:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,526
Активни 423
Страници 19,456
За един ден 1,302,066

И фирмите, и бюджетът печелят от по-ниските данъци

Приходите в хазната растат, когато ставките намаляват, и обратното, доказват данните за първата четвърт на 2006 г.
Георги Ангелов
В последните години Министерството на финансите редовно публикува данни за изпълнението на приходите и разходите в държавния бюджет. Това само по себе си е постижение - втори пореден министър се старае да поддържа прозрачност по отношение на държавната хазна. Последните данни показват, че бюджетът продължава да отчита добри резултати, а възможностите пред фискалната политика се разширяват.



Притокът от преки данъци расте



Сред преките данъци най-висок ръст отбелязва данъкът върху дивидентите - над 53% спрямо същия период на предходната година. Запазва се тенденцията за експлозивен ръст на приходите от този данък. Тя започна през 2005 г., когато ставката бе намалена наполовина. Това стимулира компаниите да разпределят дивиденти на своите акционери и намали опитите за укриване на печалби, което в крайна сметка доведе до толкова силен положителен ефект върху фирмите, че бюджетът не пострада въобще от понижението на данъка.

Значителен ръст показва и данъкът върху печалбата - 15.7% спрямо първото тримесечие на 2005 г. Отново, както и при данъка върху дивидентите, се запазва тенденцията приходите да растат доста бързо, при положение че данъчната ставка е намалена значително. И тук в действие са позитивни динамични ефекти върху икономиката, които се отразяват положително и на държавния бюджет.

Приходите от данъка върху доходите растат с малко над 4%. Това е по-бавно от ръста на други данъци, но, от друга страна, трябва да се има предвид, че през 2006 г. има промени в неговата структура - необлагаемият минимум е по-висок, а една от данъчните ставки беше премахната изцяло.



Какво се случи с акцизите



Акцизите върху тютюневите изделия бяха шоково увеличени от началото на 2006 г. Но бюджетните данни не показват шоков ръст на приходите - напротив, те нарастват само с 4.73%. Обяснението се крие в няколко ефекта, които по-високите цени на тютюневите изделия създават:

· Част от пушачите и търговците се бяха презапасили с цигари и затова не им се налагаше да купуват през първите 1-2 месеца на годината

· Шоковият ръст на акциза върху цигарите стимулира избягването на плащането му - чрез продажби "под масата" и контрабанда.

· Вероятно за някои хора високите цени имат дестимулиращ ефект и те са намалили или отказали пушенето (поне за момента).

Но ефектът от тези фактори вече започва да отслабва. През март приходите нарастват с две трети спрямо предходния месец. Така след спада през януари и февруари през март вече се отчита, макар и малък, растеж в постъпленията от акцизи. Ръстът от март вероятно ще се запази и през следващите месеци и това ще увеличи бюджетния излишък до нива, равни или по-големи на тези в предходната година.



Успешният ход с осигуровките



От началото на 2006 г. осигурителните вноски бяха намалени значително - от 42.7% на 36.7% от брутната работна заплата. Въпреки това постъпленията от осигуровки се запазват на нивото на миналата година, като през първите два месеца дори имаше леко увеличение. Това показва, че пазарът на труда реагира изключително динамично на намаленото облагане и увеличава осигурителните доходи повече, отколкото е намалено самото облагане.

Ситуацията е същата като при дивидентите и корпоративната печалба - намаляването на данъчното облагане води до повишаване на приходите в бюджета. Изводът е ясен - трябва да се продължи с понижаване на данъците, доколкото все още те са прекалено високи (казано на икономически език, данъчните ставки в България са все още от погрешната страна на кривата на Лафер). Наличието на бюджетни излишъци улеснява намалението на ставките. Ресурс за по-ниско данъчно облагане може да се освободи и чрез постигането на по-висока ефективност на държавните разходи.





КАРЕ

Приходи и разходи

За първите три месеца на 2006 г. приходите в бюджета са 4.38 млрд. лева - с малко над 5% повече спрямо същия период на предната година. В същото време разходите нарастват до 3.95 млрд. лв., което е над 7% ръст спрямо 2005 г. Излишъкът в бюджета е в размер на 429 млн. лв. - с 50 млн. по-малко от миналата година.

От гледна точка на постъпленията единствено данъчните приходи нарастват през първото тримесечие на 2006 г. - с 8.6%. При неданъчните приходи има спад с над 10%, а при помощите - с над 12%. Най-вероятно за годината като цяло приходите от помощи ще отбележат ръст най-вече заради еврофондовете. Възможно е, макар и не толкова вероятно, и неданъчните приходи на държавата да нараснат.
15
2345
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
09 Май 2006 02:45
Този образ нали беше в някакъв по-сериозен институт? Защо са го изхвърлили? То аз питам и отговор не искам, като се вземат предвид неговите глупави статии.
09 Май 2006 06:15
Този образ беше в Института по пазарна икономика.Мисля, че основната разлика между Института по пазарна икономика и Институт "Отворено общество" е че първият инситут се помещава в общо четири стаи, а вторият-само в три!
09 Май 2006 07:46
Момчето беше в поделението на "Отворено общество" регистрирано като "Фондация институт за пазарна икономика".
Интересни разсъждения в посока на правилната зададена линия. Единственият проблем е, че анализаторът май не познава понятието инфлация. Ако има годишна инфлация 6% и увеличение на събраните пари с 5% всъщност има намаление на реалните суми. Не е пропуснат и любимият трик да се работи само с проценти. Нещата изглеждат внушителни нищо, че става въпрос за относително нищожни суми и еднократни събития.
Боже, Боже...
П.С. Момчето изглежда симпатяга.
09 Май 2006 08:37
...отворко...
09 Май 2006 08:45
Heat,
прав си, но какво значение има сравнението на ръста с инфлацията. И без това парите, които плащаме за осигуровки не ни се трупат по личната партида... По настоящата система основната мотивация е да се плаща по-малко.
09 Май 2006 09:12
Поуката от сия статия е в извеждането на Аксиомата на Ангелов за рекордния растеж, която гласи:
Независимо дали данъците се намаляват или увеличават, рекордният растеж продължава.
Рекордният растеж е неизбежен и вечен.
09 Май 2006 09:45
Sasoss, въпросът е единствено за коректността. Системата е отделен въпрос. При положение, че трябва да се отделят пари за пенсии или здравеопазване на други хора, винаги изглежда привидно изгодно да не ги даваш, независимо дали ще се наричат осигуровки, специални данъци или нещо друго.
За увеличаването на номиналните приходи си има доста по-прозаична причина. Ако увеличиш доходите на бюджетните служители, веднага получаваш обратно в графата приходи кръгло 20% от данъци и 36% осигуровки, 20% ДДС и някой и друг % акцизи (ако трябва да сме съвсем коректни на 1 лв увеличение или разходи, 50-60% се връщат обратно по тези пера и се водят вече приходи).
Инфлацията има значение просто да се види липсата на реален ръст на приходите. Не че е нещо лошо такава липса.
09 Май 2006 11:20
Георги Ангелов, Институт "Отворено общество"

Който институт се финансира от едно много затворено общество. Данъчното облагане и законите се измислят от още по-затворено общество. Много под синклиналата на кривата на Лафер. И много над правата линия на Партията. Дори Партията да стане с 220 фракции, малко повече от сегашните.
09 Май 2006 11:38
Това много пъти сме го коментирали.
С намалението на данъците се повишава тяхната събираемост, на икономиката и се дъва пространство да се развива, става неизгодно да криеш данъци и почваш да си ги плащаш, в резултат държавата прибира много повече постъпления.
Това е просто една икономическа аксиома, потвърдена в много страни, фактолозите може и примери да дадат.
Колкото са по-ниски данъците, толкова са по-големи приходите в бюджета-до един момент.
А ние сме точно от погрешната страна на потока лафер, лефер, акула и шаран, както винаги.


_____________________________________
Ройтерс: ОБЩЕСТВО НА ЗЛОТО царува в България
09 Май 2006 13:05
Kaily, с увеличаването на инфлацията данъчните приходи се увеличават. Това е просто една икономическа аксиома, потвърдена в много страни, особено по времето на Виденов. Какъв ръст имаше на данъчните приходи, мале, мале!?
А статията на момчето е една прелюдия към лайт мотива - плосък данък, и то 10%.Като че ли всички разходи (каквато роля донякъде играе необлагаемият минимум) на работещите се поемат от държавата или работодателят?
Не мога да разбера, защо всите икономисти, финансисти отчитат избирателно само приходите за данъчни цели. Например, разходът за наем на физически лица, автоматично го броят за приход (услуга) и се облага с повече от 20%, а приходът от наем, пак го броят за доход и се облага с не повече от 19.2%.
П.С. А защо се мълчи за ДДС-то? Още ли продължава източването му?
09 Май 2006 13:51
Георги Ангелов е умно момче. Ако Бойко Борисов все още нема министър на финансиите, да вземе това дете без страх.
Ако ли пък нема министър на цоциалната помощ, може да покани стария си приятел Георги Първанов. Най-вероятно към онзи бъдещ момент последният ще си бъде вече отпочинал от отговорности и готов за нови предизвикателства.
09 Май 2006 15:16
Предпочитам кривите на Лисажу
09 Май 2006 15:44
В игралните домове печели в крайна сметка казиното, щото играе на принципа-с малки суми, но редовно.
Не печелят рисковите играчи.
Не знам дали го знаете.
В дългосрочна перспектива винаги печели оня, който играе балансирано и оная държава, която взима умерени и максимално прости данъци.
Всеки, който пробва да взима от овчаца и вълната, и месото, и млекото, остава без овца.
Идея си нямам какво сложно има в това, та толкова години толкова го не разбирате. Циганин от улицата да хванеш, ще го разбере, ама сигурно щото той не е учил и умът му е чист от идиотщините на масовото българско еле икономическо образование. На тия идиотщини им се вика аберации - отклонения от здравия разум.

_____________________________________
Ройтерс: ОБЩЕСТВО НА ЗЛОТО царува в България
09 Май 2006 16:04
Ей Георги,
па да вземем да те направим финансов министер бе...
Ама да не запееш и ти песента, че държавата има жизнено важни дейности които трябва да се финансират?
09 Май 2006 18:51
Разликата м/у обикновеният овчар, и румените Овчари е, че едва ли ще имат втори шанс да стрижат и доят. Справка - Костов, Борисов-Сакс, Виденов, Забогабратя(едва ли некой помни името му), Беров, Мафиански, Една жена, бе много са, но никой не съм срещал в трамвая, дори в Метрото (не магазина)
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД