Държавата планира да построи 30 хил. къщи за ромите в 8 общини през следващите 10 г. Общините обаче останат тайна до последно, за да се избегне възможността ромите да струпат там временни постройки и да искат по-късно обезщетения. Това обясни зам. регионалният министър Димчо Михалевски, след като МС одобри програма за жилищата.
9000 от въпросните домове ще бъдат оборотни, а в другите 21 000 ще се настанят ромски семейства, за да се намали гъстотата на заселване в гетата.
Програмата е за 1.26 млрд. лв. Заделените средства за тази година са едва 3 млн. лв. 17% ще бъде приносът на общините във финансирането на проекта. Други 11 млн. лв. за построяването на още 204 жилища ще отпусне Европейската банка за възстановяване и развитие за тази година. Михалевски все пак уточни, че трябва да се търсят допълнително финансови източници.
Къщите за ромите ще бъдат съобразени с техния бит - ще имат огнище и обор за животните. "Отчетохме грешките с построените къщи в пловдивската "Шекер махала" и затова новите постройки ще бъдат по-малки, разположени в кръг, така че различните родове да имат контакт помежду си", допълни зам.-министърът. За това ги посъветвал българин, който 35 години живял в Швеция и познавал достатъчно добре етноса. В момента архитектите умували дали огнището да е вътре или на двора. Най-вероятно то ще бъде в центъра на кръга, около който ще се разположат ромските квартири. Мезонетите в пловдивската ромска махала приютиха хора и животни, а огън се палеше върху паркета, припомниха запознати.
Идеята е циганите да живеят при поносим наем. 100-те лева, които те трябва да плащат в "Шекер махала", се оказали непосилен товар за повечето семейства.
Самите роми ще бъдат ангажирани при строежа на къщите. Зам.-министърът дори препоръча да боядисват домовете си сами в ярки цветове. Имало дори идея да се намери банка, която да дава ипотечни кредити на ромите, така че да могат да купят социалните жилища от общините.
Михалевски няколко пъти подчерта вчера, че тази програма не цели да постави етноса в привилегировано положение, а да приравни неговия стандарт с останалите. Освен това програмата била част от по-голям план за решаване на жилищните проблеми на българите в нужда.
|
|