:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,295
Активни 754
Страници 23,860
За един ден 1,302,066

Неразораната нива на културния туризъм

Снимка: Авторът
При добра реклама и по-атрактивно представяне на експонатите музеят в Девин би могъл да стане привлекателно място за културен туризъм в Родопите.
България все още не се е научила да печели от един от най-перспективните сектори в туризма - културния. Около това мнение се обединиха в края на миналата седмица участниците в третата национална борса "Културен туризъм", организирана във Велико Търново от Държавната агенция по туризъм и Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). На изложението тази година присъстваха рекорден брой представители - 350, 6 бяха чуждите туроператори.

Основните спънки пред сектора са нерешеният въпрос за собствеността на културно-историческите ни ценности и неефективната реклама на България. Това твърди шефът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров. Липсата на държавна стратегия за туризма, лошите пътища, както и окаяното състояние на повечето ни паметници на културата, които спешно се нуждаят от реставрация и консервация, също пречат за привличането на почитатели на културния туризъм в страната. Според Димитров паметниците на културата трябва да могат да се отдават на концесия за по 50-90 години и това трябва да залегне в бъдещия закон за културно-историческото наследство.

"Културното наследство е най-силната страна на българския туризъм, а страната ни не умее да я промоцира", смята и доц. д-р Соня Алексиева, преподавател по културен туризъм в Нов български университет. Не инвестираме в собствените си мениджъри и специалисти в бранша, липсва съвременно обучение на учениците и студентите. Няма табели до всички ценни обекти, нямаме каталози на богатствата си, дипляните ни са пълни с правописни грешки, изрежда Алексиева.

Българските музеи - естественият ресурс за културния туризъм, също са в незавидно положение, стана ясно още на борсата. Малко от тях разполагат със собствен паркинг и екскурзовод, който да знае поне 1-2 чужди езика. Повечето от тях са без гардероби, ресторанти или магазинчета за сувенири. Да не говорим за стаи за деца или указателни табели. Болшинството от колекциите са стари, беседите са скучни, а залите - тъмни и влажни. В експозициите пък има твърде много фотографии, което ги прави неатрактивни за посетителите. А наличието на собствен интернет-сайт все още остава само в сферата на мечтите...

"80% от обектите ни са извън културно-историческите маршрути и причината за това не е в туроператорите, а в самите музеи", коментира новият директор на Националния център за музеи, галерии и изобразителни изкуства Румян Ганчев. По думите му само 10 от общо 200-те музея в България са в добро състояние.

В Италия от културен туризъм годишно се реализират милиарди, в другите държави този вид туризъм бие по приходи морския и зимния, споделя Благой Рагин, шеф на БХРА. Според него България може да стане "Швейцария на Балканите", ако обаче се решат проблемите с инфраструктурата.

По данни на кмета на Велико Търново Румен Рашев годишно в града от културен туризъм влизат около 60 000 евро. Реалните приходи обаче са доста по-големи, но механизмът за отчитането им е несъвършен. По този повод Държавната агенция по туризъм подготвя специална "сателитна сметка", която да отчита приходите от съпътстващите туризма сектори - търговията със сувенири, транспортните услуги и др.
15
2297
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
03 Май 2006 07:50
Смешни претенции за експлоатация на българския патримониум. Първият Закон, който трябва да бъде приет от Народното събрание трябва съдържа една точка: "10% от ежегодната печалба от туризъм Държавата (ако е с голяма буква) заделя за паметниците на културата и музеите." Илюзорният професор Божидар Димитров иска обратното, да даде патримониума на хищни и морално нечистоплътни бизнесмени. Вероятно те пълнят тлъстата му гуша.
03 Май 2006 08:12
Абе, какъв културен туризъм... Знаете ли какво искат чуждите туристи? Е, аз съм ги питал.
Да хапнат, да пийнат... тези три неща. Обаче се разочароват още на хапването - навсякъде едно и също кебапче - национална гордост.
Е, как да се върнат следващата година.
03 Май 2006 08:48
Прав е преждеговорившия, за съжаление....У нас идват предимно профани, които са all inclusive , или само гледат как да се напият по стаите или да пазаруват салам и хляб от някое гастрономче. Кажете ми например какво го вълнува някой шлосер от Нюкясъл или механик от Кьолн родното място на Йордан Йовков или някой паметник в Плевен. Митове са това за културния туризъм.....кебабчета, бира, шнапс......Любознателните пък са бекпекъри, от тях пари не могат да се изкарат - студентчета, хипари...
03 Май 2006 09:00
Цуцурко, ти изглежда отдавна не си влизал в български ресторант.
03 Май 2006 09:18
Каквото със селския, такова и с културния туризъм!
На простия селянин култура не му трябва, а село си има и в англия - какво да му гледа на нашето. Всичко дето го пишат по вестниците за подем на селския и културния туризъм си е мъгла за родните селяни, да мечтаят да станат туристически босове с путури...
На вносните туристи им дай манджа, алкохол, хазарт и секс - ако го няма това и тях ще ги няма!
03 Май 2006 09:55
Не е въпросът кога аз съм влизал, а как туристите са излизали, например. Ти виждал ли си как чужденците идват у нас с торбичка илачи за стомах?
Освен това, моят интерес към темата е чисто научен и много съм се опитвал да набия в разни дебели глави, че при така създалата се обстнановка с "бурното развитие" на масовия туризъм у нас, е излишно ние да тръбим по вестниците, че ще променяме посоката на Амазонка, така да се каже. "Културният" туризъм в чистия си вид е нишов - т.е. той е за малка група, може да ги наречем посветени, познавачи или разбирачи.
Сега, Благой Рагин може да цитира до посиняване примери от Италия, но хайде да не се лъжам, Италия си е туристически магнит сама по себе си, както и Франция, а напоследък и Хърватска. Там цялостното преживяване протича сред декори от миналото - т.е. точно това, което прави туризма културен, но туристическата индустрия си е съвсем съвременна и насочена към бъдещето.


ПС: А това за кебапчето наскоро ми го сподели един голям фен на България, който разработва един безкраен пазар, но е леко отчаян от условията, които нашта хубава страна му предлага.


ППС: И много моля кметовете и уредниците на музеи да не ривЪТ, щото отчетените приходи наистина са различни от истинските. Знаете ли как става: да речем 100 туристи посетят 10 музея. Е, накрая излиза, че даденият район е бил посетен от 1000 туристи, която и цифра се отчита в края на годината. Аз мисля, че те го правят, за да не ги закрият съвсем. Не мога да коментирам дали е оправдано, или не.



Редактирано от - цуцурко на 03/05/2006 г/ 10:09:16

03 Май 2006 10:05
А, и напълно се солидаризирам с изказването на Юриста.
03 Май 2006 10:13
Има интерес към всеки вид туризъм у нас. Младежите предпочитат морето. Семействата също идват по необходимост през лятото - обвързани са с ваканцията на децата.
Има интерес към Spa центровете. За културните и исторически ваканции също има желаещи, но не трябва да се очаква интересът да е масов.
Много е важна рекламата. Вече може да се разчита на компетентни и лоялни туроператори у нас. Нивото на обслужване е високо. Харесва им кухнята.
Музеите ни не се покриват представата на туристите за такива - тук може още да се направи.
Проблем са все още полетите. Директните, имам предвид. Тук туристът можеИи го прави) да избере друга дестинация единствено заради това, че дотам може да лети директно.
03 Май 2006 10:51
културен туризъм не беше ли това, дето развозват разни турчета и цигнета насам-натам да учат азбуката
03 Май 2006 11:53
За твърде много от нещата, които липсват на музеите, не се искат кой знае колко пари, иска се акъл. Колко му е да направиш един хубав уебсайт? Колко му е да си направиш магазинче за сувенири, да напишеш кратки и ясни обяснителни табелки на няколко езика, и да насочиш осветлението към експоната под подходящ ъгъл? За да направиш това, не ти трябват нито много пари, нито да си завършил "съвременен" културен туризъм. Трябва ти само да се поразходиш до Гърция или до коя да е европейска страна и да разгледаш три-четири музея. Баста!
Ясно, че нещата не опират само до това. За инфраструктура, за опазване на паметниците, за хранилища, за реставрация - за тези неща вече трябват много пари. Но спокойно може да се започне от по-лесното. Пак повтарям: акъл се иска, дано го има нейде.
03 Май 2006 11:55
Юристе, профани привличаме - профани ще идват. За да ти дойдат умни и богати туристи, ще трябва да направиш нещо по въпроса. Дотогава ще правим кеф на нюкасълските шлосери с евтини кебапчета и стриптийз-клубове. Апропо, първото нещо, което вижда човек, като казне на летището в София, е плакат за стриптийз-клуб... Подходяща реклама, няма що.
03 Май 2006 12:08
Хубу де, аз не мога да разбера обаче що говорите само за чужденците. Ние може да не сме по-платежоспособни, но за сметка на това можем по-масово и често да ходим из различните точки на рОдината. Като например всяка събота и неделя. Е, да, обаче някои хора не се сещат, че бг-туристите точно тогава могат да им дойдат в града и да им разгледат културните забележителности. Като в Стара Загора, например. Което ми се случи около великденските празници. Там те са затворени събота, неделя и понеделник... Писах на кмет, зам-кмет и де-що мейли намерих в нета - отговор не последва, не че е нещо учудващо... Ако случайно някой от редакцията прочете тоя постинг - можете да направите и вие опит да се свържете и да ги разпитате. И това не е само в Стара Загора, разбира се. Въобще - благодатна тема за голям репортаж
Поздрави

---

[...] работа необмислена или недомислена, зле започната, без ръковоство или нескопосано ръководена, която сякаш по съдържание свършва със скандал, за да служи само за грозна регистрация на печалните си герои.
Що е то?
03 Май 2006 12:16
Може би въпросът трябва да се постави в обратен ред: първо какво даваме и после какво искаме да вземем?
Какво даваме. Като махнем "най-старата държава в Европа", "богато културно-историческо наследство", "люлка на древна култура", "китни възрожденски градчета и селца" и прочее клишета, остават едни камънаци и вмирисани на мухъл етнографски музеи. Е, какво да гледа там среднотуристическият баварски пивоварец? Няма дворец, няма злато и диаманти (по клише най-атрактивните знаци на културата), няма дори свястна тоалетна. А къде отиват първо туристите, когато автобусът ги изсипе пред съответното чудо на културата? В тоалетната, ъф корс. Където какво го посреща? Обикновено една унисекс кабинка с капещо върху главата/голото дупе казанче, запушена мивка без сапун и никаква тоалетна хартия. Цуцурко го е казал, но ми е приятно да го повторя със свои думи: културният туризъм е част от туристическата индустрия и си върви с екстрите на съвременния комфорт, от които са склонни да се лишат само хора със съвсем конкретни интереси, както вече се каза. А както също се каза, приходите от тях са пренебрежимо малки.
За рекламните материали - в повечето случаи тотално самодейни и пълни (отново) с приповдигнати клишета, които може да приповдигат родолюбивото ни чувство, но не говорят нищо на външния посетител и не стимулират любознателността му, изразена в обикаляне по други места и, естествено, харчене на съответните суми.
Що се отнася до отдаването на културни обекти на концесия - преди около година, когато за малко министър на културата стана една жена (Ралица Агайн?) направих една прогноза, че това с концесията ще стане реалност. И като гледам, май прогнозата ми ще се сбъдне.
03 Май 2006 12:33
Ей за това се махнах от Стара Загора.
Защото работят във вторник, сряда, четвъртък и петък.
Не се издържаше.
03 Май 2006 15:31
Това с концесията ми припомня опита с приватизацията на ВИК, Енергото, концесията на чистотата и концесиите на плажовете. България е на път да докже нова теория в икономиката, която да постулира следното:"Има държавни формирувания, където частната икономика и дръжавното планиране водят до абсолютно еднакъв резултат - безхаберие и повсеместен грабеж".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД