визитка
Дарина Божкова е родена в София. От 20 години работи в системата на външно министерство, минала е по цялата йерархия. В началото на март т. г. беше назначена за директор на дирекция "Имоти извън страната" в МВнР. Няколко месеца преди това тя се върна от мандат в Лондон, където в продължение на 3 години е управлявала посолския ни комплекс. Преди това е завеждала финансово-административната служба в българското посолство в Мадрид. Завършила е политическа икономия в Московския държавен университет.
-----------------------------------------
- Г-жо Божкова, защо беше разделена на две дирекция "Управление на собствеността", като имотите зад граница бяха отделени?
- Дирекцията беше една доста голяма структура, в която бяха съсредоточени дейности без пряка връзка. Там бяха отдел "Имоти", отдел "Обществени поръчки", при които възложител е МВнР и отдел "Материално-техническо обслужване". Като отделяме имотите извън страната, ще можем по-оперативно да управляваме процесите, свързани с тях. МВнР стопанисва и управлява 280 недвижими имота в 70 държави.
- Добре ли е управлявала досега собствеността предишната мегадирекция, налага ли се ревизия на работата й?
- Не е колегиално да коментирам. Има други звена, в чиято компетентност е преценката за работата.
- Защо тази година Външно планира почти с една-трета по-малко приходи от собственост в сравнение с 2005-а - 6.8 млн. лв. срещу 10.8 млн. за миналата година?
- Целта ни е да оптимизираме имотите извън страната, които са основен източник на приходите от собственост. Те трябва да бъдат максимално добре разположени в географски аспект, за да покрият всички региони и в същото време трябва да се съобразяваме с икономическата страна на въпроса - издръжката им. Всички имоти извън страната са закупувани през 70-те и 80-те години. Към момента тяхното състояние не е добро и изисква големи инвестиции. В същото време разбирате, че средствата, които бихме получили при продажбата им, не са същите, каквито биха били преди 5-6 години. Заложените приходи в бюджета от 6 498 874 лв. реално са 75% от плана за 2005 г., който всъщност е 8 634 165 лв. Имайте предвид, че в бюджета залагаме цифри, за които има фактическа подготовка - има решение на Министерския съвет, придвижени са документи. Продажбата на държавен имот понякога излиза извън рамките на една календарна година.
- Излиза, че миналата година са заложени повече приходи, защото са продавани повече имоти...
- Не мога да коментирам. През 2005 г. е продаден посолският комплекс в Лагос, Нигерия, и един жилищен блок в Улан Батор, Монголия. Реализираните средства от приходи от собственост през миналата година всъщност са 5 437 648 лева.
- Тази година държавата ще продава ли свои имоти зад граница?
- Предвиждаме продажба на бившия Културен институт и пет апартамента в Мексико, в изпълнение на решение на МС от 2004 г. В Ню Джърси сме в проучвателен етап за продажба на парцел и вила. Планираме да продадем административната сграда на мисията ни към Европейската общност в Брюксел на ул."Арлон" 8, за което има решение на МС от 2005-а. Там се планира да закупим нова сграда, която ще задоволява нуждата да настаним представители от всички ведомства в Брюксел. В начален етап сме на частична продажба в Бон, след като германската столица вече е Берлин и всички дипломатически представителства се преместиха. В Бон в момента имаме дипломатическо бюро, но сградният ни фонд е като за посолство и ни в повече. Имаме и терен в немския град Шверин - парцел със сграда, който не се използва и също бихме могли да продадем. Продажбите са свързани и с икономическата целесъобразност, тъй като пазарът навсякъде се променя много динамично. В бюджета сме заложили като минимум сумата, която бихме могли да получим. Ако пазарът позволи по-високи цени, това естествено ще увеличи приходите.
- Къде ще купува държавата имоти през 2006-а?
- От 2004-а има решение на МС за покупка на сграда за дипломатическо представителство в Аман, Йордания. Има и решение за Абуджа, Нигерия, още от 2003 г., за придобиване на право на ползване и право на строеж върху два терена, определени за българската държава за административна сграда и резиденция. Но най-първостепенната ни задача е покупка на сграда в Брюксел.
- Заделени ли са средства за това?
- Все още няма решение на правителството, но работим в тази посока. В междуведомствената комисия за имотите извън страната, която е помощен орган на МС, се внасят всички предложения. Мисията ни в Брюксел проучва пазара, за да подбере подходящи имоти.
- Възнамерявате ли да преместите мисията ни в Казахстан от старата столица в новата, за да бъде приет пълноценно от властите новият ни посланик Никола Филчев?
- Политическата дирекция категорично подкрепя преместването като целесъобразно. Предстои да се проучи пазарът на недвижими имоти там и да видим какви средства могат да бъдат заделени - дали ще придобиваме имот, или ще наемем. Мисля, че това ще се реши до няколко месеца.
- Има ли други места по света, където мисията не се намира в столицата?
- Единственият случай, за който се сещам, беше в Лагос, Нигерия. Но нашето посолство беше преместено миналата година в Абуджа.
- Как ще възстановим посолството си в Ирак?
- Търсим си сумата от застрахователите, защото сме били коректни към тях. Дори сме доплатили за увеличаване на риска след началото на военните действия. Така че се надявам съвсем скоро да има решение на въпроса. Там представителството трябва изцяло да бъде възстановено.
- Ще намалеят ли тази година и приходите от наеми на наши имоти зад граница?
- С процесите на интеграция на България в ЕС и НАТО, присъствието на представители на другите български държавни ведомства ще се увеличи, особено в европейската част. В много държави сградният фонд ще е зает напълно. Освен това подпомагаме всякакви образователни програми и при възможност настаняваме студенти и специализанти в свободния сграден фонд.
- Коя компания спечели търга на Външно за програма за управление на имотите зад граница и дали този документ ще ви бъде полезен?
- Обществената поръчка е изготвена по заповед на министъра от 5 октомври 2004 г. Предметът й беше формулиран така: "Разработване на алтернативни стратегии и работна програма за оптимизиране режима на управление на недвижимите имоти извън страната, държавна собственост". Постъпиха оферти от три фирми - "Колиърс Интернешънъл", "Прайсуотърхаус Купърс" и "Кей Пи Ем Джи България". На първо място е класирана "Прайсуотърхаус Купърс". Те са подготвили шест варианта за алтернативни стратегии, пет от които предвиждат да се формира агенция - акционерно дружество, което да бъде стопанска организация извън МВнР. Тази агенция трябва да има свободата да продава държавните имоти, които се ползват не по предназначение, и да инвестира с различен процент от приходите в оставащия имотен портфейл. Един-единствен вариант предвижда запазване на съществуващата структура в МВнР, като се наеме външен консултант, който също да има свободата да ангажира професионален екип. Този екип трябва да има свободата да взима бързи и ефективни решения, свързани с разпореждане с имотите.
- Актуални ли са тези алтернативни стратегии за вашия екип и дали вече сте се ориентирали към някои от тях?
- В закона за държавната собственост и правилника за приложението му е посочено как да се управляват имотите и как да се взимат решенията. Ако се направи стопанска организация, основният мотив трябва да бъде икономическата целесъобразност, а държавните имоти извън страната имат по-различни функции. Имаме посолства, културни центрове, това са представителни сгради, които изграждат имиджа на Република България.
- И все пак - какъв модел ще следвате: агенция, външен консултант или вашата дирекция ще поеме тези функции?
- Тези имоти винаги са били под управлението на външно министерство, ето защо Дирекция "Имоти извън страната" ще поеме тези функции.
- Намирате ли някакво рационално зърно в двата типа стратегии, предложени на МВнР, за които "Прайсуотърхаус Купърс" получи доста пари от Външно?
- Рационално зърно? Вие виждате ли много различия в тези шест стратегии, които ви разказах?
- Има ли предложения в програмата на "Прайсуотърхаус Купърс" колко имоти да бъдат продадени през тази година и колко да бъдат купени?
- Различните варианти предвиждат различно количество продажби, но разработката не предвижда конкретен план, още повече за тази година. Но не бих искала да коментирам в детайли, защото това са документи, които трябва да бъдат оповестени по друг ред.
КАРЕТА
"МВнР стопанисва и управлява 280 недвижими имота в 70 държави"
"Най-важната ни задача за тази година е да купим сграда в Брюксел"
"5 от 6-те варианта за управление на имотите, изготвени от "Прайсуотърхаус Купърс", предвиждат да ги отделим във външна на МВнР агенция"
|
|