:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,774
Активни 776
Страници 24,339
За един ден 1,302,066
Протест

Френските индустриалци са щастливи от края на кризата

Отменянето на закона за първото назначение предизвиква единствено облекчение сред бизнессредите
Снимка: Ройтерс
Премиерът Доминик дьо Вилпен бе във видимо лошо настроение, след като плановете му бяха провалени.
Мъките на Доминик дьо Вилпен срещнаха малко съчувствие сред представителите на бизнессредите във Франция. Провалът на неговия закон за първото назначение на младежите не трогна нито един индустриалец. Краят на двумесечните студентски бунтове обаче бе посрещнат с всеобща въздишка на облекчение.

В понеделник президентът Жак Ширак обяви, че законът ще бъде заменен от други мерки, с помощта на които да се намали безработицата сред младите. В изявлението си той внимателно отбягваше думи като "оттегляне" и "отмяна" на закона, за да спести срама за премиера Доминик дьо Вилпен.

Кризата разклати много сериозно авторитета на Вилпен и уби почти всяка надежда, че той ще успее да спечели президентския пост. В същото време тя обедини, поне временно, левицата и разедини управляващия Съюз на народното движение.

Промените в трудовото законодателство не само срещнаха остър отпор сред студентите, но и получиха слаба подкрепа от работодателите, въпреки че те бяха замислени именно за тяхно улеснение. Идеята беше да им се даде възможност да избегнат част от ограниченията на френския пазар на работната ръка.

От федерацията на френските законодатели "Медеф" заявиха, че се надяват промените, обявени в понеделник, да сложат най-сетне край на кризата, "която накърни доверието на чуждестранните инвеститори към страната". Още преди месец шефката на федерацията Лоранс Паризо изказа



съмнение в благонадеждността на идеята



на правителството да реформира трудовото законодателство, като визира една-единствена група от работната сила на страната, базирана на възрастовия критерий, а именно хората под 26 г. Завчера федерацията обяви, че все още има надежда "за провеждането на реформите, необходими за модернизирането на трудовото законодателство на страната".

Един от съуправителите на веригата хипермаркети "Льоклер" - Мишел-Едуар Льоклер, заяви миналата седмица, че за него законът за първото назначение е "некачествен продукт с много дефекти". Льоклер обясни, че за него този закон е бил съставен небрежно и е некадърно пласиран от кабинета. Според закона работодателите могат до две години да уволнят без обяснение и без обезщетение служителите до 26-годишна възраст. Льоклер сподели, че изпитва единствено облекчение от провала на този закон.

"Тази сага създаде



жалък имидж на Франция пред света



Слава богу, че свърши. Правителството и кабинетът загубиха огромна част от авторитета си."

Веригата "Льоклер" е мрежа от независими собственици на хипермаркети, в която работят 85 000 души. 91 процента от тях са на постоянни трудови договори. "Ако един работодател пожелае да уволни служител, винаги ще се намерят вратички, ако ще и да е на постоянен договор, така че не виждам смисъл в новия закон", казва Льоклер. Възможно е за по-малките предприятия обаче договорът за първото назначение да е от полза, признава бизнесменът. Дребният бизнес може би няма достатъчно средства за съдебни битки с уволнени служители.

От гледна точка на крупните бизнесмени много по-добро решение на безработицата сред младите е да се намалят разходите при назначението им, отколкото да се улесни тяхното уволнение. Реформите могат да бъдат проведени, но е нужно да бъдат по-добре обяснени на хората. Или както Льоклер казва: "Французите са наясно, че светът се променя, и знаят, че е нужно да бъдат в крак с времето."
24
1862
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
11 Април 2006 22:44
Би трябвало да са нещастни младежите, на които ще им е по-трудно да си намерят работа, но те са заети да политиканстват и демонстрират, а и вероятно искат да получават заплата, вместо да работят.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
11 Април 2006 22:49
не знам колко са щастливи днес френските индустриалци, но е сигурно че утре ще плачат с едри сълзи...
12 Април 2006 00:59
"...президентът Жак Ширак обяви, че законът ще бъде заменен от други мерки, с помощта на които да се намали безработицата сред младите. В изявлението си той внимателно отбягваше думи като "оттегляне" и "отмяна" на закона, за да спести срама за премиера Доминик дьо Вилпен." Край на цитата
Дали за да избегна срама му или утре, като ги нахендрят с "другите мерки" да може да каже: "а-а-а-а, кой е казвал нещо за "оттегляне" и "отмяна"?
12 Април 2006 01:19
Ами, като си нямат французите "Тричленка"/Правителство+Работодатели+Синдикати"- като в България/, през която да минава всеки проектозакон от трудовото законодателство- така ще е във Франция!
12 Април 2006 05:41
След тази случката французите нямат никакъв шанс за оправия. Безработицата сред младите ще продължава да е 25 %, че и повече.

Колкото и да ви е неприятно да го чуете - не е измислен друг начин за просперитет в една държава освен конкуренцията. В страна в която няма конкуренция на работната сила и ви вързват ръцете с навлеци от които нямате шанс да се отървете в близките десетилетия икономиката няма да се оправи.
12 Април 2006 06:32
Браево на франсетата. Гледайте и се учете.........
12 Април 2006 06:52
Научете най-сетне малко английски. To be happy with не може да се превежда буквално 'щастлив съм от', а 'доволен съм от'.
*
На времето Людмила Живкова се беше амбицирала да пропагандира своята смес от маркссизъм и окултизъм и издаваше списание на английски. То беше изпратено на лондинските редакции, но беше върнато от "Таймс" с думите, че не може да се чете. След това - Джимо трябва да помни - имаше бурни събрания за качеството на превода. Но като гледам Вас, резултатът е нулев.
12 Април 2006 09:30
Нели, , няма нужда да им правиш ограмотяване. Те ще разберат за какво става дума след като останат гладни. Тогава ще пла4ат за Саркози, ама ще бъде късно.
12 Април 2006 09:44
Двама селяни тръгнали на пазар в града. Наближили града и хоп - на пътя едно гумно. Единия вика на другия: "Ще ти дам 5 паре ако го изядеш" Оня решил че с 5 паре че си купи яре и се съгласил. Стигнали още по-близо и що да видят - второ лайно. Първия селянин си мисли: аз сега нема да мога да купя брашно и жената... А втория си мисли: Лелее, струваше ли си тоя резил, сега че ми викат Гого Говното цел живот... и прочие, па рекъл: "Искаш ли сега ти да го изядеш, а аз че ти върнем тия пет паре" - и ги показал в шепа. Така и направили.
След малко единия се обадил:
- Абе Гого що ги ядохме с тебе ние тия лайна?
12 Април 2006 09:58
А, френските работодатели си имат персонал, защо да им пука. При това положение едва ли ще назначат нови хора, статуквото ще се запази.
Френските фирми, възползвайки се умело от глобализацията, извършват истинска експанзия, като купуват или поглъщат фирми в чужбина. Създават се работни места, но... не и във Франция. Затова е и тази индиферентност към новия закон, засегнати са единствено дребните работодатели. Парадокс - френските бизнесмени се оправят отлично с глобализацията (което им носи добри печалби), а френските наемни работници си живеят в техен си свят отпреди 20 години. Това не важи за високоплатените служители в мултинационалните компании, а за тези, които разчитат на държавна работа до пенсия. Един отлично квалифициран мениджър едва ли ще остане без работа.
12 Април 2006 10:10
Нагледен пример за състоянието на българската преса. Статия, публикувана в новинарската част на чуждестранен вестник (подписана от редакцията, а не от автор) бива пре-публикувана у нас на страницата за коментари и анализи... И като си помисли човек, че по другите издания е още по-зле!
12 Април 2006 12:12
Абе големи отворковци сте всички, особенно Нелката и Круелката.
Ето тук е казано, защо не се харесва закона:
...Според закона работодателите могат до две години да уволнят без обяснение и без обезщетение служителите до 26-годишна възраст....
Не става въпрос толкова за уволненията, а за обезщетенията.
Тъй като работните места зависят от състоянието на производството и от търсенето и предлагането то действително една по-либерална система дава възможност и на работодателите по-лесно да се освобождават от работещите, така, обаче се освобождават повече места и тези работещи могат по-лесно да намерят нова работа. Така например навремето в САЩ общо взето безработен намираше работа за 6 месеца, докато в Европа - за 2 години.
Тука има едно голямо ОБАЧЕ.
1. Ясно е, че младите до 26 години нямат нужния стаж и опит. Те винаги ще бъдат измествани от тези с по-голям опит и има голяма вероятност никога да не добият този опит.
2. Дали мобилността е много полезна за производството.
В САЩ след всяка смяна на шеф следва реорганизация. В много от случаите новият шеф идва с нова концепция и изоставя всичко, което е работено при стария, уволнява повечето от висшия персонал. Така се загробва труд за милиони.
Япония е страната където служителите са направо закрепостени към предприятията си. Те прекарват целият си живот в едно предприятие. Не съм чул да имат голяма безработица. В същото време произвеждат продукти с много, ама много по-високо качество от американските - колите им в степени по качествени от американските, превъзходна електроника, бяла и черна техника и какво ли не. Сега изнасят заводите си за коли в Америка. И америнаците ще ги оплескат.
GM произвеждаше Prism точно копие на Тойота Корола. Ама от пръв поглед се вижда, колко японската е по-качествена. Също Крайслер произвеждаше Талон, точно копие на Митцубиши Еклипс, ама само като ги погледните и се вижда, че японската е по-качествена.
Същото важи и за европейските коли, които са по-качествени от американските с малки изключения като Фиат.
Така например Мерцедес трябваше да вложи по 1000 евро на всяка внесена кола на Крайслер, за да я вкара в германските норми за качество.
Така, че отворковци от форума нещата не са толкова ясни, колкото изглеждат.
12 Април 2006 12:56
Марксе,
Говорейки за мобилност монетата има две страни - работник и работодател. В случая става дума само за правата на работника - обезщетения при уволнение, високи осигуровки и т.н. Това са задължения на работодателя, но ако работникът пожелае да напусне за него няма никакви последствия, независимо от това, че работодателят може да е вложил средства в неговата квалификация и се нуждае от него. Като говорим за качество - няма работодател, който да не иска да задържи квалифицирания работник и за да го задържи ще му плаща повече. От друга страна има пречки да се избави от некадърния и мързеливия, най-малкото трябва да му плати обезщетение.
При това положение не виждам как един работодател ще рискува с млад работник без опит и препоръки. Тук изключвам випускниците от висшите училища, за които писах вчера.
12 Април 2006 13:45
Ma Kruelke ma de Vilke
....ако работникът пожелае да напусне за него няма никакви последствия, независимо от това, че работодателят може да е вложил средства в неговата квалификация и се нуждае от него....
1. Работодателите обикновенно не влагат никакви средства за неговото развитие.
Напоследък искат не само докторска, ами и пост-док не знам колко години.
2. Случаите при които работодателите искат напускането, особенно в либералните икономики, са много повече отколкото обратното.
Аз ти обясних по-горе какво е в САЩ. Ама ти не можеш да ми обясниш защо икономики, които са най-малко либерални, като Японската, а сега вече и Корейската и Китайската произвеждат най-много и най-качествено.
Докато американците с тяхната мобилност и гъвкавост, си закриха почти цялата битова електроника, а сега и автомобилостроенето им отива на кино, а и много други отрасли. Това не е само, заради цените, защото една японска кола не е по-евтина от американската, да не говорим за битовата електроника.

12 Април 2006 13:57
Марксе,
Тука вече говориш наизуст. Нали живея с най-либералната икономика в Европа. Има курсове за квалификация и още как!
После, за различните позиции има различни изисквания. За длъжност техник ти искат точно диплома от колеж, а не бакалавърска степен.
Е какво, излиза, че при либералната икономика работодателят едва ли гледа да се отърве от работника и да го "прекара". Ама няма такова нещо! Като му трябваш те държи! А от тебе зависи дали ще му трябваш или не.
12 Април 2006 15:09
Kruelke
Ти не ми отговаряш на въпросата, който 2 пъти задавам., ами ми обясняваш някои въпроси от психологията.
Защо най-нелибералните икономики като Япония, произвеждат най-много и най-качествено. Ирландия е пича въшка нея не я броя.
12 Април 2006 15:09
Хей, Маркс, случайно да имаш данни за процента на безработица в "почти закритата" американска икономика? Както и за тоя в "проспериращите" Германия и Франция? Ако не, попитай не е срамно, ще те осветлим .
12 Април 2006 15:59
Марксе,
За колите е вярно, японските марки (особено Тойота) намират отличен прием на пазара. Форд обаче също се купуват. Френските коли често са фрашкани с електроника и точно тя може да прави мизерии при иначе добрите други показатели. Италианците по-трудно го докарват на качество.
Битовата електроника постепенно се изнася на изток. Даже добрите марки вече сглобяват там.
Китайската икономика по отношение на трудовите взаимоотношения е не либерална, а направо див капитализъм. Ако кажеш на някого в България, че трябва да работи като китаец в Китай и да получава същата средна заплата едва ли ще ти се зарадва много.
Южна Корея го докара до днешното икономическо развитие точно по либерален образец.
12 Април 2006 17:37
Тъй като въпросът е повече икономически отколкото политически, а в нашия случай едното зависи от другото и обратно, то моля да се запознаете с икономическите ресурси и способности в бизнеса на франсетата преди да пишета щуротии
Като най-добър източник в това направление (сочен и от Руснаци и Японци) можете да ползувата книгата на ЦРУ World Factbook 2006.
Там в подробности има всичко за всяка държава, дори и вида наркотици, преминаващи или произвеждащи се в нея.
CIA World Factbook 2006
12 Април 2006 19:11
Маркс, въпроса не е колко много и колко качествено се произвежда, а колко се печели за това . "Залудо работи, залудо не стой" не е актуален в страните с некомунистическо управление. Източника за информация на Шпионина е отличен, и аз ти го препоръчвам. А за колите мога само да попитам, има ли някой идея къде е най-големия пазар в света за коли? Да, прави сте, в омразното ви USA. А знаете ли колко френски марки (и модели) се продават на тоя пазар? Това ви го оставям за домашно.
12 Април 2006 20:49
Поздравявам Cruella за първия й постинг.
Постингът на заслепената от злоба Нели няма защо да бъде коментиран.
12 Април 2006 20:52
Има и френски коли, но са нещо като екзотика .Поне по това, което виждам по улиците. Статистиката не я знам. И дупе да им е яко, когато трябва да търсят резервни 4асти.
12 Април 2006 20:59
В Европа американските коли се разглеждат с умиление като реликви отпреди 20 години. Дори в Америка GM от години са на загуба, в Европа Форд затвори някалко завода. Пазарът в Западна Европа е основно ориентиран към дизела, а там БМВ, Мерцедес и френските коли нямат конкуренция (всъщност къде ли БМВ имат такава). А азиатските коли са безлични, колкото и да са качествени (имах чисто нова Хонда Акорд, която беше безупречно качествена, но ужасно скучна; след като се качих на БМВ си дадох сметка, че става дума за друг тип вещ).
12 Април 2006 22:32
Вижте въпросът за икономиката на САЩ сме го дискутирали не веднъж
Страна, която произвежда 12% от световния продукт и то в доларово изражение (а в реални продукти много по-малко), а консумира 40% е нещо като пирамида. Обяснението е в съседната статия на Дмитрий.
Разбира се след 2-те световни войни САЩ натрупаха голяма аванта, но светът се изменя.
Аз си спомням времето когато не можеше сравнение да става между американските и европейските коли, а японски коли въобще не се виждаха.
И сега си спомням каква беше разликата между Шевролетите и Плимути пред американското посолставо и малките европейски колички дето се продаваха на партера на ЦУМ. Повечето въобще не си спомнят това време - Рьоното струваше 1800лв., Москвича 1700 лв.
Че под това впечателение без малко в Америка да си купя Шеви. Добре, че ме предопредиха да не се издънвам. Е пак се издъних като купих Форд на 4 години.
Пасата, който купих в Германия на 12 години за 800 марки от шефа беше много по-добър. Да не говорим сега за Митсубишито.
Светът се мени. Затова гледайте тенденцията, а не какво е сега. Защото утре може да бъде коренно различно.
Недейте подценява икономиката на Франция. Десетки години Германия беше мотора на Европа и се говореше за Германското чудо. Сега френската икономика е по-силна от германската.
Причините за проблемите в Европейската икономика са други.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД