Общината е монтирала информационни табла с картата на София по централните улици, но това не е достатъчно за добрата ориентация на гостите на столицата. |
Че София е истинска джунгла и няма никакви ясни ориентири дори за столичани, камо ли за чуждите туристи, признават както от Столична община, така и представители на туристическия бранш. Едва сега обаче се предприемат първите стъпки това положение да бъде променено.
Преди година Столична община започна да поставя
картата на мрежата на градския транспорт на част от спирките
"На над 200 спирки вече има карта с маршрутите на всички видове надземен транспорт и метро", твърди зам.-кметът по транспорта Велизар Стоилов. Отскоро могат да се видят и табла с графика на определено превозно средство. Софиянци се радват и на още една придобивка - електронни табла, които дават информация до колко време превозното средство ще дойде на спирката. На тях също скоро трябва да бъдат поставени схеми за движението на градския транспорт. Амбицията на общината е всяка година да слага по 50 подобни електронни табла.
Карти на София се продават по будките и реповете. По-редно е обаче да се раздават безплатно и всеки софиянец и гост на столицата да има достъп до тях. "За съжаление нямаме достатъчно средства", отговаря Велизар Стоилов.
В превозните средства са разлепени табла с маршрута на определения автобус, но няма никакви връзки с други маршрути. "Такова информационно табло с връзки и възможност за прехвърляне се разработва в момента", твърди шефът на компанията за градски транспорт Николай Костов. Според Велизар Стоилов пък
в 100 автобуса има LCD дисплеи с информация за маршрутите
На тях ще може да има реклама, за да има възвръщаемост на парите. Разработва се и информационна система за трамваите по подобие на тази в метрото - говорител ще обявява спирката, следващата и каква връзка може да се направи с друго превозно средство.
До края на април ще бъде обявен конкурсът за отдаване на 1500 спирки на градския транспорт на концесия. Към кандидатите са заложени изисквания на всяка спирка да има табло с мрежата на градския транспорт на български и английски, а на 100 от тях да има интернет, през който пътниците да се информират за маршрутите и графика. Концесионерът ще плаща такса от 200 000 евро на година, а ще печели от реклама по спирките.
"По няколко улици в центъра са поставени и информационни табла с картата на София и обозначение къде се намира в момента човекът", твърди Велизар Стоилов. Те са около 50 и са монтирани по бул. "Витоша", "Граф Игнатиев", "Патриарх Евтимий" и "Св. Неделя".
Особено голям проблем за туристите е
липсата на табели или пък това, че са само на кирилица.
За 24 май ще бъдат поставени 20 информационни табла на големи паметници на културата. Те ще бъдат в кафяво и ще дават информация за историята и архитектурата на емблематични софийски сгради. Общината планира да кандидатства за финансиране по европейските фондове, за да бъдат подменени и всички улични табели с надписи и на латиница. За целта са нужни няколко милиона евро. "Ние ще сме първата страна в ЕС с кирилица, надяваме се да получим средства от еврофондовете да подменим табелите", обяснява Велизар Стоилов.
"На този етап информацията се движи само благодарение на инициативността на туристическите агенции и хотелите", признава и зам.-кметът по образованието, културата и туризма Йорданка Фандъкова. Отскоро към кмета Бойко Борисов работи консултативен съвет по туризъм с участието на хора от общинската администрация и от туристическия бранш. Те изготвиха стратегия за развитие на туризма до 2015 г., която трябва да бъде приета от общинския съвет. Част от този план за действие е създаването на туристически информационен център в градинката при "Кристал", който трябва да заработи до края на годината. След това общината се надява да направи подобни центрове на летището и централната автогара. Освен диплянки, брошури и карта на София там ще има и интернет терминал с всякаква информация. Подготвят се
дневни и нощни туристически обиколки с открити двуетажни автобуси
Засега се обсъжда маршрут от "Кристал" през площад "Св.Неделя", площад "Независимост", площад "Ал.Батенберг", Народно събрание, "Александър Невски", "Орлов мост", бул. "България", Националния исторически музей, НДК и обратно до "Кристал". Фирмите, които ще возят туристите по маршрута, ще бъдат избрани с конкурс.
Общината смята да се договори с мобилните оператори за създаването на мобилен гид - на даден телефон туристите да получават информация за интересуваща ги историческа сграда или паметник на културата. Подготвени са и маршрутите на пешеходни турове. Те ще бъдат обявени на специални табла с карта и информация какво може да се види по тях. Така туристът ще може да се ориентира и без помощта на гид.
Засега обаче единствената помощ на туристите са картите, които се раздават в хотелите и туристическите агенции. "Географските карти на столицата, които стоят в хотелите, както и повечето ни промоционални материали, са на български език, как може да се оправи един чужденец с тях", пита Илиян Иванов, председател на Националния хотелиерски мениджмънт клуб. Наскоро той попаднал на брошура за София, която освен че не отговаряла на изискванията за такъв тип материали - била формат А4, обяснявала най-подробно как да се стигне до Копривщица.
"Не във всички хотели предлагат карти за гостите си, дори в някои от петзвездните няма такива. Да не говорим и че всеки трябва да си ги закупи, вместо да се разпространяват свободно", коментира и председателят на Българската туристическа камара Цветан Тончев. Според него табелите, ако въобще ги има, са твърде недостатъчно. Информацията по спирките вече е горе-долу добра, но градският транспорт си остава на лошо ниво.
"Представете си, че един чужденец иска да отиде от центъра до Студентски град. Как може да разбере кой автобус да хване, освен по номера 280, който няма как да знае?", пита риторично бившият зам.-министър на културата и туризма Димитър Хаджиниколов. Според него дори и да разполага с идеална карта на града, той
няма как да се оправи, тъй като всичко е на кирилица.
Същото е и с табелите в София. Според Хаджиниколов столицата ни е единствената сред останалите европейски държави, която няма единна информационна система. Летищата ни той дори не желае да коментира. "Терминалите ни в Бургас и Варна, пък и тези в София са изостанали по начина си на организация с десетки години от тези в Европа", казва той.
Самите чужденци също откровено признават за трудностите, с които се сблъскват при идването в столицата ни. Турист от Лондон с карта в ръка объркано пита екипа ни къде се намира в момента и как може да стигне до църквата "Ал. Невски".
"Столицата ви не е позната като туристическа дестинация така, както другите европейски столици - Рим, Будапеща и т.н.", казва и Емануел Розлер от борда на директорите на "Грандхотел София". Според него е крайно време столицата ни да си има модерна информационна система, ако иска да е в крак със световните процеси.