:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,467
Активни 347
Страници 341
За един ден 1,302,066
Дискусия

За правата на пациента е нужен закон

Само така може да се определи дали медиците са си свършили работата или не
Стойчо Кацаров
Болният е в безпомощно състояние спрямо лекуващия го. Проснат на болничното легло, понякога без сили дори да се храни. Или страдащ от нетърпима болка. Оставя се в ръцете на лекуващия. Пред лекаря е не болестта, а самият човек. Страдащ и беззащитен.

В хода на лечебния процес лекуващите могат да научат за пациента всякакви, включително интимни подробности от неговия живот. Това, което е дискретно или невидимо за обществото заради традиция, морал или религия, става достъпно за лекуващия екип. Лекар може да накара болен да се съблече, без това да се налага непременно за нуждите на диагнозата. Лекар може да сгреши диагнозата и лечението и в резултат болният да получи увреждане или да умре. Лекарят може да експериментира върху болния и в резултат болният да пострада. Лекар може умишлено да увреди болния, неназначавайки лечение или назначавайки неправилно лечение. Може да откаже да повика консултанти, защото например се смята за по-компетентен от тях и в резултат на това болният да пострада. Пациентът няма компетентност да прецени правилността на тези действия. Това са неща, които се случват днес и могат да се случат в бъдеще. Вярно е, че етиката на медицинската професия е друга. Но можем ли да разчитаме само на нея? Можем ли да се доверим на етиката на всеки лекар, сестра, лаборант винаги и безусловно? Очевидно не.

Точно затова е нужен закон. Закон, който да защити правата на пациента. Не за да заменим етиката на медицинската професия. А за да поставим бариера пред онези, които биха потъпкали етичните норми. За да защитим пациента в условията на беззащитност.

Днес



защитата на тези права

е само на книга



Постъпваш в болницата, получаваш няколко листа хартия, които дори да успееш да прочетеш, най-вероятно няма да разбереш. Подписваш ги. Край на процедурата. Каквото и да се случи с теб оттук нататък, си съгласен. Това наричат информирано съгласие. Всъщност става дума за капитулация. Декларация за отказ от права. В повечето случаи не знаеш нищо за тези, които те лекуват. Каква е тяхната квалификация, служебно положение и опит? Имаш ли право на второ мнение? Можеш ли да го получиш, без това да бъде изтълкувано като недоверие към лекуващия екип? Можеш ли да се откажеш от реанимация? Можеш ли да се откажеш от операция, ако от това зависи животът ти. Кой взема решения вместо теб, когато физически или психически не си в състояние да го направиш? Трябва ли някой предварително да е упълномощен? Може ли добитата по време на лечение информация за теб да бъде разпространявана? Може ли да бъде използвана за развитието на медицинската наука и при какви условия? При лечението може да настъпи увреждане - лекуват те за язва например и по време на престоя развиваш пневмония. Можеш да бъдеш увреден и защото се е повредила медицинската апаратура. Или пък съвсем умишлено.

Очевидно е, че отговорността във всеки един от случаите е различна. Но кой определя вредата и степента на отговорност и по какви критерии? Кой следи за спазването на правата на пациентите?



Можеш ли да се

оплачеш и на кого?



Въпросите могат да бъдат продължени дълго. Умишлено не поставям темата за т. нар. нерегламентирани плащания. Искам да насоча вниманието към въпроси, които са дори по-важни от темата за рушветите. Защото можеш да си платиш и пак да не получиш адекватна медицинска помощ. Понякога цената, която ще платиш, може да се окаже много по-висока от размера на поисканите пари на ръка. Не подценявам проблема с нерегламентираните плащания, но те са само елемент от концепцията за правата на пациента.

Защитата на правата на пациента не е насочена срещу медиците.

Напротив, когато са спазени изискванията на закона, не могат и да бъдат предявени претенции срещу екипа, провел лечението. Днес всеки може да сипе обвинения по адрес на лекари. Кога с основание, кога без. Нека сме наясно. Лекарят не е Господ. Медицината има предел. Болният може да умре, независимо че му е оказана навременна и адекватна медицинска помощ. Един закон за правата на пациентите обаче, заедно с медицинските стандарти, ще ни помогне да разграничим кога медиците са си свършили работата и кога не, без да се влияем само и единствено от изхода на лечението. В единия случай дори и наш близък да е починал, можем само да благодарим за положените грижи. В друг случай можем да предявим претенции към лекуващите, дори и да няма фатален край.

Законодателното уреждане на въпроса за правата на пациента ще доизгради здравната ни система. Въпросът е много по-важен от темите за болничните дългове, директорските бордове, приватизацията, концесиите, клиничните пътеки и прочее проблеми на управлението. Темата е поставена. Думата имат депутатите.

-----

* Стойчо Кацаров е бивш здравен зам.-министър в кабинета "Костов" и депутат от ОДС, понастоящем член на Националното ръководство на ДСБ.
13
2158
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
12 Юни 2006 23:05
Ън така, а сега да питам досега действащия закон за чии права е?

_____________________________________
http://www.kaily.dir.bg - ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС
12 Юни 2006 23:07
Д-р Кацаров,
Необходим е не закон за правата на пациентите, а закон за правата на здравноосигурените и здравнонеосигурените български граждани. Докато за лекарското съсловие българските граждани са само пациенти, какъвто и закон да се създаде, то той ще бъде продук от едно тесногръдо и деформирано мислене на съсловна основа. Не забравяйте, че определението на СЗО за здраве включва не само отсъствието на болест, но и състояние на психическо, физическо и социално благополучие. Та в тази насока помислете и за правата на здравите здравноосигурени български граждани. И го декларирайте при внасянето на такъв законопроект като Ваш собствен, личен интерес от внасянето на такъв закон. Ако разбира Вие се считате - както Вие лекарите казвате клинично здрав. С уважение: Вячеслав Попов
12 Юни 2006 23:45
Може би тук е мястото да се посочи, че при добро желание по тези въпроси
трябва да се самосезира и Г-н Гиньо Ганев - парламентарен омбудсман.
Здравните услуги са не по-маловажни от услугите на топлофикационните дружества. Защо тогава да има само Национален рамкон договор? Далеч по-справедливо е всеки здравноосигурен бългрски гражданин да може да сключва индивидуален договор с изпълнителите на медицинска и стоматологична помощ. Сега българските граждани сключват договор за ползване на студена вода, за топлофикация и какво ли не още, а за здравето им някой от тяхно има сключва Национален рамков договор. Къде го има това: Да плащащ здравни осигуровки, а да не можеш да оказваш пряко въздействие върху договорирането на услугите, заплащани посредством
задължителното здравно осигуряване?

12 Юни 2006 23:58
Сега е момента някой юрист да се изходи: Нужен е скалпел за всякакви д-ри и други погребални агенти
13 Юни 2006 00:43
До Вячеслав Попов:д-рКацаров вече години се занимава със социалния мотив
на здравната реформа, негови са много от корекциите в тая насока и Вашите квалификации спрямо него ги считам за неуместни.Дали ще е закон за пациенти или граждани-това да е проблемът!Реформата спря през 2001г.Започна израждането и, израждането и на съсловието-тази идея на д-р
Кацаров е опит за регламентиране на отношенията и стопиране на разлагането.
13 Юни 2006 11:13
Като му вземат правата на пациента, няма нужда от закон, обаче като трябва да му ги върнат, без закон никак не може да стане...
13 Юни 2006 11:49
Никакъв нов закон не трябва. Има си ззд за тази цел:

ЗАКОН ЗА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА И ДОГОВОРИТЕ:

"45. Всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму.
Във всички случаи на непозволено увреждане вината се предполага до доказване на противното.
51. Обезщетение се дължи за всички вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането. То може да бъде платимо еднократно или периодически.
Ако увреденият е допринесъл за настъпването на вредите, обезщетението може да се намали.
Когато е присъдено обезщетение за изгубена работоспособност, то може да бъде намалено или увеличено, ако се промени работоспособността на увредения във връзка с причинените вреди."


13 Юни 2006 13:13
До тук съдебната практика от прилагането на действащия закон подчертава
удобство само за лекарското и.......адвокатското съсловие.Прочетете още веднъж статията.......да не кажа нещо повече!
13 Юни 2006 14:43
Малее,"риформата", дето я започнали Кацаров и сие, спряла през 2001.
Тъпоумие след тъпоумие!
Като се започне от търга за инфомационна система за здравната каса,"спечелен" от измислената фирма "Артемис", при условие че има толкова много ERP системи , прилагани за тази цел, и се премине към "гениалното" решение да се дават на джипитата 5-пъти повече пари от колкото на болничните лекари, което само наля вода в мелницата на Корупцията.И сега един от тези, дето правиха "риформата", обяснява как трябвало да бъде.
Наглост, наглост на селска дупнишка степен...
13 Юни 2006 15:02
Каквото и да се случи с теб оттук нататък, си съгласен. Това наричат информирано съгласие

А как да наречем , докторе, приемащият се в момента закон за трансплантациите, където, по настояване на лекарски величия, телата на българите се превръщат с "Склад за резервни части"

Не за да заменим етиката на медицинската професия. А за да поставим бариера пред онези, които биха потъпкали етичните норми. За да защитим пациента в условията на беззащитност.



13 Юни 2006 18:47
sashkata ot dupniza,
Така, както виждам да не би да сте частен секретар на д-р Кацаров? Или в една земляческа организация? Този, който не прави разлика между права на пациентите и права на здравноосигурените лица явно не може да раздели както казва народа "сеното от сламата". Голяма работа сте от Дупнишката организация и симпатизанти на ДСБ. През 2001 година не спря реформата. Правете разлика между слизането на правителството на Иван Костов от власт и здравната реформа. А публична тайна е, че бившия министър на здравеопазването продължи реформата, но като я приватизира в своя полза.
Много сте заблуден sashkata ot dupniza,
Д-р Илко Семерджиев успя да "клонира" за първи път в България фондация като създаде едновременно Фондация "Международен институт по здравеопазване и здравно осигуряване-БГ" и Фондация "Международен институт по здравеопазване и здравно осигуряване". Как не сте се сетили да го предложите за Нобелова награда по легални шмекерлъци?
Но това е напълно в неговия стил - още от както го помня като ативист в Централния бригадирски щаб към ДКМС на Медицинска академия. Истински стахановец и ударник на здравната реформа в наши дни.
13 Юни 2006 19:05
На България й е нужен ЗАКОН ЗА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО НА НАЦИЯТА. Какво направи неуважаваното министерство на г-н автора Кацарски по този въпрос?
Дообърка вече обърканото. Следващото дозабърка забърканата от други каша, това пък какво ще направи - има време да видим.
Добре направеният закон не би търпял глупости като "закон за пациента". Как Кацарски не се е сетил за отделни закони за лекаря, сестрата и санитарката, пък сетне и за закон за преселения в моргата на болницата...
Правата на гражданина-пациент са вписани в Конституцията. Дайте сега да видим задълженията на законодателя, на правителството и на здравните работници по отношение на правата на гражданина преди да се разболее и след това...


13 Юни 2006 20:56
Д-р Стойчо Кацаров е един от малкото ми приятели, които ми останаха от пролетта на 1990г.По професия съм електротехник.Жив свидетел съм на много
събития от неговия живот, а и от политическия живот на Дупница и страната.Чета и слушам всички и уважавам чуждото мнение-не можем да бъдем еднакви.С Кацаров и Костов само не сме се били.Не плащам членски
внос в ДСБ, чакам Иван Костов да си го заработи.Докторите от Гоце Делчев, не
са от моите любимци.На разположение съм на всички от форума.Благодаря на всички.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД