Повечето от демонстрантите в Лос Анжелис са испаноговорящи. Стотици хиляди излязоха на митинги в американските градове в протест срещу новия имиграционен закон. |
Стотици хиляди бежанци и техни поддръжници изпълниха улиците на десетки градове като Атланта, Вашингтон, Ню Йорк и Хюстън в протест срещу блокирането на имиграционния закон, който би разрешил оставането им в страната и узаконяването на статута им. В петък след серия доста озлобени диспути Сенатът не можа да се споразумее за алтернативната мярка. Сега всички незаконно пребиваващи ще бъдат принудени да напуснат държавата, тъй като по-рано Конгресът прие закон, който обявява нелегалното пребиваване за углавно престъпление.
Мнозинството от
демонстрантите са испаноговорящи
Според тях те заслужават да получат своя дял от американската мечта, защото са гръбнакът на американската икономика. И наистина производството на кланиците в Северна Каролина и Далас намаля с 28% само защото имигрантите излязоха на улицата да протестират, вместо да си стоят по работните места и да колят добичета.
Не е уточнено колко губи американската държава от присъствието на имигрантите. Между 55% и 65% от тях плащат данък общ доход и социални осигуровки, които се удържат направо от заплатите им. Тези от тях, които си купуват недвижимо имущество, плащат също и данък сгради. Но пък, от друга страна, те ползват безплатно образование за децата си и безплатна медицинска помощ. Според Центъра за проучване на имиграцията всяка година държавата губи по $2700 на домакинство.
Бежанците твърдят, че присъствието им с нищо не застрашава американските граждани, защото те поемат работата, която никой друг не иска да върши - нискоквалифициран тежък труд срещу не особено високо заплащане.
За някои американци обаче това съвсем не е така. Нелегалните представляват заплаха за 49-годишния строителен работник Майкъл Уилямс от Лос Анжелис, който вече 3 месеца си търси работа. По принцип дневната надница на Майкъл е $100.
Бежанците обаче подбиват цените
Всички места за строители са заети. От това бедните обедняват, докато работодателите забогатяват, защото наемат работниците на понякога трикратно по-ниски цени. Или казано в цифри: работниците в САЩ губят $278 млрд. годишно, докато работодателите печелят $300 млрд. Бежанците се хващат на работа срещу много по-ниски надници, с което подбиват цените на трудовия пазар. Освен това те заемат работните места на американците. За периода 2000-2005 г. безработицата сред неквалифицираните американци е нараснала с около 3 на сто.
Другата страна на монетата е, че с парите, спестени от заплащането на нелегалните, работодателите отварят нови предприятия и заводи, с което се осигуряват нови работни места. В по-западналите райони предприятията успяват да се закрепят и да не фалират само благодарение на евтината работна ръка.
На фона на кипящите страсти статистическите данни за нелегалните имигранти са изненадващо незначителни. По-малко от
5% от 148-те млн. трудещи се в Америка са нелегални
Сумата, заработена годишно от незаконно пребиваващи чуждестранни граждани, е $21.5 млрд, което е равностойно на един допълнителен работен ден за цялата година.
"Знаем, че цялостният икономически принос на имигрантите е доста нисък", констатира Джордж Борхас от Харвардския университет.
Но този малък принос е от огромно значение за преразпределението на благата. Движението на нискоквалифицирани и необразовани имигранти през граница може да не представлява заплаха за американците с висок обществен статус и университетско образование. Те обаче са равносилни на обществена смърт за нискоквалифицираните и необразовани и американски граждани.
Мексиканецът Хосе Кастро има свое виждане за нещата. Той не смята, че е отнел работата на някой американец. Според него американските граждани не желаят да се хващат на неговата работа, защото я намират за тежка и ниско платена.
"Откакто работя в тази фирма, съм виждал много местни да започват работа. Но те просто не издържат. Американците идват, хващат се да работят като носачи, поработват една седмица и се отказват, защото им се вижда много трудно. Те са разглезени", споделя той и с махване на ръката се присъединява към многохилядния митинг на протестиращите имигранти.