От почти 2 години насам България е замесена в международен скандал за злоупотреби, който все повече се разраства. Но не предприема нищо, за да разсее съмненията, че е участвала в подозрителни схеми по програмата на ООН "Петрол срещу храни". Германия, Франция, Румъния и редица други държави постъпиха различно - там прокуратурата и заподозрените фирми започнаха разследване. Русия направи официално запитване в ООН за документите, на които се базира докладът на Пол Волкър, и дори доказа, че подписът на един от висшите държавни чиновници - бившия шеф на администрацията на Кремъл Александър Волошин, е фалшифициран.
У нас всички се държат като щраус
Разчитат на старата максима, че всяко чудо е за три дни и скоро ще отшуми. Тактика, която няма как да е успешна, когато става дума за международния авторитет на България. Когато едно съмнително нещо остане недоизяснено, то периодично ще се появява като компромат, дори и в него да няма нищо вярно. Фактите го доказват.
Най-напред иракският вестник "Ал Мада" оповести имена на български фирми и на БСП сред давалите подкуп и получили финансиране от режима на Саддам. Управляващите тогава у нас - правителството на Сакскобургготски не се впечатли особено - обясни, че ставало дума за публикация в медия, на която не трябва да се обръща внимание. Нищо, че въпросната информация нямаше как да излезе случайно от иракското министерство на петрола, контролирано по онова време от американците. БСП поиска проверка от външно, но от това нищо не последва.
После имената бяха повторени в доклад на ЦРУ. Тогава президентът Георги Първанов, който в дискутирания период е бил лидер на БСП, обясни, че това е част от предизборната битка в САЩ. Той дори иронизира ЦРУ. "Това е мощна организация, но събитията показват, че Ирак не е силната им тема. Дневният ред на ЦРУ не може да бъде нашият дневен ред", каза държавният глава. Парламентът създаде комисия, която месеци наред на закрити заседания изслушва спецслужбите и забърканите лица. Накрая излезе с половинчато и декларативно решение, което трябваше да опровергае обвиненията.
Само няколко месеца по-късно същите фирми и БСП попаднаха в официален доклад на ООН, изготвен от независима комисия. Реакцията и сега е неадекватна - всички засегнати пренебрежително махнаха с ръка и обясниха, че това са стари данни, че документът е съшит с бели конци и че е пълен с противоречия. Това обяснение може и да върши работа за вътрешна употреба, но няма да изчисти имиджа на България пред света. Крайно време е да се разбере, че вече не става дума за отделна фирма, партия или лице. Става дума за авторитета на държавата, която нехае има ли компании, нарушили международни норми. Няма никакво съмнение, че
обвиненията ще бъдат повтаряни при всеки удобен и неудобен случай
Затова държавната машина трябва най-после да се задейства.
Правителството, парламентът, прокуратурата и спецслужбите трябва да направят пълна и детайлна проверка на всички данни - и на иракските власти, на ЦРУ, и на ООН, свързани с български фирми и партии. Трябва да изискат всички възможни документи по всички възможни канали. И ясно и категорично да кажат има ли родно участие в незаконни схеми по програмата "Петрол срещу храни". Ако има, виновните да понесат своята отговорност. Ако няма, обвиненията да бъдат опровергани с документи.
Странно е и поведението на българските фирми. От 5 компании, попаднали в списъка на давалите комисиони на Саддам, само една - "Електроимпекс", е отговорила на запитването на комисията на Пол Волкър и е пратила свое обяснение до ООН. Останалите изобщо отказват да разговарят с медиите. Нито една не желае публично да оповести своите възражения и да обясни защо срещу името й в докладите фигурират конкретни суми, плащани като подкупи. Нито една не е направила опит да изясни как и защо е попаднала в списъците. И как може да докаже своята невинност. Поведение, което е съмнително. Още повече, че авторът на доклада Пол Волкър се презастрахова. "Назоваването на конкретна компания в доклада не означава непременно, че тя е извършвала непозволени плащания, или е знаела за такива, тъй като е възможно плащанията да са извършвани от посредници", каза той. Няма логика фирма, сигурна в своето поведение, да не се възползва от подобни уговорки и да не направи всички възможно да излезе от този своеобразен "черен списък".
Неадекватно е поведението и на БСП
Една година соцпартията се задоволява с голи твърдения, че няма нищо общо със Саддам, че никого не е упълномощавала да преговаря от нейно име, че не е получавала финансиране от чужбина и в частност от Ирак. Единственото й доказателство са собствените й архиви, до които достъп има само тя. Подобни проверки нямат достатъчно тежест. Много по-добре щеше да е още при първия скандал БСП да използва всички връзки и източници, за да получи документите, на които се базират обвиненията, и да изясни как нейното име се оказа сред получателите и посредниците при търговията с петрол.
Нещо повече - във Висшия съвет на БСП продължава да стои Захари Захариев. Въпреки че още миналата година стана ясно, че има документи, навеждащи на мисълта, че той се е опитвал да посредничи в съмнителни договорки. Въпреки че той бе консултант в "Машиноекспорт" - фирма, която присъства и в "Ал Мада", и в докладите на ЦРУ и ООН. Въпреки че дава неособено убедителни обяснения за своята роля в скандала и че се защитава с абсурдни аргументи от сорта на "Джордж Буш нямаше да приеме президента Георги Първанов и нямаше да му вика Джордж, ако БСП бе замесена в петролна афера с Ирак".
Едва вчера БСП направи първата крачка във вярна посока
Премиерът Сергей Станишев заяви, че ще поиска от Министерството на външните работи да потърси доказателства и да изиска копия от документи, които да изяснят защо името на партията се цитира в подобни доклади. Според него БСП има най-голям интерес истината да излезе наяве. Добре е и, че в момента цялата власт е в БСП. Ако соцпартията наистина няма какво да крие, трябва да положи всички усилия, да използва всички възможни канали, за да изчисти своето име.
Защото няма никакво съмнение - опозицията няма да остави тази тема и ще я използва докрай, за да трупа точки. ДСБ вече сезираха прокуратурата, СДС също призова Филчев да се намеси. От една страна, има логика - в другите страни прокуратурата не остана безучастна. От друга страна, сделките са ставали по времето на правителството на Иван Костов. Как така цялата държавна машина и всички спецслужби не са засекли нищо нередно? Или ако са засекли, защо и досега не го изнасят? Някак не е морално яростно да атакуваш действия на опонента си отпреди години, а да си безкритичен към собственото си поведение по същото време.
Не трябва да се забравя и още нещо - покрай разследването на "Петролгейт" парламентарната комисия се натъкна и започна проверка и на данни за нелегални оръжейни сделки в същия регион, и то не само с Ирак. Там също всичко бе покрито и заключено зад девет катинара. Но документи за подобни сделки има не само у нас. Така че е напълно възможно скандалът с програмата "Петрол срещу храни" да е само първият епизод и скоро да последват нови удари срещу България. Всички са наясно, че политиката и дипломацията често са мръсно нещо. И че нерядко т. нар. големи си го изкарват на малките. Живее ли му се на някого в държава на петна?
това, последното не е риторичен въпрос.
на автора сериозно не му е ясно кво става