В последните години Министерството на финансите редовно публикува данни за изпълнението на приходите и разходите в държавния бюджет. Това само по себе си е постижение - втори пореден министър се старае да поддържа прозрачност по отношение на държавната хазна. Последните данни показват, че бюджетът продължава да отчита добри резултати, а възможностите пред фискалната политика се разширяват.
Притокът от преки данъци расте
Сред преките данъци най-висок ръст отбелязва данъкът върху дивидентите - над 53% спрямо същия период на предходната година. Запазва се тенденцията за експлозивен ръст на приходите от този данък. Тя започна през 2005 г., когато ставката бе намалена наполовина. Това стимулира компаниите да разпределят дивиденти на своите акционери и намали опитите за укриване на печалби, което в крайна сметка доведе до толкова силен положителен ефект върху фирмите, че бюджетът не пострада въобще от понижението на данъка.
Значителен ръст показва и данъкът върху печалбата - 15.7% спрямо първото тримесечие на 2005 г. Отново, както и при данъка върху дивидентите, се запазва тенденцията приходите да растат доста бързо, при положение че данъчната ставка е намалена значително. И тук в действие са позитивни динамични ефекти върху икономиката, които се отразяват положително и на държавния бюджет.
Приходите от данъка върху доходите растат с малко над 4%. Това е по-бавно от ръста на други данъци, но, от друга страна, трябва да се има предвид, че през 2006 г. има промени в неговата структура - необлагаемият минимум е по-висок, а една от данъчните ставки беше премахната изцяло.
Какво се случи с акцизите
Акцизите върху тютюневите изделия бяха шоково увеличени от началото на 2006 г. Но бюджетните данни не показват шоков ръст на приходите - напротив, те нарастват само с 4.73%. Обяснението се крие в няколко ефекта, които по-високите цени на тютюневите изделия създават:
· Част от пушачите и търговците се бяха презапасили с цигари и затова не им се налагаше да купуват през първите 1-2 месеца на годината
· Шоковият ръст на акциза върху цигарите стимулира избягването на плащането му - чрез продажби "под масата" и контрабанда.
· Вероятно за някои хора високите цени имат дестимулиращ ефект и те са намалили или отказали пушенето (поне за момента).
Но ефектът от тези фактори вече започва да отслабва. През март приходите нарастват с две трети спрямо предходния месец. Така след спада през януари и февруари през март вече се отчита, макар и малък, растеж в постъпленията от акцизи. Ръстът от март вероятно ще се запази и през следващите месеци и това ще увеличи бюджетния излишък до нива, равни или по-големи на тези в предходната година.
Успешният ход с осигуровките
От началото на 2006 г. осигурителните вноски бяха намалени значително - от 42.7% на 36.7% от брутната работна заплата. Въпреки това постъпленията от осигуровки се запазват на нивото на миналата година, като през първите два месеца дори имаше леко увеличение. Това показва, че пазарът на труда реагира изключително динамично на намаленото облагане и увеличава осигурителните доходи повече, отколкото е намалено самото облагане.
Ситуацията е същата като при дивидентите и корпоративната печалба - намаляването на данъчното облагане води до повишаване на приходите в бюджета. Изводът е ясен - трябва да се продължи с понижаване на данъците, доколкото все още те са прекалено високи (казано на икономически език, данъчните ставки в България са все още от погрешната страна на кривата на Лафер). Наличието на бюджетни излишъци улеснява намалението на ставките. Ресурс за по-ниско данъчно облагане може да се освободи и чрез постигането на по-висока ефективност на държавните разходи.
КАРЕ
Приходи и разходи
За първите три месеца на 2006 г. приходите в бюджета са 4.38 млрд. лева - с малко над 5% повече спрямо същия период на предната година. В същото време разходите нарастват до 3.95 млрд. лв., което е над 7% ръст спрямо 2005 г. Излишъкът в бюджета е в размер на 429 млн. лв. - с 50 млн. по-малко от миналата година.
От гледна точка на постъпленията единствено данъчните приходи нарастват през първото тримесечие на 2006 г. - с 8.6%. При неданъчните приходи има спад с над 10%, а при помощите - с над 12%. Най-вероятно за годината като цяло приходите от помощи ще отбележат ръст най-вече заради еврофондовете. Възможно е, макар и не толкова вероятно, и неданъчните приходи на държавата да нараснат.
|
|