:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,528
Активни 747
Страници 24,093
За един ден 1,302,066
Спор

Битката за виртуалните евромилиарди стана реална

Бизнесът се опасява България да не остане слаборазвита аграрна провинция на ЕС
Снимка: Архив "Сега"
- - -
Към България пътува голям кораб с евромилиарди. По него обаче се появяват пробойни. Вътре сме всички и трябва да се постараем по-бързо да запушим пробойните. Така Лалко Дулевски, председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), онагледи пред част от икономическия екип на правителството ситуацията с еврофондовете, средствата от които очакваме, след като България стане член на Евросъюза. Убеждението на бизнеса е, че везните се накланят в полза на селското стопанство за сметка на развитието на информационните технологии и модерните индустрии. А само те могат да превърнат България в конкурентоспособна държава в европейския пъзел.

Интересното е, че представителите на деловите среди стигнаха до подобни констатации малко преди финалната права, когато България окончателно трябва да закове рамката и да реши кои направления ще развива приоритетно за периода 2007-2013 г.

Още по-любопитна обаче се оказа реакцията на бившите управляващи от НДСВ. Защото лидерът им Симеон Сакскобургготски в прав текст си пожела длъжност "управляващ еврофондовете", аналогична на тази на главния преговарящ за Европейския съюз (ЕС). Което си е явен сигнал, че битката за все още виртуалните евромилиарди е навлязла в реално измерение.



Дилемата пред България е дали ще бъде аграрна държава,



която приоритетно ще развива енергоемки производства, изискващи нискоквалифицирана работна ръка. Или ще предпочете да се развива в духа на прословутата Лисабонска стратегия, която трябва да превърне Европа в икономика, базирана на знанието. Представителите на деловите среди напоследък все по-често задават този въпрос под една или друга форма на управляващите. Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев изрази опасения, че има реална опасност страната да се превърне в слаборазвита аграрна провинция на Европейския съюз, в която има единствено нискоквалифицирани и трудоемки производства.

"Говори се за Лисабонска стратегия, за иновации, а в същото време 46% от евросредствата се предвиждат за земеделие и за развитие на селските райони. Другата половина от финансирането ще отиде за регионално развитие и транспорт. Така за конкурентоспособността на предприятията остават реално около 15-ина процента", казва Велев.

По разчети на членовете на ИСС планираните средства за реалната икономика са крайно недостатъчни. А за да постигне конкурентоспособност, съпоставима със страните от ЕС, българският бизнес се нуждае от сериозни инвестиции. За момента обаче едва 847 млн. евро от предвидените 11.112 млрд. от европейските фондове за следващите седем години се планира да бъдат насочени към реалната икономика, твърдят от ИСС. Това е един от мотивите им да



искат преразпределение на средствата



и прехвърляне на част от тях към други оперативни програми като "Човешки ресурси", "Околна среда", "Регионално развитие" и "Развитие на селските райони".

По думите на Боряна Пенчева, началник на дирекция "Управление на средствата от ЕС" във финансовото министерство, парите за земеделието са отделно перо и не касаят структурните и Кохезионния фонд. Тя отрича и че има българска политика на приоритетизиране на селското стопанство. "Европейският съюз е възприел тази политика и тя се защитава преди всичко от страни като Франция. За България се преборихме да имаме един от най-високите фондове за земеделие от новоприетите страни, макар че стартираме с ниво 25% от средното за старите страни-членки. Тоест това са отделни пера в бюджета на Европа, за различен тип европейски политики. Да се сравняват проценти не е точно и коректно", казва тя. Според нея обаче част от бележките на бизнеса са конструктивни и ще бъдат отчетени. Така при финалното разпределение на парите може да се предвиди по-голяма подкрепа за развитието на иновациите и конкурентоспособността на фирмите.

Че везните натежават в полза на селското стопанство на този етап, в прав текст констатират основно представителите на бизнеса. За подобна перспектива обаче все по-често започва да намеква и един от партньорите в управляващата коалиция - НДСВ. Сигналът, че реалният бизнес се пренебрегва, стана значително по-отчетлив след срещата им с деловите среди, на която беше дебатиран Националният план за развитие на страната до 2013 г. Вследствие на нея се роди и спонтанното на пръв поглед предложение на бившия министър-председател и лидер на НДСВ Симеон Сакскобургготски



да се помисли за министър по усвояването на европарите



или най-малко за национален отговорник. Така по думите му щели да се избегнат опасенията за намеса на една или друга партия при разпределението на средствата от европейските фондове. На партийна сбирка през уикенда НДСВ обяви, че ще разговаря с партньорите си в управлението за тази идея. От БСП и ДПС обаче предварително я отхвърлиха.

Висящ остава въпросът кому точно е необходим подобен министър, след като България и в момента си има главен координатор на европейските пари в лицето на финансовия министър. Спорен е и аргументът на НДСВ за недостатъчния ресурс на отговорната дирекция, което налагало да се създаде поне агенция. Затова противоречията в управляващата коалиция по темата по-скоро приличат на сигнал, че партиите и свързаните с тях лобита са си разпределили сферите на влияние, но по начин, който не удовлетворява всички.

Първият сигнал за липса на конструктивен диалог беше даден в началото на тази година. Още тогава работодатели, синдикати и граждански организации изразиха недоволство от начина, по който се планира да бъдат разпределяни средствата от еврофондовете. В началото на миналата седмица обаче бизнесът директно поиска към вече съществуващите шест оперативни програми (виж графиката) да се добави нова - за развитие на информационното общество. Сега почти по всички показатели в тази сфера България заема 27-о, последно място в Европа. Това статукво е сериозна пречка пред повишаване на конкурентоспособността на страната и на бизнеса. В същото време анализите показват, че България има конкурентни предимства и потенциал за привличане на инвестиции в сектора на информационните и комуникационните технологии. Но тези възможности трудно биха могли да бъдат оползотворени без достъп до финансиране от европейските фондове.

При така заложените приоритети на страната обаче



само 1% от средствата от еврофондовете



ще бъдат насочени за развитие на информационното общество, аргументира се Лалко Дулевски.

Ресорните за еврофондовете във финансовото министерство Боряна Пенчева и зам.-министърът Любомир Дацов категорично отхвърлиха подобна опция. Причината е, че до месец трябва да приключи работата по оперативните програми към Националния план за развитие 2007-2013 г. и след това да се изпратят в Брюксел. В момента тече оценка на отделните програми и е неприемливо да се работи по съвършено нова, аргументираха се от финансовото министерство.

Междувременно Министерството на образованието също си пожела нова оперативна програма - "Повишаване на образователния и научния капацитет на България" до 2013 г. В документа, който вече е депозиран при премиера Сергей Станишев, се предлага основни източници за финансиране на образователните приоритети да станат европейските фондове за регионално развитие и за социално развитие. За част от мерките да се ползват средства от структурния фонд за аграрно развитие и от Кохезионния фонд предлагат още подопечните на Даниел Вълчев. Което навежда на мисълта, че или министрите в управляващата коалиция трудно общуват помежду си, или че страстите за препарцелиране на европриоритетите вече взимат връх.





КАРЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Европарите няма да форсират веднага икономиката

През тази година България ще постигне 5.3% икономически ръст, а през 2007 г. около 5%, сочи актуализираната прогноза на Института за икономически изследвания във Виена за икономическите перспективи на България, цитирана наскоро от радио "Дойче веле". Анализаторите предупреждават, че през първата година след присъединяването си към Европейския съюз България все още няма да е в състояние да усвоява напълно европейските средства. Очаква се те да се превърнат във фактор за икономически растеж едва през 2008 г., коментира ръководителят на проекти за България в института Габор Хуня.

Междувременно финансовият министър Пламен Орешарски излезе с оптимистичното очакване България да се окаже по-подготвена при усвояването на еврофондовете в сравнение с последните 10 страни, които бяха приети в ЕС. Отличници като Чехия и Полша успяха да усвоят 35% от предвидените средства. "Подобни резултати са недостижима цел за нас предвид административния ни капацитет. Понякога обаче стават чудеса и футболни аутсайдери побеждават фаворити", коментира Пламен Орешарски. През следващите седем години се очаква България да получи малко над 11 млрд. евро. Окончателната сума ще стане ясна, след като Европейският парламент гласува финансовата рамка на ЕС до 2013 г.
ГРАФИКА- стълбчета

Ориентировъчно разпределение на средствата от еврофондовете

Оперативни програми
"Регионално развитие"34.6%
"Развитие на конкурентоспособността на икономиката"22.6%
"Развитие на човешките ресурси"22.6%
"Околна среда"58.3%*
"Транспорт"58.3%*
"Административен капацитет"3.5%

*50% от Кохезионен фонд и 7.1% от европейски фонд "Регионално развитие"
** По данни на Министерството на финансите. Информацията е за средствата от структурните фондове и от Кохезионния фонд на ЕС.
Графика - питка

Къде ще отидат очакваните 11 млрд.евро за 2007-2013 г.

Мерки и политики по 6-те оперативни програми6 млрд. евро
Помощи за земеделие (развитие на селски райони и рибарство)4 млрд. евро
Компенсации за АЕЦ "Козлодуй"1 млрд. евро

* По данни на Министерството на финансите.
18
2414
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
26 Февруари 2006 22:32
Опитът на Гърция и Португалия от една страна, и на Ирландия от друга, показва, че субсидиите са вредни за конкурентноспособността и икономическия растеж. Казано с други думи, защо фирмата Х да се напряга да развива иновативни продукти и да повишава квалификацията на служителите си, когато с десеторно по-малко усилия и с 2-3 подкупа може да се уреди на хранилката на ЕС? Имам личните наблюдения, че от страна на самия ЕС по текущите европрограми в България са изпратени да работят кадри с доста скромен умствен багаж.
26 Февруари 2006 22:47
ТОЧНО!!!
Ето заради това Партия "Атака" е ПРОТИВ членството на България в ЕС "НА ВСЯКА ЦЕНА"!!!
Ако "Цената" на членуването на България в ЕС ще е превръщането на България в "Трети Картофен Пояс" на ЕС- по-добре ще е за България да НЕ влиза в ЕС! КАЗАХ!
26 Февруари 2006 23:38
Параграфе , ако вие от АТАКА наистина бяхте патриoти щяхте да забележите че единственият шанс за по- добър живот в България е интеграцията с ЕС, другото е антибългарска демагогия .
26 Февруари 2006 23:39
хихихи борбата за кокала почва още едно забавление за изтерзаните маси...дано поне кокала попадне в по-малко алчни ръце
26 Февруари 2006 23:49
Партия Атака к'во предлага, да заебем ЕС и да се захващаме незабавно с производство на самолети и космически совалки.

К'вито ни бизнесмените, такива и народните избраници - кухи лейки. После що не вървели нещата.

Редактирано от - Ку-Ку на 26/2/2006 г/ 23:50:39

27 Февруари 2006 01:46
Някои ще запушваме пробийните, други ще (раз) товарят евромилиардите.
27 Февруари 2006 05:21
Тоя па Лалко, тоя па Дулевски, къде па виде селско стопанство у БГ като Парграфчетата зобат македонски зеленчук и турски краставици и у Булгаристан не са помирисвали информационните технологии и модерните индустрии от времето на II-ta световна война..... освен савецките откраданти от тук от там....
27 Февруари 2006 07:50
Копанята е още празна, но свинете като подушат помията и почва едно квичене и бутане, само да не я разсипем
27 Февруари 2006 08:20
България е аграрната територия на Европа с най добри вкусови качества на плодовете и зеленчуците.
Назначените капиталисти се претисняват че далаверата им от комисионни, прекупуване и т.н. секва.
Предстоящето производство на плодовете и зеленчуците ще е автоматизирано, екологично чисто с ползване на алтернативни източници на енергия(зелена енергия).
Параграфе и аз казах!
27 Февруари 2006 08:59
Др. Гриша Филипов (мин. председател на БГ) на развален български с руски акцент едно време обяви , че БГ немало да става хотелиерско-ресторантйорски придатък на Западна Европа...колко сходно с казването на парграфчето.... бе къде изчезнаха камунизите.....????
27 Февруари 2006 09:17
След като всичко що е младо и по читаво заминава, кой и какво ще развива тук?
27 Февруари 2006 10:59
"Към България пътува голям кораб с евромилиарди"
На мен пък в очите ми плува корабче.По голяма глупост не бях чувал, явно тези дето чакаха комунизма, днес чакат пак "светлото бъдеще", или просто хвърлят прах в очите на изгладнелия и докаран до просешка тояга народ.
Или е глупост или цинизъм.Но и в двата случая на такива вяра не трябва да се има.
27 Февруари 2006 11:00
Бизнесът се опасява България да не остане слаборазвита аграрна провинция на ЕС



Домати от Гърция, круши от Кипър, картофи от Австрия - що не видите във Фантастико, де си пишат чинно кое откъде им е.
Аз не знам и цвеклото май не е българско, само китките магданоз требе да са, що сравнително пресен ми се види.
Кво селско стопанство бе?
и-ди-о-ти


_________________________________
reductio ad absurdum: 150-и епизод
27 Февруари 2006 11:33
Много интересна снимка е публикувана, тоя посредата на снимката трябва да е гръцкия представител на Брюксел.Като го гледам как е застанал в поза, и сякаш казва никакви пари няма да видите, макар и устата на говори други думи.А тази двамата на заден план какви очедушни усмивки са си лепнали на лицата.Голям майтап.Хей живот задравей, задравей както пееше едно време Тодор Колев.
27 Февруари 2006 12:32
Herr_Vasko

иначе те една идейка как може хем аграрно хем високотехнологично да се развиваме - почваме да произвеждаме селскостопанска техника

примерно в един комбайн си е чиста проба мехатроника. демек имаш: машиностроене (механични елементи, двигател с вътрешно горене, хидравлики), електроника & софтуер (аз лично в момента боря един такъв софтуер). в един трактор също така има подобни неща...

после малко инфраструктура от сорта на телематика: безжични комуникации в слабонаселени места - това ще даде работа на телекомуникациони компании... после специфичен софтуер и инфраструктура за управление на флот от подобни машини - те ти работа за ИТ компании...

просто парете вместо да се пренасочват по частни джобове да се пренасочат към университети и производствени мощности.. толкова е просто. другото е само време и работа...
27 Февруари 2006 14:03
Herr Vasko, в копанята вече има малко помийка, колко ще се увеличи, ще видим.
27 Февруари 2006 14:11
Манго върви по пътя намира една ''петъла''и казал Айше като намеря още три ''петъли''и ето ти един кон.Тя казала ше ме закараш до града с коня , а той : НЕ МОЖЕ КОНЯ ЩЕ СЕ УМОРИ>Абе защо ли е този мерак кой да управлява еврофондовете.Гледайте занапред какъв сеир ще има сред управляващите по този повод.
27 Февруари 2006 14:33
Стадо глигани оттук жълъди, оттам сопа.
Гопуркат като подивели из гората в опити да апнат жълъди и да не апнат сопата.
Като Европа рече да ни вкарва в ЕС, не упомена за сопата, а глиганите немаха акъл да съобразят за нея.
Брех мама му стара, толкова близко жълъдите, на една ръка разстояние.

_________________________________
reductio ad absurdum: нема пари-проблем; има евромилиарди-пак проблем; на крив *** вълната му пречи
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД