:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,402
Активни 483
Страници 17,332
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Залавяме все повече дрога и дилъри

Според подп. Емил Ганчев, който от 1999 г. е началник на отговарящото за "Столипиново" 6-о РПУ в Пловдив, ротацията на полицаи с цел предотвратяване на корупция няма да има ефект
снимка: Александър Михайлов
- Г-н Ганчев, измина 1 г. от премахването на т.нар. лична доза. Увеличи ли се броят на задържаните за притежание и разпространение на наркотици на територията на вашето РПУ?
- Предпочитам да говоря не за "личната доза", а за явлението в цялост. Навсякъде по света, където има компактни маси от хора с ниско образование, висока безработица и липса на правна култура, т.е. в т.нар. гета, се обособяват и наркосредища. Но решаването на този проблем не е изцяло само в компетенциите на полицията. Нашата задача е главно в залавянето на лица, които притежават и най-вече пласират наркотични вещества. На територията на нашето РПУ живеят около 40 000 роми. Те са масово безработни, с нисък интелект и ниска правна култура. Сред някои от тях има изградена и престъпна такава.
- Шефът на Пловдивския окръжен съд Сотир Цацаров съобщи, че от 137 осъдени по наркодела миналата година, 110 са с условни присъди. Това не означава ли, че полицията масово задържа наркозависими, а не дилъри, и че заловените количества наркотик по правило са малко?
- Една част от наркозависимите, без да е хванат наркотик у тях, ги довеждаме в районното за един вид профилактика - за беседа и запознаване с рисковете. Ако са непълнолетни, задължително уведомяваме родителите им, както и РПУ-ата по местоживеене. Динамиката в числата от справката, която изготвих по ваше искане, е показателна. (Виж таблицата).
- Какво количество дрога залавяте и какъв е делът му спрямо реалния пазарен оборот?
- Не зная може ли изобщо някой да каже какъв е реалният оборот.
- Зам.-кметът на Пловдив Здравко Зафиров заяви неотдавна, че в "Столипиново" с каруци на ден влизат по 3 кг. хероин.
- Аз гледам по-хуманно на въпроса и предпочитам други сметки - колко дрогирания сме предотвратили. През 2003 г. сме заловили 281 дози, в 2004-а - 757, а до 10 май 2005-а - 1100. Това се дължи на организационните промени, които въведохме от началото на годината. Увеличихме броя на работещите по нарколиния, а и самите ни служители са вече по-мотивирани за работа. Основният залог за успех е именно хъсът за работа.
- Знаете ли приблизителния брой на наркодилърите в "Столипиново"?
- Няма как някой да го знае. Ние работим с факти и можем да отчитаме увеличаване или намаляване на бройките само в съпоставителен план - колко са заловените.
- Установявали ли сте изтичане на информация към наркомрежата и нерегламентирани контакти на ваши служители?
- Не приемам понятието "наркомрежа". Контактите на полицаите са с физически лица - няма как те да са с цялата "мрежа". Ако е имало такива контакти, сме вземали дисциплинарни мерки. Има хора, които са си отишли заради това нещо. Вземани са и мерки спрямо служители, към които има съмнения.
- Търсите ли съдействие от неправителствени организации като "Майки срещу дрогата"?
- Бях наскоро на среща с "Майки срещу дрогата". Болката на тези хора е много голяма и е нормално те да имат по-високи изисквания към нас. Но и те признават, че обемът на работата ни се е увеличил, след като броят на заловените дилъри расте. Щастлив съм от измененията в НПК от 13.4.2005 г. - наркотиците вече ги водим ние като дознания. Не че със следователите досега не сме работили добре, но те нямат възможност за самостоятелна оперативна работа. А оперативната бързина е от ключова важност за успеха.
- Справедливо ли е според вас съдилищата масово да дават условни присъди на заловените с дрога?
- Пристрастеният е наркотично обладан човек, който сам се е поставил в зависимост. Нормално е според мен първо да се дават условни присъди. Те са компромис от страна на обществото към болния, но също така и негов ангажимент за в бъдеще, защото следващата присъда вече ще е ефективна.
- Как се справяте с проблема "свидетели"?
- Наркоманите по правило не са надеждни свидетели. Ние обаче ползваме най-различни източници на информация. Такива са например таксиметровите шофьори.
- Като не признавате понятието "наркомрежа", значи ли това, че не работите с други служби на МВР като НСБОП например, които са призвани да разбиват мрежи?
- Всяка структура в МВР си има свои задачи. Ние сме най-низовата структура, призвана да се бори с уличната престъпност. С организираната са призвани да се справят други структури. Разбира се, когато те правят операции на територията на квартала, няма как това да не стане без наше участие. И тези операции не спират.
- Знаете ли за случаи, при които родители се принуждават да идват в "Столипиново" за дрога на децата си?
- Не. Имало е обаче случаи да ме молят да ги вкарам зад решетките, защото иначе ще умрат.
- Какво ви пречи и какво не ви достига за да е по-ефективна работата ви?
- Много неща. За мен най-важното е, че, гледайки данните в сравнителен аспект, се вижда добро развитие и целта ни е резултатите непрекъснато да се подобряват. Далеч съм от мисълта, че обществото някога ще бъде доволно от нас и че ние изобщо ще успеем да преборим наркотиците. Но поне можем да ги ограничим в разумни рамки. Сега по това направление постоянно заети при нас са двама оперативни работници. Важна е обаче и ролята на сержантския състав, който постоянно е на улицата. Това са около 20 души - заедно с отпуснатите ни наскоро лично от министър Петканов 11 човека, за което искрено му благодаря. Защото два са основните проблеми на "Столипиново" - токът и наркотиците, работата по които изисква повече "жива сила".
- Не е ли добро решение за вас ротацията - при вас да работят полицаи от други РПУ-та?
- Аз съм длъжен да взема всички мерки и да дам отчет нагоре. В РДВР има специална група по наркотиците. Тяхна е задачата, ако има слабости в това направление, да вземат мерките, които смятат за нужни.
- Вие сам не бихте ли им предложили ротацията?
- Не смятам, че тя ще даде резултат. Дори да има такъв, той ще е само за броени дни.


2003 г.2004 г.до 10.5.2005 г.
Доведени в РПУ-то зависими без наркотици у тях123152136

Задържани зависими с наркотици у тях7113894

Задържани дилъри112630

Образувани следствени дела499455*

Проведени спецоперации81427
-------
*14 от тях са дознания след 13.4.2005 г.
4
1117
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
31 Май 2005 03:24
На територията на нашето РПУ живеят около 40 000 роми. Те са масово безработни, с нисък интелект и ниска правна култура.

Според подп. Емил Ганчев, който от 1999 г. е началник на отговарящото за "Столипиново" 6-о РПУ в Пловдив.
31 Май 2005 09:25
б р а в о н а О Л Е -Л Е . т о в а п р а в и в п е ч а т л е н и е о т ц я л а т а с т а т и я
31 Май 2005 12:24
Как да се тълкува ".......Не смятам, че тя ще даде резултат. Дори да има такъв, той ще е само за броени дни."
Според мен само като "има замесени полицаи в търговията с дрога"


31 Май 2005 12:30
Наркобосовете явно са се погрижили да намажат ръката на този който трябва!?


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД