Мъките на Доминик дьо Вилпен срещнаха малко съчувствие сред представителите на бизнессредите във Франция. Провалът на неговия закон за първото назначение на младежите не трогна нито един индустриалец. Краят на двумесечните студентски бунтове обаче бе посрещнат с всеобща въздишка на облекчение.
В понеделник президентът Жак Ширак обяви, че законът ще бъде заменен от други мерки, с помощта на които да се намали безработицата сред младите. В изявлението си той внимателно отбягваше думи като "оттегляне" и "отмяна" на закона, за да спести срама за премиера Доминик дьо Вилпен.
Кризата разклати много сериозно авторитета на Вилпен и уби почти всяка надежда, че той ще успее да спечели президентския пост. В същото време тя обедини, поне временно, левицата и разедини управляващия Съюз на народното движение.
Промените в трудовото законодателство не само срещнаха остър отпор сред студентите, но и получиха слаба подкрепа от работодателите, въпреки че те бяха замислени именно за тяхно улеснение. Идеята беше да им се даде възможност да избегнат част от ограниченията на френския пазар на работната ръка.
От федерацията на френските законодатели "Медеф" заявиха, че се надяват промените, обявени в понеделник, да сложат най-сетне край на кризата, "която накърни доверието на чуждестранните инвеститори към страната". Още преди месец шефката на федерацията Лоранс Паризо изказа
съмнение в благонадеждността на идеята
на правителството да реформира трудовото законодателство, като визира една-единствена група от работната сила на страната, базирана на възрастовия критерий, а именно хората под 26 г. Завчера федерацията обяви, че все още има надежда "за провеждането на реформите, необходими за модернизирането на трудовото законодателство на страната".
Един от съуправителите на веригата хипермаркети "Льоклер" - Мишел-Едуар Льоклер, заяви миналата седмица, че за него законът за първото назначение е "некачествен продукт с много дефекти". Льоклер обясни, че за него този закон е бил съставен небрежно и е некадърно пласиран от кабинета. Според закона работодателите могат до две години да уволнят без обяснение и без обезщетение служителите до 26-годишна възраст. Льоклер сподели, че изпитва единствено облекчение от провала на този закон.
"Тази сага създаде
жалък имидж на Франция пред света
Слава богу, че свърши. Правителството и кабинетът загубиха огромна част от авторитета си."
Веригата "Льоклер" е мрежа от независими собственици на хипермаркети, в която работят 85 000 души. 91 процента от тях са на постоянни трудови договори. "Ако един работодател пожелае да уволни служител, винаги ще се намерят вратички, ако ще и да е на постоянен договор, така че не виждам смисъл в новия закон", казва Льоклер. Възможно е за по-малките предприятия обаче договорът за първото назначение да е от полза, признава бизнесменът. Дребният бизнес може би няма достатъчно средства за съдебни битки с уволнени служители.
От гледна точка на крупните бизнесмени много по-добро решение на безработицата сред младите е да се намалят разходите при назначението им, отколкото да се улесни тяхното уволнение. Реформите могат да бъдат проведени, но е нужно да бъдат по-добре обяснени на хората. Или както Льоклер казва: "Французите са наясно, че светът се променя, и знаят, че е нужно да бъдат в крак с времето."
Би трябвало да са нещастни младежите, на които ще им е по-трудно да си намерят работа, но те са заети да политиканстват и демонстрират, а и вероятно искат да получават заплата, вместо да работят.
_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?