:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,792,476
Активни 721
Страници 19,350
За един ден 1,302,066
Маршрути

Пътят към Кулата е постлан с добри намерения...

Източването на бюджетни средства с анекси към строителните договори продължава
Снимка: Тодор АТАНАСОВ
---
Пътували ли сте от София към Кулата наскоро? Или пък в някоя от последните четири години... Със сигурност всеки, който е минал оттам, се е впечатлил или от отбивните маршрути, които хабят време и нерви, или от стълкновенията с пътностроителните машини, на които безхаберно се подпират работници.

А сега си представете, че за Коледа ситуацията ще е съвсем различна. Преди да стигнат ски-пистите на Банско, пътуващите ще слаломират по чисто нов сплит-мастик, т.е. износващ асфалтов пласт, популярен с добрите характеристики на сцепление. Дотогава изпълнителите най-сетне трябва да са финиширали с грандиозните строително-ремонтни работи, които извършват по трасето от Даскалово към Дупница вече четири години. Всичко това ще стане, стига този път разчетите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и Изпълнителна агенция "Пътища" (ИАП) да се окажат наистина точно премерени във времето. Защото в цифрите те отдавна вече не са.



За цената на 40 км



Модернизацията и разширяването на международен път Е-79 в участъка Даскалово-Дупница стартира през март 2002 г. Четири години по-късно обектът е изпълнен на 55%, отчете преди по-малко от седмица началникът на ИАП Веселин Георгиев. Трасето е разделено на два участъка - 18 км разширяване и удвояване на съществуващия път от Даскалово до Старо село плюс пълна рехабилитация на 22 км до Дупница. Амбициозните планове на пътното ведомство и на регионалното министерство са шосето да бъде пуснато в експлоатация до края на тази година. Явно с идея за по-оперативна работа и довършване на още 45% от работите в оставащите по-малко от 10 месеца отскоро към главния изпълнител на обекта е прикрепен и подизпълнител - фирма "ИСА-2000", един от собствениците на "Пътни строежи"-Пловдив. Пътни инженери допускат, че последните заложени срокове може и да бъдат спазени, ако действително се работи оперативно. Действа ли се с досегашните темпове, шосето може да бъде пуснато след около три години.

Пътят отдавна трябваше да е готов. В България обаче сроковете, а и цените никога не са това, което трябва да бъдат. Дори и при подписани договори. Пътят от Даскалово към Дупница не прави изключение. До момента първоначалният контракт е преподписван почти по два пъти на година, а сключените анекси вече са седем. Цената на модернизацията също е набъбнала и по последни разчети ще излезе два пъти по-скъпо на българските данъкоплатци. В цифри това ще рече, че заложените по първоначалния договор 26.8 млн. евро ще се окажат поне 54 млн. евро. Допълнителното финансиране ще бъде осигурено от републиканския бюджет, а около 8 млн. евро се предвижда да бъдат пренасочени от програма "Транзитни пътища 4". Главен изпълнител на обекта е консорциум "Бул строй инженеринг", но основните работи се извършват от македонската фирма "Маврово". До момента те не са санкционирани нито за забавеното строителство, нито за сериозното оскъпяване на обекта.

Любопитното обаче е друго - това беше една от първите отсечки, която новоназначеният регионален министър Асен Гагаузов отиде да посети след парламентарните избори. Тогава той се закани да пресече порочната практика с перманентното удължаване на сроковете и предоговарянето на сумите по договорите, което си е класическа схема за източване на пари. Обеща също да санкционира строителните фирми, които не си вършат работата и не спазват сроковете. Към днешна дата версията е значително омекотена, а вината - споделена между изпълнителите, проектантите и възложителите на обекта в лицето на ИАП. И макар че по думите на регионалния министър позицията му е останала непроменена, самият той констатира, че "обект не се завършва със санкции, а с добра организация".



Предисторията



Преди около пет години търгът за изпълнение на пътя от Даскалово до Дупница беше спечелен от консорциум "Бул строй инженеринг". 55% от акциите в него държи българската "Бизнес мениджмънт систем", която по неофициална информация се свързва с един от бившите пътни началници Албен Родопманов, а останалите 45% - македонската "Маврово". По думите на пътни инженери обаче основен изпълнител на обекта е "Маврово" въпреки по-малкото си участие в консорциума. Договорът с тях беше подписан в началото на 2001 г., когато МРРБ се оглавяваше от бившия вицепремиер Костадин Паскалев, а ИАП - от Албен Родопманов. Според контракта рехабилитацията на пътя трябваше да струва 26.8 млн. евро. Средствата бяха осигурени по програма ФАР-Трансгранично сътрудничество, Европейската инвестиционна банка и държавния бюджет. Първоначално заложената сума беше неколкократно завишавана, а в хода на строителните работи част от подизпълнителите негодуваха заради нередовните плащания от страна на консорциума. След поредната допълнителна сума, поискана от изпълнителя, с казуса "Маврово" се зае председателят на парламентарната комисия по местно самоуправление Ремзи Осман (ДПС). Заканите му за пресичане на схемите със занижени цени при търговете и подписването на анекси към договорите за възникнали допълнителни работи в хода на строителството обаче отшумяха с поредната предизборна кампания.



Злощастният път Е-79



Път Е-79 очевидно се оказва проблематично трасе. Защото проблемите с него не свършват с отсечката Дупница-Даскалово, а имат свое продължение в северна посока. В участъка от Видин към Монтана работи австрийската компания "Щрабаг", която придоби скандален имидж покрай строежа на новото софийско летище. Австрийската компания, която е собственик на 75% от акциите на строителна фирма "Инжстрой", се отчита също с участъци от автомагистрала "Хемус" - отсечката от с. Жерково към Ботевград, и с подходното шосе към бъдещия граничен контролно-пропускателен пункт на българо-гръцката граница при Елидже, където работи в консорциум с българска фирма.

Няма обект, по който компанията да работи и да не е закъсняла или да не е надскочила първоначално предвидения лимит на парите. Пътят Видин-Монтана няма да бъде изключение. Обновяването му се финансира от програма "Транзитни пътища 3" и по договор би трябвало да струва 9.7 млн. евро. Според шефа на "Инжстрой" Илия Тасев до оскъпяване на обекта няма да се стигне. Подобна теза защитават и експерти от ИАП. Пускането на отсечката в експлоатация обаче вече е закъсняло, защото първоначално договорените срокове изтекоха преди около половин година. От фирмата изпълнител обясняват закъснението с остарелите проекти, сериозната амортизация на трасето и обещават до края на юни т. г. най-сетне да пуснат целия рехабилитиран участък. Малко преди края на строителния сезон обаче от фирмата бяха изпълнили по-малко от една четвърт от проекта - според разчетите на експерти от ИАП. Част от тях са доста скептично настроени, че ще бъде спазен и поредният "последен" срок за другия емблематичен участък от трасето на Е-79 - Даскалово-Дупница.

Но какво пречи поне плановете за пътя към Кулата да бъдат осеяни с добри намерения. Нещо подобно май се казваше и за този към ада.

---

 ---
Историческото обновяване на пътя Даскалово-Дупница кара от няколко години водачите на леки и тежки автомобили да слаломират между огромните пътностроителни машини.
11
5213
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
07 Март 2006 05:52
Ами нищо неочаквано. Турский агент Сопола подарява български пари на своите в Анкара. А Станишев отгоре на всичко му се дупи........ Това не е държава....
07 Март 2006 07:17
Чудя се някой дали има представа, колко пари се крадат на такива строежи...
07 Март 2006 09:37
Скапана работа! И пътишата се скапват след 10 тина месеца! И отоново пари за потдръжка .
07 Март 2006 11:38
"... Договорът с тях беше подписан в началото на 2001 г., когато МРРБ се оглавяваше от бившия вицепремиер Костадин Паскалев, а ИАП - от Албен Родопманов." - не е точно така - досадно, но сбъркано;
"... фирма "ИСА-2000", един от собствениците на "Пътни строежи"-Пловдив." - пак не е точно така;
"... сплит-мастик, т.е. износващ асфалтов пласт, популярен с добрите характеристики на сцепление" - това също не е точно така; даже напротив - точно проблеми със сцеплението в първоначалния етап на експлоатация при сплит-мастика (или SMA, както е известен в англоговорящия свят) са били причината за доста дебати, особено във Великобритания (виж http://news.bbc.co.uk/1/hi/programmes/fil e_on_4/4278419.stm). Накратко и по-професионално, поради наличието на бавно-износващ се битумен филм на повърхността на инертния материал, за период от 6 до 18 месеца след пускането в експлоатация на износващ пласт сплит-мастик сцеплението на мокра настилка е по-ниско от нормалното при високи скорости, а сцеплението на суха настилка е с около 30-40% по-ниско от нормалното, като може да се доближи до това на мокра настилка. (виж http://www.ha-research.co.uk/projects/pro jectdocuments.php?method=download&ID=37 и http://www.archive2.official-documents.co .uk/document/deps/ha/ians/pdfs/ian49.pdf)
07 Март 2006 12:17
Забележителното е не при кой министър и пътен началник е подписан договора за "Даскалово-Дупница", а колко се смениха оттогава (да не ги броим, че е висша математика) и се тая. Освен това требе да се прави разлика между причините за нарастване на стойността на обект: поради добавени работи или поради разни видове компенсации на изпълнителя. В първото няма нищо лошо и е нещо съвсем естествено, даже неизбежно, единственият проблем е, че трябва да се търсят допълнително пари; втората причина обаче обикновено е свързана с известни корупционни похвати.
.
Като си говорим за нарастване стойността на обектите, не може да не обърнем внимание и на некои темелни научни трудове. Например Flyvbjerg (2003) разглежда 258 инфраструктурни проекта в 20 страни (основно в Европа и Сев. Америка) от 1920 до края на миналия век и констатира, че вероятността стойността на инфраструктурен проект да надвиши прогнозната е 84%. Освен това надвишението на действителната стойност спрямо заложената е средно 20, 4% за строителство на пътища и достига фантастичните 44, 7% при железопътни проекти. Някои от заключенията на Flyvbjerg са, че подобрение през седемдесетте обхванати години не се наблюдава и че нарастванията са по-силно изразени в развиващи се страни (каквато в този смисъл е и нашата).
.
Fenn (2002) пък съвсем бегло разглежда причините проектите да струват повече и строителството да продължава по-дълго и се съсредоточава върху емпиричната база от знание отностно конфликтите в строителния процес. Изненадващо заключва, че всъщност изследванията по отношение строителните спорове са не само хаотични, но и въобще са малко, или с други думи никой няма пълната картинка защо строителството изглежда да е по-проблематично от други сектори.
.
Така че в заключение — не сме ние, дето сме открили закъсненията и нарастването на цената на обектите, и подходът към тези проблеми трябва да е разумен. Корупцията обаче требе да се бори безмилостно.
.
Източници:
.
Fenn, P., 2002, Why Construction Contracts Go Wrong (Or An Aethiological Approach to Construction Disputes), Society of Construction Law (April 2002)
.
Flyvbjerg, B., Holm, M. K. Skamris and Buhl, S. L., 2003, How common and how large are cost overruns in transport infrastructure projects?, Transport Reviews, Vol. 23, No. 1, 71-88
.
Flyvbjerg, B., Holm, M. K. Skamris and Buhl, S. L., 2002, Cost underestimation in public works projects: error or lie?, Journal of the American Planning Association, 68, 279-295.
07 Март 2006 12:26
Пътят към Кулата е постлан с далавери и кражби! Това е
07 Март 2006 13:12
Не е постлан бе Старши, нали там е проблема, барем да го беха застлали.
Атака ли?

_________________________________
За птичи грип лек ще се намери; птичият мозък е до гроб.
07 Март 2006 13:43
..тояга требе ейй, тоягаа..Иначе работата очевадно не върви, господа интелектуалци.
----------------------------------
Ритник отзад - крачка напред!
07 Март 2006 14:47
старши, ако само тук са кражбите и далаверите аз ша купъ мед и ша го намажа целия път от софЯ до кулата! ама веско щом се е заел - вярвам че ще стане! той има повече акъл и пари отколкото всички агенти и агенции
07 Март 2006 16:12
олезатвориочички, при неинженерингов обект, където оферирането при търга за строителство става по обобщената количествена сметка на предварително изготвен проект, оскъпяване заради добавени работи може да има само при непълно проектиране. Това от своя страна в 80% от случаите се дължи на недобре свършена работа от самия проектант, а не на някакви по принцип труднопредвидими изненади (това ще ти го каже всеки, освен самия проектант). В другите 20% от случаите причината за оскъпяването (обикновено значително по мащаб) са въпросните изненади, обикновено скрити в земята, като създаването на нови свлачища, резки промени в геологията и прочие, които обаче по-често създават проблеми при новото строителство и в тежките участъци. Изменение на проекта и добавяне на някои дребни работи в процеса на строителството по искане на инвеститора също не е изключение, но обикновено това става чрез замяна на едни работи с други, а не по пътя на увеличаване на общата стойност.
Независимо от причината за изменение в проекта, обикновено от тази ситуация (при това напълно законно) се възползва строителят, който получава възможност да компенсира главоболията около цялата тази каша с изпълнението на допълнителна работа (естествено, без да прави фиксираните разходи по започването на нов обект), както и да договори (в общия случай пряко, без конкуренция) цените на допълнителните видове СМР.
С две думи, колкото по-лекомислен и по-оптимистичен по отношение на даденостите е проектът, толкова по-голямо е оскъпяването заради добавени работи. Не е трудно да се види и защо общата стойност на един обект е по-висока при внасянето на изменения по проекта в процеса на строителство, отколкото ако всичко е било планирано предварително в крайния си вид (което всъщност е причината проектирането да съществува като такова). От една страна, промените по средата на строителството няма как да върнат назад вече извършените работи, а от друга страна, строителят обективно има по-силна позиция при договарянето на цените на допълнителните видове СМР. Не бих се съгласил, че това е "нещо съвсем естествено, даже неизбежно" - по-скоро е свидетелство за качеството на проектиране. Със здраве!
07 Март 2006 17:01
Колега hick, що ме зачекна на тая тъй болна тема с проектите. Начи, ако трябва да сме докрай изрядни, проблемът идва още със заданието за проектиране. Често заданията са непълни или поставят грешни рамки на проектанта. Например типично за пътни рехабилитации — на проектанта се казва да залага до дупка възстановяване на старите еластични огради и само в краен случай да планира нови. Строителството започва 2-3 години след приемане на проекта и се оказва, че трябват 5-6 км нови еластични огради — няма лошо, ама парите не са предвидени. Същото с бордюри, тротоари, колектори и пр. работи, които впоследствие се решава, че трябва да се правят. Така от самото начало проектът е потенциално подценен.
.
На втори етап са грешките в проектите. Повечето проектанти не си дават сметка, че всъщност не само грешки и пропуски по същество, а често грешни количествени сметки са в основата на проблеми по време на строителство. Защото проектантите-асове вършат творческата работа, същинското проектиране, а количествените сметки се правят от който падне. Освен това количествените сметки и спесификациите често не са докрай ясни и се интерпретират коренно различно от оферентите и проектанта. Така строителите в стремежа си да дадат ниска цена често сами се прекарват с дадени позиции.
Това по принцип си е техен проблем, но на практика една подценена оферта винаги е риск за проекта като цяло.
.
Така стигаме до трети етап — търг. Така наречената "комплексна оценка" от ЗОП е страшна измишльотина и всъщност никак не помага да се избере офертата, която дава best value, а цитираните в статията обекти са всички търгувани по различни версии на PRAG. В PRAG комплексна оценка за строителни договори няма, но, както неведнъж съм разправял, няма и смислен начин за идентифициране и третиране на дъмпингови цени. По този начин рискът една прекалено ниска оферта да спечели е голям.
.
Рисковете за проекта са най-големи на последния етап, щото строителството се пак не е толко проста работа. На теория договорът регламентира кои рискове от коя страна се поемат, на практика всяка от страните се стреми да прехвърли своите рискове върху другите. Така че посбъркан и непълен проект, прекалено ниска цена, некомпетентен надзор, чиновник-инвеститор и вездесъщата корупция се комбинират, за да се стигне до по-голям или по-малък провал.
.
Конкретно за прословутия "Даскалово-Дупница" доколкото ми е известно в първите година-две е имало проблеми именно с проектите, а също, мисля, и с отчужденията. Твърди се, че значителен обем работи са добавени, примерно около 15 млн. евра. Къде отива разликата между 54 млн. и 26+15 млн. сметам, че е въпрос на първо време за журналистическо разследване.
.
Подозирам, че едно такова разследване може да бъде много печелившо за направилия го — ако не го публикува.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД