:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,267
Активни 761
Страници 23,832
За един ден 1,302,066
Кандидат-член

Партиите - клубове на светци, в които не допускат грешници

За разлика от обикновените политически организации в сдружението на Бойко Борисов има строги критерии за членство, които същевременно са неясни и субективни
Пресфото/БТА
Йордан Цонев - млад член на ДПС, който за една година успя да израсне до зам.-председател на партията. Като всички депесари той се съгласи да работи за "единна и неделима България".
Наскоро бившият министър на държавната администрация Димитър Калчев получи звучен шамар от ГЕРБ. Той искаше да влезе в набиращото скорост сдружение на столичния кмет Бойко Борисов, но бе използван като плашило и му бе отказано членство. Мотивът бе, че Калчев не отговаря на критериите за членство, защото е свързан с "Мултигруп". До този момент ясно разписани изисквания нямаше, но след случая "Калчев" се разбра, че членовете на ГЕРБ не трябва да са мултаци, репутацията им не бива да е съмнителна (дори да са били министри) и не бива да са съдени за каквото и да е.

Дали се допускат връзки с други групировки? Още няма яснота. Въпросът с репутацията също остана недоизчистен, тъй като при очертаващо се всенародно движение няма как в тази красота да не се намърда и някой недоказан морал. Все пак сме държавата на групировките.



"Ние сме група, която вече се опозна



около изборите, и ако някой от тези хора препоръча нов член на ГЕРБ, няма проблем" обясни шефът на УС на ГЕРБ Красимир Велчев. Според него около 2000 души вече са познати на инициаторите и те могат да предлагат и да гарантират за нови членове с доказан морал. Непознатите кандидати обаче подлежат на допълнително проучване. Засега по молбите им няма движение.

"Лична отговорност на всеки от нас е да не допуснем в новата структура да влязат хора със съмнителна репутация", обясни Велчев. Ето защо в ГЕРБ не бързали да вземат прибързани решения. "Даже имаше идея и за Калчев да изчакаме, но накрая надделя мнението, че няма за какво, той е ясен", каза още Велчев.

"УС на ГЕРБ няма да позволи името на сдружението да се използва като трибуна за безконтролно говорене или като кратък път за повторно завръщане в политиката на недотам доказали се и одобрявани личности", обяви и заместникът на Велчев Цветан Цветанов.

В ръководството на ГЕРБ са възприели следната практика - когато не познават някой от кандидатите, ходят в квартала, в който живее, и разпитват за него. Той задължително минава и през събеседване. Освен молба за членство задължително се подава и автобиография. От кандидатите за ръководни длъжности се изисква и свидетелство за съдимост.

Ситото, което ГЕРБ въведе за допускане на нови хора, е нещо ново за родния политически живот.



Членството в родните партии



се придобива сравнително лесно. Единственото ограничение за членство в БСП например е да не се членува в други партии. Нови членове се приемат от партийните организации или общинския съвет на БСП въз основа на писмено заявление до тях от кандидата. Те вземат и решение за неговото приемане.

По-строги са изискванията и процедурата за членство в НДСВ. За да си член на тази партия, трябва да притежаваш избирателни права, да не членуваш в друга партия и да не си осъждан. Приемането на нов член става след писмено заявление от кандидата и декларация, че приема устава и програмните документи на партията. Те се подават до местния общински координатор. Общинските координатори не по-рядко от един път месечно изпращат постъпилите заявления за членство на съответния областен координатор, който ги препраща на Политическия съвет. Членството в НДСВ възниква от момента на решението на Политическия съвет за утвърждаване на новия член. След получаване на решението областният координатор вписва новоприетия член в областния партиен регистър. Учредителите на НДСВ са членове по право.

Член на ДПС пък може да бъде всеки, който е за "единна и неделима България, признава и защитава равните права и свободи на всички български граждани". Кандидатът подава заявление до местния съвет и декларация, че не членува в друга партия. По членството се произнасят и местният, и общинският съвет. Членската книжка подлежи на заверка от общинския съвет всяка година.

Като сравнително нова партия "Атака" също има по-строги критерии за членство. Изискват се няколко задължителни документа - молба за членство, автобиография, а



след случая "Кузов"



и свидетелство за съдимост. Всички задължително подписват декларация, че в момента нямат висящи дознания. Кандидатите за ръководни постове в партията представят и бележка от НСС, че срещу тях не се водят следствени действия.

Скандалните молби за членство на "Атака" се прочуха със специалните графи "Произход" и "Кръвна група". Заговори се, че атакистите прилагат расистки подход при подбора на кадрите. Оправданието на Павел Чернев тогава беше, че изискването за кръвна група е въведено нарочно, като провокация към някои секти, които забраняват кръвопреливането. Но скандалът остави трайни съмнения. Не стана ясно и какво трябва да вписват кандидат-членовете в графата "произход". Препоръките от вече утвърдени партийни членове са добре дошли за кандидата.

Партийното сито в ДСБ е стандартно, но и със



специфични костовистки елементи



Желаещите да се запишат трябва да имат избирателни права и да споделят принципите и програмата на партията. Кандидатът за член на ДСБ попълва два документа: формуляр и декларация. Бъдещият партиец освен личните си данни трябва да впише и местоработата, длъжността и квалификацията си. Три празни полета са оставени за предишно членство в друга партия, с графи откога докога и най-висок пост, заеман там. След това начинаещият костовист декларира, че е запознат с устава и програмните документи на ДСБ, не е враг с чужд партиен билет и разбира се, че не е бил служител на бившата ДС. Отказ за членство може да бъде обжалван в седемдневен срок от уведомяването пред другарския съд на ДСБ - вътрешнопартийния арбитраж, който трябва да се произнесе след седмица. В партията на Костов имат и статут "симпатизант", който не плаща членски внос. Симпатизантите имат право на глас при вземане на решенията в своята партийна ядка, но не могат да растат в партийната йерархия.

По примера на ДСБ статут на симпатизантите бе гласуван и от последната конференция на СДС. В стремежа си да станат по-привлекателни за хората, сините



максимално разхлабиха партийното сито



Петър Стоянов даже призова седесарите да приемат радушно и бивши комунисти в името на възраждането на партията. Иначе процедурата да станеш син партиец е стандартна. Кандидатът за член на СДС подава до ръководството на местния клуб заявление по образец, в което описва биографията си. Умишленото скриване или изопачаване на информация е основание за отказ на членство. Въпросът за приемането на кандидата се решава на редовно събрание на местния клуб. При отказ кандидат-седесарят може да се оплаче пред непосредствения висшестоящ орган. Ако пак му откажат, може да се жалва на по-висшата инстанция и така до висшия син орган - Националния съвет. Тази демократична процедура е приета в по-добри за СДС години и едва ли скоро е прилагана, защото синята членска маса непрекъснато се топи.

Предварителното сито на кандидат-партийците едва ли дава гаранции, че те са свестни хора. Далеч по-важно е да има механизъм, който да ги контролира след това, особено ако партията стигне до властта. Иначе нещата са ясни - когато замирише на власт, кандидат-членовете обсаждат партиите. Когато властта остане зад хоризонта, партийните редици оредяват. Класически пример - СДС. През 1997-1998 синята партия бе на границата да набере 70 000 души. 1 процент от населението на България. Сега едва ли има 20 хил. организирани седесари.
Архив "Сега"
Бившият министър на държавната администрация Димитър Калчев получи звучен шамар от ГЕРБ. Хората на Бойко Борисов не го приеха в сдружението си, щото бил мултак.
Архив "Сега"
Колкото повече замирисваше на власт в левицата, толкова повече растеше броят на желаещите да станат партийци.
11
2973
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
01 Май 2006 20:21
Ако ГЕРБ спази стриктно принципите си, в нея няма място и за Бойко Борисов.
01 Май 2006 23:00
строги критерии за членство, които същевременно са неясни и субективни


Всичко при Национално Движение Бойко Борисов и самата мутра е така.
Хем са против партиите, хем ще правят партия.
Хем са "гражданско движение", хем за членство при тях се подава "молба"(социалистически документ с който народоединиците се молят на властта - в демократичните институции се подавят ЗАЯВЛЕНИЯ с които гражданите ЗАЯВЯВАТ ВОЛЯТА СИ).
Б.Бойко хем е антикомунист, хем отказал да се деполитизира и напуснал МВР в началото на 90-те, Т.Живков му бил най-големия учител и ходи да му се кланя на паметникаму и осветява паметника на окупационната съветска армия.
Хем е десен, хем много много уважава Първанов.
Хем се борил с престъпността, хем е съдружник на СИКаджии и мутра.
Хем много голяма работа свършил като гл.секретар в полицията, хем престъпността разцъвтя и показните убийства станаха ежедневие тогава.
Хем не си "говорел" с НДСВ, хем много уважявал "царя".

Да продължавам ли? Май няма смисъл. Издухана работа за издухани журналисти, дето го направиха медийна звезда, издухани червени олигарси и издухани единици народонаселение...........

01 Май 2006 23:20
А, програмите на т.н. "партии" са като баница със сирене. Трябва дълго да го търсиш...
02 Май 2006 08:42
Уставът и програмата са относителни. Само БСП, ДПС и НДСВ могат да гарантират на членовете си постове и привилегии и като дойдат на власт почват чистка. Настаняват техни хора на длъжност и затова ще имат и верни привърженици.
02 Май 2006 08:59
а силистренския кмет как го провериха.
ясно че не са идвали в града да разпитват щото нищо хубаво нямаше да чуят
02 Май 2006 09:07
Колумбийските барони от български произход пак се стягат да ни излъжат. За да си покрадат още някоя година. Този път и от еврофондовете. Трябва ли пак някой да вмъква биографията на г-на Борисов, която шестваше из форумите преди време, за да напомни за това, с кои е бил в съдружие? Ако няма кой или някой не си спомня - аз съм си я съхранил. За да не забравям!
02 Май 2006 11:26
БСП=СДС=ДПС=НДСВ=ГЕРБ=КРАДЦИ И ИЗМАМНИЦИ.
02 Май 2006 11:59
Шъ съ упраим, когато всички партийни централи се изместят на остров Света Анастасия (бивш Болшевик). С добра охрана, разбира се.
02 Май 2006 16:02
И аз като стана на 30 години ще си подам документи за членство в старата партия с млад дух-БСП.
03 Май 2006 05:06
Д-ре, талянът там ще ги пази от по-дребните рибоци, ще наблюдават танкерите с техен нефт, ама не е зле да направим и АЕЦ там, от чернобилският тип, инак нема изтребление...
03 Май 2006 05:09
П. П. Данчо Ментата - Президент!!! Това заслужават всички гласуващи - основно декласирани елементи с екзотичен цвят на кожата и смътен българси език. Не че майчиният е по-добър, но пък Бащиният е напълно неизвестен...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД