:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,791,119
Активни 698
Страници 17,993
За един ден 1,302,066
Анализ

Шевес - принцът на коалиционния мир

Случаят с израелския лобист ни показа технологията на настоящата власт. 8:5:3 се дебнат по министерствата и когато едната страна много се ядоса - скандалът става и обществен
Снимка: Велислав Николов
Ивайло Калфин се опита да минимализира негативите по случая "Шевес", като контраатакува с идеята парламентарна комисия да разгледа всички лобистки договори, сключвани и от предишните правителства. НДСВ, разбира се, ще гласува против. Може и ДСБ да не са съгласни, защото има договори и от кабинета на Костов. Т.е. комисията едва ли ще се състои.
В петък външният министър Ивайло Калфин се опита да сложи точка на случая "Шевес" в парламента, но го направи неубедително. Той дори не събра смелост да съобщи на депутатите точно кой чиновник е наказан за издънката и с какво. Каза само, че са наложени дисциплинарни наказания. И в този случай, както по време на целия скандал с лобиста, журналистите трябваше да вадят с ченгел признанията му. Оказа се, че след едноседмични заседания дисциплинарният съвет във Външно не е намерил виновник. Само шефката на правната дирекция е смъмрена, защото можело да бъде по-взискателна. Това е изход, с който могат да се съгласят само наивници. Точката на Калфин може да се окаже запетайка, а бомбата "Шевес" да продължи да цъка. И сигурно ще бъде изваждана на светло при всеки удобен повод оттук нататък - предстоят ни два мониторингови доклада, решение за датата на членството и решение за предпазните клаузи.

Калфин рицарски се нагърби с доста, даже с всички негативи от скандалния случай. Той не намери смелост знаково да уволни дори един чиновник от ведомството си или пък да поиска оставката на заместника си Любомир Кючуков, който го е подвел. И президентът Георги Първанов панически се разграничи от случващото се в желанието си по никакъв повод името му да не се свързва с Шевес. Калфин обратното - непрекъснато върви след събитията, очаквайки да му се размине - така стана с огласяването на договора, на сумите в него, на състава на комисията и т.н. Това показва не само липса на PR-стратегия, но и издава гузност. Сега като че ли пак очаква да му се размине...Докато не прочетем статия в "Ди Велт" или в "Шпигел".

Важни и тежки въпроси така и не получиха отговор след разразилия се скандал с Шимон Шевес, чиято офшорка спечели търга за лобиране в ЕС. Може би най-важният от тях е как работи екипът на Калфин.

За всички е ясно, че там нещо куца.



Напрежението между зам.-министрите,



което припламна около списъка с посланическите назначения, сега отново стана видимо - евроминистърката Кунева и двете жълти зам.-министърки Гергана Грънчарова и Евгения Колданова не скриха, че скандалният договор е държан в тайна от тях. А това роди куп подозрения. Някои от тях рикошираха дори до най-високия пост в държавата.

От друга страна, е ясно, че екипът на Калфин можеше да бъде притиснат да признае подробностите на договора само след като документът беше изваден от Външно чрез много вътрешни хора. Това обаче е сериозен симптом за здравето на дипломатическото ни ведомство, което има отношение и към националната сигурност.

Не получи отговор и въпросът дали все пак Шевес има чисто съдебно минало или не. И дали декларацията му за това е вярна. Както знаем, за невярно подадена декларация се носи наказателна отговорност и Калфин обеща да даде случая на прокурор, ако се установи подобно нещо. До края на март Шимон Шевес трябваше да представи този документ и да изчисти името си окончателно. Той обаче не го даде и така остави топката в министъра.

Дори и да е вярна версията на лобиста, че има само административно наказание, което се заличава от досието му година след това, остават другите въпросителни - какво е декларирал като съдебно минало Шевес при подписването на по-старите договори с Велчев през периода 2003-2005-а. По уверенията на МФ те са сключени по ЗОП, макар и позовавайки се на клаузата за изключителни събития, която избягва конкурса. Законът обаче изрично изисква спечелилият кандидат да не е съден. Точно в този период Шевес вече е бил осъден от окръжния съд в Тел Авив, после делото е поето от Върховния съд на Израел. Когато Калфин каза "а" с намека си, че ако се проучат старите договори, ще излязат доста интересни неща, хубаво беше да каже и "б".

В поведението и обясненията на Външно има още една много слаба страна, на която тепърва ще се търсят логични отговори. Според договора, раздаден на журналистите, авансовата вноска от 260 000 евро е трябвало да бъде внесена по сметка на Шевес в швейцарска банка "до 5 работни дни от датата на подписване на договора". Парафите на Калфин и Шевес са от 13 март. Спорно е кога точно изтича крайният срок - дали на 18 или на 20 март. Според Калфин не е преведен и лев, защото "пропускът" бил хванат веднага. Дори да е така, министърът не можа да подкрепи тази теза с документ или поне с писмо, с което предупреждават Шевес, че договорът му временно се анулира до запълване на празнотите. Добре щеше да бъде, ако в тази седмица, а не месец по-късно под натиска на медиите беше наказана шефката на правна дирекция. Или поне ако имаше някакъв друг знак, че това е вярно.

