Камиони и таксита блокираха Бургас за 1 час вчера в протест срещу лошото състояние на пътната настилка. |
В централните зони движението бе блокирано от стотици таксита. "Това е невиждано сборище, да бяха отишли под прозорците на общината да му думкат на кмета", ядосваше се жена в един от градските автобуси, останал заклещен от протестиращите колони. Целият градски транспорт бе блокиран. На изходите на Бургас се образуваха километрични опашки от автомобили, чакащи да влязат в града. Полицейското присъствие бе рехаво, униформените не се намесиха в нито един момент.
Протестът бе организиран заради ужасното състояние на пътната мрежа в общината. Частният бизнес обвини кмета на града, че улиците са пълни с дупки, които амортизират колите и захабяват без време гумите им. Макар и под заплаха от протест, общината и вчера не бързаше с ремонта на улиците. Само на някои места асфалтът бе изронен като подготовка за кърпеж.
Подготовката за протестната акция започна още от сутринта, когато десетки камиони бяха паркирани в покрайнините на Бургас и зачакаха сигнал за началото на протеста. Те бяха изпратени от над 100 частни фирми. В авангарда на блокадата бяха и всичките камиони и коли на захарния завод "Победа", един от собствениците на който - Димитър Николов, е в ръководството на СДС-Бургас. Изрисувани с бисквити и вафли отстрани, отпред и отзад колите на "Победа", а и на другите фирми, бяха окичени с плакати срещу Йоан Костадинов: "Оставка на кмета", "Кмете, това ли ти е Европата?", "Стига ракия и дупки", "Комисионите са в дупките", "Данъци за граждани, пътища за аборигени". Повечето протестиращи коли носеха националното знаме и флага на ЕС. Някои бяха изписали по каросериите си с тебешир "Пътувам за Европа".
В 13.00 камионите се групираха. Първоначално започнаха да се движат с около 20 км в час и създадоха илюзията, че макар и бавно, движението из града няма да секне. Това заблуди много шофьори, които се бяха намърдали между колоните с надеждата да се придвижат някакси. В един момент, като по сигнал, тежките коли забиха спирачки и блокадата започна. Въпреки че тя създаде проблеми на много хора, протестиращи граждани срещу акцията не се забелязваха. Пътниците от автобусите мирно и тихо слязоха и тръгнаха пеша. Шофьори от леките коли се събираха на групички и обсъждаха международното положение. Ученици се забавляваха на гледката.
В 13.30 камионите започнаха да се изтеглят. Нито един униформен не използваше залегналите в правилника за движение стойки. Всички ръкомахаха и с думи опитваха да обясняват на шофьорите кой накъде да кара.