Когато държавата се въздържа да вземе непопулярни мерки, здравната система ги взема сама и те са още по-тежки за пациента. |
Но да оставим настрана въпроса доколко лекарите ни заслужават по-добри доходи. Липсата на контрол и задълбочаващата се дехуманизация в здравеопазването не зависят единствено и само от заплащането, а високото възнаграждение не е панацея срещу некачествена работа.
Ниската заплата обаче само може да допринесе за увеличаване на случаите на подкупи, връщане на пациенти и непрофесионално лечение.
Ако лекарят получава 500 лв., той може да постъпи по два начина. Или просто ще си изкара отгоре - директно кеш от пациента, или с кражба от държавата или здравната каса, които пак всички ние финансираме. Правило е, че колкото по-ниско е официалното възнаграждение, толкова повече скача стойността на рушвета.
Другият вариант е още по-лош -
да работи като за 500 лв.
Масово и от години в здравната система се случва точно това. В болниците се водят, че работят от 8 ч. до 14 ч., а след това отиват по частни кабинети, като пациентите се осигуряват от болницата. Или направо приемат на частно болни в държавната клиника, като ползват нейната апаратура и база. По-безскрупулните направо си искат пари за лечението в обществената болница. А на всичко отгоре често пациентът се връща за лечение, тъй като е получил усложнения след некачествената операция например.
Ситуацията в някои здравни заведения сега се усложнява и от това, че миналата година там са получавали далеч повече пари от възможното. Например в пловдивската "Св. Георги" са се разписвали средно срещу 1600 лв. Нищо лошо, но просто болницата не е разполагала с толкова пари и е трупала дългове, за да осигури добрите доходи на персонала си. И то в нарушение на методиката на здравното министерство за формиране на заплатите в болниците.
Сега това е невъзможно, министерството се зарича да гледа под лупа как болниците харчат парите си, а дълговете не се разрешават. И естествено доходите на лекари и сестри ще паднат.
За което те ни най-малко не са виновни
Обяснението, че предишната ти заплата е била неправомерна, не ти помага особено. Обидно е асистент с три специалности в Александровска болница за януари да получи 380 лв. И изобщо не го грее, че предишният директор не е спазвал финансова дисциплина, че предишното ръководство на министерството не е контролирало собствените си болници и направо ги е насърчавало да трупат дългове. 380 лв. са си 380 лв.
И за повече пари в момента няма. Ако работещите в болницата искат по-високи възнаграждения, трябва да се съгласят с преструктуриране. Което на обикновен език означава съкращения на легла, отделения и всякакви структури, които не носят пари на клиниката. С тях уви върви и щат. А останалите на работа ще получават повече пари, но и ще работят повече. И то в държавната болница, а не на частна инициатива.
Но колкото и да са съкращенията, парите в здравеопазването са малко. Повече няма откъде да дойдат. Държавата от години сочи две решения, кое от кое по-непопулярни за електората - увеличение на здравната вноска или регламентиране на доплащането за лечение в болниците. И докато политиците се чудят с кой вариант ще си вкарат по-лек автогол, системата сама намира изходи. Кой от кой по-непопулярни за пациентите.