегрешения по служба и които могат да бъдат разследвани, следени, подслушвани и задържани при доказано корупционно престъпление.



Лошото е, че уличените се броят на пръсти



А и нали всички сме равни. Защо тогава един съдия, прокурор, следовател, депутат или пък президент да не могат да бъдат подслушвани с разрешение от съд, ако има данни, че извършват примерно корупционно престъпление? Тогава как да ги хванат?

Песимистичното е, че идеята за отпадането на наказателната неприкосновеност на депутатите е от години. Дори преди пет години бе вкаран проект за конституционни промени в тази посока, но народните представители се показаха като добре организирана група и измененията не събраха и 120 гласа, камо ли необходимото мнозинство от 180. Така отговорността се размива и нищо чудно и сега да не се съберат достатъчно гласове. Историята е показала, че статуквото трудно се променя. Дори ЕС и обществото да са ударили по масата.
СНИМКА: Велислав Николов
Прокурорските закани срещу депутатите - бившия кмет Стефан Софиянски и експремиера Иван Костов, са доказателство, че имунитетите на народните представители трябва да отпаднат, за да няма спекулации.
8
2910
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
01 Февруари 2006 01:28
Само когато няма недосегаеми личности в една даржава може да се смята за демократична.
01 Февруари 2006 02:27
Чрез чл.70 на демократичната/от 1991 г./ българска Конституция, тогавашните й бащи, майки и акушери, са въздигнали до конституционна норма едно СЪМНЕНИЕ/неизказана Презумпция/: че НЕзависимата Съдебна система/Следствието, Прокуратурата, Съдът/ НЯМА да бъде НЕзависима и обективна, а ще бъде политически ОБВЪРЗАНА и ще изпълнява "политически мокри поръчки"! Което биха могло да се прави чрез повдигане и поддържане на НЕобосновани Обвинения и задържане на кандидат-депутати и на действащи депутати!
Такава Презумпция- че Съдебната система НЯМА да е политически безпристрастна и няма да е НЕзависима и обективна!- просто си мирише на "балканска Демокрация-ДемоКРЯКция"! А и показва и доказва, че бащите, майките и акушерите на демократичната българска Конституция/от 1991 г./ НЕ са били сигурни, че в Конституцията е заложена гаранция за политическа НЕзависимост на Съдебната Система и затова са вкарали този член за депутатския имунитет! Или, обратно- били са сигурни, че Конституцията НЕ гарантира НЕзависимостта, политическата БЕЗпристрастност и обективността на Съдебната система?!? А защо те НЕ са вкарали такава гаранция- само те си знаят! А ние само можем да се досещаме!!!
Ерго, чл.70 на българската демократична Конституция съдържа в себе си една Презумпция за Виновност на следователи, прокурори и съдии- че те ще злоупотрябят с правата си , в полза или във вреда на кандидат-депутати и депутати на българска политическа партия! Която Презумпция , обаче, НЯМА нищо общо с Демокрацията!!! КАЗАХ!

Редактирано от - paragraph39 на 01/2/2006 г/ 02:31:46

01 Февруари 2006 06:01
Отпадането на имунитетите, трябва да стане, но не пишете поръчкови материали. Това, че силните на деня са от ДПС-БКП-НДСВ, не означава, че тях няма да ги закачате.....
01 Февруари 2006 08:47
Сега ще "паднат", като се смени мнозинството може пак да се "дигнат", абе изобщо става Горе - Долу ... КостоФФ/пардон Стамболов/Важното: да се отвлича вниманието на публиката, с имунитети, педофили, пИдераси, утре ще почнат да броят в НС колко са битовите алкохолици, после шизофрениците, текташаците...и прочие. Да дебатираш за очевадни неща е безобразие...
01 Февруари 2006 09:01
Не е вярно, че имунитетите са вредни. Те се са измислени в България. Има ги и на запад, и тръгват още от Римската империя. Целта им е да се гарантира разделението на властите. Как може един депутат да е независим, ако управляващите го дадат под съд и започнат да го тормозят? Проблемът в България е злоупотребата с имунитети. За това са виновни злаупотребяващите. Примерът със Софиянски е особено показателен - прокуратурата иска имунитета му, но другите политици го пазят. Кой е виновен в случая? Какво е по-добро - да свалим имунитета само на престъпниците, или заради тях - понеже не можем да им го свалим, да ликвидираме имунитета като цяло?
01 Февруари 2006 09:51
В България, където има имунитет има и престъпност.
По принцип имунитета противоречи на най-основното правило в Конституцията ни - всички са равни.
01 Февруари 2006 14:55
*****

Редактирано от - bot на 01/2/2006 г/ 15:58:18

01 Февруари 2006 17:30
Със имунитет или без кучетата ще продължат да се пазят едно друго и да водят България към дъното. Тази лошотия беше направена на кръглата маса 1989-1990 г. от българската ДС, в която хората с морал бяха малко, а самият морал не беше нещо , което се цени.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД