:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,118
Активни 419
Страници 19,048
За един ден 1,302,066

Съвет по имитация на антикорупция

Какъв е смисълът да има координационен орган между три институции, който да им дава указания да си вършат работата по конкретни казуси?
МВР препоръча на МВР да даде материали по съмнения за корупция на Върховна касационна прокуратура. Народното събрание указва на Народното събрание да направи промени в законите, които разкриват възможност за корупция. Депутати и министри препоръчват на магистрати какви проверки да правят. Магистрати указват на министри да определят конкретни виновни лица, на които да се потърси "съответната административна или наказателна отговорност".

Ето тези абсурдни и по закон, и по логика ситуации, някои от които влизащи и в рязко противоречие с всякакви управленски принципи и с основополагащото разделение на властите, се случват сега в България.

Всъщност с обявяването, че предстои да има Съвет за координация между антикорупционните комисии в Народното събрание, Министерския съвет и Висшия съдебен съвет, възникна въпросът дали тази поредна структура няма да има проблем с легитимацията и с периметъра си на дейност. Изначално обаче приемаме, че и тримата ръководители на тези комисии - на правителствената вътрешният министър Румен Петков, на парламентарната Бойко Великов и на ВСС Румен Ненков,



имат единствено добрите намерения да демонстрират



взаимодействие между институциите, да погледнат проблема с антикорупцията комплексно, да преодолеят бюрократични пречки. Ясно е, че ефективни и ефектни мерки срещу корупцията по високите етажи са единственото, което може да направи влизането на България в ЕС на 1 януари 2007 г. безпрепятствено.

Вероятно този съвет е подходящ начин МВР да "легендира" по-безболезнено всичките си събрани срещу високопоставени лица материали. Едно е три структури да кажат, че има нарушения, а друго е вътрешното ведомство да се превръща самотно в "боксова круша" с постоянните твърдения, че изпълнява политически поръчки.

Да има структури за антикорупция не е лошо, стига дейността им да не влиза в противоречие със законите и да не са поредната имитация. Още не е ясно нито какъв му е статутът, нито какви са му правомощията.



Но съветът веднага разгледа два сигнала



Според официално съобщение, пуснато в сайта на парламента - първият сигнал е за "данни за извършени закононарушения при управлението на АЕЦ "Козлодуй", а вторият "във връзка с незаконните действия в Еленския Балкан от страна на бизнесмена Гео Дундаров". Защо точно те и по чия идея - не е ясно. Тук добронамерено приемаме, че тези случаи са най-наболели и че по тях има достатъчно данни. Съветът обяви и че е приел решения.

За АЕЦ"Козлодуй" съветът препоръча на МВР да предаде материалите на прокуратурата, които са свързани с настоящия депутат от НДСВ Йордан Костадинов и бивш шеф на централата.

За Еленския Балкан съветът указа съответните министри да възстановят законността и съответните органи да накажат съответните виновни.

Трябва ли да има Съвет за координация, който да указва на МВР да си свърши работата и да предаде материалите на прокуратурата, след като има данни за нарушения? Още повече че единствено главният прокурор може да иска снемането на имунитета на конкретния депутат. При това в този съвет е вътрешният министър, чието задължение и без това е да предаде материалите. И защо досега тези материали не са предадени на прокуратурата?

В конфликтна ситуация е поставен и шефът на антикорупционната комисия към ВСС Румен Ненков. Той е и зам.-председател на Върховния касационен съд и председател на наказателната му колегия и в същото време му е вменено да дава препоръки на МВР, на министри и на парламента. Ами ако въпросните случаи стигнат до ВКС след време? Или пък какво означава да се указва на министрите да определят виновните длъжностни лица? Ами ако има министри, които са давали разрешения на въпросния бизнесмен? И няколко страници няма да стигнат за подобни напълно логични въпроси.

Въпросът не е да се разсипва с критики всяко начинание в затлачената ситуация с подкупността. Напротив. Дано структурата да има успех и дано докаже нуждата от съществуването си. Първите два извадени от нея случаи ще са и първият й тест. Просто защото пое тежката отговорност да ги обяви и да ги квалифицира. Нека извади и още случаи. Но и да отчита резултатите от поведението си.

Ако има достатъчно данни и срещу депутата Костадинов и бизнесмена Дундаров, да си понесат отговорността. Но последното е задължение на МВР и прокуратурата да го докажат, а съдът да го отсъди.



Въпросът е далеч по-важен, отколкото съдбата на един или друг депутат



или бизнесмен.

И той е - българското общество и ЕС искат корумпирани високопоставени служители на подсъдимата скамейка, а не структури, указания, спорадични посочвания с пръст и бързо забравяне впоследствие, и в крайна сметка имитация на антикорупция. На второ място идва и проблемът, че от сбора на три "безправни" структури, които в общи линии могат да дават само становища и да подписват споразумения със сродни организации, не може да се очаква да се роди нещо ефективно. Нула плюс нула, плюс нула винаги прави нула.

Не по-маловажно е и обстоятелството, че в България има закони и принципи, които никой не може да поставя под съмнение, камо ли да нарушава. А те са ясни:

1. МВР не работи избирателно, не прави реализации, преди да е сигурно, че всичко е издържано, събира годни доказателства и ги предава на прокуратурата.

2. Когато има достатъчно данни, прокуратурата повдига обвинение, пише обвинителен акт, който внася в съда.

3. Съдът разглежда безпристрастно случая и издава осъдителна или оправдателна присъда.

4. Парламентът затваря всички вратички за корупция чрез приемането на закони или чрез техните промени, а не чрез постоянни изслушвания, приказки и обещания.

5. Магистратурата се чисти от свои корумпирани членове чрез свалянето на имунитета им от ВСС и предаването им на съд, а не чрез програми и стратегии.

6. Правителствената антикорупционна комисия почиства администрацията от корумпирани чиновници, от очевидно незаконно забогатели такива и от видимо влезли в конфликт на интереси, а не с пощенски кутии и агитационни диплянки.

Останалото е "ала-бала".
9
2060
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
07 Март 2006 22:55
Абе сичко си требе, важното е само работа да се не върши.

_________________________________
За птичи грип лек ще се намери; птичият мозък е до гроб.
08 Март 2006 02:39
Е, този Съвет за координация с първите си действия дава сигнал, че не ще да бъде само чиста имитация. Писъкът на засегнатите доказва, че Румен Петков е на прав път...
08 Март 2006 02:57
Следващото заседание да се занимае с м-ла Тракия.
08 Март 2006 05:53
Движението и шума са важни. Крайната цел е за заблуда на противника....
08 Март 2006 08:35
българското общество и ЕС искат корумпирани високопоставени служители на подсъдимата скамейка,
Вече има 2 високопоставени служителки осъдени в Пловдив, тръпнете корумпирани високопоставени служители от всички паланки на страната!
08 Март 2006 12:02
Реално погледнато у нас така са нагласени нещата че всичко да е имитация и да дава възможност за измъкване на нашите хора. Да припомним че И.Григоров се измъква от отговорност защото не бил знаел че използувал фалшив документ, защото е подсъдно само ако съзнателно го е използувал. Обвинението за виновните за Индиго не било ясно формулирано и съдът не може да изясни и осъди виновниците. Церовски не бил виновен щото решението било колективно на МС. Ако седна да изреждам какво знам аз като най-обикновен гражданин няма да ми стигне цял ден. Затова ще ви припомня оная операция "чисти ръце" благодарение на която кажи речи половината депутати, министри, премиер и т.н. бяха осъдени или се самоубиха в Италия. Как става това когато до тогава се работеше точно по-нашите правила. С една поправка в закона че арестуваните могат да бъдат с години в ареста ако не съдействат на следствието и съда се оказа че ако прокурор или съдия реши че това което си признава арестувания са му известни значи няма съдействие.
08 Март 2006 12:33
...предстои да има Съвет за координация между антикорупционните комисии в Народното събрание, Министерския съвет и Висшия съдебен съвет...



Предстои ли да се закрие Съвета за координация между корупционните комисии в Народното събрание, Министерския съвет и Висшия съдебен съвет ?
08 Март 2006 13:52
След всичко, казано дотука, КАК ДА НЕ ГЛАСУВАШ ЗА АТАКА?!...
08 Март 2006 15:10
Ама досущ вица за Пленума... Ха-ха!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД