:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,078
Активни 766
Страници 24,643
За един ден 1,302,066
Писмо от "България" 1

Защо бизнесът иска война

Когато Джон Кенет Галбрейт (John Kenneth Galbraith) умря онзи ден на 97 години, отново го нарекоха виден либерал и кейнсианец. Да, той беше виден с тънката си двуметрова фигура. За либерал - не зная, понеже либерализмът е еластично понятие, и колкото повече ми го обясняват, толкова по не го разбирам. А от Кейнс той се отличаваше по това, че колкото е трудно да вденеш какво пише Кейнс (в неговата "Обща теория на заетостта, лихвата и парите", 1936), толкова е леко и забавно да четеш "Обществото на изобилието" ("The Affluent Society", 1958) на Галбрейт.

За Тачър, Рейгън, Милтън Фридман и другите пазарници Галбрейт беше демоде. По индукция - демоде и в България, където от политиците едничък Петър Дертлиев се интересуваше от Галбрейт, от превода ми на телевизионната поредица, която Галбрейт направи за ББС през 70-те, и от книгите му, една от които ("Money - whence it came, where it went") не сколасах да върна на Доктора (Дертлиев), когото така и не успях да убедя, че не ставам за външен министър, дори в един кабинет в сянка.

Предполагам, че Галбрейт не е забравен в Принстън и Харвард, където половин век обясняваше на студентите колко невярна е представата, че ако държавата се уповава на пазарната икономика, не се намесва и не преразпределя, от това ще спечелят всички.

Галбрейт нарече тази представа "конвенционална мъдрост" (received wisdom). После други, по други поводи, започнаха да казват "конвенционална мъдрост", т.е. предразсъдък.

Че Галбрейт не е забравен, личи и от това, че в деня на смъртта му в "International Herald Tribune" излезе статията на Уилям Пфаф "Защо Европа трябва да отхвърли пазарния капитализъм на САЩ".

Според Пфаф англоамериканският капиталистически модел, който през 70-те налагаше дерегулация и приватизация, а през 90-те - глобализация, е продукт по-скоро на тактически и политически, отколкото на социалноикономически избор. И че "Пътят към робството" (1944), където Фридрих фон Хаек казва, че държавната намеса дори в условия на демокрация води към робство, е предозирана реакция на тоталитаризмите на ХХ век.

Не е само Пфаф. Ако си мислите, че горното заглавие съм го преписал от Наръчника на агитатора, прави сте, но само наполовина. Да, преписах го. Но не от Наръчника на агитатора, а от "Нюзуик", който обясни, че бизнесът иска война, понеже ако се снижат петролните цени, по-бързо ще се завърти стопанският механизъм; много пари ще се влеят в нови производства, вместо да отидат за петрол; ще се отворят работни места, ще се засили потреблението, ще се снижат лихвите.

Естествено, ако войната е кратка и успешна. Но ако тя се закучи - както стана в Ирак - войната ще е лоша за бизнеса.

От мига, в който се потресе от варварството (изследвайки икономическите последствия от бомбардировките над Япония и Европа през Втората световна война), Галбрейт не отделяше икономиката от политиката. Пак ще кажа, че Саддам нямаше да бъде нападнат, ако не се бе опитал да продава петрол за евро вместо за долари. Пак ще припомня статията във "Foreign Affairs" от 1984, съдържаща харвардското мислене (на Ричард Купър) за световна валута. Но сега ще припомня още нещо:

В една от своите трийсетина книги Галбрейт разказва как в Бретън-Уудс, Ню Хемпшър, през юли 1944 г. основали Световна банка и Международен валутен фонд. И (отначало поне) възприели идеята на Мейнард Кейнс за световна валута, вместо специалните права за тиражиране плюс печатането на долари.

Знаете какво стана после със златния еталон. Един практически съвет: ако сте спастрили нещичко, най-добре е то да е в недвижима собственост; най-лошо е да е в долари.

В България не можем "да се снишим", докато отмине вихрушката на световната силова игра. Усетих я, че се е разразила, когато видях как Рем Вяхирев, нисичкият шеф на "Газпром", се изкачи по стъпалата, погледна отдолу нагоре към премиера Жан Виденов и тихичко каза:

"Момче, ще мина през теб." И добави: "Или ще те заобиколя". И сърдечно се ръкува. Пътя на тръбата ли имаше той предвид?

Тези думи ме впечатлиха, макар че Валентин Бережков (личният преводач на Сталин), вече ми беше разказал какви по-съдбовни думи за нас и за света е чул от "вожда". И макар да знаех от Хавиер Мариас, който превеждал на срещата на английската министър-председателка с испанския премиер, как те, извън обсега на микрофоните, тръгнали към обективите, преструвайки се, че разговарят без преводач, докато испанецът повтарял "Три, четири, пет, ей, как ще си прекараме с теб", а англичанката припявала "Cheese, cheese, tweedle tweedle, biddle diddle, twit and fiddle, booo!"
138
8566
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
138
 Видими 
03 Май 2006 00:03
Както винаги Краят съдържа и сентенцията на написаното...

... Проблема е: - Кой, как ше го разбере!

Ще видим по долу...
03 Май 2006 00:32
И Джимо минава всяка сряда през форума и тръц, пръц, мръц, цръц и връц, бау!
03 Май 2006 00:38
Не вденах и нема как, военен удар и пада цената на петрола, твърди се обратното, може да отскочи до 200 за барел А един приятел разправяше, че бай Дертлиев цигулар бил и му предлагал министер по друго на печено агне

Редактирано от - Пейчо Пеев на 03/05/2006 г/ 01:04:11

03 Май 2006 01:06
През август 1971 президент Никсън ликвидира златния еталон (замяната на долари за злато), което на практика си беше фалит на САЩ. Доларът се девалвира с около една четвърт и неговото обезпечение като световна валута от тогава насам е главно с нефто продукти.
Няма начин петролът да поевтинее по простата причина, че са напечатани прекалено много необезпечени долари срещу, които няма нужното количество нефт. За да се възстанови баланса просто цената на петрола трябва да поскъпне. Това е! Една нова война ще влоши още повече положението, защото финансирането и ще стане с нови зелени необезпечени банкови бележки (banknotes).
А сега рустикалните манхатънски икономисти може да ме оборят най-вече като цитират текущата цена на бензина в кварталните бензиностанции и тренда на цената!

03 Май 2006 01:23
И аз за пореден път да повторя, че казаното от Джимо за Саддам, еврото и че бизнеса бил искал войната в Ирак, е кръгла глупост.
*
Чисто технически, Саддам държеше (преди санкциите) около 2% от световната търговия с нефт и не можеше да й влияе чак толкова, а пък нефтът от своя страна е само малка част от стойността на световната търговия - в 2000 г. арабските страни отговаряха само за 3% от св. търговия (срещу 13% в 1980). Проблем за стабилността на долара от петродоларите в Бл. изток няма още от средата на 80-те години. Никой основен световен играч (вкл. ЕС) не е заинтересуван от смяна на световните пари, която ще дестабилизира пазарите. САЩ наистина печели от положението на долара като световни пари, но то не е повече от 0.5% от неговия БВП - т.е. не е въпрос на живот и смърт. САЩ е водеща сила на съвременноста не защото долара е световни пари, а по други, сто пъти изброявани причини, да не се повтарям.
*
Американския бизнес нямаше еднозначни интереси в Ирак - САЩ е най-големият нетен вносител на нефт, но и най-големият производител на нефт, и Буш е от нефтен щат, а Чейни е бивш шеф на нефтена инженерна компания. САЩ губи от високите цени, и САЩ печели от високите цени. САЩ изразходва над 320 млрд за войната в Ирак, много повече, отколкото може да получи от иракски нефт за два живота. Безплатен нефт от Ирак за САЩ не се предвижда, както нямаше такъв и от Кувейт в 1992. Най-сетне, нали галиба Буш е кръстоносец, фундаменталист?
*
В заключение - Джимо наистина не е на висотата на сенчест външен министър на евентуален сенчест С.-Д. кабинет на доктора Дертлиев - антиамериканските му предразсъдъци по-отиват за един сенчест кабинет на БРП (к) или Атака.
03 Май 2006 01:28
И аз таз песен си пея напоследък

Доларите в Евро
Еврото в Апартаменти
Апартаментите в България

03 Май 2006 01:34
Само за колегата Бъди ще повторя - САЩ е водеща сила в съвременноста и неговата национална валута е световни пари (и неговия език е световен език, и неговата бизнес култура е световна бизнес култура и т.н.), защото САЩ е и ще е в обозримо бъдеще абсолютен световен лидер в науката, технологиите, висшето образование, информацията, популярната култура, новите продукти и услуги, корпоративната технология, финансите, а също е далече най-голямата икономика и най-голямата (практически единствената световна) военна сила (което е само следствие от предишното).
*
САЩ има по-висока производителност на труда от ЕС (на зает и на час) с над 10 пункта (и 15 пункта - от Германия, третата икономика в света), по-висок растеж (4.8%), по-ниска безработица (4.7%), инфлацията не е голяма, държавния дълг не превишава процентно спрямо БВП дълговете на повечето европейски страни, а от някои е значително по-нисък, външнотърговския дефицит е резултат на отвореността на американската икономика и напълно се балансира от излишъка по капиталовата сметка. САЩ е по-отоворено общество, интегрира по-добре имигрантите и ще бъде по-слабо засегнат от демографската криза.
*
ЕС няма друг избор икономически и културно, освен да става по-подобен на САЩ, но така или иначе между ЕС и САЩ, между еврото и долара няма никакъв антагонизъм - те са от една лодка.
03 Май 2006 01:38
САЩ във факти и цифри

Майкъл Паренти

* Откъс от книгата "Dirty Truths", City Light Books, 1996. http://www.zmag.org/snapusa.htm

“Консерваторите обичат да говорят за Съединените щати като за прекрасна, щастлива, процъфтяваща страна. Съответстващо на “любовта им към страната” е забележителното безразличие, което демонстрират спрямо хората, живеещи в нея. За тях отчаяните, изпълнени с болка писъци на прогонените от домовете им, звучат в ушите им като дребнави хленчения на вечно недоволните. Те отхвърлят като смешни сантименталисти всички, които се осмеляват да критикуват съществуващите условия, всички, разтревожени за сънародниците си. Но мръсната истина е, че в тази външно “процъфтяваща” страна се ширят стряскащи лишения, насилия, страдания, болести, унижения и патология.

Цифрите, цитирани в списъка по-долу, разкриват потресаващата картина на истинското положение в Съединените щати. Помислете върху тях.

*****

Натиснете тук

Редактирано от - bot на 03/05/2006 г/ 09:27:00

03 Май 2006 01:49
За бизнес, технологии и дори наука разбирам, ама сащ и култура!?!
Най-производителни би трябвало да са французите след като си позволяват четири дневна работна седмица и двумесечни отпуски
03 Май 2006 01:51
фък... криенето на каймета по тюфлеците секога остая горчив афтъртейст... инвестмънт, таваришчи, му е майката... в бузинесът... тогаз неговите мераци ще са ваши интереси... зарежете риелтърството, то е за пенсюйнери... както можете секи ден да бучкате из гъзетата онлайн, тъй може и стокмаркета да наглеждате... и ви не требват три вагона книги... и едно книжле стига... и малко мерак и кураж...

03 Май 2006 01:52
а защо идват мексиканците ли ? Ще го обясня като за учили електротехника в 7 клас. Между две тела със отрицателни заряди от -1000 и -2000 Кулона би протекъл ток кои се стреми да изравни потенциалите ако липсва изолация. И двата обекта са с отрицателни заряди и липсва изолация Е?
03 Май 2006 01:54
Чува се напоследък, че щели да правят най-големия (като за сащ) кондензатор, като поставят изолация по границата
03 Май 2006 02:01
Не ми се вярва да е кондензатор. най-много някои лек ресистор да турят. ама ще е от айтошкия завод от соц резисторите дето прожедаха повечко тоци
03 Май 2006 02:42
Брех, че валутни многознайковци! Само, никой не ти казва причината поради която САЩ махат златното покритие....

03 Май 2006 02:52
Този Димитри от всичко разбира! Кейнс му се отдал по-трудно, но Галбрейт от раз го разбрал! Емил Хърсев и колегите му, които цял живот само с икономика се занимават, ако ги питаш какво са разбрали от въпросните трудове, ще се направят на разсеяни, наш Димитри веднага ги разбрал. Явно е способен човек. Може да ти решава задачи направо от висшата математика, без да е учил смятане и таблицата за умножение.
А аз се чудя, защо някога ни преподаваха, че времената на енциклопедистите отдавна са отминали. Науката дотам се била развила ( с над три хиляди отделни клонове), че вече и най-умният не можел да бъде специалист дори само в един от тези клонове. Може, но само в някаква част от икономиката, да речем. Банково дело, например. И дори само в някаква част на банковото дело. Но това явно не важи за Димитри, който е човекът-чудо.
Разбирам го, че като публицист ни изтъква редица сериозни трудове и автори, които е чел, за да си кажем- да, този човек е учен човек и трябва да му приемем думите на доверие. А малко по-късно, като прочетем въпросните думи, те преписани от форума, повтаряни до втръсване съмнителни тези, прочетени преди това от този и онзи в съмнителни издания.
Но както и да е. Аз силно се съмнявам, че човек без специалната икономическа подготовка, за каквато за мнозина един живот не стига, е в състояние да разбере написаното от посочените светила в науката. Да има много здраве Димитри!
03 Май 2006 02:52
"Най-големият и най-ужасният порок на Империализма е, че той ежедневно, ежечасно, ежеминутно РАЖДА ВОЙНА!" /В.И. Ленин/
Казват, че в САЩ управляващите партии НЕ са двете-Републиканската и Демократическата, а е само една-ВОЕННАТА / тази , на ЧАСТНИЯ Военнопромишлен комплекс/ !
А ЧАСТНАТА военна индустрия има ВИНАГИ належаща и постоянна нужда от войни- за да й върви, да се купува Стоката й на Пазара и да вървят Печалбите!!!
...................
ЧИЧО ФИЧО,
Садам и Ирак бяха нападнати от САЩ НЕ защото щели да продават в ЕВРО 2% /?!/ от Световния петролен добив, а защото с това им намерение биха дали ЛОШ пример на останалите петролопродаваще държави! Ето, например, Куба е вече над 40 години под Икономическо Ембарго на СА по същата причина- дава лош пример! Ама, май, и това НЕ помага- ето Венецуела, Боливия, Чили и др. , например тръгнаха по кубински път!!!
03 Май 2006 03:22
Чичо Фичо, и ти знаеш, че си прав, и всички ние го знаем - включително г-н Иванов. Ама на' - природа - говорим си глупости за американския империализъм и "военщина" (като във вица, в който скорпионът ухапал този, дето го пренасял на другия бряг, по средата на реката) .
03 Май 2006 03:36
За мен най-важният труд на Гълбрайт (възмоно е да е същият този, дълголетник е) е студията за властта. Едно тънко книжле преведено на български, където човекът казва как властващите маймуни управляват поданиците. Властите бяха разделени на условна, компенсираща и не знам кво още. Сигурно Дмитри не я е превеждал, дори не я е чел.
*
Все по-отблъскващо впечатление правят Фичагите във форума. Те са най-много 5-7 но са по-гадни от пропагандистите на комунизма и СССР навремето. Не малко от нас уважават и са уважавали САЩ и Запада, но фичонелската пропаганда ни кара да повръщаме безусловно. Според мен Фичовците и Грацианите са внедрени комунисти които се страраят да ни опротивее всичко на запад от Калотина. Рекнах!
03 Май 2006 03:56
защото САЩ е и ще е в обозримо бъдеще абсолютен световен лидер в науката, технологиите, висшето образование, информацията, популярната култура, новите продукти и услуги, корпоративната технология, финансите, а също е далече най-голямата икономика и най-голямата (практически единствената световна) военна сила (което е само следствие от предишното).

Ето тук Фичонелът пак лъже мощно и съзнателно, понеже ако САЩ не бяха спечелили двете европейски войни, щяха да са една плюнка, каквато са били 4000 години. И в това ще е превърнат. Докато сме живи. Повечето от нас....
03 Май 2006 04:21
-Неке а буде...
03 Май 2006 04:27
Чичо Фичо, разбира се, че отношението на U.S.-бизнеса към покачването на цените на петрола е нееднозначно! Малкият бизнес при всички случаи губи!Но тук става въпрос за определени корпоративни интереси, близки до сегашния политически управляващ елит от Тексас.
Още веднъж препоръчвам да се отиде на Yahoo! > Finance, за да се види как е скочила например пазарната капитализация и цените на акциите на компании като Exxon, Chevron, BP и др. през последните 3 години(след като започна войната в Ирак).Над 100%!Нека се провери пак там кои са основните финансови институции, контролиращи тези компании(едни и същи са!), и лесно ще се разбере кой има интерес от тази война! А това че Пешо от Алабама и Рашо от Кентаки плащат по-скъп бензин, никого в Белия дом не вълнува!

Англосаксонският модел далеч не предполага по-висока производителност от тази в континантална Европа.По-голяма заетост-да! Но не и по-голяма производителност!
Но както хубаво се обясни в една статия на "Гардиън" преди около 3 седмици(във връзка с бунтовете във Франция) моделът на заетост в САЩ ( и Великобритания)предполага създаване на повече работни места на най-ниските нива на заплащане, но не и по-висока производителност! Точно там се обясняваше защо производителността на труда в Скандинавия и Франция е по-висока от тази в САЩ! Колкото и парадоксално да звучи, според "Гардиън" по-трудното уволняване на хора(и свързаното с това по- трудно назначаване) принуждава големите компании да инвестират повече в изследвания и анализи, в компютъризация, в подобряване на организацията и т.н.
Днес на сайта на Yahoo! имаше една статия относно това, че американците са доста по-болни от англичаните.В смисъл на по-висока степен на ракови заболявания, инсулти, инфаркти, захарна болест и свързаните с тях смъртност и продължителност на живота.ИЗследванията обхващаха само бели американци-не хиспаник! Предимно от средната класа, но също така и бедни и богати!Въпреки че англичаните пушат и пият средностатистически повече, те са по-здрави!
Резултатът се обясняваше с по-високите нива на стрес в Америка, както и с по-високите наднормени тегла(а те пък естествено са свързани с качеството на храната).
По повод на т.н. тотална американска доминация -
САЩ в последните години са далеч от първите в годишните класации за качеството на живот(първите места традиционно се окупират от скандинавските страни, Нова Зеландия и Канада), а по продължителност на живот според днешното изследване направено в университета Вандербилт в Нашвил, Тенеси са едва на 25-то място!
Така че мястото на една страна се измерва преди всичко с това какво може тя да предложи на всичките си граждани(а не само на част от тях)!
Иначе видяхме , че и руснаците могат да изстрелват първи ракети в космоса, но това не направи стандарта на живота им най-висок!
03 Май 2006 05:27
Не знам какво "предполага" "моделя", ама преди година спорихме с икономиста Хиршберг или Хиршфелд, да извинява, че не му помня добре ника, и му показах данни от Евростат на немски за 2003 г. , дето производителността в САЩ беше 11 пункта над средната за ЕС и 15 пункта над Германия.
*
А в САЩ ако печелят нефтените компании и градския транспорт, виж пък какво става с автомобилостроителите и авиокомпаниите. Да не би САЩ да е само страната на Ексон и Шеврон, а не на Дженерал Мотърс и Форд или на Делта и Континентал? Всички обобщения като "американския бизнес иска това и това", "исляма иска това и това" са обикновено безсмислени.
03 Май 2006 05:33
А-така, за да може някой да престане да е лидер, не стига само ти да не го харесваш, ами трябва и някой обективно да го изпревари. Оставам на тебе да отгатнеш кой ще изпревари САЩ още по време на нашия живот. Може да питаш Душко, ако се затрудняваш. И за европейските войни не е виновен САЩ, а за след втората война негова е заслугата за съвземането на западна Европа и сега и за шанса за съвземане и на източна. Преди САЩ да почне да доминира в Европа стария континент беше това, което беше - примерно на трети май 1941 г., преди 65 г. Това е историческата истина за Европа без САЩ.
03 Май 2006 05:47
Защо бизнеса иска война, ми защото "бизнесмените" няма да отидят да се трепят, а ще пратят наивници да го направят. Те ще си стоят в каблинетите, ще правят "анализи" и ще трупат пачките. Вие се трепете.........
Иначе Димитри днес се е постарал......
03 Май 2006 05:50
Чичка, твоят смърдящ жандарм се е превърнал в едно големо нищо. Нема физиономия, нема морал, нема идеология, скоро нема да се разбирате на никакви езици. Прочети Йоан, грамотен мъж си. ЩГД още в рамките на нашият живот, почти сме набори. След 20 г. няма да се учудя да пишеш платените си постинги на чист испански, китайски или руски, според както духне ветърът на промената.
03 Май 2006 05:55
Ти пак се разсейваш - кажи кой ще измести САЩ от първото място.
03 Май 2006 07:26
Кат е станало приказка, дин вид Leadership, Superiority & Supremacy Primer

Какво казва официалната енергийна статистика на американското правителство.
От тази таблица се разбира, че Съединените са ТРЕТИЯТ (8.69) най-голям нефтопроизводител в света, след Саудитска Арабия (10.37) и Русия (9.27).
При това:
"... Общата нефтопродукция включва: суров нефт, втечнен природен газ, кондензат, производствен прираст и други течности. "
Някой да се чуди на това мистериозно "производствен прираст" - това нещо било увеличаването на плътността и обема при рафинирането и в резултат на химическите промени на фракциите спрямо изходния обем суров нефт.
"... Трябва да бъде отбелязано, че общата продукция на "течни горива" в Съединените щати е силно увеличена от много големия производствен прираст - над един милион барели на ден."
Не е лошо, нали. Да не помислите, че това се отнася за всички "петролни" държави.
"... Съединените щати имат далеч по-голям капацитет рафинерии от която и да било друга страна - със 149 от съществуващите в света 691 рафинерии и с капацитет за преработката на около 16.9 милиона барели суров нефт дневно (като това не включва териториите). Капацитетът за рафиниране в Русия е изчисляван на 5.4 милиона барели дневно. Япония (4.7 брл/ден) и Китай (4.6 брл/ден) са единствените други страни с капацитет над 3 милиона барели дневно.

Има ли нужда да бъдат викани неофициални и независими източници за да бъдат дооценено качеството и достоверността на някой брътвежи тука.

А, щях да забравя - ако се ограничим само на това дето му викат петрол (crude oil, нефьт), Русия пада на 8.80, а Съединените щати са с 5.43.

Освен това, малко уточнение, ако то може да бъде полезно някому. Не е известно кога е било последно и изобщо документирано ли е времето когато интересите на Съединените щати и на американския бизнес точно са се покривали. По-забележимо е как постепенно те по-скоро и все по-изразително престават да съвпадат, като сега, в епохата на глобализацията, такива интереси в някои случаи са откровено противоположни. А питането не беше ли: оти дето защо бизнеса го сака моро.
03 Май 2006 07:43
Чичо Фичо, голмите кораби потъват бавно, а на тоя трюмовете вече се пълнят и огнярите вече започнаха да се давят.А горе на палубата оркестъра си свири...
03 Май 2006 08:10
Пръдлето па е получил уртикария. Ааа, голем кеф!
03 Май 2006 08:21
На САЩ високите цени на петрола се отразяват неблагоприятно само ако са свързани с рестриктивна парична политика, чиято цел е да смекчи инфлационият натиск. Но от доста време те дори не взимат цените на енергията при изчислението на инфлацията, която използват за мониторинг на икономиката им. Цените на петрола просто нямат особено високо влияние върху растежа им. В същото време високите цени на петрола подържат по-високо търсенето на долари. За това и САЩ прилагат двоен стандарт към Китай, защото ако Китай реши да си диверсифицира резервите в полза на други валути и ще видим нива от 1, 6 долара за едно евро, което ще е пагубно за американската икономика, поне за следващите 5 години
03 Май 2006 08:36
Бай Дзимо с коментарите си навлиза все по-навътре в страната Алабашия, и няма връщане назад...
03 Май 2006 08:59
По голяма тъпня от тая - здраве! Не си струва даже коментара.
Да жувей жувей труда! Смърт на бизнеса, свобода на народа!
03 Май 2006 09:05
Шаро баро - гуги нанай.
03 Май 2006 09:40
Ше си позвола да оспора тезата на Нюзуик, който отдавна следя редовно и критично. Бизнесът не просто и не само иска война, бизнесът Е война с едни или други средства. А политиката (дипломацията) е неутралната зона между противниците и техният шанс за мир. Политиката е нечестна, даже мръсна, като кръчмарски покер с белязани карти и асо в ръкава, но все пак не е война.
03 Май 2006 09:41
Как да не става, бе! Става и още как!
Всеки български преводач става за главен прокурор, външен министър, или поне за дипломат. Преводачи колко щеш, но в момента най-стават червените преводачи.
Ако г-н Иванов беше станал външен министър и той щеще да иска американски бази в БГ. Знаем това, защото г-н Иванов много обича Америка. Оказва се, че всички родни преводачи дупе дават за чуждите страни дето са им присърце.
Но ако г-н Иванов беше станал вънщен министър, едва ли щеше да даде държавни пари на израелски мошеници. Да не говорим за държавни тайни. Затуй, жалко, че г-н Иванов не е външен министър. Да не би Калфин, или Сулейман Фаси да са по-добри?
Е, това за продажбите на нефт за евро, вместо долари е малко спорно. Но на автора, като американофил, му е простено да търси под вола теле. За останалия свят главната причина е ясна като бел ден - Америка отиде да трепе иракците, за да ги ограби. И верно, че Садам немаше да го нападнат, но само ако имаше силна армия и оръжия, а не ако се беше заклел да продава за долари.
Иначе, свестен и заслужен помен за J. K. Galbraith (вече не се осмелявам да ги произнасям тия имена на български).

03 Май 2006 10:19
Това, което ДИ е направил, се нарича literature review. Такова се прави в началото на всяко сериозно научно съчинение, както знаете.
Тук, разбира се, до второто няма опасност да се стигне.
Но пък ние знаем от личен опит как някои хора са наясно с целия свят само от четенето и препечатването на вестници.
03 Май 2006 10:29
Фичо
... И аз за пореден път да повторя, че казаното от Джимо за Саддам, еврото и че бизнеса бил искал войната в Ирак, е кръгла глупост. ...
Фичо ще ни обясниш ли най-после тогава защо я води таз война Буш, или щи ни разправяш приказаки от 1001 нощ, че това било заради демокрация. Даже и да са 2% процента (в което се съмнявам) , това е прецедент, който американците не биха допуснали, защато те имат една теория на доминото, според, която този процес може да се разрасне лавинообразно.
03 Май 2006 10:37
Как мисли г-н Иванов, дали пък именно интересите на все повече и повече растящата мощ на Газпром и подобните на нея мегакомпании няма някой ден да диктуват членство на Русия в СТО, Европейския съюз, а защо не и в НАТО, както прогнозира наскоро Паси? Вече се чу, че една бъдеща функция на НАТО би могла да бъде енергийната сигурност. С една дума - дали пък защитавайки интересите си, руският бизнес не води простия руски болшевик към нормализация. Дали тази война ще е кратка, как мислите?
03 Май 2006 10:46
Войната е отживяваща политическа дейност, проблемите решават технологиите и друга политика, след епохата на войни за земя изчезват границите и глобален свят без такъв проблем, за интернет е скучно да говорим, може би е Александрийската библиотека, петрол и енергия, не само петрол осигурява енергия и пак технологията ще спасява света, после пък водата, че иначе от пръст си, на прах ставаш
03 Май 2006 10:58
Фичо
....САЩ има по-висока производителност на труда от ЕС (на зает и на час) с над 10 пункта (и 15 пункта - от Германия, третата икономика в света), по-висок растеж (4.8%), по-ниска безработица (4.7%), инфлацията не е голяма, държавния дълг не превишава процентно спрямо БВП дълговете на повечето европейски страни, а от някои е значително ... и т.н., и т.н.
Фичо всичко това е вярно в съществуващата икономическа рамка, която беше наложена от САЩ след Свтовната война -2. Затова САЩ със всички сили се борят да се запази това икономическо статукво. Тяхната производителност се дължи на големите заплати, които получават в непроизводителните сфери, като адвокати, лекари, финансисти и какви ли не. Но зад тези големи пари не стоят произведени стоки. Зад тези пари стоят финансови и търговски манипулации. Стоките се произвеждат вече в Китай и в югоизточна Азия.
Ние непрекъснато виждаме как САЩ губят позиции в производството на възлови отрасли, като автомобилостроенето, електрониката и т.н. и в същото време отчитат нарастване на производителността. Откъде идва това нарастване, от нарастване на спекулативния капитал.
Проблемът е, че парите са нещо относително (както повечето неща във света), особенно ако не са свързани с някаква стока, както доларите преди Никсън бяха свързани (поне на думи) със златото.
Смени ли се икономическата парадигма, ще настъпят много неприятни за тях промени. Ние сме типична илюстрация какво става, когато се смени една икономическа рамка с друга. Ние не бяхме толкова бедни, колкото изведнаж станахме.
Затова те се борят с всички сили да се запази удобното за тях статукво, при което те произвждат 12% от световния продукт, а кинсумират 40%.
Въобще капитализмът не може да съществува ако всички страни са богати. При капитализма и най-вее в неговия либерален вариянт става разтваряне на ножицата.
Някои наши запъртъци ги излъгаха, че като въвведем капитализъм и ние ще получим проспиритета на богатите страни. Това беше най-голямата заблуда на нашите запъртъци. Фактически ние се наредихме на страната на бедните.
Това е обяснението за нашата нищетата, а не глупавите обяснения, че щото нашите капиталисти били мутри. Мутрите са само в някои застрахователни и търговски фирми. Всичко друго са чужди компании и въпреки това мизерията си съществува.
03 Май 2006 11:02
Фичовщина:
Чисто технически, Саддам държеше (преди санкциите) около 2% от световната търговия с нефт и не можеше да й влияе чак толкова

По същата логика фичовска щом през 2004-та Ирак е на 11-то място по износ на петрол и е изнасял 1.48 милиона барела на ден, то и останалите държави с подобен износ също не могат да окажат някакво съществено влияние на световната търговия с петрол:
14/ Катар - 1.02 милиона барела на ден
13/ Казахстан 1.06
12/ Либия - 1.34
11/ Ирак - 1.48
10/ Алжир - 1.68
9/ Мексико - 1.80
8/ Нигерия - 2.19
7/ Кувейт - 2.20
6/ ОАЕ - 2.33
5/ Венецуела - 2.36
4/ Иран 2.55 /около 3.45%, ако Ирак е 2%/
3/ Норвегия - 2.91
А защо не и
2/ Русия - 6.67 /9% само, ако.../
1/ Саудитска Арабия - 8.73 /11.8%, ако.../
03 Май 2006 11:06
Какво толкова ви е трудно да вденете? Всички ви учат, че пазарният капитализъм в сегашния му неолиберален вариант е единственият възможен строй; Джимо (ползвайки Галбрейт) ви казва, че не е единственият. Не се учудвам, че не вдявате. И от статиите на Димитър Камбуров не вдявате.
03 Май 2006 11:11
Чичо Фичо казва следното:
"Само за колегата Бъди ще повторя - САЩ е водеща сила в съвременноста и неговата национална валута е световни пари (и неговия език е световен език, и неговата бизнес култура е световна бизнес култура и т.н.), защото САЩ е и ще е в обозримо бъдеще абсолютен световен лидер в науката, технологиите, висшето образование, информацията, популярната култура, новите продукти и услуги, корпоративната технология, финансите, а също е далече най-голямата икономика и най-голямата (практически единствената световна) военна сила (което е само следствие от предишното)."
Та веднага се сетих че подобни разговори и подобни аргументи са се давали и доста векове преди нас.Примерно може и съвременниците на Атила, да са водили такива разговори само , че не са казвали САЩ, а примерно Римската империя.Ако заменим двете имена в изказаното, ТО пак ще изглежда логично.
P.S.Ако Римската империя е оцеляла след Атила, макар и както казват съвремениците й:"Тя никога не беше вече същата!", аз за новата супер сила не мога да бъда напълно сигурен, че ще оцелее!!Ама кави ги говоря още през медения месец с американската госпожица, и аз, не ме е срам.Но по стар български обичай, важно е да видим каво има на белия чаршав, щото ако не ни хареса можем да разтрогнем работата.Госпожица, госпожица, ама знае ли човек, колко е госпожица.То и ний един път правихме секс с НАТО , та после ни се подиграваха, и за малко да не ни вземат/"секс с НАТО е когато пуснеш, самолети на алианса през твоето въздушно пространство, за атака на суверенна съседна страна"-това било военен хумор/.Та затуй викам може да се наложи да връщаме булката, ама всичко зависи пак повтарям, какво има на белия чаршав!!
03 Май 2006 11:22
Ясната мисъл е привилегия, дар, съдба с болка у нас, стилът може да е метафоричен но отразява мисъл, и... стига, не съм економист
03 Май 2006 11:23
N.B. Та говоря за Атила от рода ДУЛО, чиито армии са наричани през древноста хуни!!А военизираната му държава се е наричала Хунски хаганат.
03 Май 2006 11:45
Атила А, може би тракийски индианец, казвали ти Някой, млад си, а душата ти е стара, пълна и с любов... тезата е енергийна война предстои, мисля не, война, при войната страдат невинни, другаде ги компенсират за цената на бензина, тука твърдо ниеееее

Редактирано от - Пейчо Пеев на 03/05/2006 г/ 16:26:12

03 Май 2006 11:53
Съвместните учебни полети ще бъдат официално открити на 2 юни в най-модерната ни авиобаза "Граф Игнатиево", ....
Както и в предходни години, американците са планирали да помогнат и на местното население. Техни очни лекари ще извършват прегледи на жителите на околните селища Сухозем, Долна махала и Бегово.

-----------------------------
Супер, сега ще имаме боеготовна войска, за гордост на тъпаците в България, която ще пратим утре да се бие за нашия голям брат отвъд голямата вода. Плащайте за да мрат децата ви! Честито!
А инак се радвайте, че ще ви правят безплатни очни прегледи американските лекари. Децата и парите ви, за "безплатни прегледи". Пито платено!
03 Май 2006 11:58
"... Тъй като, както Янг го вижда, Буш е лъжлива, лицемерна гайда, чиято стратегия е отнела живота на хиляди и чиято вътрешна политика "разделя страната ни на цветове и все така пренебрегва черните хора" Boston Globe

"... 100-гласен хор подкрепя размишленията на певеца/поет за президента Буш, конфликта в Ирак и семейните драми на домашния фронт. Колекцията от десет песни съдържа заглавия като "Shock and Awe," "Looking for a Leader" и "Let's Impeach the President." С музиката в последното си творение Янг търси да хване повратен момент във времето, също както направи с "Let's Roll" - за 11 септември 2001 и с "Ohio" - за разстрела на протестиращите студенти през 70те в университета Кент" National Public Radio

Дори FoxNews:
"... Новия албум на Нийл Янг, Living With War, е запалителен, вълнуващ, напълно американски документ на мирен протест, който ще подлуди много хора в едната или другата посока. И няма съмнение, че централната песен, “Let’s Impeach the President”, изпълнена като мелодична рокаджийска ода около огъня, ще предизвика най-силното противоречие.
Положително, “Living with War” съдържа най-язвителните нападки към президент на Съединените щати в рок-попа откакто
The Ramones записаха “Bonzo Goes to Bitburg” в края на 80те.."

Целият албум ОНЛАЙН
03 Май 2006 12:01
Винаги когато Димитри Иванов изпее една от любимите си песни "Биха Саддам щото искаше да продава в евро" настава веселба.

Ей например XYZxyz контрира фичовщината "Чисто технически, Саддам държеше (преди санкциите) около 2% от световната търговия с нефт и не можеше да й влияе чак толкова" с данни за износа на петрол.
Порчее, какво стана с иранската "петролна борса в евро"?

Маркс не е съгласен че в САЩ производителността е висока, защото заплатите им били големи и не произвеждали стоки (както в Китай) а правели "финансови машинации". Ето една типична "финансова машинация": От завода в Китай излиза (примерно) нов процесор. Цената му е висока не защото производството е скъпо, а защото трябва да се избиват разходи за разработката. Тая разработка е чия? Защо тия разходи са големи? Ами защото както казва Мркс++, заплатите в САЩ са високи. Ако процесорът намери добър пазар, ще го произвеждат с години и накрая цената му е ще колкото за хляб и кофичка кисело мляко, а другарите китайци от завода пак няма да са вътре. Е, другарите китайци имат навика да крадат, ама това е друга тема.
03 Май 2006 12:04
От казаното за "американския" език направо ме втресе.
Сега чакам некой да се изкаже и за австрийския или швейцарския....
Иначе бате Димитри си е прав концептуално както винаги, ....особено за ролята на преводачите в световната история.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД