Антон Станков е четвъртият поред съдия, който ще направи опит да произнесе присъда по делото "Индиго". |
синоним на бавно правосъдие
"Това дело е символ на институционалния конфликт между съд и прокуратура. Ситуацията вече е друга," обясни вчера Антон Станков. Той е четвъртият съдия, който се захваща с процеса. По ирония на съдбата в качеството си на правосъден министър преди време той обясняваше в парламента, че делото се движи в срок. Сега в качеството си на съдия намекна, че смяната на главния прокурор ще "отпуши" процеса. Защото не е тайна, че "Индиго" беше сред любимите примери на бившия обвинител N1 Никола Филчев за това как делата се бавят с години само на първа инстанция. Той, разбира се, спестяваше факта, че съдът редовно връща обвинението за доуточняване.
"Прокуратурата е допуснала съществени процесуални нарушения, докато е писала обвинителния акт за инцидента в дискотека "Индиго". Нарушено е правото на защита на подсъдимите", реши вчера и съдия Антон Станков. Сега прокуратурата трябва да напише нов обвинителен акт. В 52-те страници на този, писан от Христо Граматиков от Софийската градска прокуратура, не става ясно какво точно в действията или бездействието на шестимата подсъдими, сред които са охранителите на дискотеката, бившият шеф на Комитета за младежта и спорта Цвятко Барчовски, ексглавният архитект на София Стоян Янев, управителят на младежка кооперация "Ялта" Красимир Илиев, е довело да трагедията. А Наказателно-процесуалният кодекс изисква да се посочи и начинът на извършване на престъплението.
Съдът обаче също има съществен принос за забавянето на делото
Станков е четвъртият съдия, който се захваща с "Индиго", и не е ясно дали ще го завърши. Защото с интервю пред столичен вестник той даде повод на адвокатите да му поискат отвод. Засега те се въздържаха, но тактиката им може да се промени по-нататък. Преди Станков самоотвод си направи Бисер Троянов, защото не бе съгласен с част от указанията, дадени от Върховния касационен съд по делото. След него го пое Надежда Трифонова. Тя също го върна. Когато отново го получи от прокуратурата, прецени, че нарушенията не са отстранени, но поредното връщане би било равносилно на отказ от правосъдие. После делото попадна при Станков. Той се разболя и щафетата пое Георги Колев, който така и не успя да даде ход. Колев отказа да върне делото, въпреки че призна, че пропуските на прокуратурата не са отстранени. След това Станков се върна оздравял и събра смелост да върне делото на трети път. С нагласата да не се съобразява с общественото мнение. А да разгледа делото и да постанови такава присъда, която трудно да падне пред горните инстанции.
Безспорно е, че
правото на защита не трябва да се накърнява
И че задължителните указанията на ВКС трябва да се спазват. Другото навява на мисълта, че нещо в обвинението изначално е сбъркано. Или има някакви нечисти интереси делото да се протака безкрайно.
Цялото разтакаване блесва още по-ярко на фона на факта, че друг съд и прокуратура - тези във Велико Търново, завидно бързо успяха да доведат почти до финал друго не по-малко тежко дело, със също толкова голям обществен интерес - за катастрофата край р. Лим.
Така че, ако наистина вече има добра воля от страна на съдебната система, делото "Индиго" може да приключи на първа инстанция само за няколко месеца. Стига прокуратурата бързо да върне обвинителния акт и то без процесуални пропуски. А адвокатите, подсъдимите и свидетелите добре да се грижат за здравето си и да не затормозяват процеса с безкрайно отлагане заради болнични. Станков пък трябва да насрочва делото през седмици, а не през месеци. Сега топката е в държавното обвинение. То трябва да я изиграе така, че бавното правосъдие да не се превръща в отказ от правосъдие.