:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,962
Активни 422
Страници 19,892
За един ден 1,302,066
Интервю

В София чистотата излиза скъпо, а я няма

Трябва да разделим столицата на по-малки сектори и един инспектор да отговаря за всички проблеми в него, смята новият началник на Столичния инспекторат Гален Ганчев
Снимка: Николай Дончев
Гален Ганчев
----------

Гален Ганчев е роден в Горна Оряховица на 23 март 1968 г. Завършил е основно образование в Стражица и ветеринарен техникум в Ловеч. През 1987 г. влиза във Висшия институт на МВР. Работил е като оперативен работник в 4-о РПУ и сектор "Убийства" на СДВР. Две години е бил оперативен работник в НСБОП, направление "Вътрешен контратероризъм". До януари 2001 г. е представител на МВР в Чехия, след това става началник-сектор "Противодействие на взривовете" в отдел "Терор" на НСБОП. Напуска МВР през април м.г. От 2 месеца е началник на Столичния инспекторат. Женен, с 2 деца.

------------

- Г-н Ганчев, вече 2 месеца сте началник на Столичния инспекторат, участвате и в групата за предоговаряне на концесията за чистотата. Как оценявате цялостната ситуация с почистването?

- Трудно е да дам цялостна оценка на нещата, тъй като съм тук отскоро и се съсредоточих главно върху проблемите, свързани с договорите и начина на формиране на първичната отчетна документация. Направихме си обаче труда да сравним цените на подобни услуги в други градове - Пловдив, Бургас, Варна. София се оказа най-скъпият град във всяко едно отношение - като започнем от лятното и зимното почистване и приключим с балирането. Бюджетът за т.г. за чистота е 48 млн. лв. Другият е за балиране - около 20 млн. лв. Получава се бюджет от 68 млн. лв. за чистотата, а виждате, че София не е така чиста и приветлива, каквато трябва да бъде като столица. Голям проблем е и лошата инфраструктура - връзките с колектори, с отводнителни шахти, самата пътна настилка. Също т.нар. регула, която свързва пътното платно с тротоара - има напукване, прорастване на треви, избиване на почва. Това оказва влияние върху миенето и чистенето.

И въпреки че са много, при тази методика средствата, които се отпускат за чистота, се оказват недостатъчни. В момента текат преговори с концесионерите, върви се към изграждане и въвеждане на GPS системата за контрол на всеки автомобил, свързан със сметоизвозване, почистване, миене - изминато разстояние, извозено количество боклук. След това ще се промени и методиката за заплащане. До момента не сме стигнали до цена за даден вид дейност, тъй като искаме първо да видим GPS системата, как ще се обработват данните.

- Ще се намали ли цената, която общината плаща на концесионерите?

- В комисията има ценовик, на когото са му предоставени данни за видовете автомобили, с които разполагат концесионерите, тяхната кубатура, експлоатационна дейност, на колко години са, дали е автоматичен или с механична скоростна кутия, колко гориво харчи на километър. На него му е възложена задачата да калкулира осреднена цена. Тя трябва да съдържа всички параметри на града - натовареност на движението, километражи, разположение на площадките за извозване. Когато всичко това се калкулира в цената, може да се каже дали ще падне.

- Успяхте ли да изчислите точната квадратура на почистваната площ, защото преди време се оказа, че има разминаване между реалната и това, което се отчита?

- Тук искам да призная една слабост на инспектората - невинаги нашите служители осъзнават своята роля в целия процес на почистване, поради което имаме определени трудности и проблеми. Заел съм се да ги решаваме по някакъв начин.

- В какъв смисъл не осъзнават ролята си?

- Бих казал, че дори някъде и работят безотговорно. Не става въпрос само да се санкционират концесионерите, но и нарушителите. Чистотата има два медала - единият е да чистиш, другият е да пазиш. Тези, които мърсят, санкционираме ли ги?

- Санкционирате ли ги?

- Много малък процент. За миналата година има съставени 3200 акта. Само за първите три месеца т.г. има вече 2750 акта. Но това е общата цифра актове, които са съставени за паркиране в зелени площи, на строителни обекти, замърсяващи улицата, на амбулантни търговци. Но срещаме големи трудности при събираемостта на глобите - просто не се плащат.

- Инспекторите се оплакват, че нямат право да изискат личните данни на нарушителя, за да му съставят акт.

-Имаме подкрепата на СДВР. Специално в групите, които се занимават със строителните обекти и амбулантната търговия, има и служител на СДВР и съставянето на актовете е безпроблемно. Глобите по квитанция се налагат на място и там също няма проблем. Ако нарушителят не пожелае да си даде данните, инспекторът винаги може да повика полицай на помощ.

По-голям проблем има с налагането на фишове за неправилно паркирани на тротоар или в зелени площи коли. За март имаме фишове за около 46 000 лв., а са платени около 2000 лв. Търсим съдействието на столичната дирекция за местните данъци и такси, за да събират и те глобите. Всичко е въпрос на технически уточнения, но мисля, че има такава възможност.

- Ако имам такъв фиш, как ще ме принудите да го платя?

- Като отидете да си плащате данъците. В определен момент на всеки му трябва документ за платени данъци. След като дължите, няма да получите такъв документ.

- Достатъчен ли е капацитетът на хората, които работят в Столичния инспекторат?

- Мисля, че е достатъчен. Имаме около 350 души, разпределени в 4 отдела. Групите в 24-те района на София са между 9 и 12 човека в зависимост от големината на района.

- Как ще подобрите работата на инспектората?

- Надявам се да бъде реорганизиран. С кмета Бойко Борисов и кметовете на райони сме планирали среща, за да видим какви са нуждите и приоритетите на всеки район.

Сега има разделение на отговорностите на инспекторите. Този по чистотата гледа кога са извозени кофите, кога са минали концесионерите, но не е ангажиран с инженерната инфраструктура. Има друг, който разлепя фишовете за неправилно паркиране. Трети следи за рекламната дейност. Така се получава размиване на отговорността.

Според мен София трябва да бъде разделена на по-малки сектори и един инспектор да отговаря за всички проблеми в него - чистота, инженерна инфраструктура, транспорт, общофункционален контрол. Така всеки ще познава проблемите на своя сектор в детайли. Ще се очертае малка територия, която е по силите на един човек да я обходи и проконтролира. Ако не е в състояние да се справи, може да се обади за съдействие на мобилните групи, които работят по строителните обекти и амбулантната търговия. Когато инспекторът познава своя сектор и знае къде има строеж, на който му предстои включване към ВиК-мрежата или към топлофикационната мрежа, може да проконтролира тази дейност.

Така винаги ще знаем в кой момент кой какво прави, а и инспекторът ще бъде конкретно отговорен за своя сектор. И когато проверката установи, че някой не е санкциониран, а е трябвало, ще знаем кого да търсим. Сега например в един голям район като "Люлин" с двама инспектори по общофункционален контрол, могат ли да обходят целия "Люлин" да видят къде има незаконна реклама? Винаги се измъкват, че обикаляли горната част, но в долната се появила.

- Колко често ще се правят такива проверки?

- Това вече е тактически ход. Досега е направена една проверка.

- Има ли установени нарушения?

- Има, и то всякакви. Знам кой носи отговорност и ще има санкции. Нека дойдат обясненията на виновните, не е изключено да има и уволнения.

- Идвате в инспектората от НСБОП, ще използвате ли нещо от полицейските прийоми?

- Да започнем да се шпионираме ли? Ако можем да стигнем някакво ниво на организираност при решаването на някакъв проблем, ще бъде много полезно. Има много неща, които са за изглаждане. По-целенасочено трябва да се използват средствата, за да стане градът по-приветлив.

- Доста хора от полицейските служби влязоха в инспектората. Каква е тяхната функция?

- Явно кметът е преценил, че има нужда от тях.

- Как ползвате Ботьо Ботев (известен криминалист от отдел "Тежки убийства" на националната полиция - бел.ред.), който е главен инспектор?

- Ползваме го с опита и рутината му.
2
6148
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
09 Май 2006 07:35
Сега стана ясно, къв "специалист" по договорите е Галинчо и той като Кюлев учил бизнес в сектор Убийства на МВР и Симеоново, новата ковачница на управленски и бизнес кадри на Републиката...После, що Оли Рен ни прюел...Ха Ха.
09 Май 2006 15:35
""В София чистотата излиза скъпо, а я няма""
Ъхъ.. И...??? (удивлявам се, щото това е нещо ново за мене) не са нови само лицата, дето ше се справели с проблема... ъхъ...ддааа..иии.. хххаааААммм (ти си разправяй, а аз ще си полегна малко...... я мръдни да си попротегна малко краката... я, .. тъй как съм легнал, мож ли изяда туй паркче...))
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД