„Дойдох, за да се науча да пиша. Като излезем някъде, малко на малко да знаем да четем и пишем. Надявам се това да ми помогне и за работа." Така 27-годишният Георги Тодоров обяснява присъствието си в класната стая на училището за възрастни роми „Втори шанс" в пловдивския квартал "Столипиново". "Навремето не съм учил, защото имахме проблеми, майка ми и баща ми бяха разведени", разказва Йосиф Симеонов (18). Петя Тодорова и приятелката са моми за женене, но също са дошли да научат азбуката и таблицата за умножение.
Условията, при които учат, са завидни - просторни класни стаи с луксозни мебели в синьо, интернет-зала с чисто нови компютри... Добре облечени и спретнати, учениците на Иванка Петрова са дошли във "Втори шанс", за да получат поне първоначална грамотност. "Програмата е много по-сбита, учат много повече неща. Преди години преподавах в училища пак в този квартал и когато ходехме да събираме ромите за училище, те казваха, че ги викаме, за да взимаме по-големи заплати", казва учителката Петрова. Със сегашните си ученици тя няма такива проблеми, защото всеки един от тях е дошъл доброволно.
Програмата за ограмотяване на възрастни роми стартира преди 4 г. благодарение на донорите от Сдружението на германските народни университети, обяснява Антон Карагьозов, председател на фондация "Рома", която е създала училището. Обучението става в два типа групи - едните са само за ограмотяване, а другите дават средно образование. Първият випуск от 22 души вече е завършил, всички до един са получили дипломи за средно. Вторият в момента се подготвя за юнската изпитна сесия. Учениците са от 20 до 40 години. Групите за ограмотяване са две по 16 души. При тях няма възрастови ограничения. Преди 3 г.
65-годишната баба Цеца се записва да бъде ограмотена,
за да познава парите. Жената е пенсионерка и си изкарва прехраната, като продава бонбони, ашуре и разни дреболии в малко кафене в един гараж. Понеже не може да чете и да борави с парите, децата я лъжат. Друг фрапиращ случай в училището е майка на 46 г. и дъщеря й едновременно се записали за ограмотяване и получаване на основно образование.
"Това са хора, които чак сега разбират колко им е необходимо образованието", продължава Антон Карагьозов. Наскоро фондацията е кандидатствала пред социалното министерство по програма "Активни мерки и услуги по заетостта", която работи съвместно с бюрата по труда. "Стартирахме с група за ограмотяване от 64 души на възраст от 16 до 26 години. Те се лутат и се чудят с какво да се заемат, а когато са неграмотни, губят всякакви шансове. През май ще бъдат подбрани други 32 души, които за 3 месеца ще се ограмотят. Целта е след това 40% от тях да бъдат назначени на работа в различни частни и държавни фирми. Трима от тях вече са наети като хлебари и общи работници. Голяма част от тези хора ще бъдат прехвърлени в курсове за квалификация като фризьори, електроженисти, строителни работници и идеята е голяма част от тях после да останат на работа. Предстоят още разговори с работодателите. Надяваме се и на програмата, която министър Масларова одобри", обясни Карагьозов.
Става дума за мерките в Националния план за действия по заетостта за 2006 г., който предвижда около 2 млн. лв. от бюджета, да бъдат похарчени за ограмотяването на 2500 възрастни безработни роми. Срещу тези пари се очаква представителите на малцинството да овладеят елементарна грамотност - да могат да пишат и четат. Общо 204 млн. лв. е заделил бюджетът за различните програми за борба с безработицата. С външното финансиране общата сума нараства на 390 млн. лв. Безработните роми ще се учат да четат и пишат в продължение на 5 месеца. Програмата ще обхване населени места с голяма безработица сред малцинството. Целта е безработицата да падне под 11%.
В "Рома" вече 74 души са дали заявка да бъдат ограмотени и фондацията ще кандидатства с проект. "Нашият квартал е един от най-големите на Балканите. В "Столипиново" живеят над 40 000 души, като
над 30% от тях са неграмотни
Става дума предимно за възрастното население, има и младежи, които са учили само до 2-ри клас", казва Карагьозов. Двама учители с начална училищна педагогика преподават математика и български на групите, които са дошли да се ограмотят. А възрастните, които учат за средно образование, имат учители по всички предмети. Във "Втори шанс" те само се подготвят, изпитите се полагат в СОУ "Найден Геров" в „Столипиново", а дипломите се издават от МОН. Курсовете за ограмотяване са 3-месечни, докато тези за средно образование продължават близо три години и половина, като занятията се посещават цяла година. Учениците всеки ден имат самоподготовка по всички предмети, а се явяват на изпити през януарската и юнската сесии.
Възрастните роми посочват различни причини, поради които не са учили - родителите им някога не са помислили за образованието на децата си, самите те в етническата група имат слаба мотивация. Някои от тях са се оженили млади или не са ходили редовно на училище, други се извиняват с вечното "нямахме пари, нямаше с какво да се облечем."
„Виждам голямо желание у тях, дори да са на възраст, повечето са семейни с деца", обяснява Антон Карагьозов. При него вече има подадени
над 25 молби от млади роми
със средно образование, които искат да учат за висше.
Програма на Ромската младежка организация в София подпомага желаещите да следват в пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Сега те ще имат възможност да посещават двумесечни кандидатстудентски курсове, с които да се подготвят за кандидатстване в Пловдивския университет. Във фондацията идват родители и младежи, проучват възможностите за стипендии, търсят помощ. Ориентирани са най-вече към публична администрация, социални дейности, педагогика.
"Имаме жени, които работят като чистачки в училище, но са се записали да завършат средно образование, защото се надяват след това да бъдат наети от фондация "Рома" като помощник-възпитатели", казва Карагьозов.
Фондацията сега е кандидатствала с проект пред Ромския образователен център със седалище в Будапеща проектът за училище "Втори шанс" да се мултиплицира и в други градове у нас - Сливен, Монтана, Пазарджик, Видин и Кюстендил. Идеята е в тези градове да има една паралелка от 22 души за средно образование и по две за ограмотяване. Вече са направени уговорки с ромските организации по места и са взети препоръки на регионалните образователни инспекторати и бюрата по труда.
Антон Карагьозов разказва, че при стартирането на проекта за ограмотяване на възрастни роми бившият британски посланик Ричард Стаг казал, че това може да се превърне в модел за държавата. Така и стана, заключават от фондацията.
Текст под снимки:
1. Една от класните стаи в училище „Втори шанс".
2. Вече се научих да пиша и чета, казва Йосиф.
3. На тези момичета скоро им предстоят женитби, но въпреки това не се отказват от четмото и писмото.
4. Над 25 ромски младежи са поискали да продължат образованието си в университета.
5. За по-напредналите има и компютърна зала.
6. Над 30% от населението в „Столипиново" е неграмотно, казва председателят на фондация „Рома" Антон Карагьозов.
Снимките записани в инетфото, кореспонденти под име 2704-pl1.jpg, 2704-pl2.jpg, 2704-pl3.jpg, 2704-pl4.jpg, 2704-pl5.jpg, 2704-pl6.jpg.
|
|