|
Борислав Ралчев |
Депутатите от управляващото мнозинство тепърва ще решават кое от имотните им декларации ще може да се публикува и кое не. Това се разбра вчера, след като парламентът прие на първо четене промени в закона за публичния регистър. Според текста данни, които конкретизират имуществото и доходите на висшите държавници, не се публикуват в медиите без тяхно съгласие. "Между двете четения ще се решава какво точно означава конкретизиране", обясни зам.-шефът на ПГ на НДСВ Борислав Ралчев. Според някои депутати конкретизиране е да се посочват адреси и банки, в които са съответните суми. Според други обаче не би трябвало да се съобщават и квадратури на апартаменти, както и цената им.
Спорният момент важи за декларациите, подадени до 31 декември 2004 г. В новите формуляри, които се подготвят, лични данни няма да се искат. За старите декларации се запазва старият режим за достъп, при който те се разгласяваха само чрез медиите. Достъпът до новите ще бъде напълно свободен и всеки ще може да ги прочете, като шефът на Сметната палата ще определя място и време за това. "До 31 декември 2004 г. формулярите са били много подробни и информацията в тях продължава да се съхранява", обясни Татяна Дончева от БСП.
Санкциите за лицата, неподали декларациите си в срок, вече ще бъдат от 800 до 1500 лв., вместо досегашните от 500 до 1000 лв. При повторно нарушение глобата ще е 2500 лв., вместо досегашните 2000. | |
Въпреки препоръките от ЕС промените не предвиждат публикуването на декларациите в интернет с мотива, че Сметната палата в момента не разполага с технически възможности за това. "Публикуването в интернет не е нито скъпо, нито сложно", опонира Мартин Димитров от ОДС.