Напротив, в обясненията на екипа на Калфин има съмнителни противоречия. Зам.външният министър Л.Кючуков обясни по-рано, че са бързали много да подпишат договора заради "необходимостта да се предприемат тези действия, предвид както ратификационния процес, така и подготовката на мониторинговия доклад". Тогава твърдеше, че на израелския лобист не е платено заради разразилия се скандал със свидетелството за съдимост. Проверка в архива показва, че медиите научиха за Шевес на 20 март късния следобед, а скандалът гръмна едва на следващия ден с пресконференция на ДСБ. Странно е, че Шевес няма никакви финансови претенции към Външно при действащ договор с предвидени неустойки в него. Всичко някак много бързо и безболезнено се реши, като че ли на принципа "пито-платено".

Калфин трудно може да убеди депутатите и че задачите, които са възложени на лобиста в приложението към договора, е можело да бъдат свършени само от него. В голямата си част намеренията му се базират на действия и контакти, които трябва да му бъдат осигурени от българските посланици и аташета.



Лобистът планирал да направи въпросник,



който нашите дипломати постоянно ще попълват, за да обновяват базата данни за лица, с които може да се контактува в съответните държави от ЕС. Това, впрочем, е честа практика и при други договори, които Външно сключва с чужди фирми.

Лавината, която тръгна от договора с Шевес, заплашва да увлече и други политици (жълти и сини) в скандал в най-неподходящото за членството ни в ЕС време. На това разчита и Калфин, който вече обяви, че в архива на Външно има 50 договора за посреднически или лобистки услуги по времето на кабинетите "Костов" и "Сакскобургготски". Той предложи създаване на парламентарна комисия, но не за да се изясни истината и за да има повече прозрачност, а за да сплаши опонентите си. В медиите се прокрадна обща сума по пазените в дълбока тайна лобистки договори за приблизително 4,5 млн. лв. (2,1 млн. лв. от тях официално са декларирани). Оказа се, че и президентът Първанов е ползвал чужди лобисти, въпреки че се изказа, че не подкрепя подобна практика.

Със сигурност НДСВ ще бойкотират инициативата за комисия, Соломон Паси вече даде знаци в тази посока. Независимо че не може да се говори, че жълтите имат единно мнение по случая. В крайна сметка именно техният финансов министър Милен Велчев е работил с лобиста - факт, който също дълго и мъчително беше отричан, докато накрая Велчев не беше принуден да признае, че е работил с лобиста. И за да излезе от ситуацията, зае героична поза: "Познавам се с Шевес и не се срамувам от това!".

От друга страна, именно среди от царската партия направиха така, че историята около Шевес да бъде раздухана. В политически смисъл това беше червена лампа към коалиционния партньор БСП : "Внимавайте! Дебнем ви!"

В крайна сметка като знак за заздравяване на коалицията може да се роди нещо отдавна лелеяно - закон за лобизма. Така едновременно ще останат доволни Доган (защото ще легитимира обръчите си), Станишев (защото ще запази властта си) и Сакскобургготски (защото ще се потулят стари сделки и договори - слабото му място). Най-накрая ще се окаже, че Шевес е най-добрият лобист за лобисткия закон у нас. И от жаба ще се превърне в принца на коалиционния мир.
 След като скандалът бе претупан на бърза ръка, Шимон Шевес приложи класически трик - изненадващо благодари за извинението, което получил от българското правителство след развалянето на договора. От офшорката на бизнесмена - "Ай Джи Интернешънъл", разпространиха чрез БТА, че "приемат извинението на българското правителство". Властта бе поставена в глупавата ситуация да отрича.
6
2519
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
10 Април 2006 23:34
И без да четете "Ди Велт", "Шпигел" или "Билд", е ясно, че управляващата антинародна коалиция в България се състои от всички парламентарно представени партии, без 1/2 АТАКА.
11 Април 2006 00:52
Добре написано. Само не разбрах защо не е еврейски а израелски бизнесмен? Се пак той тук е работил с евреи само...
11 Април 2006 01:12
Шевес е само върха на айсбега. Колко още батаци има в тая коалиция, която отгоре на всичко, мисля че е антиконстуционна. ДПС е антибългарска партия, а БКП е на власт с неин мандат. Мандата пък е купен с пари крадени от народа.......
11 Април 2006 08:39
При социал(комсомолл)демократите е така
11 Април 2006 09:36
Пред чисто новия, демократично избран измежду много кандидати, главен прокурор Велчев напоследък възникнаха (или ще възникнат) три "казуса":
1) Държавната тайна на соломон пасито
2) Държавната корупция на бекапето
3) Двата шамара на шосето
По първия немало доказателства.
По втория нема да има доказателства
Остава третия. Трети път - майка и баща
11 Април 2006 13:29
Не искам да слушам повече за евреите! Писна ми! Навсякъде са. Болни са. Фанатизирани са!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД