:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,338
Активни 759
Страници 23,903
За един ден 1,302,066
Интервю

Няма разцепление в туризма, има различни интереси

Вярното решение за ДДС бе да се запазят 7% за целия туристически пакет - и за чужденци, и за българи, казва Поли Карастоянова, изпълнителен директор на Българската организация за конгресен туризъм
Снимка: Юлиян Савчев
Поли Карастоянова
----------------------

Поли Карастоянова е изпълнителен директор на създадената преди 3 години Българска организация за конгресен туризъм (BCVB). В нея влизат големите международни вериги като "Хилтън", "Шератон", "Кемпински", "Радисън" и др. Преди това г-жа Карастоянова е работила 10 години във финансово-консултантска компания.

Днес ще се състои учредителното събрание на Националния борд по туризъм. Освен BCVB в него влизат още Красимир Станев ("Албена" АД), Младен Мутафчийски ("Селена холдинг"), Петя Славова ("Феста холдинг"), Йордан Радев (Международен панаир - Пловдив) и др.

-----------------------



- Г-жо Карастоянова, от 15 години туристическият бранш в България не успява да се обедини. Наскоро Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА), Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) и Българската туристическа камара (БТК) се обединиха в Национален съюз на българската туристическа индустрия. Днес пък вие създавате Национален борд по туризъм...

- Обединението на БАТА, БХРА и БТК е положителен факт и е съвсем нормално, че те са отворени към специфичните съюзи на хората, заети в обслужващата сфера. Но има разлика между нивото на интереси в двете организации. В нашия екип са реалните "десижън мейкъри", причината за развитието на туристическата индустрия в България. Интересите на собственика или инвеститора са различни от интересите на участващите в сферата на обслужването. Така че намирам за нормално съществуването на различни организации в туризма. В строителството например има съюз и на предприемачите, и на строителните компании.

- Тоест, намирате за нормално да няма една национално представителна организация?

- Съвсем нормално е. Тезата, че има разцепление в бранша, е прах в очите на обществото. Няма драма, напротив - още след като се учредим, ще предложим на съюза споразумение за сътрудничество.

- Експерти твърдят, че борбата е за парите от еврофондовете. Наскоро и председателят на Държавната агенция по туризъм (ДАТ) заяви, че в момента ЕС не знае към коя организация да се обърне?

- В нито една европейска директива няма указание, че ЕС настоява за една неправителствена организация, към която да насочва еврофондовете. Това е абсолютно невярна и некомпетентна теза, която цели да заблуди обществото. Съществуването на една-единствена организация всъщност би било удобно за държавната агенция. ЕС има програми по твърде различни продукти и техен реципиент по никакъв начин не би могла да бъде една-единствена обществена организация.

- Защо тогава председателят на ДАТ Марио Ал-Джибури ви призова да намерите общ език помежду си, преди да търсите диалог с него?

- Агенцията по туризъм има ясно формулирани от законодателството задължения по регулации, категоризации, представяне на България на международни борси. Агенцията не може да поучава неправителствения сектор, да дава напътствия, по никакъв начин не може да бъде съдник на обществените процеси. След като има законно регистрирани организации, тя трябва да работи с тях. Нека се концентрира по създаването на стратегия, която по закон трябва да е готова до юни.

- Кои според вас са основните проблеми пред туристическия бранш преди влизането ни в ЕС?

- Конкурентоспособността на туристическия ни продукт, на дестинацията България, позиционирането ни на нови туристически пазари, лансирането на нови туристически продукти на пазари, на които вече сме добре познати, изграждането на мрежа от туристически представителства на страната ни. Ние можем да предложим експертното си знание и мрежата си от международни контакти. Но основният механизъм за промяна е държавата. Нека не забравяме, че в Гърция и Турция държавата отделя за международна реклама процент от това, което туризмът внася в държавния бюджет - около 1-2%. У нас процентът клони към нула.

Искам да цитирам и шефа на "Албена" Красимир Станев, според когото една от най-големите болки на българския туризъм е, че вече имаме 4-5-звездни ресторанти и хотели, но не и 4-5-звездни клиенти. Остават си неплатежоспособните чужди туристи. Той дори предполага, че скоро собствениците ще предпочитат да отварят хотелите си само за няколко седмици през август, вместо да ги поддържат през цялото лято. Това е работа на ДАТ и на цялата държава - така да промотира България, че да престанат да ни възприемат като евтина дестинация.

В този смисъл, вместо държавната агенция да се опитва да бъде дружинен ръководител на частния сектор, да види какво се случва в собствения й двор - лоша инфраструктура, липса на подготвителни центрове за нови кадри, липса на лого. Инвеститорите говорят за липса на координация между институциите, за недобра регулация на концесиите на морските летища и плажовете. В този смисъл ДАТ има много тежки задачи, върху които да се фокусира.

- Много експерти предупреждават, че прекаленото застрояване на Черноморието и същата тенденция в планинските курорти ще отблъсне туристите. Могат ли да се неутрализират негативните последици и как?

- Чрез добрите международни практики. Това, което вече се е случило, не може да бъде променено. Но трябва да се поучим от опита на другите.

- От години излиза по-евтино, ако българин си купи почивка в роден курорт през чужда агенция, а не директно в България. Защо се получава така и има ли шанс тази практика да се промени?

- Може би това е в резултат от недомислиците, които съществуват в цялата финансова рамка на туризма. Свидетели сме на цялата полемика на тема ДДС и как някак кризисно се реши един въпрос, който целият цивилизован свят решава две-три години в аванс, и то вследствие на много анализи. Водещи професионалисти смятат, че цялата истерия около ДДС беше в голяма степен постфактум и че ако има едно правилно и силно решение, то би било наистина да се запазят тези 7% върху целия туристически пакет - и за българи, и за чужденци. Това би гарантирало финансовите операции да не се извършват през офшорните компании на големите собственици, от което най-много се безпокоим.

- Но няма как да стане, тъй като вече сме поели ангажимент към ЕС...

- Трудно ми е да коментирам, защото никъде не сме видели формулиран този ангажимент, нито пък дали той е бил поет в следствие на някакво предпоставяне. След като водещи дестинации като Кипър, Гърция, Франция плащат между 4 и 7%, не виждам защо България да не намери същия механизъм. Въпрос на аргументирана позиция, която очевидно не е била представена. И на държавна стратегия, която в момента липсва.
14
2369
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
03 Май 2006 04:12
Преди това г-жа Карастоянова е работила 10 години във финансово-консултантска компания.

Да я бехте именовали, ако си не срам и страх. Г-жата е младолика и наверно от ученическата скамейка е почнала да финансира и консултира.
03 Май 2006 05:49
Карастоянова е дъщеря на богато крадливо тати. Ни съ притеснявайти........
03 Май 2006 09:11
Говори девойката като комсомолски секретар на конгрес!
От всичките приказки се разбра само, че се готвят да направят дублираща структурка, която да прилапа отново парички от държавата...
Нищо чудно след месец-два да се окаже, че е мениджърка на комитет, изземващ функциите на Джебурито...
03 Май 2006 10:18
Аз мисля, че интересът трябва да е един - националният.
Оттам нататък всяка една организация в туризма трябва да се съобразява именно с този интерс.
03 Май 2006 13:54
Аз пак не разбрах що ДДС в туризъма е 7%, а за лекарствата и киселото млеко-20%

_____________________________________
Не съм достатъчно богат, за да наемам евтина работна ръка.
03 Май 2006 14:10
Щото туризмът внася финансов ресурс в страната - инвестиционен, директен паричен и пр. И щото е казано, че е приоритетен отрасъл. Ако казваш, че не бива да е приоритетен отрасъл-друга тема. Можем да говорим много. Където е приоритетен отрасъл - там държавата прави компромиси, инвестиции, пропуска ползи с цел дългосрочна изгода за макроикономиката си. Ако не е там-държвата само смуче или дори забранява. Така е само по-принцип естествено и то според някои възгледи. Според други е ясно - ненамеса на държавата и естествен подбор-по слните ще оцелеят....
03 Май 2006 15:00
Значи суверенът не е приоритетен отрасъл, а туризма е?
Че откъде скубят повече срещу по-малко разходи?

_____________________________________
Не съм достатъчно богат, за да наемам евтина работна ръка.
03 Май 2006 15:39
Суверенът аз не го разглеждам като отрасъл. За теб не знам.
03 Май 2006 15:46
А само като дойна крава ли го разглеждаш?

_____________________________________
Не съм достатъчно богат, за да наемам евтина работна ръка.
03 Май 2006 16:10
Всяка държава съществува сама за себе си. Суверенът или успява да я контролира и да я подчини на интереса си, или не(при нас е ясно, че засега-не). Все пак ако няма устойчив и достатъчно голям бюджет, няма и какво да се контролира и подчинява. Ако суверенът вземе, че се разбунтува и срути някоя и друга институция-пак няма какво да се управлява и контролира и тряббва да се прави наново. Все пак ако суверенът иска да си има държава, освен да я подчини, трябва да я остави да планира и регулира икономиката, да формира бюджет, да оставя резерв и т.н., иначе няма да си има. А как ще си ги контролираме-е това вече не ми е ясно. Ако знаеш-кажи ми. Това е горе-долу.
03 Май 2006 16:30
Всяка държава, КОЯТО съществува сама за себе си, требва да бъде разсформирована.
Друго решени ена проблема нема.

_____________________________________
Не съм достатъчно богат, за да наемам евтина работна ръка.
03 Май 2006 20:03
Тази буля и тя търси публичност - от туризъм разбира толкова, колкото и финансово-консултантската си дейност.Важното обаче е научила - да смени знаменцето /зад гърба си/ на СССР, с това на новия брат - САЩ. Ще и се наложи бързо да го смени -конгресния туризъм е много малка ниша за България, в сравнение традициониия модел на почивки, където и инфраструктурата и клиентите се държат от русите. В България всичко е по две- два синода, две мюфтийства, две СДС-та, след няколко месеца две БСП-та.Само БЗНС-та са 17.
03 Май 2006 20:49
""Конгресен Туризъм""
Най- разпространеният туризъм на гърба на данъкоплатците и в Европа.
Ето:
1. не може да се "промотира" престъпност по какъвто и да е начин, хората го разбират.
2. кой беше Марио Ал-Джибури
3. Оценяването за звезди на хотелите е най-малкото Странно. Отвътре 4-тири звезди, а отвън - в околността - като в бетонено гето.
4. не мислете, че ддс-то ще ви спаси, или само то е виновно.
(всеки знае за мутренските милиции, дето върлуват не само по морето)
другото са бала-бала.
04 Май 2006 05:03

така да промотира България, че да престанат да ни възприемат като евтина дестинация.


Ама моля ви се, кой ни възприема катo евтина дестинация? Няма такова нещо. Българското Черноморие е скъпо удоволствие. По 100 евро (200 лева) на стая за двама на ден в Златните през горещия период, 200 евро (400 лева) на апратамент за 4-ма на ден в 4-ри звезден хотел. Сложете по още 100 лева отгоре за 5 звезден. Кой българин живеещ и работещ в България може да си позволи да дава по една месечна заплата за семейството си един ден в хотел (с включена закуска, но не обед и вечеря).

Евтина дестинация е Турция за която европейците взимат пакети за по 250-300 евро за една седмица с пълен пансион (включително и алкохолните напитки). Евтина дестинация са Карибите, къдете напитките се леят като река, а ресторантите работят 24 часа и влизаш колкото пъти желаеш (това е включено в пакета) за $600 на седмица на човек Това са средно 2-3 дневни надници за хората с норамални заплати.

Каква е сметката? Американецът плаща 3 надници за същата категория хотел за една седмица, за която българина трябва да плати 2 месечни заплати (7x100 лв= 700 лв). При това американецът/канадецът/западноевропеецът получава срещу това много повече - пълен пансион.

Да ви имам евтината дестинация България. И след това се питате що имало атакаджии, антимаериканизъм, антиевропеизъм и талибанство у нас.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД