:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,846
Активни 441
Страници 17,776
За един ден 1,302,066
Анализ

БТК - една пропиляна година

Телекомът не успя да стартира третия GSM-оператор и влезе в нови конфликти с другите играчи на пазара
Снимка: Велислав Николов
Този месец клиентите на БТК се оказаха в абсурдна ситуация. В продължение на 10 дни те не можеха да си платят сметките за телефон. Оказа, че софтуерът, който ги изчислява и който работи безупречно вече четири години, не може да се справи с поредното увеличение на цените от 1 април 2005 г.

Ако това се беше случило преди 3-4 години, със сигурност щеше да доведе до нечуван скандал. Най-малкото защото БТК е компанията с най-голям паричен оборот в България - годишните й приходи надхвърлят 1 млрд. лева, и всяко закъснение на месечни плащания не може да остане без последици.

Но колкото и странно да звучи, "Вива венчърс", която по преговорите за покупката на 65% от акциите на БТК се пазареше за всеки лев, днес като собственик на компанията не показва да е обезпокоена от подобна засечка. Официалното обяснение е, че понеже има проблеми в базата данни, която се качва в интернет-сайта на компанията, нарочно са спрели плащанията навсякъде, за да не бъдат поставени клиентите им в неравностойно положение. Може и така да е, макар че е малко странно като решение. Но не може да се отрече фактът, че



това не е единственият, а поредният случай на засечка



в работата на БТК. И вече съвсем основателно може да се постави въпросът доколко новият мениджмънт на компанията може да я управлява ефективно. Той става съвсем логичен в навечерието на една година от подписването на сделката за приватизацията на телекома, с която бяха свързани толкова надежди и покрай която се вихреха толкова емоции.

Какво се промени в БТК за 1 година? Основното и безспорно най-очакваното обещание бе за старта на третия GSM-оператор, който трябва да доведе до значително намаляване на цените на мобилните услуги. По план това трябваше да стане на 1 април, а цените на БТК трябваше да са с 20% по-ниски от тези на "Мобилтел" и "Глобул". По неизяснени досега причини това не се случи, въпреки че БТК спечели всички съдебни дела, заведени от конкурентите й за GSM-лиценза. В крайна сметка бе уволнен директорът, отговарящ за мобилния оператор, и вече никой не се ангажира с конкретна дата за неговия старт. Мъгляво се говори за края на годината.

Това естествено не остана без последствия. Наскоро например "Глобул" отчете ръст на абонатите си през първото тримесечие с около 55%. Нарастване има и при "Мобилтел". До голяма степен това се дължи точно на проваления старт на третия GSM-оператор. Това са същите онези клиенти, които са повярвали на обещанията на новия мобилен оператор, че ще предложи по-ниски цени и по-добри условия. Така



БТК загуби голяма част от потенциалните си клиенти,



които едва ли пак биха повярвали на обещания. А това е ключов въпрос за телекома, защото само достатъчно клиенти биха оправдали инвестициите, които трябва да се направят за подобряване на качеството на мрежата.

С това обаче нелогичните бизнесрешения на новите собственици не се изчерпват. И до днес примерно не е ясно защо купувачът толкова много настояваше да извади от активите на БТК съоръженията, свързани с отбраната и сигурността. Според официалните съобщения "Вива венчърс" плати 18 млн. евро повече, за да финансира отделянето на тези активи. Обясненията на кръга юпита около вицепремиера Николай Василев и многобройните финансови брокери и адвокати, осъществили сделката, бе, че за въвеждането на натовските стандарти в тези комуникации са нужни огромни средства. А всеки средностатистически търговец ще признае, че държавата и най-вече военните са най-любимите му клиенти, защото носят най-стабилните му приходи. Инвестициите в подобни активи се връщат многократно, и то много по-лесно, защото експлоатацията им се плаща от бюджета. Да се откажеш доброволно от такъв хубав бизнес може да има само едно логично обяснение - че не планираш да бъдеш собственик на тази компания за дълго време. Защото всички, с които работят военните, минават през строга проверка на надеждност. А това е допълнително усложнение при евентуална препродажба.

Съмнения, че "Вива венчърс" са просто посредници, имаше по време на преговорите за БТК. Точно затова през август 2003 г. тогавашният вицепремиер Лидия Шулева поиска "Адвент интернешънъл" да докаже, че е 100% собственик на "Вива венчърс", защото до онзи момент зад нея стояха 15 офшорни компании. Тогава "Адвент" изкупи собствеността на офшорките и се задължи да не продава БТК 3 г., които изтичат в средата на 2007 г. По същото време обаче управляващият директор на "Адвент" Кристиян Мрук призна, че скоро ще има нови инвеститори, че плановете са БТК да бъде преструктурирана и по-късно продадена изгодно. Неслучайно ангажиментът да бъдат направени 400 млн. евро инвестиции бе така разчетен във времето, че по-голямата част от тях да бъдат направени след третата година.



Какви инвестиции са направени през първата година



от частната БТК? По необясними причини това се оказа търговска тайна. От изказване на шефа на управителния съвет Джоана Джеймс наскоро стана ясно само, че рекламната кампания на телекома до момента е струвала около 6 млн. евро. Вероятно в изграждащата се мрежа на третия GSM-оператор са вложени още няколко десетки милиона евро, тъй като БТК сключи договор с китайска компания за доставка на централи за мобилната мрежа. Но продължава да е неясно дали нещо е вложено в самата БТК.

Напоследък упорито се твърди, че



стратегическият инвеститор вече е намерен



и това е унгарският телеком "Матав", където мажоритарен собственик е "Дойче телеком". С него е сключено споразумение за управление на компанията с опция за последващо изкупуване на акциите след падането на забраната за това. БТК отрича да има подобен договор. Факт е обаче, че през последния месец в ръководството на компанията - в управителния и в надзорния й съвет, бяха назначени много хора, които представляват определени инвеститорски кръгове, демонстриращи много недвусмислено кой има влияние върху БТК. На последното общо събрание на телекома член на надзорния съвет стана Иво Евгениев. Той е съдружник в няколко фирми с брата на финансовия министър Милен Велчев - Георги, и с царския приятел Спас Русев, смятан за духовен баща на юпитата на НДСВ.

Според ДАКСИ Иво Евгениев и синът на шефа на БСК Божидар Данев - Веселин, са управители на "Сигма кепитъл мениджмънт". Тя е собственост на регистрираната на Вирджинските острови "Сигма кепитъл интернешънъл мениджмънт", която пък притежава още "Сигма кепитъл енерджи" и "Сигма кепитъл инвестмънт". Братът на Милен Велчев не крие връзката си с тези фирми.

Евгениев и Любомир Минчев са съдружници в "Ел Ем Би Асетс". А Минчев и Спас Русев са съуправители на фирмите "Телелинк" и "ТС сървисис". "Телелинк" заедно с БТК спечели конкурса за доставка на интернет на училищата в България. Другият консорциум, кандидат за поръчката, в който влизат едни от най-големите фирми в тази сфера, изобщо не бе допуснат до надпреварата и в момента обжалва решението в съда.

Инвестиционният посредник "Булброкърс", който консултира държавата при продажбата на остатъчния дял от 35% от акциите на БТК на борсата, също влезе в управлението на компанията. Изпълнителният директор на "Булброкърс" Иван Ненков стана член на управителния съвет на БТК. В него влезе и инвестиционното дружество на СИБанк - "СИЕСАЙЕФ", което се представлява от изпълнителния директор на банката Данаил Каменов.



Как се промени търговската политика на БТК



за една година?

Досега не е направено нищо революционно. Тарифите бяха прекроени така, че да звучат по-привлекателно, а сметките вече се изчисляват така както в цял свят - в минути, а не в импулси. Продължителните разговори нощно време вече са примамливи, защото се обявяват като безплатни. За сметка на това дори 30-секунден разговор през деня излиза прекалено скъпо, защото БТК въведе т. нар. такса за започване на разговора от 11 ст. без ДДС.

В градовете бе пуснат ADSL - широколентов достъп до интернет. Който обаче не се радва на радушен прием заради характера на българското интернет-потребление. У нас все още процъфтяват свободните сайтове за размяна на музика, софтуер и филми, а най-подходящи за тях са многобройните LAN-мрежи.



Основният бизнес на БТК си остава де факто монополното й положение



Макар по закон монополът на БТК да падна, заради сложната регулаторна среда у нас все още твърде много неща зависят от благоволението й. Правилата за достъп до т. нар. последна миля, т.е. възможността и други оператори да достигат до крайни клиенти, бяха умело бавени във времето. КРС издаде задължителни правила в това отношение, но те бяха атакувани в съда от БТК. На първа инстанция КРС спечели делото, но сега БТК обжалва пред по-горна инстанция. И още преди да е излязло решението на 5-членен състав на съда, в средата на април компанията обяви, че след 1 май ще извади от шахтите си всички незаконно според нея положени кабели на кабелни оператори и че ще увеличи цената за наема им от 19 на 29 ст. без ДДС за метър. Тази мярка взриви пазара, тъй като в големите градове вече почти всички са абонати на някой кабелен оператор, а интернетът за мнозина също идва през шахтите на БТК. До примирие се стигна само защото съдът насрочи делото по спора, а времето за драстичните мерки съвпадна с наближаването на изборите. По традиция тогава управляващите се опитват да тушират всички скандали, които биха рефлектирали върху тях. А не е тайна, че вицепремиерът Николай Василев смята сделката за БТК за успешна. Дали обаче клиентите на БТК са на същото мнение?





Каре

Параметри на сделката, сключена през юни 2004 г.

- Цена на 65% от БТК - 230 млн. евро плюс задължението да се вложат още 50 млн. евро в увеличаване на капитала на БТК.

- Цена на 3-ия GSM - 54 млн. лв.

- 700 млн. евро инвестиции за 3 години.
 
Популяризирането на новото лого на БТК е едно от нещата, за които телекомът със сигурност даде пари. Останалите инвестиции са търговска тайна.
28
1276
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
31 Май 2005 01:22
И нема да се прави ревизия на сделката с БТК ли?
Дупе да ги не лъже!
31 Май 2005 01:39
Kaily - няма. Гарван Гарвану око не вади. До сега да има някакава ревизия на певатизационна сделка?
31 Май 2005 02:56
Далаверката вече е обсъждана надълго и нашироко
31 Май 2005 06:44
А къде беше преди една година вестник "Сега"? И защо нищо не направи, за да предупреди правителството и хората каква е далаверата??
31 Май 2005 07:57
"бТК - за (да) тЕеб_е"
31 Май 2005 08:26
Да, да ADSL е хубаво нещо но не и в ръцете на монополисти. Обявената скорост е максимална и негарантирана. Четете внимателно. Трафикът е "споделен", т.е. колкото повече абонати толкова по-ниска скорост. Да не говорим за мераците за цензура. Покриват портове (хората с Р2Р знаят какво значи това) и трябва да им се обаждаш и да се разправяш за правата си. Да техниката е китайска, даже мнооого китайска. ADSL модемите "зависват" и след като си слушал много време музика и "обаждането е важно за нас, моля изчакайте" вежлива дама ти казва да си рестартираш модема. Това е успехът на юпито.
31 Май 2005 09:08
абе с бтк случая е ясен. те ще инвестират ... евентуално ... като си съберат парите от баламите, дето плащат и после ... ша видим.
31 Май 2005 09:26
Много добър анализ. Личи, че авторът не само е компетентен, той показва и солидна осведоменост по повод на нещата в кухнята не само на БТК, но и на самото министерство. Чийто принципал се хили мазно на снимката, а до него вече бившия директор на БТК. Министерът след месец и той ще е бивш, но сътвореното от него остава.
Злите езици разказват, че гафът със сметките през май е породен от изгубването на солидни сегменти от данни по пътя на прехвърлянето им в Германия, където се изчисляват сметките на всеки абонат.
Не зная дали широката публика е наясно колко и какви служби влизат в приватизираното БТК, но до днес стои без отговор въпросът, зададен от народните представители Благой Димитров и Петър Димитров в навечерието на сделката - как се съгласува сигурността на държавата ни с факта, че всички връзки на държавните органи минават така или иначе през мрежата на приватизираното БТК? С други думи, ако президента, или министър-председателя, или председателят на Народното събрание вдигнат "слушалката" за да отдадат някакво стратегическо разпореждане - ние дали сме сигурни, че само адресатът е получил тази заповед? Или има и други, които в същия момент са узнали съдържанието на това разпореждане?
Има поделения на БТК, чийто състав е намален до 3 пъти, уволнени са всички инженерни кадри, оставен е минималния брой хора за минималния обем обслужване. Спрени са всякакви инвестиции. Ще бъдете извънредно учудени, ако се разровите и се опитате да узнаете кои дейности са неглижирани до такава степен.
Цифровизацията на наземната (фиксирана) телефония на практика е спряна. Последните години на държавното БТК се характеризираха с бурна цифровизация. Сега и там инвестициите са символични.
По всичко личи, че се повтаря сценарият Гад Зееви, в не толкова драстичен, но все пак достатъчно катастрофален вариант.

П.П. Ако все пак БСП спечели властта, дали нейния депутат Петър Димитров ще пледира по същия начин среу непрозрачната сделка за БТК? Или ще кажат, че няма начин да се атакува приватизационна сделка?
31 Май 2005 09:49
Струва ми се дотолкова се осраха в лакомията си, че никога няма да са спокойни при плюскането й. Ще има голям брой по-силни от тях, за които няма да е трудно да ги накарат да повърнат, а следователно и да ги шантажират, т.е. да ги оставят с пръст в.
31 Май 2005 09:58
Тук става ясно и още нещо, което си важи и за други сделки.
Приватизацията е издигната в култ, защото предприемачите ще стопанисват предприятията и ще произвеждат по-добре от държавата. Затова се продадоха въпреки всяка нормална логика и печеливши предприятия.
И изведнъж се оказа, че всъщност прословутата приватизация е продала производствени предприятия на търговци! Които, естествено имат единственото намерение да търгуват с тях... В резултат нашите телефони са по-скъпи от френските, както пише един колега в другата тема (да не сбъркате с доходите!).
31 Май 2005 10:38
Спомням си крилатия лозунг от първите години - Държавата е лош стопанин -.
Грешен съм, кая се, меа кулпа, сам в подкрепаджийските си младини не рядко съм изричал тая мантра. Но сега съм длъжен да заявя, че това просто не е вярно. В случая с БТК частникът е изключително лош стопанин.
31 Май 2005 11:02
*****


Мнението е редактирано поради

- използване на транслит (български език с латински букви)

Натиснете тук

Редактирано от - bot на 31/5/2005 г/ 13:34:43

31 Май 2005 11:22
аз отдавна съм си спрял телефона ако още 100 000 абоната го направят ще стане чудно
31 Май 2005 13:32
ЗВЯР, в случая частника е не само лош стопанин, но и краде.
БТК е длъжно да ми предостави възможност /техническа/ да контролирам телефонната си сметка. Практиката им в момента е все едно да влезеш в магазин и кантара да има стрелка само от страната на продавача.
Шири се информацията не че е загубена информация, ами че са се стреснали от новите фактури и от огромните разлики в тяхна полза по сравнение със старата технология на отчитане.
Абе явно някой ще трябва да лапне дръвцето за назидание на всички останали ...
31 Май 2005 13:48
Предишните правителства имаха БТК за Перла в короната на приватизацията. Дойде царот и я изчопли. Дори забрани да се говори в кой джоб я е сложил...Може ли да бъде по-зле? Ами след тези избори със сигурност.
Плащай прост българино скъп телефон и гласувай за царо защото дойдат ли социалистите ще стане още по-лошо.
31 Май 2005 13:58
Е, и аз чух за такава възможност.
Не мога да си представя на какво се дължи такова непазарно поведение. Та която и баба да вземеш за мениджър, тя ще знае, че рано или късно ще се окаже в конкурентна среда. Да си натискаш парцалите и да се противиш на договореностите за взаимен достъп до мрежите означава да се надяваш, че няма да ти се наложи да се конкурираш с другите. А кой знае, може и това да им е обещано.
Липсата на инвестиции е втория антипазарен пункт. Прав е авторът, когато твърди, че това може би се дължи на намерението целият пакет да бъде продаден. Моето мнение е - колкото по-скоро, толкова по-добре. Защото Дойче Телеком е истински инвеститор и е наясно какво е ТЕЛЕКОМУНИКАЦИОННА компания.
Докато тия не знаят какво е. Те само следят финансовите потоци и реагират с НЕ - ако трябва да дадат и с ДА - ако трябва да вземат. И като че ли никога не са учили, че за да вземеш в бъдеще повече, трябва и сега да инвестираш в модернизация и качествен сервиз.
За разлика от тях държавните мениджъри знаеха това.
Впрочем, време е избирателите да запитат кандидат депутата Николай Василев какъв беше мотива да се продаде БТК? И точно на тези?
И някой да беше измислил елексир на истината...
Колко правдиво щеше да звучи...
31 Май 2005 14:23
бла - бла ..... стара близалка е това .... :-)))
31 Май 2005 14:36
Кое, бе фатмак, е стара близалка? Моеш ли се изясни, да ге...
31 Май 2005 16:57
Звяр
Абе дъгето си е дъге.Trade mark демек.А тоя Василев трябва да го изгонят с камъни от България както и дугите юпита.Гласувах за тях защото мислех че ще помогнат с опит на тази нещастна и обрулена държавица в която са се родили.Че ще приложат някакво по-модерно мислене което е много нужно тук.А то... Измислиха нови и по префинени методи да крадат.Абе то си беше ясно ама кой да гледа.Зарязъл висока заплата и пост в Лондон за да дойде в София за трохи при положение че цяла България прави обратно.Васил Левски отдавна е мъртъв (нямам пред вид този във форума )
31 Май 2005 17:12
Велчев, Данев-ци , Евгениевци и Русев - голяма мафия.
31 Май 2005 17:13
Принципът на богатите е купувай евтино, продавай скъпо.
Затова са богати.
Вива венчърс са богати.
И ще станат още по-богати, като препродадат.
А българите ще си чоплим ушите, що и без това нема ни требват с тия телефонни сметки.
Сега разбрахте ли защо Сидеров издига лозунга
България на българите!
31 Май 2005 17:49
Кайли, БЪЛГАРИ продадоха БТК!!И няма да се учудя ако зад Вива Венчърс стоят други БЪЛГАРИ.И Виденов и Луканов и т.н. са БЪЛГАРИ.БЪЛГАРИ скапаха тази държава.И единственото нещо за което се радвам ако влезем в ЕС е че управлението на България няма да зависи изцяло от БЪЛГАРИ.Защото ако не бяхме толкова зле заради някои БЪЛГАРИ които ни управляваха и не искахме да се присъединим към Европа защото ще почнем вече да се ядем едни други от мизерия още щеше да има ППО по заводите ако знаеш какво е това?Не многопартиина система, не избори не нов НПК или форуми по Интернет.Извинявай но ако една политическа сила държи да я приемат сериозно не може да разчита само на евтини популистки и националистически лозунги и програми от по една страничка.
31 Май 2005 19:06
АТАКА-А-А-А
31 Май 2005 21:58
Добре е да се има предвид, че всеки един стопанин е добър ТОГАВА И САМО ТОГАВА, когато ИМА РЕАЛНА КОНКУРЕНЦИЯ.

А случая с БТК не е такъв. Най-антидържавното в този конкретен случай не е самата продажба на БТК, а умишленото несъздаване на условия за конкуренция в този жизненоважен за бизнеса отрасъл.

31 Май 2005 23:00
БТК не е Балкан от едно време
Ама това е проблем, защото на там върви случаят
01 Юни 2005 01:03
бТК - "Disconnecting people"
01 Юни 2005 08:59


Албанският телеком 6 пъти по-скъп от БТК

Абонат в Тирана струва 500 евро, в София - 82 евро

Най-бедната държава се изтъргува по-добре от нас

Телекомът на най-бедната държава в Европа - Албания, струва 6 пъти повече от БТК. Това стана ясно преди ден, когато турският консорциум между "Тюрк Телеком" и "Чалък енерджи телекомюникейшън груп" спечели търга за 76% от компанията на Тирана. Сделката е за 120 млн. евро. Монополистът "Албтелеком" се продава в комплект с лиценза за третия GSM оператор в Албания. Аналогична бе ситуацията и при продажбата на БТК. Но сделката в Тирана за пореден път доказа, че българският телеком е продаден рекордно евтино. "Албтелеком" е компанията с най-малко абонати на фиксирани телефони в Европа. Те са едва 240 хиляди. За всеки от тях обаче турците плащат по 500 евро. Докато за БТК, която е с 2, 8 млн. абонати, бяха дадени жалките 82 евро на клиент...



Натиснете тук

Редактирано от - ЗВЯР на 01/6/2005 г/ 09:00:42

01 Юни 2005 09:00
Han,
Това е добро попадение.
Последната реклама на БТК за намалените цени на междуградските представлява мечтите на лирическия герой Любо тъщата му да си хване влака и ....
Изводът - с тези ниски цени близките няма нужда да живеят заедно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД