Минавам оттук
Това, което остана от здравеопазването в България, е болничното обслужване. Защото там остана една етична инерция - навикът да се лекуват хората. Има хаос в администрацията (извън и над болницата), но организмът все още се движи. Схемите за лекуването, отработени с десетилетия, работят. Но все по-грубо, по-едромащабно и затова уникалните, специфичните, неочакваните случаи поставят този организъм пред фатални проблеми и избор - или да работи както е по схема и тогава пациентът се губи, или да се лекува пациентът, но организмът спира. Нещата все опират до "дребни детайли" - превръзки, дезинфекции, разбира се, храна, тежко оперираните стоят по 4-ма в една стая.
Ужасът е преди болницата - джипитата нямат никаква способност да реагират навременно, сковани са от маса бумаги, нямат и интерес - ограничават ги принципите на извънболничното обслужване. А парите не действат като панацея - могат и да навредят, но без тях нищо не се движи.
beni
Всичко върви към наливане на повече пари в НЗОК. Най-вероятно с увеличаване размера на здравните осигуровки.
Sir_Lanselot
Джипитата получават от всеки осигурен, записан при тях, по около 70 стотинки директно, без да извършват дейност. Останалата сума до около 1.10 лв. на пациент я получават срещу извършена профилактична дейност. Мисля, че тази дейност не я вършат, така че вероятно я докарват от молив. Ако джипи има 1500 пациенти, си получава 1500 лв. като добро момченце или момиченце и в същото време служи за спирачка пред пациента да отиде на изследване или при специалист, който му е нужен. Рефренът е - свършиха талоните.
Единственият изход е да се вдигнат здравноосигурителните вноски при съществуващата социалистическа система на здравно осигуряване.
Пейчо Пеев
До 89-а системите на здравно обслужване се припокриваха, дублираха, но функционираха и като филтър, трудно можеше да пропуснат сериозно болния. Вариантът с личния лекар трябваше да намали болничното лечение, но подготовка на лекарите практически нямаше и те бяха хвърлени в дълбоката вода. Положението за болните бе спасено от болниците и нямаше сътресения. Сегашният вариант, който реално ще закрива болници, няма компенсаторен буфер, не е подчинен на пазарен механизъм или конкуренция, поредно администриране в мъглата.
Бай Иван
Без да съм специалист, ясно е, че предстои голямо съкращение на болници и лекари в България. Това, което стана преди години (след преврата 1989 г.) с инженерите, архитектите, математиците, физиците и подобни, предстои скоро да стане с лекарите. В България - с малки изключения - лекарите извършват работата, която обикновено се извършва от медицинската сестра на Запад. Медицинските ни сестри от своя страна извършват работата на така наречената помощник-медицинска сестра (да не се бърка със санитарка) - у нас такива няма. В тази поредица препоръчвам на нашите лекари бързо да се ориентират на Запад, където почти навсякъде има недостиг на медицински сестри (лекарите и там са в излишък, с изключение само на някои райони). С други думи, да се цанят за медицински сестри (полът няма значение). Ще получават наистина добри пари за съответните стандарти на страната (далеч по-добри от тези в България, включая и тези под масата). Лекарските им дипломи се признават като дипломи за медицински сестри, не им трябва оторизация, трябват им само малко езикови познания (но не и университетски - 1000-1500 думи стигат). Впоследствие който желае, може да си вземе приравнителни изпити и стаж, за да го признаят за лекар, но ако не вземе специалност (тази от България не се признава), заплатата му няма да е значително по-голяма от тази на медицинската сестра, а и не е лесно да си намери работа като лекар. Високи са заплатите на лекарите в частни клиники, но да се добере до такава е истински шанс и малцина имат такъв. Разбира се, за наши добри лекари, известни и на Запад няма проблеми, но колцина са такива?
Da_Mo
Гайдарски иска да прави болниците печеливши. Нали са търговски дружества!
Но както съм писал вече, това няма да стане, докато им се вменяват социални функции. Демек, че трябва да лекуват куцо, кьораво и сакато, пък било то и по спешност.
Нещата може и да се пооправят, като измрат всички, които смятат, че им се полага безплатно здравеопазване. Време е да се остойности реално лекарският труд, да се премахне от конституцията това за безплатното здравеопазване и да се реши кой каква част от здравните услуги ще заплаща! Т.е. какви услуги (или каква част) от тях ще заплаща държавата, какви ще си ги плаща сам пациентът или - евентуално - застрахователна компания, чиито услуги ползва.
Но пак повтарям: трябва реално да бъде остойностено всичко! А не като сега - по измислени с десетки до хиляди пъти занижени цени от НЗОК.
Минавам оттук
За мен проблемът е прост. Има две измерения.
1. Лошата професионална етика и дисциплина в средния персонал - работи се главно по шаблон и според натрупаните през дълъг "стаж" интуиции и поради това са абсолютно мъгляви всичките разчетни схеми за остойностяване на продукта - на здравната услуга.
2. Никаква възможност осигурените да контролират своите пари. Изходът е ако не мигновеното ликвидиране, то в перспектива на държавния монополизъм. Разкриване на стабилни частни фондове и каси и въвеждането на "директно" заплащане чрез карта по цялата схема. Може да се реши проблемът с лимита на картата, нейния тип за различни нива осигуряване, но важно е тя, а не множество безумни справки и формуляри, които се попълват при всяко действие, и лекарите, и сестрите, и другият административен или здравен персонал. Плащаш - получаваш. Твоите проблеми са да избереш схема за разсрочено плащане, да ползваш фиксиран кредит и т. н. Механизмите са бол, банките - също.
Тази НЗОК е ужасна бабина копилка - това не е модерна финансова и осигурителна институция, а параван за държавно преразпределяне на парите на осигуряващите се, бъка от корупционните схеми.
Zmeja
Веднъж вече се позовах на Хенри Форд, но мисля, че няма да е излишно да го цитирам пак:
"Има достатъчно болници за богати. Също има достатъчно и за бедни. Но няма болници за хора, на които е неприятно да приемат милостиня, а които впрочем не са във възможност да платят по-висока цена. Утвърдено е като очевидно нещо, че една болница не може да бъде в едно и също време пригодена за широк кръг публика и да се поддържа сама. С други думи, трябва или да се издържа от благотворителността на отделни единици, или пък да се третира като търговско предприятие. Нашата болница е нагласена да се поддържа сама, да дава максимум услуги с минимум разходи: и във всичко това няма нищо, което да подсеща на някакъв филантропически институт." (1923 г.!)
The BANKER
Някъде бях чел, че в древен Китай хората плащали на лекарите само докато са здрави. Когато се разболеели, лекарят започвал да плаща вместо тях - за лечение, за лекарства, за престой в болници (доколкото са имали такива) и т. н. Тия от древен Китай май не са били никак глупави! Те ти го хем пазарно, хем социално, хем ефективно здравеопазване!