Този месец клиентите на БТК се оказаха в абсурдна ситуация. В продължение на 10 дни те не можеха да си платят сметките за телефон. Оказа, че софтуерът, който ги изчислява и който работи безупречно вече четири години, не може да се справи с поредното увеличение на цените от 1 април 2005 г.
Ако това се беше случило преди 3-4 години, със сигурност щеше да доведе до нечуван скандал. Най-малкото защото БТК е компанията с най-голям паричен оборот в България - годишните й приходи надхвърлят 1 млрд. лева, и всяко закъснение на месечни плащания не може да остане без последици.
Но колкото и странно да звучи, "Вива венчърс", която по преговорите за покупката на 65% от акциите на БТК се пазареше за всеки лев, днес като собственик на компанията не показва да е обезпокоена от подобна засечка. Официалното обяснение е, че понеже има проблеми в базата данни, която се качва в интернет-сайта на компанията, нарочно са спрели плащанията навсякъде, за да не бъдат поставени клиентите им в неравностойно положение. Може и така да е, макар че е малко странно като решение. Но не може да се отрече фактът, че
това не е единственият, а поредният случай на засечка
в работата на БТК. И вече съвсем основателно може да се постави въпросът доколко новият мениджмънт на компанията може да я управлява ефективно. Той става съвсем логичен в навечерието на една година от подписването на сделката за приватизацията на телекома, с която бяха свързани толкова надежди и покрай която се вихреха толкова емоции.
Какво се промени в БТК за 1 година? Основното и безспорно най-очакваното обещание бе за старта на третия GSM-оператор, който трябва да доведе до значително намаляване на цените на мобилните услуги. По план това трябваше да стане на 1 април, а цените на БТК трябваше да са с 20% по-ниски от тези на "Мобилтел" и "Глобул". По неизяснени досега причини това не се случи, въпреки че БТК спечели всички съдебни дела, заведени от конкурентите й за GSM-лиценза. В крайна сметка бе уволнен директорът, отговарящ за мобилния оператор, и вече никой не се ангажира с конкретна дата за неговия старт. Мъгляво се говори за края на годината.
Това естествено не остана без последствия. Наскоро например "Глобул" отчете ръст на абонатите си през първото тримесечие с около 55%. Нарастване има и при "Мобилтел". До голяма степен това се дължи точно на проваления старт на третия GSM-оператор. Това са същите онези клиенти, които са повярвали на обещанията на новия мобилен оператор, че ще предложи по-ниски цени и по-добри условия. Така
БТК загуби голяма част от потенциалните си клиенти,
които едва ли пак биха повярвали на обещания. А това е ключов въпрос за телекома, защото само достатъчно клиенти биха оправдали инвестициите, които трябва да се направят за подобряване на качеството на мрежата.
С това обаче нелогичните бизнесрешения на новите собственици не се изчерпват. И до днес примерно не е ясно защо купувачът толкова много настояваше да извади от активите на БТК съоръженията, свързани с отбраната и сигурността. Според официалните съобщения "Вива венчърс" плати 18 млн. евро повече, за да финансира отделянето на тези активи. Обясненията на кръга юпита около вицепремиера Николай Василев и многобройните финансови брокери и адвокати, осъществили сделката, бе, че за въвеждането на натовските стандарти в тези комуникации са нужни огромни средства. А всеки средностатистически търговец ще признае, че държавата и най-вече военните са най-любимите му клиенти, защото носят най-стабилните му приходи. Инвестициите в подобни активи се връщат многократно, и то много по-лесно, защото експлоатацията им се плаща от бюджета. Да се откажеш доброволно от такъв хубав бизнес може да има само едно логично обяснение - че не планираш да бъдеш собственик на тази компания за дълго време. Защото всички, с които работят военните, минават през строга проверка на надеждност. А това е допълнително усложнение при евентуална препродажба.
Съмнения, че "Вива венчърс" са просто посредници, имаше по време на преговорите за БТК. Точно затова през август 2003 г. тогавашният вицепремиер Лидия Шулева поиска "Адвент интернешънъл" да докаже, че е 100% собственик на "Вива венчърс", защото до онзи момент зад нея стояха 15 офшорни компании. Тогава "Адвент" изкупи собствеността на офшорките и се задължи да не продава БТК 3 г., които изтичат в средата на 2007 г. По същото време обаче управляващият директор на "Адвент" Кристиян Мрук призна, че скоро ще има нови инвеститори, че плановете са БТК да бъде преструктурирана и по-късно продадена изгодно. Неслучайно ангажиментът да бъдат направени 400 млн. евро инвестиции бе така разчетен във времето, че по-голямата част от тях да бъдат направени след третата година.
Какви инвестиции са направени през първата година
от частната БТК? По необясними причини това се оказа търговска тайна. От изказване на шефа на управителния съвет Джоана Джеймс наскоро стана ясно само, че рекламната кампания на телекома до момента е струвала около 6 млн. евро. Вероятно в изграждащата се мрежа на третия GSM-оператор са вложени още няколко десетки милиона евро, тъй като БТК сключи договор с китайска компания за доставка на централи за мобилната мрежа. Но продължава да е неясно дали нещо е вложено в самата БТК.
Напоследък упорито се твърди, че
стратегическият инвеститор вече е намерен
и това е унгарският телеком "Матав", където мажоритарен собственик е "Дойче телеком". С него е сключено споразумение за управление на компанията с опция за последващо изкупуване на акциите след падането на забраната за това. БТК отрича да има подобен договор. Факт е обаче, че през последния месец в ръководството на компанията - в управителния и в надзорния й съвет, бяха назначени много хора, които представляват определени инвеститорски кръгове, демонстриращи много недвусмислено кой има влияние върху БТК. На последното общо събрание на телекома член на надзорния съвет стана Иво Евгениев. Той е съдружник в няколко фирми с брата на финансовия министър Милен Велчев - Георги, и с царския приятел Спас Русев, смятан за духовен баща на юпитата на НДСВ.
Според ДАКСИ Иво Евгениев и синът на шефа на БСК Божидар Данев - Веселин, са управители на "Сигма кепитъл мениджмънт". Тя е собственост на регистрираната на Вирджинските острови "Сигма кепитъл интернешънъл мениджмънт", която пък притежава още "Сигма кепитъл енерджи" и "Сигма кепитъл инвестмънт". Братът на Милен Велчев не крие връзката си с тези фирми.
Евгениев и Любомир Минчев са съдружници в "Ел Ем Би Асетс". А Минчев и Спас Русев са съуправители на фирмите "Телелинк" и "ТС сървисис". "Телелинк" заедно с БТК спечели конкурса за доставка на интернет на училищата в България. Другият консорциум, кандидат за поръчката, в който влизат едни от най-големите фирми в тази сфера, изобщо не бе допуснат до надпреварата и в момента обжалва решението в съда.
Инвестиционният посредник "Булброкърс", който консултира държавата при продажбата на остатъчния дял от 35% от акциите на БТК на борсата, също влезе в управлението на компанията. Изпълнителният директор на "Булброкърс" Иван Ненков стана член на управителния съвет на БТК. В него влезе и инвестиционното дружество на СИБанк - "СИЕСАЙЕФ", което се представлява от изпълнителния директор на банката Данаил Каменов.
Как се промени търговската политика на БТК
за една година?
Досега не е направено нищо революционно. Тарифите бяха прекроени така, че да звучат по-привлекателно, а сметките вече се изчисляват така както в цял свят - в минути, а не в импулси. Продължителните разговори нощно време вече са примамливи, защото се обявяват като безплатни. За сметка на това дори 30-секунден разговор през деня излиза прекалено скъпо, защото БТК въведе т. нар. такса за започване на разговора от 11 ст. без ДДС.
В градовете бе пуснат ADSL - широколентов достъп до интернет. Който обаче не се радва на радушен прием заради характера на българското интернет-потребление. У нас все още процъфтяват свободните сайтове за размяна на музика, софтуер и филми, а най-подходящи за тях са многобройните LAN-мрежи.
Основният бизнес на БТК си остава де факто монополното й положение
Макар по закон монополът на БТК да падна, заради сложната регулаторна среда у нас все още твърде много неща зависят от благоволението й. Правилата за достъп до т. нар. последна миля, т.е. възможността и други оператори да достигат до крайни клиенти, бяха умело бавени във времето. КРС издаде задължителни правила в това отношение, но те бяха атакувани в съда от БТК. На първа инстанция КРС спечели делото, но сега БТК обжалва пред по-горна инстанция. И още преди да е излязло решението на 5-членен състав на съда, в средата на април компанията обяви, че след 1 май ще извади от шахтите си всички незаконно според нея положени кабели на кабелни оператори и че ще увеличи цената за наема им от 19 на 29 ст. без ДДС за метър. Тази мярка взриви пазара, тъй като в големите градове вече почти всички са абонати на някой кабелен оператор, а интернетът за мнозина също идва през шахтите на БТК. До примирие се стигна само защото съдът насрочи делото по спора, а времето за драстичните мерки съвпадна с наближаването на изборите. По традиция тогава управляващите се опитват да тушират всички скандали, които биха рефлектирали върху тях. А не е тайна, че вицепремиерът Николай Василев смята сделката за БТК за успешна. Дали обаче клиентите на БТК са на същото мнение?
Каре
Параметри на сделката, сключена през юни 2004 г.
- Цена на 65% от БТК - 230 млн. евро плюс задължението да се вложат още 50 млн. евро в увеличаване на капитала на БТК.
- Цена на 3-ия GSM - 54 млн. лв.
- 700 млн. евро инвестиции за 3 години.
И нема да се прави ревизия на сделката с БТК ли?
Дупе да ги не лъже!