С дръзките си ракетни тестове Северна Корея със сигурност успя да постигне целта си - да привлече вниманието на целия свят. Но ако сприхавият режим на Ким Чен Ир се надяваше в частност да принуди администрацията на Джордж Буш да се откаже от финансовите санкции и да преговаря при условията на КНДР, то е почти сигурно, че опитът въобще не е успешен.
Пхенян не само че ядоса Вашингтон и Токио, които вече обещаха твърд отговор, включително и нови санкции, но и успя да отдалечи и иначе склонния на компромиси брат Сеул. Южна Корея незабавно предупреди, че спира доставките на ориз и торове.
Заради Пхенян в неудобно положение изпадна основният му поддръжник - Пекин, тъй като ракетните тестове поставиха под въпрос авторитета на Китай като председател на шестстранните преговори за севернокорейската ядрена програма. "Това доказа, че Китай е безпомощен да въздейства върху поведението на Северна Корея", коментира високопоставен правителствен представител в Сеул.
В сряда сутринта, докато президентът Буш се готвеше във Вашингтон за празненствата по случай Деня на независимостта, Северна Корея проведе опит с изстрелването на ракети, сред които и една с далечен обсег "Теподон-2", способна да удари Аляска, Хавай и континенталната част на САЩ. Американците реагираха светкавично, заявявайки, че севернокорейците отново са се изолирали.
Въпреки че дори неуспешните тестове дават възможност на Пхенян да усъвършенства техническите аспекти на оръжейната си програма, анализаторите в Сеул отбелязват, че
мотивите са предимно политически
"Това разпали широка дискусия в администрацията на Буш и политическата общност във Вашингтон като цяло", казва Пак Хак Сун, шеф на департамента за севернокорейски проучвания във влиятелния институт "Седжун". "Целта на тестовете е да се окаже максимален натиск върху Вашингтон тъкмо на 4 юли".
И наистина, откакто разузнавателни доклади дават сведения, че Северна Корея се готви за ракетен тест, в САЩ се водят ожесточени дискусии. В един спорен коментар отпреди месец във "Вашингтон пост" Уилям Пери и Ащън Картър, бивши съветници по отбраната на президента Клинтън, призоваха администрацията на Буш да предприеме превантивен удар срещу Северна Корея, която разработва балистична ракета с далечен обсег. Според тях Буш трябва незабавно да заяви, че САЩ ще унищожат ракетата, преди тя да е изстреляна.
Но вицепрезидентът Дик Чейни отхвърли провокативната идея. "Очевидно е, че ако предприемем удар срещу друга страна, ще трябва да сме подготвени, че това няма да е просто един удар и толкова", каза Чейни в интервю за Си Ен Ен. Въпреки че администрацията на Буш продължава да отхвърля призивите на Пхенян за двустранни преговори, републиканците в САЩ настояват за такива разговори.
"Трябва да разговаряме пряко със Северна Корея", смята сенатор Чък Хейгъл от Небраска, вторият най-влиятелен републиканец в сенатската комисия по външни отношения. "Колкото по-скоро го сторим, толкова по-бързо ще разрешим този проблем".
Или както казва проф. Пак: "Вече видяхме, че оказването на натиск върху Северна Корея не дава резултат и че
Вашингтон няма координирана стратегия как да действа спрямо Пхенян."
Според мнозина анализатори обаче тестовете са отговорът на Ким Чен Ир на вътрешнополитически събития. Севернокорейският лидер контролира населението чрез армията и демонстрацията на военни мускули. Това е начин да се утвърди този контрол.
"В момента той е под силен финансов натиск от САЩ, а и от други страни", пояснява Дейвид Ашър, бивш представител на Държавния департамент на САЩ. "Вероятно армията поставя под въпрос способностите му на лидер. Освен това военните имат голям интерес да демонстрират технологиите, които разработват."
Въпреки провала на "Теподон-2" без съмнение тестовете ще бъдат представени като триумф у дома, а държавните медии ще ги интерпретират като поредния знак, че Северна Корея е притиснала целия свят до стената.
|
|