:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,809,589
Активни 298
Страници 8,578
За един ден 1,302,066
ДЕБАТИ

Ивайло Дичев: Силна Европа е вече отвъд хоризонта*

Предстои регионализация и разпадане на съюза на отделни зони
Някои определят резултата от референдума за евроконституцията във Франция като народен бунт. И го сравняват със случилото се у нас през 2001 г. Наистина такива паралели са уместни, доколкото с идването на царя у нас преди 4 г. политическата ни система колабира. На референдума във Франция се случи нещо подобно - мнозинството каза "не" на политическата класа.

Една от големите дилеми пред този вот бе дали Европа да бъде либерална или социална. Това, което най-ярко отграничава Европа от останалия свят, е стремежът за хомогенизиране на пространството на живеене. Което означава да се помага на по-бедните, да се изравняват условията на живот. А с присъединяването на новите 12 страни към ЕС и с евентуалното приемане на Турция пропастта между бедни и богати ще стане много по-голяма от тази в САЩ. С по-малко от $20 на ден ще живеят не 34 млн. европейци като сега, а цели 158 милиона.

Френското "не" е не толкова израз на страха от загуба на национален суверенитет в полза на Брюксел, колкото отказ от загубата на социални привилегии. Основната метафора на тези страхове бе как полският водопроводчик ще вземе работата на френския.

Интересен въпрос, който също поставя референдумът, е, какво представлява днес левицата, след като социалистическата партия не успя да мотивира мнозинството от привържениците си да подкрепят евроконституцията. Пространството на солидарността е вече изключително тясно.

Проблемът на това "не" обаче е липсата на голям проект зад него. Резултатът ще е регионализиране и



разпадане на Европа на зони



- Франция-Германия, Испания-Италия, Скандинавия, Великобритания... Това ще е едно пространство без политически център, в което определени групи осъществяват привилегировани отношения по различни поводи. Най-силният аргумент на десницата срещу конституцията бе: защо да се обвързваме с поляци, румънци и пр., при условие, че светът е мобилен и бихме могли да влизаме в ад хок отношения днес с аржентинци, утре с китайци и т.н; защо е нужно ние, силна, голяма Франция, да се обвързваме със страни, които не са от най-мощните; и не е ли Вестфалският принцип, свързан със суверенитета на определена територия, твърде неадекватен на съвременния глобален свят?

Европа се прави от просветените елити, това е една Просвещенска утопия, зад гърба на народите. Очевидно този проект за обединена Европа, направена по демократичен начин, е провален. Лайтмотивът на гласувалите с "не" бе: ние за пръв път вземаме думата, нас за пръв път ни питат.

Шокът от твърде голямото разширение бе една от важните причини за отхвърлянето на евроконституцията. В ЕС има една



диалектика между задълбочаването и разширяването.



Колкото повече се разширява ЕС, толкова по-плосък става той, толкова по-малко съдържание има в него. Обратно, колкото е по-малък, толкова повече възможности има за задълбочаване на сътрудничеството. От тази гледна точка България не е проблемът, проблемът е Турция, чието население би било най-голямото в ЕС.

Това разширение поставя под въпрос широк кръг придобивки, най-вече социални. Мобилност и социални права, както отбелязват някои изследователи, не могат да се съчетаят. Ако имате много мобилност, социалните придобивки са подкопани. И обратно, ако имате социални придобивки, сте по-скоро закрепен по местожителство. Защото социалната политика може да се провежда от националната държава или общините само върху дадена територия.

С разширението на ЕС се появява особен вид социален номадизъм - населенията се придвижват натам, където има по-добри условия за живот. В резултат рухва социалната система и започва едно състезателно снижаване на социалните стандарти. Нещо подобно се е случило в Ню Йорк през 60-те години на миналия век, когато тогавашният кмет предложил щедри условия за бедните, при което от цяла Америка заприиждали хиляди хора, най-вече афроамериканци, и за десетина години социалните бюджети на града били съсипани. Това е пример какво евентуално може да стане в Европа, когато много големи групи население с много нисък жизнен стандарт получи достъп социалните ресурси.

Защо обаче това пето разширяване все пак се състоя? Просветените европейски елити искаха да поправят несправедливото разделяне на европейския континент на две от желязната завеса и да преодолеят остатъците от комунизма - така както стана при предното разширение през 1986 г. с Испания и Португалия, когато фокусът бе върху остатъците от фашизма. В източноевропейските страни Западна Европа виждаше желание за свобода и демокрация. После се появи и разочарованието. Оказа се, че източноевропейците се интересуват главно от пари, не от права и ценности. И че това всъщност е било



революция на консуматорите, които искат по-добър живот.



С това не казвам, че Източна Европа е подкопала федералисткия проект за Европа, на който аз съм привърженик. Но след референдума във Франция перспективата за една силна политическа Европа е или твърде далечна, или напълно изчезнала.
78
1212
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
78
 Видими 
01 Юни 2005 23:28
Добре, че светът не се развива по прогнозите на политическите коментатори, бог е милостив.
01 Юни 2005 23:35
kaily,
благодаря! Точно се готвех да напиша същото, но си казах, че дебелите глави на нашите коментатори не ме вдъхновяват! Само преди една седмица никой не правеше подобни апокалиптични прогнози! Направо са патетични с този глупашки песимизъм.
01 Юни 2005 23:40
Дичев добре рецитира "аз съм българче", но е дотам
01 Юни 2005 23:55
По-скоро Европа доказва, че сама не може да се променя към по-добро. Последния път се промени към добро с помощта на САЩ, след почти успешен опит за самоубийство, в който загинаха около 50 милиона европейци, убити от други европейци.
02 Юни 2005 00:04
Може би трябваше европейците да поискат помощ от САЩ за приемането на ЕК. А защо не някоя "освободителна война"? Хайде, малко да минат встрани и да се ограничат с окупациите, които са им по възможностите. Американец в Европа е мръсна дума.
02 Юни 2005 00:24
Е, щом си рекъл.
02 Юни 2005 00:26
Френският и холандският отрицателен вот идват навреме за трезва оценка на нашето влизане в ЕС. От 12 години сме асоцииран член, и какво от това - икономическите резултати като инвестиции, износ, коопериране, трансгранични проекти, стандарт и качество на живот са повече от скромни. Поддадохме се на мита, че можем тихичко по терлици да се присъединим към клуба на богатите и проспериращите. Е не става. И европейците ни го казват в последните дни по повод на конституционната криза директно: къде сте тръгнали с тая хилава икономика, нищожни доходи и социални безобразия (корупция, престъпност, маргинални групи и т.н.) Мисля че не е време да се бърза за последния вагон на последния влак (Паси), нито да се преразглеждат затворените 30 глави (левицата) - а да се търси съдържание за тези 30 глави. Конкретно и сега. Както и да се самозаблуждаваме, няма кой да ни повярва на голите обещания и намерения. Нито имаме интерес да се уповавме на еврочудеса.
02 Юни 2005 00:45
Азъ, ще си позволя да ти възразя - за нас влизането в ЕС е условие за започването на истинската промяна, за въвеждане на законност. За нас ЕС е план Маршал - понеже ние не бяхме окупирани и реформирани отгоре като Германия 1945. А нуждата от промяна у нас не беше по-малко фундаментална. Да ни приеме каквито сме - беше за ЕС това, което САЩ направи за Европа с денацификацията, берлинския въздушен мост, плана Маршал и НАТО. За съжаление Европа в 2005 не е решителна, далновидна и щедра (и към самата себе си в бъдеще) както САЩ в 1945, и ръководството й, но и масата.
02 Юни 2005 00:59
Чичо, прав си в хронологията: първо имаше план Маршал (45-та), после започна обединяването на Европа step by step (49-та). И сега трябва план -предприсъединителен, оздравителен или..., а след 4-5 години реално да се интегрираме. Иначе купуваме котка в чувал. Пък и европейците не ни щат със сегашния ни хал.
02 Юни 2005 00:59
Фичо и ти ги дърдориш сеедно никога не си чел история , а само предизборни лозинги на демокротите от 50те години САЩ били щедри ами щедри ще са че ако не бяха и Франция и Италия да бяха във варшавския пакт
02 Юни 2005 01:06
На чичо Фичо ще припомня, че в Дрезден позагина доста европейско население след варварска бомбардировка от страна на Британия и САЩ. А в Хирошима и Нагасаки за около 20-на секунди се изпариха над 200 хиляди души. Таб вече без британско (съ)участие. Така че по- с мярка в оценките.

Редактирано от - Хиршфелд на 02/6/2005 г/ 01:11:37

02 Юни 2005 01:56
Голем праз. Страшна изненада - че франсетата не са това, което са
а комшиите имат много време. поживем - увидим.
02 Юни 2005 02:03
"ОБЩИЯТ ПАЗАР", с което , всъщност, започна обединяването на Европа, за да стигве до днешното "Европейски Съюз", по същество, беше тръстово-картелно обединение на производителите на стомана и въглища-наднационално обдинение , чиято Идея и Цел беше НЕ повече Демокрация, а по-малко ЗАГУБИ! Включително и загуби, следствие от Империалистическите Първа и Втора Световни Войни дотогава !
По време на Студената Война обединяването на Европа/Западната/ се допълни и с обединяване СРЕЩУ Социалистическия блок в Едропа- страхът от "Призрака на Комунизма" накара елитите в Западна Европа да се обединят срещу евентуално идване на Комунизма и в техните страни- а значи и Експоприяция и Национализация на "Доходоносната Собственост" /предприятия, банки/ и богатствата на Елита в Западна Европа! Страхът от социалистическа Революция там, в Западна Европа, е това, което принуди елитите й да се обединят и на държавно ниво!
Днес този страх у Елитите на "Старата Европа" вече го няма/няма го бившия Соцлагер и "Призракът на Комунизма" !!! Днес Идеята и Целта на Елитите на "Старата Европа" за РАЗШИРЯВАНЕТО Й са Идеи и Цели за "Свободно движение на Капиталите" - за извличане на максималновъзможната по-голяма Капиталистическа /НЕ влагам лош смисъл в това понятие!/ Печалба! Но тези Идеи и Цели на Елита НЕ са идеи и цели на Обикновените Хора в "Старата Европа"- от Разширяването на Европа Обикновените Хора там нищо НЕ могат да спечелят, а могат само да загубат/което и става/! А и го няма вече плашилото/пропагандното/ , с което ги плашеха десетилетия наред- Комунизмът! Следователно, Народите в "Старата Европа" днес нямат нито една причина да искат Разширяването на Европа! И те наистина НЕ го искат разширяването- налага им го Елитът в "Старата Европа"! Но НЕ навсякъде успява успешно да го наложи! Франция бе първа! Сигурно и Германия щеше да бъде, ако там беше проведен Референдум! Испанците и гърците са хора "южняци"- те са по-подвластни на емоциите, отколкото на прагматичния разум!
Абе, накратко казано: "Мостът тръгна! Да му мислят Влаковете! И пътниците за тях"! КАЗАХ!
02 Юни 2005 02:10
Азъ, но ЕС не ни даде почти никаква помощ, съизмерима с Маршал, преди асоциирането. Да не говорим за денацификация.
*
Хиршфелд, британците също са европейци, нали? Нали знаеш за кръста на дрезденската катедрала, изработен от златаря от разрушения Ковънтри, чийто баща бил бомбардирал? Хубава история, ама Европа тия дни не беше на висотата й. Параграфа е съгласен с мене - демократична Европа не ни ще, ама той се кефи, пък аз съм като газен с валяк.
02 Юни 2005 02:12
И СССР се разпадна по плана на създаването му !
Е И
Тайното оръжие на руснаците си остана за много и от нас тайно
Въпреки 60 год от 9 май 45
Някой да успя да го види на парада
А такова тайно оръжие сбирщината "ЕВРОПА" никога няма да ИМА
Вече към Братушките ги зачислявам и Холандците, вторите са Франсетата и първите - както се досещате - Руслетата
А еврюхите-ционисти няма да им се отвори парашута да ходят с цъфнали налъми по върха на евросладоледа и всички под този връх да бачкат за каймака
А звярът пари май взе да става без стойност, макар че всички хора вече му се кланят, ама не и Човеците

Следващите са Люксенбурговците на 01.юли май и те ще са към братятя ни
А и Полша и Чехия май натам бият също
А братушките-франсета си имат циганета в Перпинян и там е станало Захарна Фабрика, ама нашите информационни затъмнители нищо не мувят по убийството и цунамито в гр.Перпинян
02 Юни 2005 02:37
Аз не мога да разбера защо един претендиращ да бъде отговорен коментатор като г-н Дичев, прави популистки спекулации с Турция. Турция довчера беше на поне 15, може би 20 години на тежки преговори от Евросъюза. Давате ли си сметка, че при тези изходни показатели след 20 години Турция е твърде вероятно да има еднакъв или дори по-добър стандарт от България? Но затова й трябва стабилна ПОЛИТИЧЕСКА рамка, която би била гарантирана от един преговорен процес с Европа.
02 Юни 2005 02:39
ЧИЧО ФИЧО,
/:/ "Параграфа е съгласен с мене - демократична Европа не ни ще, ама той се кефи, пък аз съм като газен с валяк"
......................................... ..............
НЯМА сега да се съглася с теб!
Защото...
Какво значи , първо, "Демократична Европа"?! Може ли един Сбор/Съюз/ от държави, в които Елит и Народ НЯМАТ едни и същи интереси и НЕ мислят еднакво, да се нарече "Демократична Европа" ?! НЕ може! Европа /и НЕ само Европа!/ ще е ДЕМОКРАТИЧНА само в случай, че Елитът Управлява държавата си НЕ само поради избор от Народа, а и В ИНТЕРЕС на Народа!
Народът на Франция вчера показа и ДОКАЗА, че Елитът й НЕ управлява "демократично" /сиреч, НЕ управлява според Волята на Французите/.
ДЕМОКРАЦИЯТА Е ИЗМАМА И ЗАБЛУДА!!!
Второ. НЕ съм се кефил, че "Демократична Европа" НЕ ни ще!
Кефя се, че СТАНА ЯСНО, че Народите в "демократична Европа" НЕ ни щат/ а и те наистина нямат, според мен, причини да ни искат/!!! ИМА РАЗЛИКА, нали!?
Апропо, нямам причини да НЕ се съгласявам с някого/ пък бил той и ЧИЧО ФИЧО/, ако тезите и аргументите му съвпадат с моите!!!
02 Юни 2005 03:24
Френското и холандско "не" са като "не"- то на римлянката преди да си отвори краката на варварите.
02 Юни 2005 04:04
Все пак Хентингтън е по-близо до сегашния момент отколкото Ширак или Шредер
После и варварите са нащрек - точат си тайните оръдия

Редактирано от - Минавам от тук на 02/6/2005 г/ 04:05:24

02 Юни 2005 04:08
Има една свястна държава на този свят, ама не е в Европа, а отвъд океана. Преди време осигури на европейците икономически просперитет чрез плана "Маршал" и военна защита срещу Империята на злото, но днес не може да ги предпази от собствената им глупост.
02 Юни 2005 04:38
малко инфо за параграфа...
--------------
Полиция разпръсна протестиращите собственици на земи в Черноморец и арестува един от членовете на инициативния комитет
---
Полицейски служители са използвали натиск при разпръскването
на протестиращите собственици на земи днес в село Черноморец.
Хората се опитали да блокират пътя Бургас-Созопол, но
охраняващите от полицията не са им позволили. Това съобщи пред
журналисти Васил Жечев, който е член на инициативния комитет.
Жечев бе на пресконференцията на водача на листата на ОДС в
Бургас Любен Дилов-син. По думите му 80 процента от
протестиращите са били на по около 70-80 години. Васил Жечев
съобщи още, че в РПУ-Созопол е задържан един от членовете на
инициативния комитет - Милчо Георгиев.Арестуваният е освитетелстван от здравната служба в Созопол и е без наранявания. Ще му бъде съставен акт
за неподчинение на полицейско разпореждане и ще бъде освободен,
казаха от РДВР
02 Юни 2005 05:06
След лошата Франция и още една държава Холандия гласно отхвърли конституцията.Очевидно проблема не е в (френските) комунисти, националисти, селяни и друга сган. Очевидно е че Европа е и в политическа и икономическа криза. Франция като държава с по-висока производителност от Америка и като единствената(заедно с Англия) европейска държава , способна да води самостоятелна военна политика, ще си остане стълб на Европа.
Според мен след въвеждането на еврото грешно бе поставен акцентът изцяло върху разширяването на съюза, а не задълбочаването му. Ударът според мен на тези страни, които останаха извън еврото, върху ЕС е много по-силен от този на отрицателните реферундим. Общият пазар предхожда общите законите или поне въврвят заедно. От 5 години вече Европа се движеше на две скорости и бе прекалено заета с разширяването си наместо да има визия за самата себе си. Очевидно е че може би с изключение на Хърватия и Сърбия разширяването трябва да спре. Нищо против нямам Турция, мен ако питаш трябва да си свалим границата с тях (и без това който мине все за по-западна Европа ще отиде), но ясно не са желани в ЕС. То си е като бракът и става само по взимно желание. Украйна и другите съветски републики трйбва да се научат да живеят между Русия и ЕС. Нека първо сами си създадат култруна и наци оналана идентичност. Защото след Украйна следват Казахстан, Узбекистан, Туркменистан и Афганистан. ЕС не може да стигне до Каспийско море и Персийския залив! Или поне да си поговорим пак след 30 години.
Сега не е време да се прегласуват референдумите , а най-после да се обмисли целия процес. Чух, че в Германия даже били обсъдили и съдбата на еврото с най-лошия сценарий. Да се направи крачка назад, а после две напред ...
Тове е проект на третото хилядолетие и не е нужно да се избързва. Закъснението е очевидно ....Така и не разбрах каква ще е военната политика на съюза? Как ще се създава примерно европейската армия? а полиция?как ще се гарантира обща сигурност? кога всички ще приемат еврото, а сантиметъра(или айде това не необходимо условие, нека да се радват англичаните на инчовете си, на краката си и т.н. ? Тогава ще можем да приказваме за обща дипломация (продължение на войната с други средства) и други комисии.
__
Да не кажат ей го сега влезе и вече залоства вратите ще кажа, че нямам нищо против и България да поизчака(не 30 години обаче де) и да си свърши домашната. Защото ЕС в момента не е панацеята за бедите а пресъединителннте фондовеняма да спрат, нито натиска за реформиранито ни.

Редактирано от - volog на 02/6/2005 г/ 05:12:11

02 Юни 2005 05:18
Рекорден брой милионери в САЩ
Броят на милионерите в САЩ се е увеличил с 21% до нов рекорд през 2004 г. Домакинствата с чисто състояние над $1 млн. вече са 7, 5 млн.САЩ все още е лидер в създаването на милионери, сочи друго проучване, направено от Бостон Цонсултинг Гроуп.
Това е господа Европеици.Либералня англосаксонски модел води до това. Соцялня като в Германя и Франця води до 10-11% безработиза и дарзавна хранилка.
02 Юни 2005 06:19
Абе Дичевци, Кръстевци, Дайновци, защо отзад Великден обяснявате, очевадни неща. Това "евросксептиците" не ви ли го казвахме още в сексуалния ви европейски период. Нали и по това основно се разбичават протестантни и католици от православни, че мислят за земния си път, за стомаха, нежели за небето... Сега Дичев изкарва нас консуматори. Нали ни втълпявахте години, че Свободата Санчо е по ценна от салама...
02 Юни 2005 07:34
Референдумите доказаха, че "волята на народа" е достатъчно егоистична и европолитиците - "просветения елит" - просто не трябва да питат плебса.
Той - народът - "не бил чел", "текстът бил голям, сложен"...
Ами просто не го питайте.
На ЕС му трябва нов Наполеон - инак няма да стане.
02 Юни 2005 09:23
Доста добре го е казал авторът за "номадството".

Западът се изплаши, не без основание, че ще бъде залят от вълна бедняци, цигани и други, които ще имат право да живеят от социалните фондове на богатите държави.

Жалко, ако попречат на тази перспектива, защото за мен това е единственият начин да се отървем от циганската напаст.
02 Юни 2005 10:15
Тема за размисъл подсказана ми от коментар вчера по телевизия Европа:
"Един референдум в Чехия също би се провалил защото чехите се страхуват че такава европейска конституция би ги поставила в прекалено голяма зависимост от Брюксел"
Някой би ли коментирал?

02 Юни 2005 10:24
Просто две свободни нации показаха къде е мястото на самоназначилите се политически елити. Добър урок за нашето, българско стадо, което го мъкнат като добитък за юлара накъдето си поискат. Сънят на разума също има край.
02 Юни 2005 10:28
Какво в действителност е предствлявал Планът Маршал и какви са "ползите" от неговото приложение за Европа и в частност за Западна Германия:
---

1. Looting of Material Property in Billion RM/DM:
_______________
- Looting from 1945 to end of 1947 - 46.75
- As per calculations by Rumpf, additionally - 37.00
(Sum, Rumpf and Harmssen (including dismantling) - 83.75)
_______________
- Looting from 1948 until 1952
- Looting of the Soviet Occupation Zone from 1948 until 1950 (including dismantling) - 70.00
- Military property German weapons looted by Russians and Western Allies - 50.00
- Theft of patents - 20.00
- Theft of cash - 25.00
- Theft by occupation forces - 1.00
- Theft and destruction of art and books, at least - 10.00
_______________
Total: 259.75

***

2. Robbery in Form of Long-term Sanctions 1945-1952:
- For the forcible export of German coal - 4.00
- For so-called restitution - 2.00
- Theft of the entire German fleet with the resulting loss of shipping revenue, and expenses for shipping costs paid to the Allies - 2.50
- Dismantling costs - 11.00
- Looting of the Saar region (coal) - 5.00
_______________
Value of forced labor by German prisoners of war and civilian deportees still unlawfully detained:
- Prisoners of war - 35.00
- Deportees and abductees - 38.00
- Loss of royalties (until 1955) from patents, trademarks etc. - 10.00
- Occupation expenses acc. to the Fed. gov't (Zeittafel 1949-1969) only for the Western Zones from 1945 until 1952 - 50.00
- for the Eastern Zone, min. (as per Harmssen) - 40.00
_______________
Total: 197.50

***

3. Damages Due to Destruction of Germany 1945-1952:
- Damages due to political division (btw. 240 and 2400 bill. DM, cf. the following) - 400.00
- Economic value of dismantling = loss of production - 65.00
- Loss of value increase due to 10-year ban on cutting-edge German research - 70.00
- Losses due to destruction of Eastern trade - 10.00
- Losses due to destruction of large German enterprises - 35.00
_______________
Total damages due to division: 580.00

***

4. Theft of Property of Germans in German eastern territories and settlement areas:
- Eastern Germany, Danzig, Memelland, Sudetenland, and the 6 million ethnic Germans in eastern Europe and the Balkans (excluding the value of land itself) at least: 300.00

Total (1-4): 1, 337.25

***

Comparison of the Assets Looted from Germany with the Value of the Alleged Marshall Plan Aid to West Germany:

In the 8 years from 1945 to 1952, assets totaling were stolen from Germany:
- 1, 337.25


In the years from 1949 to 1952, a loan (since repaid) given as Marshall Plan aid:
+ 6.40

*

И не забравяйте да гласувате за "АТАКА"!
02 Юни 2005 10:45
Автора е направил добър анализ, но "бунтарите" Франция и Холандия сами си навредиха. Еврото искаше да обедини Европа и го направи, но те сега искат да го сринат - вече стигна 1, 22, от осем месеца най-ниската позиция
Плана Маршал няма да се повтори, защото никой няма ползва от толкова ОГРОМНО наливане на пари в България и Румъния. На Европа им трябва сигурност на Балканите, както и Близкия Изток, където Турция може да свърши добра роля. Важно от Плана Маршал е опрощаване на кредити, но ако това сега се направи, пада бонитета на държавата, така че България няма полза от опрощаването на кредити, а едно малко наливане на пари от бюджета на Европейския съюз!

takvor onik
达 可 沃 尔 奥 尼 克 保 多 利 昂
God Bless U!!!
02 Юни 2005 10:48
"Оказа се, че източноевропейците се интересуват главно от пари, не от права и ценности. И че това всъщност е било

революция на консуматорите, които искат по-добър живот."
Този проблем лесно се разрешава с недопускането на гражданите на новоприсъединените страни до социалните фондове. Който иска да работи - моля, нека да заповяда при условие, че си намери работа и се самоиздържа. Така направиха Великобритания и Ирландия - дадоха достъп до трудовия си пазар, но не и до социалните фондове. Оказа се, че страховете за нахлуване на източноевропейци са били силно преувеличени. Чужденците са толкова на брой, колкото може да поеме трудовия пазар. По правило те не изместват местните, а попълват недостига на работна ръка. Така и едните и другите са доволни.
Е да, ама това са либералните икономики на Великобритания и Ирландия.


02 Юни 2005 11:16
Спокойно, не се горещете!
Ще ни вземат, може малко да ни позабавят (то лошо няма), но накрая ще ни вземат, барабар с румъните, кроатите и србите. Даже и макидонците.
Но без албанци и турци. Дотам ще е.
02 Юни 2005 11:19
Какъв е смисълът от професионални политици, ако развитието ще се решава от напълно неподготвени хора на които се задава тъпия въпрос "Искате ли да се присъедини Франция/Холандия в нещо, което още го няма, като в замяна работите повече и получавате по-малко?"?

И ако резултатите "НЕ" от подобен референдум, водят до драматично разочарование и оценки като Иван Кръстев: Край на разширенията, Балканите стават колония на ЕС или Ивайло Дичев: Силна Европа е вече отвъд хоризонта или ЕВГЕНИЙ ДАЙНОВ*Желание за Рим,

то мога да си представя какво ни чака след българското "ДА" за Станишев, което предполага същите неподготвени хора да управляват, които докараха бунтовете през 96/97.

Както е казано - няма как да си бъркаш в носа и да очакваш да извадиш диамант.





02 Юни 2005 12:04
G 5,
/:/ "малко инфо за параграфа...
--------------
Полиция разпръсна протестиращите собственици на земи в Черноморец и арестува един от членовете на инициативния комитет
========================================= ============
БЛАГОДАРЯ !
Така беше!
"И аз бях там- ядох, пих и три дни се веселих!"...
НЕ съм бил арестуван! Всичко е наред- просто, Правителството на НДСВ съвсем "НОРМАЛНО" прее..ава българските граждани !!! М-ството на Отбраната му ТОЖЕ го прави съвсем "нормално"!
02 Юни 2005 12:48
Поздравявам достопочтенят **** Фичо с:All American Alien Boy-Ian Hunter.

*****


Мнението е редактирано поради
- неуместни определения

Натиснете тук

Редактирано от - bot на 02/6/2005 г/ 13:13:45

02 Юни 2005 12:56
И със-Irene Wilde...Такива *****, правещи се на велики, някъде на майната си, нямат право да дават акъли на живеещите тук-в БЪЛГАРИЯ.И не съм съгласен , че трябва да имате право на глас.

*****


Мнението е редактирано поради

- неуместни определения

Натиснете тук

Редактирано от - bot на 02/6/2005 г/ 13:14:20

02 Юни 2005 13:20
Френското “NON” и холандското “NEE” са добри за България

(Съвместна публикация с в-к “Капитал”, всички права запазени)

Красен Станчев





Ако трябва да се формулира с едно изречение онова, което мисля по въпроса за отхвърлянето на проектодоговора за конституция на ЕС на референдума във Франция и – вследствие на това – отлагането на присъединяването на България и Румъния, то мога да уверено да кажа: предполагаемият “мрачен” сценарий е всъщност много добър за България..

“Мрачните” предвиждания

Накъсо става дума за следното.

Ако френските избиратели гласуват с “не”, проектодоговорът не може да бъде приет и засилва вероятността той да бъде отхвърлен и от други страни (почти сигурно от Холандия и Обединеното кралство, но възможно – макар не съвсем вероятно - и от някои страни от “нова” Европа). Тогава настъпва объркване най-вече по повод вземането на решения в Съюза. Действащите законодателство и договори естествено остават в сила, но без компендиума на “конституцията”. Страните-членки се нуждаят от време за ориентация. Затова задържат присъединяването на новите страни, с които договорите са подписани (България и Румъния).

Ратификацията им се забавя. Ако се стигне до предсрочни избори в Германия и през есента те бъдат спечелени от християн-демократите (вероятността на което е доста голяма), те настояват за отлагане на членството на България и Румъния.

Преки и непреки въздействия на “мрачния сценарий” върху България

В стопански план преките въздействия са през курса на еврото, а непреките – чрез по-нататъшното забавянето на растежа в ЕС и съответното намаляване на външното търсене. Това може да се случи, доколкото се предполага, че френското “не” ще означава изместване на политическите акценти към повече протекционизъм и по.-малко пазарни реформи в рамките на Съюза.

И в двата случая обаче “мрачният сценарий” се смесва с много други фактори. Щатският долар вече поскъпва спрямо еврото, поради добрите изгледи за развитие на икономиката на САЩ и изглежда, че резервът за поевтиняване на еврото е изчерпан. Объркването около “конституцията” може само леко да ускори тази тенденция. Приемането й (от Франция и Холандия) ще я забави и разменният курс най-вероятно ще се запази краткосрочно на сегашните нива. (Такава е консенсусната прогноза на почти всички наблюдатели на валутните пазари.)

Това ще означава: 1. повече (отколкото в периода на по-евтиния долар) разходи на българските фирми за горива, петролни продукти, 2. незначително поскъпване на доларовия компонент във външния дълг, доколкото го има, 3. вероятно незначително влияние върху българския износ да икономики, в които сделките се деноминирани в щатски долари.

Тези ефекти вече са почти изцяло отчетени от правителствени и неправителствени институции в предвижданията за растеж до края на 2005 и през 2006. Но основното забавяне и съществените рискове са по-скоро в политическата област: липса на ясни мнозинства в парламента, разточително харчене на пари на данъкоплатците и стопиране или преобръщане на тенденцията (от 1997 г.) за постепенно намаляване и “оплоскостяване” на данъците в резултат от юнските избори. Дори и при такива развития обаче, ако основите на стопанската и фискална политика не бъдат радикално променени, растежът ще продължи да бъде по-висок отколкото средния в ЕС и значително по-висок от този в “стара” Европа. Вследствие на това България ще продължи да бъде привлекателно място за чуждестранни инвестиции. Поради много причини, тези решения се водят от други мотиви – стабилност на валутата, ниски разходи за труд и общо по-ниско равнище на цените, яснота и простота на правилата по репатриране на печалбата и пр. Възможно е да има известно снижаване на интереса към недвижимите имоти в България и съответно – задържане на цените им, когато и доколкото този интерес се влияе от перспективата на членство в ЕС. Но и тук има по-важни фактори на инвестиционните решения – разлики в цените, надеждност на защитата на собствеността и договорите, очакване за стабилно търсене и все пак оставащата перспектива за членство в Съюза.

Политическите “загуби” са в действителност ползи (включително за икономиката и благосъстоянието)

Колегата Владислав Сланчев още преди две години пресметна, че забавянето на членството не ще има съществено отражение върху търговията и чуждестранните инвестиции. Тези сметки се потвърждават и от опита на другите страни от “нова” Европа. Загубата е преди всичко по линия на субсидиите от Брюксел. Но засега не изобщо сигурно, че имат положително въздействие. Най-честата им употреба е за правителствени проекти, които у нас като правило са от съмнително естество. Липсата на такива субсидии, ще кара правителството (което и да е то) да аргументира начинанията си пред избирателите и данъкоплатците – и това е здравословен процес.

От липсата на субсидии от ЕС ще загуби селското стопанство – отрасълът в “нова” Европа, които бе най-стимулиран от присъединяването към Съюза през 2004 година, защото поизравни своите позиции с тежко защитавания фермерски сектор на старите членки (и спечели пазари, поради по-ниските разходи за труд и доброто качество).

Най-съществената полза от забавяне на членството на България и Румъния ще бъде отлагането на разходите за съобразяване със законодателството и регламентите на ЕС, които тъй или иначе трябва да бъдат направени от фирмите и граждани. Това не ще означава отлагане на промените в косвените данъци и акцизите. Но става дума за известно отпускане на напреженията във фирмите по съобразяване технически и екологични стандарти (договорени от правителството без гратисни периоди).

Политически ползи

Политическите ползи също не са за пренебрегване. При осъществяване на “мрачния сценарий”, “България”, т.е. българските фирми и граждани не носят вина за “проваленото” членство през 2007 г. В същото време дисциплиниращият ефект на евентуалното членство се запазва, както се запазват и всички вече договорени срокове.

И без “конституция” Съюзът ще оживее, например при механизъм на вземане на решения според договора от Ница. Германия и Франция ще продължат да налагат миришещи на нафталин модели на “държавата на благоденствието”, защото имат най голяма тежест и в този механизъм. Обстоятелството, че държавата на благоденствието няма да е разписана черно на бяло е добро за България. Отпада един, макар и фалшив, аргумент, че тези модели трябва да се прилагат и тук. Без “конституция” “нова” Европа ще има повече политическа смелост да надига глас във Съюза в защита на онова, в което тя е по-добра – пазарните реформи.



takvor onik
达 可 沃 尔 奥 尼 克 保 多 利 昂
God Bless U!!!
02 Юни 2005 13:27
Да понеже Чичо Фичо повдигна въпроса за плана "Маршал" то той и получи добър ( разбира се далеч непълен ) отговор от адаша му Чичо Фичо ....

Да добавя:
- за финансовите врътки с евро-доларите ( Маршалките )
- също изпомпаните средства от САЩ по време на войната за какво ли не при снабдяването на "театъра на бойните действия - Европа"
- войната НЕ я направиха Европейските Народи - те бяха въвлечени ТОЧНО КАКТО И В ПЪРВАТА СВЕТОВНА. Войната я направиха Финансови и Промишлени олигарси базирани в САЩ, Лондон, Париж, Берлин, Цюрих ... Хора които владееха и печелеха едновременно от НАЦИСТКИТЕ БАНКИ И ФИРМИ и от АМЕРИКАНСКИТЕ И АНГЛИЙСКИ ТАКИВА. Братя Варбург, Дюпон и Фарбен Индастриз, и много още вече емблематични примери ...
Войната я направиха същите тези които сега "глобализират" света.
- Ако не бяха тези Банкери и Индустриалци които и сега се опитват да управляват Света и Европа то БЯЛАТА РАСА ЩЕШЕ ДА Е С 300-400млн повече.
Загинаха значителна част от носителите на най-доброто от генофонда в Европа.
- САЩ окрадоха НАУЧНО ТЕХНИЧЕСКИЯТ ПОТЕНЦИАЛ НА ГЕРМАНИЯ. Тяхната ракетна космическа програма от началото до края бе създадена от Фон Браун - принуден да замине и работи в САЩ заедно с по-голямата част от екипа си. Тези хора изведоха САЩ в космоса та чак до програмата Аполо. На колко оценяват това САЩ - на 10 добри заплати на месец - или на заплахи за съд на военно престъпници - които кой знае защо би трябвало да са Браун и екипа му - те в крайна сметка работиха за родината си и не са никакви престъпници.


Аз няма да забравя да гласувам за "Атака" ( ре: на "Чичо Фичо .." )
02 Юни 2005 13:27
Една от многото статии напоследък, с много песимизъм, модни ключови думи (полски водопроводчик, проект и пр.) и с малко наблюдения на реалния живот. Последвана от наивни коментари и чисти глупости като тия на чичето.
---
Да чуем последните новини. Тая сутрин говорителят на abc съобщи, че пенсиите на 44 милиона американци са под заплаха. Показаха една 55годишна жена, работила 35 години и редовно внасяла в пенсионния си фонд. Първоначално предвидената й месечна пенсия от 1200 долара е паднала под 400 долара. Фондът, разбира се, е инвестиран предимно в акции на борсата. Инвеститорите-специалисти си вземат комисионната и не носят отговорност за загубата. Парите на жената отиват в джобовете на спекулантите и то напълно законно. Това е свободният пазар, ако не ти харесва - оплачи се на арменския поп, или стани комунист.
Но в Европа както арменските попове, така и комунистите са малко кът. Европа нито иска да се оплаква, нито да прави социални революции. Старият континент просто не ще див капитализъм, не иска абсолютен свободен пазар. Не е готов да произведе 44 милиона бедни пенсионери и 44 милиардери за тяхна сметка.
В континентална Европа не същестува понятието "job" с краткосрочния му смисъл. "Джобът" за европееца е ташак работа, а не работа. Работата е дългосрочен и сериозен договор, в който сигурността и достойнството на работещия са гарантирани във висока степен както от законодателството, така и от съзнателния манталитет на работодателя. Системата работи добре. Има си кусури, но работи и ще продължава да работи добре. Твърденията, че европейците не искали да я усъвършенствуват са чиста пропаганда. Напротив, европейците са отворени за промени – доказателство са реформите във финансовата сфера, където имат да догонват Щатите.
Европа с право се гордее с "модела" си, но не е против свободния пазар и конкуренцията. Ако някой се плаши от конкуренция, то това са американците. Вчера Щатите върнаха кавгата за Боинг и Еърбъс в СТО, макар че самите субсидират Боинг. Продължават да не се примиряват и с европейския проект за спътникова навигация, за да не конкурира американския. Не само не се вслушват в съветите на европейските си съюзници, но умишлено подкопават интересите им в трети страни. Спъват всяка европейска политическа инициaтива, дори и ако включва пудела им Блеър. Не европейците, америкаците се страхуват от свободния пазар и конкуренцията.
Слуховете, че Европа "е умрела" са "силно преувеличени"


02 Юни 2005 14:00
След така стеклите се събития все повече ми се иска да стана европеец на тапия. Иначе сърдечно съм вътре отдавна.

Това е то демокрация - народовластие. Няма значение дали народът е от специалисти, от технократи, или от водопроводчици и овчари. Взема се решение колективно и колективно се отстояват последствията.

А на възпяващите либерализма Чичовци (без точки) и Пичовци: да им е честита Америката. Да сте живи и здрави, и да милиардеете, щом ви се иска.


02 Юни 2005 14:04
... па сано не ви и стиска
(чУпика, де)
02 Юни 2005 14:09
Доктора го е казал кратко и ясно
Просто две свободни нации показаха къде е мястото на самоназначилите се политически елити. Добър урок за нашето, българско стадо, което го мъкнат като добитък за юлара накъдето си поискат. Сънят на разума също има край.
само да допълня, що пак се почна хамериканската инвазия.
Сънят на разума има край, стига да имаш разум.
Мириканците са просто доволни прасета у кочина.
02 Юни 2005 14:10
Тук има двамца де постоянно ни дават примери.
Единият е нашият възлюбен чичка Фичка. Той извънредно много се е впечатлил от Хамериката и пише ли пише глупости. Това, обаче, е на нервна почва и ако си взема редовно лекарствата може и да се оправи.
Постоянно ни натяква, че Хамериката имала най-голяма производителност / ама това е когато производителността се мери в долари, на които Хамериката е пуснала печатницата. Доларът всъщност се покрива и от нефта на арабите и китайските стоки.
Ако, обече, производителността се измерва в брой на произведени стоки картинката май ще е съвсем друга.
Другата е Cruellka de la Vilka-на нея пък любимия пример е Ирландия.
И все си въобразява, че в България не се работело, а на Запад се е работело.
Да ама Не, както викаше крайно десния зашитник на дИмУкрацията бай Петко.
В момента във фирмите в редакциите във фабриките в България се работи много, много повече отколкото на Запад, срещу много много по-малко пари. В момента в България съществува експлоатация, подобна на тази по времето на Маркс и Дикенс в Англия.
Не случайно редица софтуерни и банкови организации създават звена в България. Така например цялата MoneyGram се премести от Великобритания в България.
02 Юни 2005 14:23
Марксе,
Като гледам не четеш кой какво е писал, а си плюеш по навик. Къде съм написала, че в България не се работи?
Примерът, който дадох показва, че старите държави от ЕС няма защо да се страхуват толкова от наплива на потребители на социални помощи, защото за това има лесно решение. Също не е вярно, че чужденците взимат работата на местните. Те запълват нуждата от работна ръка. Пропагандата от подобен род, за съжаление, е любим похват на популистите за да плашат по-бедните слоеве от обществото.
Каквото и да напиша все ще го четеш както Дяволът чете Евангелието.
02 Юни 2005 17:38
Омръзна ми от глупави статии. Знаеше се, че в този и вид конституцията няма да се одобри на референдуми (и не само във Франция и Холандия). Спомнете си колко време отне на парламента да я приеме. Още повече, кой пише 360 страници конституция? Достатъчно е да се запазят икономическите и пазарните отношения и съюзът е факт. Как досега съществуваше без конституция. Ами много лесно. Кому е нужен един напълно изкуствен текст. Достатъчно е да се напише че Жан, Джон и Иван имат еднакви права като граждани на ЕС и толкова.
02 Юни 2005 18:03
Монтен 1 е поставил добър въпрос за водачите на евро стадото. В момента главите на европейските институции се договарят между силните държави-членки. Вследствие на което излъчените личности са компромисни и няма избран нито един истински естествен лидер.
Падането на конституцията продължава статуквото на лидерски дефицит.
02 Юни 2005 18:10

Адаш, споделян напълно мнението ти по този въпрос, по който многократно съм вземал и аз отношение.На някои много им се иска Европа да бъде изваяна по техен модел и правят всичко възможно да спъват нейното изграждане.

В последно време се наблюдава настойчиво желание от страна на САЩ да регулират отношенията си с европейците по въпроси, които през последните няколко години предизвикаха сериозни разногласия помежду им.Наскоро са били проведени разговори м/у САЩ и ЕС за по нататъшното развитие на взаимните отношения, където важно място е било отделено на финансовата политика на двете страни, като от американска страна е било направено предложение за създаването на ново трансатлантическо партньорство във финансово-валутната сфера под формулата G-2. Нещо да ти говори това?

За внимателно следящите процесите в ЕС не може да отбегне от погледа огромното желание на Англия-да свири първа цигулка. Както по времето на Общия пазар, както по въпроса с еврото, Англия нямаше желае да играе в такъв сценарий до момента, в който интереса й го наложи.През следващите 6 месеца председателството се поема от нея.
Но виждайки как ЕС си губи времето във “византийски”разговори и дребнавост-за голямо удоволствие на САЩ-, съм умерен оптимист.Без съмнение тежестта от миналото е голяма и като че ли е по-лесно да се повтаря”това е nевъзможно” , отколкото да се убедим, че съществува друга възможност за бъдещето на Европа.

02 Юни 2005 18:43
Говорейки за лидери - Натиснете тук. Мнението в статията, че спирането на Европа ще е най-малко за 2-3 години, ми се струва реалистично
02 Юни 2005 19:19
Адаш от Факултето, здрасти! Радвам се, че мислиш по същия начин.
Не съм чувал за Г-2, но знам, че стремежът е да се подобри финансирането на бизнеса по американски образец. Накратко - поощряват се фирмите да събират капитал чрез собствени акции, облигации и др. инструменти, вместо да се молят като просяци на банките за заеми. Пазарът на тия книжа става все по - динамичен. В тоя случай Европа слуша Америка като ученик и има защо.
Колкото за ВБ, континентална Европа им знае и кътните зъби и отдавна не им се лови на пинизите. Ролята на кралството винаги е била подривна за единството на ЕС. Могат да се пазарят по-добре от циганите, обаче: и до ден днешен получават по 2 млрд. обратно от европейския бюджет, които Тачър извоюва, когато беха по-бедни. Сега другите са единодушни, че тая компенсация е несправедлива и трябва да бъде прекратена. Което също е в интерес на БГ.
02 Юни 2005 19:52
отвъд хоризонта на изгряващото или залязващото слънце
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД