:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,791,289
Активни 827
Страници 18,163
За един ден 1,302,066
КАРИЕРА

Босна изпрати с облекчение Пади Ашдаун

СНИМКА: РОЙТЕРС
Пади Ашдаун (вляво) и неговият приемник Кристиян Шварц-Шилинг на церемонията в Сараево на 31 януари.
Босна въздъхна с облекчение. За голяма радост на всички в бившата югославска република след почти четири години на усилена работа като върховен представител на международната общност дойде края на "епохата Пади Ашдаун".

Безспорен обаче остава фактът, че лорд Ашдаун от 2002 г. до края на мандата си през януари 2006 г. не остави на спокойствие политическите лидери в Република Сръбска и мюсюлманско-хърватската федерация Босна и Херцеговина. На лидерите на родените от Дейтънското споразумение държавни субекти на територията на бивша Югославия върховният представител, или както го наричаха местните - "губернатора", многократно се опитваше да внуши, че е необходимо да бъде създадена единна държава. Той умело съумя да използва дадените му широки правомощия от международната общност в Босна. В повечето случаи нестандартно и неформално британецът се стремеше да помогне на мюсюлмани, хървати и сърби да загърбят миналото и се обединят, за да поемат към ЕС и НАТО. Тези негови действия обаче не бяха оценявани еднозначно от етническите общности в региона. Присъствието на губернатора Ашдаун бе по-скоро нежелано от местните, които с нетърпение очакваха края на мандата му.

Политическото наследство и бъдещето на Босна вече са в ръцете на неговия приемник Кристиян Шварц-Шилинг. Бившият министър на пощите и съобщенията в правителството на германския канцлер Хелмут Кол и експерт по проблемите на Балканите заяви пред журналисти в Сараево, че ще продължи започнатото от предшественика си. 75-годишният германски дипломат определи като приоритетни задачи подписването на споразумение за стабилизиране и асоцииране с ЕС през 2006 г. и присъединяване на Босна към програмата на НАТО "Партньорство за мир".

Що се отнася до бъдещето на вече бившия "губернатор", наблюдателите са на мнение, че то, макар и непряко, ще продължава да бъде свързано с региона. В края на миналата година медиите в Сараево разпространиха информация, че Ашдаун се е сдобил с недвижими имоти в Босна. Едва ли обаче неспокойният му дух ще се отдаде на писане на мемоари, макар че богатата и изпъстрена с изключително интересни моменти биография на сър Джеръми Джон Дюран (Пади) Ашдаун наистина може да бъде извор на вдъхновение за авторите на шпионски романи и гарантирано да превърне книгата на живота му в бестселър. Според източници, близки до неговото обкръжение, лорд Ашдаун започва кариерата си като офицер

от Special Вoat Service (SBS) на Кралските военноморски сили. Той е отговарял за "специализирани операции" на британските командоси в Индонезия и Близкия изток, а през 1965 г., едва 24-годишен, оглавява отдел на SBS в Далечния изток. 1967 г. Ашдаун посреща в Хонконг, където усъвършенства познанията си по китайски език и местните диалекти. В този географски регион той организира широка агентурна мрежа, която събира и класифицира военноразузнавателна информация, а по-късно става и офицер за връзка между американските части в Индокитай и съюзниците им в Сайгон по време на виетнамската война.

През 1970 г. се завръща във Великобритания, за да получи нова задача - този път като командващ частите на SBS в Белфаст, Северна Ирландия. Това е и неговата последна мисия като военен. 2 години по-късно Пади Ашдаун напуска кралските ВМС и преминава на работа във "Форин офис", където за кратко придобива завидни дипломатически умения и бележи впечатляващи успехи на този фронт. За което получава заслужено признание и титлата "Сър" от кралицата през 2001 г. Медиите на Острова твърдят обаче, че това се дължи на добре изпипаното дипломатическо прикритие за същинската му работа в МI 6. Те мотивират своето твърдение с един секретен списък, съдържащ имената на 121 британски кадрови служители. Вероятно това е така, защото имиджът на бившия лидер на Либералните демократи във Великобритания не пострада дори и когато около личността му през 1992 г. избухна сексскандал. Като истински професионалист той умело успя да го тушира и даже извлече дивиденти в своя полза. Но това е история, в която никой, дори и таблоидите на Острова, вече не ровят. А този факт сам по себе си е достатъчно красноречив, когато става дума за бъдещи планове на личност от ранга на лорд Пади Ашдаун.
7
2703
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
14 Март 2006 07:53
Босна изпрати с облекчение Пади Ашдаун
С още по-голямо облекчение изпрати и Милошевич.
14 Март 2006 10:26
Не разбрах защо Босна трябва да остане цяла, а Сърбия не трябва; защо в Босна не може да има втора сръбска и втора хърватска държава, а в Косово може да има втора албанска...Кой лорд го знае това?
14 Март 2006 10:55
" мюсюлмани, хървати и сърби да загърбят миналото и се обединят, за да поемат към ЕС и НАТО. Тези негови действия обаче не бяха оценявани еднозначно от етническите общности в региона"
До автора на статията имам питане: Може ли да ми каже тези мюсюлмани в босна от какъв етнос са, какъв език говорят? До колкото съм чел по дебелите книги мюсюлманството е религия, която я изповядват много етноси и националности по света. Само в Босна що ги делят етносите на мюсюлмани, сърби и хървати, като по етнос и език всичките са сърбо- хървати, разликата е в изповядваната религия. Бошнаци -мюсюлмани, нещо като нашите помаци, сърби -православни християни и хървати-католици християни.

по провилно в статията да се напише "верските общности в региона"
14 Март 2006 11:53
@Mamut, защо ли си мисля, че въпроса ти ще остане без отговор? Нали трябва да се мисли преди да се пише? Очевидно автора на статията не е изпълнил условие 1, преди да я публикува!
14 Март 2006 15:21
Въздухар и стойкаджия. Тъпанар, досущ като във вицовете за ирландците. Веднъж беше казал, че югославската армия била втората по големина във Варшавския договор. Сигурно затуй наскоро го избараха на лорд. Лордо беше напълно подходящ за бърлога като Босна, по-добър кадия нема да намерят.
14 Март 2006 22:58
Като му прочетох автобиографията и разбрах, че е много ГОЛЯМ и заслужил МИРОТВОРЕЦ!
14 Март 2006 23:57
Явно в ХонгКонг и Индокитай кинезите и виетнамците са му разказали игрите.
Знаем за " ГОЛЕМИТЕ " успехи на англичаните и Американците в Индокитай, Китай и Индия
И сега е решил да заложи на мюсулманите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД