----------
Гален Ганчев е роден в Горна Оряховица на 23 март 1968 г. Завършил е основно образование в Стражица и ветеринарен техникум в Ловеч. През 1987 г. влиза във Висшия институт на МВР. Работил е като оперативен работник в 4-о РПУ и сектор "Убийства" на СДВР. Две години е бил оперативен работник в НСБОП, направление "Вътрешен контратероризъм". До януари 2001 г. е представител на МВР в Чехия, след това става началник-сектор "Противодействие на взривовете" в отдел "Терор" на НСБОП. Напуска МВР през април м.г. От 2 месеца е началник на Столичния инспекторат. Женен, с 2 деца.
------------
- Г-н Ганчев, вече 2 месеца сте началник на Столичния инспекторат, участвате и в групата за предоговаряне на концесията за чистотата. Как оценявате цялостната ситуация с почистването?
- Трудно е да дам цялостна оценка на нещата, тъй като съм тук отскоро и се съсредоточих главно върху проблемите, свързани с договорите и начина на формиране на първичната отчетна документация. Направихме си обаче труда да сравним цените на подобни услуги в други градове - Пловдив, Бургас, Варна. София се оказа най-скъпият град във всяко едно отношение - като започнем от лятното и зимното почистване и приключим с балирането. Бюджетът за т.г. за чистота е 48 млн. лв. Другият е за балиране - около 20 млн. лв. Получава се бюджет от 68 млн. лв. за чистотата, а виждате, че София не е така чиста и приветлива, каквато трябва да бъде като столица. Голям проблем е и лошата инфраструктура - връзките с колектори, с отводнителни шахти, самата пътна настилка. Също т.нар. регула, която свързва пътното платно с тротоара - има напукване, прорастване на треви, избиване на почва. Това оказва влияние върху миенето и чистенето.
И въпреки че са много, при тази методика средствата, които се отпускат за чистота, се оказват недостатъчни. В момента текат преговори с концесионерите, върви се към изграждане и въвеждане на GPS системата за контрол на всеки автомобил, свързан със сметоизвозване, почистване, миене - изминато разстояние, извозено количество боклук. След това ще се промени и методиката за заплащане. До момента не сме стигнали до цена за даден вид дейност, тъй като искаме първо да видим GPS системата, как ще се обработват данните.
- Ще се намали ли цената, която общината плаща на концесионерите?
- В комисията има ценовик, на когото са му предоставени данни за видовете автомобили, с които разполагат концесионерите, тяхната кубатура, експлоатационна дейност, на колко години са, дали е автоматичен или с механична скоростна кутия, колко гориво харчи на километър. На него му е възложена задачата да калкулира осреднена цена. Тя трябва да съдържа всички параметри на града - натовареност на движението, километражи, разположение на площадките за извозване. Когато всичко това се калкулира в цената, може да се каже дали ще падне.
- Успяхте ли да изчислите точната квадратура на почистваната площ, защото преди време се оказа, че има разминаване между реалната и това, което се отчита?
- Тук искам да призная една слабост на инспектората - невинаги нашите служители осъзнават своята роля в целия процес на почистване, поради което имаме определени трудности и проблеми. Заел съм се да ги решаваме по някакъв начин.
- В какъв смисъл не осъзнават ролята си?
- Бих казал, че дори някъде и работят безотговорно. Не става въпрос само да се санкционират концесионерите, но и нарушителите. Чистотата има два медала - единият е да чистиш, другият е да пазиш. Тези, които мърсят, санкционираме ли ги?
- Санкционирате ли ги?
- Много малък процент. За миналата година има съставени 3200 акта. Само за първите три месеца т.г. има вече 2750 акта. Но това е общата цифра актове, които са съставени за паркиране в зелени площи, на строителни обекти, замърсяващи улицата, на амбулантни търговци. Но срещаме големи трудности при събираемостта на глобите - просто не се плащат.
- Инспекторите се оплакват, че нямат право да изискат личните данни на нарушителя, за да му съставят акт.
-Имаме подкрепата на СДВР. Специално в групите, които се занимават със строителните обекти и амбулантната търговия, има и служител на СДВР и съставянето на актовете е безпроблемно. Глобите по квитанция се налагат на място и там също няма проблем. Ако нарушителят не пожелае да си даде данните, инспекторът винаги може да повика полицай на помощ.
По-голям проблем има с налагането на фишове за неправилно паркирани на тротоар или в зелени площи коли. За март имаме фишове за около 46 000 лв., а са платени около 2000 лв. Търсим съдействието на столичната дирекция за местните данъци и такси, за да събират и те глобите. Всичко е въпрос на технически уточнения, но мисля, че има такава възможност.
- Ако имам такъв фиш, как ще ме принудите да го платя?
- Като отидете да си плащате данъците. В определен момент на всеки му трябва документ за платени данъци. След като дължите, няма да получите такъв документ.
- Достатъчен ли е капацитетът на хората, които работят в Столичния инспекторат?
- Мисля, че е достатъчен. Имаме около 350 души, разпределени в 4 отдела. Групите в 24-те района на София са между 9 и 12 човека в зависимост от големината на района.
- Как ще подобрите работата на инспектората?
- Надявам се да бъде реорганизиран. С кмета Бойко Борисов и кметовете на райони сме планирали среща, за да видим какви са нуждите и приоритетите на всеки район.
Сега има разделение на отговорностите на инспекторите. Този по чистотата гледа кога са извозени кофите, кога са минали концесионерите, но не е ангажиран с инженерната инфраструктура. Има друг, който разлепя фишовете за неправилно паркиране. Трети следи за рекламната дейност. Така се получава размиване на отговорността.
Според мен София трябва да бъде разделена на по-малки сектори и един инспектор да отговаря за всички проблеми в него - чистота, инженерна инфраструктура, транспорт, общофункционален контрол. Така всеки ще познава проблемите на своя сектор в детайли. Ще се очертае малка територия, която е по силите на един човек да я обходи и проконтролира. Ако не е в състояние да се справи, може да се обади за съдействие на мобилните групи, които работят по строителните обекти и амбулантната търговия. Когато инспекторът познава своя сектор и знае къде има строеж, на който му предстои включване към ВиК-мрежата или към топлофикационната мрежа, може да проконтролира тази дейност.
Така винаги ще знаем в кой момент кой какво прави, а и инспекторът ще бъде конкретно отговорен за своя сектор. И когато проверката установи, че някой не е санкциониран, а е трябвало, ще знаем кого да търсим. Сега например в един голям район като "Люлин" с двама инспектори по общофункционален контрол, могат ли да обходят целия "Люлин" да видят къде има незаконна реклама? Винаги се измъкват, че обикаляли горната част, но в долната се появила.
- Колко често ще се правят такива проверки?
- Това вече е тактически ход. Досега е направена една проверка.
- Има ли установени нарушения?
- Има, и то всякакви. Знам кой носи отговорност и ще има санкции. Нека дойдат обясненията на виновните, не е изключено да има и уволнения.
- Идвате в инспектората от НСБОП, ще използвате ли нещо от полицейските прийоми?
- Да започнем да се шпионираме ли? Ако можем да стигнем някакво ниво на организираност при решаването на някакъв проблем, ще бъде много полезно. Има много неща, които са за изглаждане. По-целенасочено трябва да се използват средствата, за да стане градът по-приветлив.
- Доста хора от полицейските служби влязоха в инспектората. Каква е тяхната функция?
- Явно кметът е преценил, че има нужда от тях.
- Как ползвате Ботьо Ботев (известен криминалист от отдел "Тежки убийства" на националната полиция - бел.ред.), който е главен инспектор?
- Ползваме го с опита и рутината му.
|
|