:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,055
Активни 666
Страници 15,620
За един ден 1,302,066

България и Румъния като "куци патета" в ЕС

Брюксел ще задейства предпазни клаузи, дори и да ни приеме през 2007 година
Снимка: Велислав Николов
Братята Красимир и Николай Маринови, известни като Големия и Малкия Маргин, имат отговорната мисия да вкарат България в ЕС, но не се знае доколко я осъзнават в ареста.
Най-доброто, което България и Румъния могат да очакват тази година, е да бъдат пуснати в ЕС като "куци патета". Терминът се използва в смисъл на непълноценност и е популярен в САЩ, които са нашият най-влиятелен лобист в Европа.

"Куци патета" са американските конгресмени, които доизкарват последните два месеца от мандата си, след като не са били преизбрани за членове в следващия Конгрес. За тях има спор дали е редно да ползват всичките си правомощия. Но първите, заради които е възникнало прозвището "куци патета", са били брокерите през ХVIII в., които не са можели да плащат дълговете си.



България и Румъния имат дълг към Евросъюза,



записан в присъединителния им договор - да влязат в крачка с другите държави в ЕС, т.е. да възприемат техните правила на поведение. Но тъй като нито София изпълни главното условие - да удари организираната престъпност, - нито Букурещ обузда повсеместната си корупция, Брюксел има две възможности: първо, да отложи приемането им с една година до 2008 г.; второ, да ги приеме, но заедно с това да отложи пълноценното им членство поне с 3 години. Последни сигнали от западни дипломатически източници показват, че втората възможност се очертава като все по-реална.

"Вярвам, че отлагателната клауза за 2008 г. няма да бъде приложена, а и всички ратификации ще бъдат направени до края на годината", каза преди две седмици на "Сега" френски дипломат. "Все пак има резерв за натиск чрез забавяне на пълноправно членство дори след влизането в ЕС", обясни той. Неговото мнение бе потвърдено от неназовани дипломати в Брюксел, цитирани в електронното издание "ЕЮ Обзървър". Подобно впечатление сподели миналата седмица и издателката на интернет-изданието "ЕЮ Експанд" Михаела Гергишан, която поради румънския си произход следи внимателно от белгийската столица дали брюкселският вятър духа в платната на Румъния и България. Според нея вторият мониторингов доклад на Еврокомисията през май няма да оформи окончателния пътен лист на двете страни, а ще остави работа и за третия доклад", очакван на 22 ноември. "Той би могъл да препоръча задействане на предпазни клаузи в области като граничния контрол и ветеринарни аспекти", пише авторката. "Тези не толкова страшни клаузи могат да забавят отварянето на вътрешните граници на ЕС за Румъния и България след приемането им или да отложат техния достъп до вътрешния пазар", смята тя.

Сигналите са много противоречиви и е трудно да се правят прогнози, предупреждават български дипломати и наблюдатели в Европарламента, на които не им остава вече нищо друго, освен да



стискат палци за политическо снизхождение в Брюксел



С наближаването на март, когато изтича срокът за проверките, въз основа на които ще бъде писан вторият мониторингов доклад, ясно се вижда, че България и Румъния са си почти същите, каквито бяха и при огласяването на предишния доклад на 25 октомври 2005 г. У нас властта впрегна двамата братя Маргини като Белчо и Сивушка да издърпат българската каруца от калта на организираната престъпност, но силите им явно не стигат. Призивите от Брюксел и Страсбург за арести на високо равнище остават неразбрани. Вместо това висши представители на съдебната власт се мажат едни други с кал, а депутатите опитват да замажат очите на евроконтрольорите с безплоден спор докъде да си смъкнат имунитета. За капак на всичко точно когато ръководителката на екипа, съставящ и втория мониторингов доклад - Бриджет Чарнота, - бе на инспекция в България, неизвестни застреляха Иван Тодоров-Доктора. Предишното шумно поръчково убийство - на банкера Емил Кюлев - стана ден след огласяването на първия мониторингов доклад. Организираната престъпност сякаш работи по европейски насрещен план за дискредитиране на България.



Румъния си направи по-благоразумна реклама,



за да покаже, че е схванала сигналите от ЕС. Тя обвини в корупция вицепремиера Георге Копос, председателя на Камарата на депутатите и бивш премиер Адриан Нъстасе, неговата съпруга Дана и още няколко видни лица, чиито имена за разлика от нашите Маргини са познати в Брюксел. Букурещ дори е на път повторно да изиграе драма, която се хареса на ЕС миналото лято. През февруари Сенатът отхвърли правителствен указ за учредяване на Национален департамент за борба с корупцията. Новият орган трябваше да разследва нарушения на депутати, министри и други висши държавници. Създаде се вътрешна криза само за да се види каква епична борба водят здравите сили в страната, за да угодят на Брюксел. Сега се очаква прегласуване на указа. Подобна драма имаше през юли миналата година, когато парламентът отхвърли закон за съдебната реформа с риск да събори правителството. После законът бе прегласуван и Румъния бе похвалена в мониторинговия доклад дори повече от България, която смяташе, че я изпреварва по пътя към ЕС.

Най-голямата опасност за България и Румъния бе да се окажат неизвестно дълго в еврочакалнята заради забавяне на ратификациите на присъединителния им договор. София и Букурещ се потрудиха доста, за да убедят държавите от ЕС, че подобен подход би бил твърде обезкуражаващ не само за двете страни, но и за целите Балкани, които спряха кавгите си само защото се унесоха по мечти за Европа. През февруари



бе премината психологическа граница



След подписа на британската кралица ратификациите станаха 13, което означава повече от половината. Изглежда, че вече се натрупва онази "критична маса от ратификации" (по израза на премиера Сергей Станишев), след която всяка помайваща се държава би изглеждала зле на фона на останалите. Важно е, че ратификационният процес започна дори в такива страни като Холандия, Австрия и Германия, които показват значителен скептицизъм към готовността на България и Румъния за членство. Общественото мнение там определено не е благоприятно за по-нататъшно разширяване на ЕС и е важно дали трите парламента ще издържат на неговия натиск. В Белгия пък ратификацията ще трябва да мине през седем парламента - три на народностите, три на регионите и един национален.

Въпреки че може би остава по-тежката половина от пътя, "трябва да се случи нещо извънредно сериозно" (например серия от поръчкови убийства в София), за да бъде изгубена набраната инерция, прогнозира пред "ЕЮ Обзървър" дипломат в Брюксел. Според него



Еврокомисията няма да избърза през май да убие надеждите



както на България и Румъния, така и на другите кандидатки за ЕС, които се редят на опашка зад тях. Надеждата за присъединяване е по-силен инструмент за въздействие дори от самото присъединяване, писа "Уолстрийт джърнъл", който смята, че Брюксел няма да се лиши от него.

За тази цел по-вероятно е да не бъде задействана предпазната клауза в присъединителния договор на България и Румъния, която предвижда отлагане на приемането за 2008 г. Повече гъвкавост предлагат защитните клаузи в Протокола, приложенията и декларациите на страните-членки, прикрепени към договора като неделими части от него. "Европейският съюз припомня, че предпазните клаузи дават възможност за предприемане на мерки, насочени към преодоляване на сериозни проблеми, които могат да възникнат преди присъединяването или през трите години след присъединяването", пишат в една от декларациите сегашните 25 страни-членки. Макар че визират първоначален превъзпитателен период от три години, те си оставят отворена възможност за продължаването му, докато сметнат за необходимо.



___________________________

ПРЕДПАЗЛИВОСТ

Един от многобройните защитни текстове в Протокола звучи така: "Чл. 37 - Ако България или Румъния не успеят да изпълнят ангажиментите, които са поели в контекста на преговорите за присъединяване, като с това причиняват сериозно нарушение на функционирането на вътрешния пазар, включително като нарушат свои ангажименти по отношение на всички секторни политики, които засягат икономическите дейности с трансграничен ефект, или представляват неизбежен риск за такова нарушение, комисията може до края на период от три години след присъединяването след мотивирано искане от държава-членка или по своя собствена инициатива да приеме европейски регламенти или решения за установяване на подходящи мерки... Защитната клауза може да бъде приведена в действие дори преди присъединяването въз основа на заключенията от мониторинга, а приетите мерки влизат в сила от първия ден на присъединяването, освен ако те не предвиждат по-късна дата. Мерките остават в сила не по-дълго, отколкото е строго необходимо и във всеки случай се отменят, когато съответните задължения се изпълнят."

______________________



При толкова силни резерви към приемането на България и Румъния не е изключено двете "куци патета" да се окажат



първопроходци към разединяване



на сегашната единна Европа. Официалното признаване на непълноценно членство в ЕС ще даде силни аргументи на привържениците на идеята за създаване на "ядро от държави", които да вървят към укрепване на съюза, а периферията да бъде оставена да крета след тях. Комисарят на индустрията и бивш комисар по разширяването Гюнтер Ферхойген заяви на 20 февруари пред германския в. "Ди Велт", че някои държави в ЕС ще създадат в срок до 20 години политически съюз, но не за всички. "Вярвам, че ще имаме политически съюз, но може би не с всички държави, които сега сформират ЕС", каза той. Идеята за европейско "ядро" бе развита от германски консерватори през 90-те години на миналия век и намери силни привърженици във Франция и Белгия в лицето на френския президент Жак Ширак и белгийския премиер Ги Верхофстад, които виждат в сегашната еврозона първообраз на бъдещия по-тесен съюз.
РОЙТЕРС
Бившият румънски премиер и сегашен председател на Камарата на депутатите Адриан Нъстасе трябва като истински демократ да се покае за греховете си (корупцията), за да помогне на Румъния да влезе в ЕС.
14
3657
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
26 Февруари 2006 22:27
Па да премериме колко е голям и техния дълг към нас.
27 Февруари 2006 01:34
Братята Красимир и Николай Маринови, известни като Големия и Малкия Маргин, имат отговорната мисия да вкарат България в ЕС, но не се знае доколко я осъзнават в ареста.
Е те това е мисълта на броя! Значи две мутри ще ни вкарат в Европа и то дистанционно! Ашколсум!

27 Февруари 2006 01:39
Анонимен3, бай Тошо натрупа милиарди $ дългове, взимайки заеми от ЕС и други западни страни, а не обратното. Целият соц. лагер начело с Матушката живееше от дългове взети от запада, а не обратното. Те живеят добре, а не ние. За какво да говорим повече?
27 Февруари 2006 08:14
Българските медии непрекъснато работят против интересите на страната!
Натрапва се на българите мнението, че са най-престъпните в Европа. За Америка е смешно да се говори защото там престъпността е с много високи показатели, и този факт го знаят много хора!
Самият факт, че в ЕС престъпноста е няколко пъти по-висока от нашата, а на нас ни се трие носа, че с нашата мижава престъпност не можем да влезем в ЕС, е един европейски популизъм! Това е една европейска мимикрия, с която се цели да ни се внуши по всякакъв начин, че ни приемат в ЕС по милост!
Някой ще каже, защо е толкова важно да се знае, че ни приемат по милост?
Защото България става прецедент - най-бедната страна ще подпомага финансово по-богатите в ЕС, за сметка на поемане на нови външни дългове(както стана и с НАТО)! Този подход ше се пробва и с Румъния, Украйна, Сърбия, Турция и т.н. но при тях едва ли ще мине! Минати сме българите!
27 Февруари 2006 09:06
Тъкмо ще влезем, тя пък ще вземе да се разпадне, пустата Европа! Така ще отпадне възможността да станем лебеди а ще си бъдем "патки".
27 Февруари 2006 09:41
2003 година, Брюксел, Европейската комисия. Говорих с говорител на комисията, със журналисти, с депутати от европарламента, с чиновници. Изводът за България беше- ще ви приемем, но на специален статут, някакво получленство вероятно. Турция няма да приемем никога, Русия и Украйна също. Решението е било политическо.
27 Февруари 2006 10:39
По-добре е да се отложи присъединяването ни към ЕС с още една година!Представете си още колко мониторингови доклада ще се правят през това време, и преди всеки от тях да бъде огласен ще има поредното показно убийство на мафиот. Ми то за две -три години ще се изчистим...
27 Февруари 2006 11:19
У нас властта впрегна двамата братя Маргини като Белчо и Сивушка да издърпат българската каруца от калта на организираната престъпност



_________________________________
reductio ad absurdum: нема пари-проблем; има евромилиарди-пак проблем; на крив *** вълната му пречи
27 Февруари 2006 12:04
Не знам дали България и Румъния са "куци патета", но съм абсолютно убеден, че Европейският съюз в настоящия момент е "куц кон", по простата причина, защото стана заложник на интересите, на по големите и стари членове, а те започнаха и борба за надмощие в него.Идеята за "Обединена Европа" е съюз на взаимно уважаващи се и национално осъзнати членове.А в момента това обединение не отговаря на дефиницията за него, следователно , ТО не може да просъществува дълго.А по тази причинина , май е по-добре да сме сега "куци патета", и да не бързаме да влизаме в този клуб по интереси, където се очаква да играем подържаща и слугинска роля на "големите" и "важните".
P.S.В крайна сметка, нищо което още не е станало , не е факт, и аз който се смятам на голям радетел за "Обединена Европа", бих желал, и пожелавам на членовете да успеят да се корегират , да разберат смисъла на идеята и да не допуснат да стигнат нещата до нежелани факти т.е. разпадането на съюза.Дано успеят !?, всичко е в техните ръце.
27 Февруари 2006 17:32
Пламене, нищо в което са ни завлекли насила не е прокопсало... не го виждам вече тоя ЕС с България вътре... братята хамериканци не случайно ни държат малко на разстояние, и ги е много страх да не пожелаем да ставаме 52 щат...
27 Февруари 2006 18:55
Принципът е ясен - всички в ЕС ще са равни, но някои ще са по-равни. Този филм вече сме го гледали.
27 Февруари 2006 19:11
Призивите от Брюксел и Страсбург за арести на високо равнище остават неразбрани...

В първите години на демокрацията се чудехме, има ли наистина мафия в България или не. След години се убедихме, че има и всички до един сечехме така наречените "мутри" за мафиози. Сега обаче се убедихме и в друго, че мафия наистина има, но сме се лъгали в това, кои са мафиозите.
Вече е ясно на всички кои са те и къде е свърталището им... знаеме дори цвета на пътната настилка пред бърлогата ми...
27 Февруари 2006 19:16
Неделя, 26 Февруари 2006, ресторант в Торино.
Говорих с Франко Фратини, комисар на ЕС по правосъдните въпроси.
Каза ми, че ще приемат България в ЕС на 1.1.2007.Русия- никога, Украйна- може някога, Турция-най-рано след 15 години, а може би доста по-късно.
Мда......
27 Февруари 2006 20:13
Като какви патета приеха веднага Чехия, Полша и Унгария? Не двоен стандарт имат еврокапутите, а троен и четворен.И им е ласно, защото USrael ни мачка още по-лошо и от тях, а властта в България е дадена на йодеи, турци и продажна олигархия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД