Пътували ли сте от София към Кулата наскоро? Или пък в някоя от последните четири години... Със сигурност всеки, който е минал оттам, се е впечатлил или от отбивните маршрути, които хабят време и нерви, или от стълкновенията с пътностроителните машини, на които безхаберно се подпират работници.
А сега си представете, че за Коледа ситуацията ще е съвсем различна. Преди да стигнат ски-пистите на Банско, пътуващите ще слаломират по чисто нов сплит-мастик, т.е. износващ асфалтов пласт, популярен с добрите характеристики на сцепление. Дотогава изпълнителите най-сетне трябва да са финиширали с грандиозните строително-ремонтни работи, които извършват по трасето от Даскалово към Дупница вече четири години. Всичко това ще стане, стига този път разчетите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и Изпълнителна агенция "Пътища" (ИАП) да се окажат наистина точно премерени във времето. Защото в цифрите те отдавна вече не са.
За цената на 40 км
Модернизацията и разширяването на международен път Е-79 в участъка Даскалово-Дупница стартира през март 2002 г. Четири години по-късно обектът е изпълнен на 55%, отчете преди по-малко от седмица началникът на ИАП Веселин Георгиев. Трасето е разделено на два участъка - 18 км разширяване и удвояване на съществуващия път от Даскалово до Старо село плюс пълна рехабилитация на 22 км до Дупница. Амбициозните планове на пътното ведомство и на регионалното министерство са шосето да бъде пуснато в експлоатация до края на тази година. Явно с идея за по-оперативна работа и довършване на още 45% от работите в оставащите по-малко от 10 месеца отскоро към главния изпълнител на обекта е прикрепен и подизпълнител - фирма "ИСА-2000", един от собствениците на "Пътни строежи"-Пловдив. Пътни инженери допускат, че последните заложени срокове може и да бъдат спазени, ако действително се работи оперативно. Действа ли се с досегашните темпове, шосето може да бъде пуснато след около три години.
Пътят отдавна трябваше да е готов. В България обаче сроковете, а и цените никога не са това, което трябва да бъдат. Дори и при подписани договори. Пътят от Даскалово към Дупница не прави изключение. До момента първоначалният контракт е преподписван почти по два пъти на година, а сключените анекси вече са седем. Цената на модернизацията също е набъбнала и по последни разчети ще излезе два пъти по-скъпо на българските данъкоплатци. В цифри това ще рече, че заложените по първоначалния договор 26.8 млн. евро ще се окажат поне 54 млн. евро. Допълнителното финансиране ще бъде осигурено от републиканския бюджет, а около 8 млн. евро се предвижда да бъдат пренасочени от програма "Транзитни пътища 4". Главен изпълнител на обекта е консорциум "Бул строй инженеринг", но основните работи се извършват от македонската фирма "Маврово". До момента те не са санкционирани нито за забавеното строителство, нито за сериозното оскъпяване на обекта.
Любопитното обаче е друго - това беше една от първите отсечки, която новоназначеният регионален министър Асен Гагаузов отиде да посети след парламентарните избори. Тогава той се закани да пресече порочната практика с перманентното удължаване на сроковете и предоговарянето на сумите по договорите, което си е класическа схема за източване на пари. Обеща също да санкционира строителните фирми, които не си вършат работата и не спазват сроковете. Към днешна дата версията е значително омекотена, а вината - споделена между изпълнителите, проектантите и възложителите на обекта в лицето на ИАП. И макар че по думите на регионалния министър позицията му е останала непроменена, самият той констатира, че "обект не се завършва със санкции, а с добра организация".
Предисторията
Преди около пет години търгът за изпълнение на пътя от Даскалово до Дупница беше спечелен от консорциум "Бул строй инженеринг". 55% от акциите в него държи българската "Бизнес мениджмънт систем", която по неофициална информация се свързва с един от бившите пътни началници Албен Родопманов, а останалите 45% - македонската "Маврово". По думите на пътни инженери обаче основен изпълнител на обекта е "Маврово" въпреки по-малкото си участие в консорциума. Договорът с тях беше подписан в началото на 2001 г., когато МРРБ се оглавяваше от бившия вицепремиер Костадин Паскалев, а ИАП - от Албен Родопманов. Според контракта рехабилитацията на пътя трябваше да струва 26.8 млн. евро. Средствата бяха осигурени по програма ФАР-Трансгранично сътрудничество, Европейската инвестиционна банка и държавния бюджет. Първоначално заложената сума беше неколкократно завишавана, а в хода на строителните работи част от подизпълнителите негодуваха заради нередовните плащания от страна на консорциума. След поредната допълнителна сума, поискана от изпълнителя, с казуса "Маврово" се зае председателят на парламентарната комисия по местно самоуправление Ремзи Осман (ДПС). Заканите му за пресичане на схемите със занижени цени при търговете и подписването на анекси към договорите за възникнали допълнителни работи в хода на строителството обаче отшумяха с поредната предизборна кампания.
Злощастният път Е-79
Път Е-79 очевидно се оказва проблематично трасе. Защото проблемите с него не свършват с отсечката Дупница-Даскалово, а имат свое продължение в северна посока. В участъка от Видин към Монтана работи австрийската компания "Щрабаг", която придоби скандален имидж покрай строежа на новото софийско летище. Австрийската компания, която е собственик на 75% от акциите на строителна фирма "Инжстрой", се отчита също с участъци от автомагистрала "Хемус" - отсечката от с. Жерково към Ботевград, и с подходното шосе към бъдещия граничен контролно-пропускателен пункт на българо-гръцката граница при Елидже, където работи в консорциум с българска фирма.
Няма обект, по който компанията да работи и да не е закъсняла или да не е надскочила първоначално предвидения лимит на парите. Пътят Видин-Монтана няма да бъде изключение. Обновяването му се финансира от програма "Транзитни пътища 3" и по договор би трябвало да струва 9.7 млн. евро. Според шефа на "Инжстрой" Илия Тасев до оскъпяване на обекта няма да се стигне. Подобна теза защитават и експерти от ИАП. Пускането на отсечката в експлоатация обаче вече е закъсняло, защото първоначално договорените срокове изтекоха преди около половин година. От фирмата изпълнител обясняват закъснението с остарелите проекти, сериозната амортизация на трасето и обещават до края на юни т. г. най-сетне да пуснат целия рехабилитиран участък. Малко преди края на строителния сезон обаче от фирмата бяха изпълнили по-малко от една четвърт от проекта - според разчетите на експерти от ИАП. Част от тях са доста скептично настроени, че ще бъде спазен и поредният "последен" срок за другия емблематичен участък от трасето на Е-79 - Даскалово-Дупница.
Но какво пречи поне плановете за пътя към Кулата да бъдат осеяни с добри намерения. Нещо подобно май се казваше и за този към ада.
|
|